PTT Yardım Parası Başvurusu ve Sorgulama

PTT Yardım Parası Başvurusu ve Sorgulama
12.05.2022
A+
A-

Maddi durumu olmayan dar gelirli vatandaşlar için dağıtılan PTT yardım parası vatandaşların geçimlerine oldukça etki etmektedir. Yardıma muhtaç kişiler aldıkları yardımlarla günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

PTT yardım parası başvurusu nasıl yapılır? PTT yardım parası alma şartları nelerdir? PTT yardım parasına kimler başvurabilir? İşte bütün detaylar…

PTT Yardım Parası Alma Şartları Nelerdir?

Dar gelirli ve muhtaç durumda olan vatandaşlar PTT’nin sağlamış olduğu sosyal yardımlara başvuru yaparak maddi destek alabilirler. PTT yardım parası almak isteyen vatandaşların bazı şartları taşımaları gerekir. Bu şartların en başında vatandaşın gerçekten ihtiyaç sahibi olması geliyor. Aynı hane içerisinde yaşayan bireylerde düzenli geliri olmayan veya gelir sahibi bireylerin aylık ücretleri asgari ücretten düşük olması durumunda PTT yardım parası alınabilir.

PTT yardım parası için sağlanması gereken diğer şartlar ise aşağıdaki gibidir;

 •  Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 •  İşten çıkarılmak veya muhtaçlık sınırı altında gelire sahip olmak

Yukarıdaki şartlara sahip olan vatandaşlar PTT yardım parasına başvuruda bulunabilirler.

PTT Yardım Parası Kimlere Verilir?

PTT yardım başvuruları yalnızca belirlenen şartlarda belirlenen kişilere verilmektedir. PTT yardım parası başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların belirli şartları karşılamaları ve belirlenen kişiler arasında yer almaları gerekir. PTT yardımından yararlanabilecek vatandaşlar aşağıdaki gibidir;

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan aileler
 • Engelli vatandaşlar
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli bir şekilde yardım alan vatandaşlar
 • İşsiz veya düşük gelire sahip olan vatandaşlar
 • Yaşlı ve yardıma muhtaç olan kimseler PTT yardım parası alabilirler.

PTT den Yardım Parası Nasıl Alınır?

PTT den yardım parası almak isteyen vatandaşların öncelikle başvuru yapmaları gerekir. Yardım başvurusu için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Kaymakamlıklar veya E-Devlet sistemi üzerinden kolayca gerçekleşebilmektedir. Herhangi bir düzenli gelire sahip olmayan vatandaşlar bu kanallar aracılığı il başvurularını tamamlayabilirler.

Başvuruların tamamlanmasında sonra başvuruları bir süre incelemeye alınır. Onaylanan başvuruların ödemeleri ortalama olarak 2 hafta içerisinde PTT aracılığı ile vatandaşların adına yatırılır.

PTT Yardım Parası

PTT Yardım parası devletin yardıma muhtaç kişilere verdiği yardım desteklerinden sadece bir tanesidir. PTT yardım parası maddi durumu olmayan ve geçimini güçlükle sağlayan ailelere yapılan yardımlardandır. PTT yardım parası başvurularınızı E-Devlet üzerinden yada PTT resmin sayfasından başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı

PTT Yardım parası sorgulama ekranı. PTT yardım parası başvurusu yapan vatandaşlar başvurularını T.C kimlik numarası ile kolayca sorgulayabilirler. Sorgulama işlemleri E-Devlet sitemi üzerinden kolay bir şekilde sorgulanabiliyor. Bunun için E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • E-Devlet sistemine T.C kimlik numaranız v E-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda arama bölümüne “PTT Yardım Başvurusu Sorgulama” yazarak ilgili sayfayı açın.
 • Ardından açılan sayfadan “Başvurularım” bölümünün altında bulunan başvurularım sekmesinden PTT yardım başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

ptt yardım parası başvurusu

PTT Yardım Parası Başvurusu

PTT yardım parası başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar başvurularını E-Devlet sistemi üzerinden kolayca gerçekleştirebilirler. E-Devlet sistemi üzerinden PTT yardım başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. * https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklayın.

 •  Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basarak kimliğinizi doğrulayın.
 •  Ardından PTT Genel Müdürlüğü hizmetleri altında bulunan başvuru kısmını açın.
 •  Karşınıza çıkan başvuru formunu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

T.C ile PTT Yadım Parası Sorgulama

T.C numarası ile PTT yardım parası başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun için T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanarak E-Devlet sistemine giriş yapın. Ardından sorgulama alanı üzerinden adınıza yapılan bütün başvuruları, ödemeleri listeleyebilir ve başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Ayrıca PTT yardım parası başvuru sorgulama işlemlerinizi PTT şubelerine veya kaymakamlıklara bizzat giderek başvuru sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT’nin Sosyal Yardımları Nelerdir?

