Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Yararlanabilir?

Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Yararlanabilir?
21.01.2023
A+
A-

Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Yararlanabilir? 2023. Ekmek fiyatlarının artması ve birçok vatandaşımızın ekmek almakta zorlandığı bu zamanlarda, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarına Halk Ekmek dağıtımı yapmaya devam etmektedir. Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlar, belediyenin sosyal yardım başvurusu noktalarına giderek ekmek yardımı başvurusu talebinde bulunabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ekmek yardımından yalnızca il sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşların yararlanabilmesi mümkündür. Yani İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlar başvuru işlemlerini, İstanbul Büyükşehir Belediyesine yapmaları gerekir. Ankara il sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlar ise başvuru taleplerini, Ankara Büyükşehir Belediyesine yapmaları gerekmektedir. Başvuru talebinde bulunan ve başvuru işlemi onaylanan ihtiyaç sahibi vatandaşlara Halk Ekmek yardımı yapılmaktadır.

Halk Ekmek program kapsamında yoksul olan vatandaşlar için her gün 3 adet olacak şekilde ekmek dağıtımı yapılmaktadır. Ekmek dağıtımının yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için 2 paket bebek bisküvisi dağıtımı da yapmaktadır.

Belediye ekmek yardımı nasıl alınır? Başvuru formu ve şartları nelerdir? Belediye ekmek yardımı başvuru formuna nasıl ulaşılır? Gibi merak edilen başlıklara dair detaylar yazının devamında yer almaktadır.

Belediye Ekmek Yardımı Nasıl Alınır?

Belediye ekmek yardımı nasıl alınır? Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri tarafından düzenlenen bu sosyal yardımlardan yalnızca belirli şartları karşılayan kişilerin yararlanabilmesi mümkündür. Başvuru şartlarını karşılayan kişiler başvuru kanalları üzerinden başvuru formuna ulaşarak formu doldurmaları halinde başvuru işlemlerini tamamlamış olacaklardır. İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlar, bağlı oldukları ilçe belediyesine ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesine bizzat giderek başvuru talebinde bulunabilirler. Ayrıca, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüklerine bağlı olarak çalışmakta olan Kadın Koordinasyon Merkezlerine giderek de başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunmak isteyen Ankaralı vatandaşlar ise başvuru işlemlerini aynı şekilde il belediyesine ya da Ankara Sosyal Yardım Başvuru Merkezlerine giderek başvuru talebinde bulunmaları gerekir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekmek yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerinin e-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapılıp yapılamadığını merak etmektedirler. Başvuru işlemleri şu an için yalnızca ilgili birimlere bizzat müracaat halinde yapılabilmesi mümkündür. E-Devlet sistemi üzerinden ya da belediyelerin internet sitesi üzerinden başvuru talepleri alınmamaktadır.

Belediye Ekmek Yardımı Başvuru Formu ve Şartları

Başvuru formu ve şartları, Ekmek yardımı başvuru talebinde bulunmak isteyen kişilerin başvuru şartlarını karşılıyor olmaları ve başvuru formunu doldurmaları gerekir. İstanbul Büyükşehir Belediyesine ya da Ankara Büyükşehir Belediyesine Halk Ekmek yardımı başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru formunu doldurmaları gerekir. Başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir;

 • Aylık hane geliri
 • Aylık hane gideri
 • Hanede yaşayan kişilerin meslekleri
 • Adres ve iletişim bilgileri
 • Hanede yaşayan kişilerin kimlik bilgileri gibi çeşitli sorular yer almaktadır.

Halk Ekmek yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların, başvuru formu üzerinde yer alan tüm soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlaması ve güncel bilgileri ile başvuru formunu doldurması gerekir. Ayrıca ihtiyaç sahibi olmadığı halde ihtiyacı varmış gibi gösteren ve ücretsiz ekmek yardımından yararlanmaya çalışan kişiler hakkında cezai yaptırım yapılabiliyor. Bu nedenle ihtiyacınızın olmaması durumunda başvuru talebinde bulunmanızı önermiyoruz.

