PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu PTT Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu PTT Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?
03.01.2023
A+
A-

PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu PTT Doğalgaz Yardımı Ne Kadar? 2023 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik kış aylarını maddi açıdan daha rahat bir geçirebilmeleri için gaz desteği verilmektedir. Doğalgaz yardımı programı kapsamında ihtiyaç sahibi aileler için 900 TL ile 2.500 TL arasında verilen bu destek ödemesinden faydalanmak isteyen kişilerin başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden tamamlamaları gerekmektedir.

Başvuru taleplerine olumlu bir şekilde geri dönüş yapılması durumunda, başvuru sahipleri PTT şubelerine giderek destek ödemelerinden yararlanabilirler. Vatandaşlar bu ödemeleri yalnızca fatura yardımı olarak alabildikleri için nakit ödeme alabilmeleri mümkün değildir. Ancak doğalgaz faturasının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanmasını sağlayabilirler.

PTT doğalgaz yadımı nedir? PTT doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? PTT doğalgaz yardımı kimlere verilir? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

PTT Doğalgaz Yardımı Nedir?

PTT doğalgaz yardımı nedir? Doğalgaz yardımı olarak verilen fatura desteği geçen yıl olduğu gibi bu yılda yapılmaya devam etmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen doğalgaz yardımı programı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 900 TL ile 2500 TL arasında fatura yardımı yapılacaktır. Başvuru talebinde bulunmak isteyen kişiler başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden online olarak hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilir ve başvurularının durumunu öğrenebilirler.

Doğalgaz yardımı olarak verilen 900 TL ile 2500 TL arasındaki maddi yardım, nakit olarak verilmemektedir. Başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan kişiler, doğalgaz yardımlarından yararlanabilmek için doğalgaz faturalarını PTT şubelerine götürmelerini ve içerideki yardım paralarından ödenmesini istemeleri gerekir. Ayrıca adınıza yatırılan doğalgaz desteğinin ne kadar olduğunu da PTT çalışanlarından öğrenebilir ve faturalarınızı belirli bir planda ödeyebilirsiniz.

Doğalgaz yardımı olarak verilen maddi destek tek sefere mahsus olacak şekilde verilmektedir. Örneğin 2000 TL doğalgaz desteği alan bir kişinin aylık faturası doğalgaz faturası 800 TL ise bu faturalarını PTT şubelerine giderek ödetebilirler. 800 TL’lik fatura ödendikten sonra içeride 1200 TL’niz kalacaktır. Bu bakiye ile diğer aylarda gelen doğalgaz faturalarınızı ödeyebilirsiniz.

Doğalgaz yardımı olarak verilen 900 TL ile 2500 TL’lik maddi destek birçok farklı duruma bağlı olarak değişmektedir. Ailenin aylık hane geliri, hanede yaşayan kişi sayısı, hanenin önceki faturaları, hanede bebek olup olmaması gibi birçok farklı durum göz önüne alınarak ihtiyaç sahibi ailelere farklı miktarlarda doğalgaz yardımı verilmektedir. Bu miktarı öğrenmek için başvuru sorgulama işlemi yapabilir ya da PTT şubelerine giderek sorgulatabilirsiniz.

PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? PTT doğalgaz yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler, başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini merak etmektedirler. Başvuru işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. E-Devlet hesabına sahip olan kişiler başvuru işlemlerini birkaç adımda hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilmeleri mümkündür. E-Devlet hesabına sahip olmayan kişiler ise adreslerine en yakın PTT şubeleriniz ziyaret ederek, ücretsiz bir şekilde şifre edinebilir ve e-Devlet hesabına sahip olabilirler.

E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine gittikten sonra kimlik doğrulama işlemi yaparak sisteme giriş işleminizi tamamlayın.

 • Açılan sayfada yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgileriniz ile tamamlayın.
 • “Kaydet” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

PTT doğalgaz yardımı başvuru işleminizi tamamladıktan sonra başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak ve başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için aynı sayfa üzerinden mevcut başvurularınız ile ilgili detaylara ulaşabilir ve başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra başvurunuzun değerlendirme aşamasına alınır. Değerlendirme aşaması tamamlandıktan sonra başvurunuz ile ilgili olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandığına dair tarafınıza bilgi verilmektedir.

Başvurunuz ile ilgili sizinle iletişime geçecek olan yetkili kişiler, başvuru formu üzerinde belirtmiş olduğunuz iletişim adresleri üzerinden iletişime geçecektir. Bu nedenle mutlaka güncel bilgilerinizi girmelisiniz.

PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu Kimlere Verilir?

PTT doğalgaz yardımı başvurusu kimlere verilir? Başvuru işlemlerini tamamlamak isteyen kişiler, yardımdan kimlerin yararlanabileceğini merak etmektedir. PTT doğalgaz yardımı başvurusu talebinde yalnızca belirli kişiler bulanabilir ve yalnızca bu kişilerin yardımdan yararlanabilmesi mümkündür. Gerekli durumları karşılamayan kişiler başvuru talebinde bulunsa dahi başvuru işlemleri kabul edilmez ve yardımdan yararlanabilmeleri mümkün değildir. Ayrıca yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında olmayan ve ihtiyacı olmadığı halde başvuru talebinde bulunan kişiler ise yalan beyan vermekten dolayı cezai yaptırıma maruz kalabilirler. Bu nedenle yardımdan yararlanabilecek kişilerden değilseniz başvuru talebinde bulunmanızı önermiyoruz.

PTT doğalgaz yardımından yararlanabilecek kişilerin sahip olması gereken başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Ödenecek faturanın mesken abone grubuna ait olması gerekir.
 • İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğalgaz aboneliğinin sahibi olmak
 • Doğalgaz arzı sağlanan bölgede ikamet ediyor olmak
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması
 • Başvuru işlemlerinin e-Devlet sistemi üzerinden tamamlanması
 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olması (hanede kişi başına düşen aylık gelirin, güncel net asgari ücretin 1/3’ünden az olması durumunda aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altındadır.)

Bu şartları karşılayan kişiler başvuru işlemlerini e-Devlet hesapları üzerinden gerçekleştirebilirler.

PTT Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatar?

PTT doğalgaz yardımı ne zaman yatar? Doğalgaz yardımı başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra başvurunuz incelenmek üzere ilgili birime aktarılır. Birim tarafından tüm başvuru talepleri toplandıktan sonra teker teker incelenmeler başlanır. Sırayla incelenen başvuru talepleri, gerekli şartları karşılamaları durumunda onaylanır ve hak sahibine doğalgaz yardımı verilir. Başvuru sırası size geldiği zaman başvurunuz yetkili birim tarafından titizlikle incelenir ve başvuru şatlarını karşılayıp karşılamadığınız, yardıma ihtiyaç duyup duymadığınız kontrol edilir. Birim tarafından yapılan incelemeler tamamlandıktan sonra tarafınıza başvuru sonucunuz iletilmektedir.

Başvuru formu üzerinde paylaşmış olduğunuz, e-Posta adresi ve telefon numarası üzerinden tarafınıza bilgi verilerek başvurunuzun sonucu aktarılır. Ayrıca başvuru sorgulama işlemi yaparak da başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Başvurunuzun sonuçlanması yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürmektedir. Bu süre zarfında başvurunuz değerlendirilir, sonuçlanır ve tarafınıza bilgi verili. Başvuru talebinizin onaylanması durumunda ise yardımdan yararlanmaya başlarsınız. Başvuru talebiniz belirli bir limit ile onaylanır ve PTT şubelerine yatırılır. Başvurunuz onaylandıktan sonra ödemekte zorlandığınız doğalgaz faturası ile PTT şubelerini ziyaret ederek faturanızın ödenmesini sağlayabilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandıktan sonra yoğunluğa bağlı olmakla beraber en fazla 2 iş günü içerisinde yardım PTT şubelerine adınıza yatırılmaktadır. Doğalgaz yardımını nakit olarak almanız mümkün olmadığı için yardımdan yararlanmak için mutlaka doğalgaz faturanız ile PTT şubelerini ziyaret etmeli ve faturanızın ödenmesini sağlamalısınız.

ptt doğalgaz yardımı

PTT Doğalgaz Yardımı Sorgulama

PTT doğalgaz yardımı sorgulama nasıl yapılır? Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilmek ve başvurunuzun sonucunu öğrenmek için başvuru sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Başvuru sorgulama işleminizi e-Devlet sistemi üzerinden yapabilmeniz mümkündür. Başvuru sorgulama işlemi de başvuru formu ile aynı sayfa üzerinde yer almaktadır. Başvuru işleminizi tamamladıktan sonraki 15 ile 30 gün içerisinde tarafınıza bilgi verilmektedir. Bu sürenin uzaması durumunda ya da başvurunuzu merak etmeniz durumunda başvuru sorgulama işlemi yaparak mevcut başvurunuz ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

PTT doğalgaz yardımı sorgulama işleminizi e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayın.