PTT’nin sosyal yardımları nelerdir? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve E-Devlet sistemi gibi çeşitli yollar üzerinden sosyal yardımlara başvuru yapan vatandaşlar genellikle başvuru yaptıkları sosyal yardımları PTT şubeleri aracılığı ile alırlar.

PTT tarafından kabul edilen ve vatandaşlara verilen sosyal yardımlar aşağıdaki gibidir;

 • · Afet ve acil durumlarda yapılan sosyal yardımlar.
 • · Sosyal konut projeleri
 • · Kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar için elektrik tüketim destekleri
 • · Engelli vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik çeşitli yardımlar
 • · Yaşlı kişiler için çeşitli sosyal yardımlar
 • · Öğrencilere yönelik barınma, taşıma ve yemek yardımı
 • · Engelli vatandaşların bakımını üstlenenler için verilen yardımlar
 • · Doğum yardımı
 • · Şehit yakınlarına ve gazilere yönelik çeşitli sosyal yardımlar
 • · Yakacak ve giyecek yardımları
 • · Maddi yardımlar gibi birçok sosyal yardım PTT aracılığı ile alınabilmektedir.

PTT Yardım Parası Ne Zaman Yatıyor?

PTT yardım parası başvurusu yapan vatandaşların merak ettikleri bir diğer konu ise yardım parasının ne zaman yatacağıdır. PTT yardım parası başvurusu, başvurunun tamamlandığı tarihten sonra ortalama olarak 10 ile 15 gün arasında sonuçlanır. Başvurusu değerlendirildikten sonra yardım parası almaya hak kazanan vatandaşların ödemeleri PTT şubeleri aracılığı ile gerçekleştirilir.

PTT yardım parası başvurunun onaylanmasından sonra 15 gün içerisinde vatandaşın adın PTT şubelerine yatırılır. Başvuru sahipleri E-Devlet sistemi üzerinden online sorgulama işlemi yaparak “Hak Edilen Ödemeler” ekranı üzerinden PTT yardım parasını sorgulayabilirsiniz. Ödemeye hak kazanan vatandaşlar en yakın PTT şubelerine giderek yardım parasını çekebilirler.

Telefondan PTT Yardım Parası Sorgulama

PTT yardım parası sorgulama işlemleri birkaç farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bu seçeneklerden biride telefon numarası üzerinden sorgulama işleminin yapılmasıdır. Telefondan PTT yadım parası sorgulama işlemi için 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezini arayabilir ve kimlik kontrolünü geçtikten sonra başvurunuzu sorgulatabilirsiniz.

Adıma Yatan PTT Yardım Parasının Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Adınıza yatan PTT yardım parasını sorgulamak için 444 1 788 PTT çağrı merkezi hattını arayabilir ve adınıza para yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca PTT resmi internet sitesinde ki online işlemler üzerinden hesap hareketleri ve bakiye sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Adınıza para yattıktan sonra en yakın PTT şubesine giderek yardım paranızı çekebilirsiniz. PTT yardım parası ödemeleri yalnızca başvuru sahibi adına yatırılır ve yalnızca başvuru sahibi yardım parasını alabilir. Ayrıca PTT yardım paraları hane bazlı olduğu için her handen yalnızca bir kişinin başvurusu kabul edilebilir.

PTT 1500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi yetersizliklerden dolayı temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar için birçok kurum ve kuruluş çeşitli sosyal yardımlar ile destek veriyor. Muhtaç durumda olan vatandaşlar için PTT 1500 TL yardım parası veriyor.

PTT 1500 TL yardım parasına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki adımları izleyebilirler;

 • · E-Devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı kullanarak E-Devlet sistemne giriş yapın.
 • · Sisteme girişiniz ardından arama bölümüne “PTT Yardım Başvurusu” yazarak ilgili sekmeye gidin.
 • · Ardından açılan sayfada başvuru formunu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Tamamlanan başvurular ortalama olarak 10 ile 15 gün arasında değerlendirme aşamasına alınır. Onaylanan başvuruların ödemeleri hak sahiplerinin adına PTT şubelerine yatırılır.

1100 TL’lik Yardım Tek Seferlik Mi?

Pandemi sosyal yardımı olarak verilen 1100 TL’lik maddi yardım, pandemi sürecinde işsiz kalan ve yardıma muhtaç duruma olan vatandaşlar için verilen sosyal yardımlardan biridir. 1100 TL’lik pandemi yardımı yalnızca tek sefere mahsus olmak üzere muhtaç durumda olan vatandaşlara verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.