Halk Ekmek başvurusu talebinde bulunacak kişilerin sahip olması gereken başvuru şartları ise aşağıdaki gibidir.

 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 • T.C. vatandaşı olmak ya da sonradan T.C. vatandaşlığına geçmiş olmak
 • Başvuruda bulunacak kişilerin aylık gelirleri muhtaçlık sınırı altında olması
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunacak kişilerin İstanbul il sınırlarında ikamet ediyor olması
 • Ankara Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunacak kişilerin ise Ankara il sınırlarında ikamet ediyor olması
 • Başvuruda bulunacak kişilerin ya da hanede yaşayan kişilerin adına herhangi bir değerli menkul ya da gayrimenkulün olmaması gerekir.

Yukarıdaki başvuru şartlarını karşılayan kişiler, başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunarak yardımdan yararlanmaya hak kazanabilirsiniz.

Belediye Ekmek Yardımı Başvuru Formuna Nasıl Ulaşılır?

Belediye ekmek yardımı başvuru formuna nasıl ulaşılır? Halk Ekmek yardımı başvuru talebinde bulunmak isteyen kişilerin başvuru işlemlerini tamamlamaları için başvuru formunu doldurmaları gerekir. Başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler ile başvuru sahiplerinin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıkları tespit edilir. Bu sayede Halk Ekmek yardımı yalnızca gerçekten ihtiyacı olan kişilere iletilebilmektedir. Başvuru formu üzerinde size yöneltilen sorulara doğru ve eksiksiz bir şekilde cevap vererek başvuru işleminizi tamamlayabilir ve ekmek yardımından yararlanmaya hak kazanabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek başvuru formuna ulaşabileceğiniz başvuru noktaları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Büyükçekmece Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü (Telefon numarası 444 0 340)
 • Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Sosyal Yardım Birimi (Telefon numarası 0212 449 74 00)
 • Üsküdar Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü (Telefon numarası 0216 201 20 68)

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek başvuru formuna ulaşabileceğiniz başvuru noktaları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Ayaş AYM
 • Araplar AYM
 • Altındağ AYM
 • Kahraman Kazan AYM
 • Kuşcağız AYM
 • Kalecik AYM
 • Bala Gençlik Merkezi
 • Elmadağ Gençlik Merkezi
 • Kızılcıhamam Gençlik Merkezi
 • Mamak Gençlik Merkezi
 • Ortapınar Gençlik Merkezi
 • Yenikent Gençlik Merkezi

İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek başvuru noktalarına giderek başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. Ankara il sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlar ise aynı şekilde Ankara Büyükşehir Belediyesinin başvuru noktalarına giderek başvuru formuna ulaşabilir ve başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

Belediye Ekmek Yardımı Formunda İstenilen Bilgiler Nelerdir?

Belediye ekmek yardımı formunda istenilen bilgiler nelerdir? Halk Ekmek başvuru işlemleri şu an için yalnızca Ankara Büyükşehir Belediyesi ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmakta ve değerlendirilmektedir. Değerlendirme işlemi sırasında başvuru sahiplerinin, başvuru formundaki bilgileri, başvuru evraklarındaki bilgileri ve gerçek bilgileri kontrol edilir ve ilgili birim tarafından değerlendirilir.

Başvuru formunda sizden istenen bilgiler, gerçek ihtiyaç sahibi olduğunuzu kanıtlayacağı için bilgilerinizi mutlaka doğru bir şekilde doldurmaya özen göstermelisiniz. Başvuru formunu yanlış dolduran ya da eksik dolduran kişiler yardımdan yararlanamazlar. Birçok kişi başvuru şartlarını karşılaması ve yardımdan yararlanabilecek durumda olması halinde, başvuru formunu yanlış doldurması nedeniyle başvurusu iptal edilir ve yardım verilmez. Bu nedenle başvuru formunun nasıl doldurulması gerektiğini bilmeli ve doğru bir şekilde doldurmalısınız.