 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi ilgili alanlara girdikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın.
 • Ardından doğalgaz yardımı başvuru talebinde bulunma ve sorgulama sayfasına ulaşabileceksiniz.
 • Sayfa üzerinde yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayarak başvuru talebinde bulunabilir ya da sayfanın altına inerek mevcut başvurunuz ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.
 • Sorgulamak istediğiniz başvurunuzun “Detay” butonuna tıklayarak başvurunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin yanı sıra başvuru sorgulama işleminizi ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile iletişime geçerek de gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bunun için ALO 144 çağrı merkezini arayabilir ya da 312 405 40 00 numarasını arayarak çağrı merkezine ulaşabilir ve mevcut başvurunuz ile ilgili sormak istediğinizi sorabilir ve yardım alabilirsiniz.

PTT Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

PTT doğalgaz yardımı nasıl alınır? PTT doğalgaz yardımından yararlanmak isteyen kişiler başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini, yardımdan nasıl yararlanabileceklerini merak etmektedirler. Doğalgaz yardımı olarak verilen 900 TL ile 2500 TL maddi destekten yararlanmak için öncelikle başvuru şartlarını karşılıyor olmak ardından başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunmak gerekmektedir. PTT doğalgaz yardım başvuru talebinizi e-Devlet sistemi üzerinden tamamlayabilirsiniz.

PTT Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

PTT doğalgaz yardımı ne kadar? Geçtiğimiz yılda ihtiyaç sahibi vatandaşlar için doğalgaz desteği veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu yılda aynı şekilde doğalgaz yardımı vermeye devam etmektedir. Bakanlık tarafından verilen doğalgaz yardımı ihtiyaç sahibi ailelerin durumları göz önüne alınarak farklı miktarlarda yardım verilmektedir. Yardım parası hesaplanırken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının göz önünde bulundurduğu durumlar aşağıdaki gibidir.

 • Hane içerisinde yaşayan kişi sayısı
 • Hanenin gelir durumu
 • Hanede bebek, bakıma muhtaç kimse, yaşlı, engelli vb. kişilerin bulunup bulunmadığı gibi durumlar göz önüne alınarak farklı miktarlarda destek verilmektedir.

PTT doğalgaz yardımı olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara 900 TL ile 2500 TL arasında maddi destek verilmektedir.

Onaylanan Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

Onaylanan doğalgaz yardımı nasıl alınır? 900 TL ile 2500 TL arasında verilen doğalgaz yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmeli mümkündür. Başvuru işleminizi tamamladıktan sonra başvurunuz değerlendirmeye alınarak belirli bir süre incelenmektedir. Başvuru talebinizin incelenmesi tamamlandıktan sonra tarafınıza olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılır. Başvurunuz onaylandıktan sonra doğalgaz yardımından yararlanmak için doğalgaz faturanızı alarak PTT şubelerini ziyaret edebilir ve faturanızın ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Nereye Yatacak?

Doğalgaz yardımı nereye yatacak? Doğalgaz yardımı başvurusu talebinde bulunan ve başvuru talepleri onaylanan kişilerin doğalgaz destekleri PTT şubeleri aracılığı ile başvuru sahibinin adına yatırılmaktadır. Başvuru sahibi, ödemekte zorlandıkları doğalgaz faturaları ile PTT şubelerine giderek faturalarının ödenmesini sağlayabilirler.

Devletten Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten doğalgaz yardımı nasıl alınır? Doğalgaz yardımından yararlanmak isteyen kişilerin başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. Başvuru işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. E-Devlet hesabınız üzerinden başvuru formunu tamamlayarak başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Başvuru işleminizi tamamlamanızın ardından başvurunuz değerlendirmeye alınır ve yaklaşık olarak 15 ile 30 gün içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılır. Tarafınıza yapılan geri dönüşte başvurunuzun olumlu olması durumunda doğalgaz desteği almaya hak kazanabilirsiniz.

Doğalgaz yardımını almak için PTT şubelerinizi ziyaret etmeli ve ödemekte zorlandığınız faturanın PTT şubeleri aracılığı ile ödenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Benzer Konular..

PTT Yardım Parası Başvurusu ve Sorgulama

PTT 1400 TL Yardım Başvurusu ve Başvuru Sorgulama 

PTT Annelere 1300 TL Para Yardımı

PTT 700 TL Yardım Başvurusu ve Sorgulama

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.