Başvuru formunda sizden istenen bilgiler ve bu bilgilerin doğru bir şekilde nasıl doldurulacağı aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Kişi Kimlik Bilgileri, bu alanda başvuru sahibinin adı, soyadı ve diğer kimlik bilgileri yer almaktadır. Kimlik bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girmelisiniz.
 • Kişi Adres Bilgileri, bu alanda ikametgah bilgilerinizi girmelisiniz. İkametgah bilginiz, e-Devlet sistemindeki bilgiliniz ile aynı olması gerekir.
 • Eş Bilgileri, evli olan kişiler bu alanda eşine ait kimlik bilgilerini girmesi gerekir.
 • İletişim Bilgileri, bu alanda e-posta adresi ve telefon numarası gibi iletişim bilgilerinizi girmelisiniz.
 • Gelir Bilgisi, aylık hane geliriniz, aylık gideriniz gibi gelir gider bilgilerinizi bu alana girmelisiniz.

belediye ekmek yardımı başvurusu

Belediye Ekmek Yardımı Şartları Nelerdir?

Belediye ekmek yardımı şartları nelerdir? Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Halk Ekmek yardımından yalnızca bazı başvuru şartlarını karşılayan kişilerin yararlanabilmesi mümkündür. Başvuru şartlarını karşılamayan kişiler, Halk Ekmek yardımından yararlanamazken başvuru şartlarını karşılayan kişiler ekmek yardımından yararlanabilirler. Belediye ekmek yardımı başvuru şartları ilgili belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu nedenle başvuru şartları hakkında detaylı bilgi almak için başvuru talebinde bulunmak istediğiniz belediye ile iletişime geçmeniz gerekir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesinin internet sitesine giriş yaparak belediyenin iletişim adreslerine ulaşabilir ve iletişime geçerek başvuru şartları ve başvuru evrakları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Halk Ekmek yardımından yararlanabilecek kişilerin sahip olması gereken başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 • Başvurusu sahibinin T.C. vatandaşı olması ya da daha sonradan T.C. vatandaşlığına geçmiş olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı herhangi bir menkul ya da gayrimenkulün bulunmaması gerekir.
 • Hane bireylerinin herhangi birinin adına menkul ya da gayrimenkulün bulunmaması gerekir.
 • İstanbullu vatandaşların İstanbul Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunması gerekir.
 • Ankaralı vatandaşların ise Ankara Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunması gerekir.

Başvuru şartları belediyeye bağlı olarak farklılık gösterebileceği için daha detaylı bilgiyi belediye iletişime geçerek ya da ALO 153 Çağrı Merkezini arayarak edinebilirsiniz.

Belediye Ekmek Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belediye ekmek yardımı için gerekli belgeler nelerdir? Halk Ekmek yardımına başvuruda bulunmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru sırasında ilgili birime bazı evrakları teslim etmesi gerekir. Bu evraklara sahip olan ve başvuru şartlarını karşılayan kişiler Halk Ekmek yardımından yararlanabilirler. Belediyeler, Halk Ekmek başvurusunu değerlendirirken başvuruda bulunan kişilerin başvuru evraklarını inceleyip kişilerin gerçekten ihtiyacının olup olmadığını kontrol ederler.

Bu nedenle başvuruda bulunacak kişilerin mutlaka aşağıdaki evraklara sahip olması gerekir.

 • Başvuru sahibinin aile bireylerine ait T.C. kimlik kartlarının fotokopileri
 • Başvuru sahibine ait T.C. kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlık tarafından verilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Aile bireylerine ait mal beyanı dair belgeler
 • Aile bireylerine dair SGK tarafından verilen gelir ya da gelirsizlik belgesi

Ayrıca kişilerin özel durumları var ise bu durumlarına ait belge sunması başvurunun onaylanmasını artıracak durumlardır. Örneğin kronik rahatsızlığı olan ve bu rahatsızlığı nedeniyle çalışamayacak durumda olan kişilerin bu durumlarını kanıtlayan sağlık raporuna sahip olması gerekir.

Ayrıca başvuru talebinde bulunacak kişiler, başvuru evraklarına ve Ekmek yardımı ile ilgili detaylara ulaşmak için belediyelerin iletişim kanalları üzerinden iletişime geçebilir ya da ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayarak bilgi alabilirler.

Belediye Ekmek Yardımı Kimlere Veriliyor?

Belediye ekmek yardımı, herhangi bir geliri olmayan ya da aylık geliri muhtaçlık sınırı altında olan kişilerin günlük taze ekmek yiyebilmesi amacıyla yürütülen ve maddi durumu kötü olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için ücretsiz bir şekilde ekmek dağıtımının yapılması amacıyla düzenlenen bir sosyal yardım programıdır. Belediye ekmek yardımından yalnızca belirli kişilerin yararlanabilmesi mümkündür. Bu kişilerin başında aylık geliri düşük olan ya da herhangi bir gelire sahip olmayan kişiler gelmektedir. Belediye ekmek yardımı yalnızca gerçekten ihtiyacı olan kişilere verildiği için bu yardımdan yalnızca belirli kişiler yararlanabilirler.

Belediye ekmek yardımı kimlere veriliyor? Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Halk ekmek yardımından kimlerin yararlanabileceği ihtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Belediye ekmek yardımından yalnızca başvuru şartlarını karşılayan kişiler yararlanabilirler. Başvuru şartları olarak belirlenen şartlara sahip olan kişiler ekmek yardımı alabilmek için başvuru noktalarına giderek bizzat müracaat bulunması gerekir.

Belediye ekmek yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Herhangi bir işi ya da geliri olmayan kişiler
 • Aylık geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar
 • Dar gelirli kişiler
 • %40 ve üzeri engeli bulunan engelli vatandaşlar
 • Kronik rahatsızlığı olan ve rahatsızlığı çalışmasına engel olan kişiler
 • Asker yakınları
 • Şehit yakınları
 • Gazi yakınları
 • Afetzedeler
 • 65 yaş ve üzerinde olan herhangi bir gelire sahip olmayan kimsesiz yaşlılar ekmek yardımından yararlanabilecek kişiler arasında yer alırlar.

Ekmek Yardımı Başvuru Formu

Ekmek yardımı başvuru formu nedir? Ekmek yardımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yardıma muhtaç olan vatandaşlara destek olmak amacıyla yürütülen bir projedir. Ayni ve nakdi yardımların yanı sıra evlerine ekmek almakta zorluk yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için belediye tarafından Halk Ekmek yardımı dağıtımı yapılmaktadır.

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk yaşayan ve maddi zorluklar içerisinde olan vatandaşların ekmek ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan ABB ve İBB, ihtiyaç sahibi vatandaşlarının ev adreslerine kadar ekmek dağıtımı yapmaktadır.

Ekmek yardımından yararlanmak isteyen kişilerin başvuru işlemlerinin tamamlamak için başvuru formunu tamamlamaları gerekir. Başvuru formu üzerinde yer alan bilgilerin mutlaka eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması gerekir. Başvuru formunda eksik ya da yanlış bilgi verilmesi halinde başvuru talebi reddedilir ve başvuru sahibine ekmek yardımı yapılmaz.

Başvuru formunu doğru bir şekilde dolduran ve yardımdan yararlanmaya hak kazanacak durumda olan kişiler için Ankara Büyükşehir Belediyesi günlük 3 adet taze ekmek dağıtımı yapmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise 3 adet taze ekmeğin yanı sıra çocuklu aileler için 2 paket bebek bisküvisi dağıtımı yapmaktadır.

Belediye Ekmek Kartı

Belediye ekmek kartı nedir? Her yıl olduğu gibi bu yılda sosyal destek programları ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek vermeye devam eden il belediyeleri, muhtaç durumdaki vatandaşlar için ekmek kartı yardımı yapmaya devam etmektedir. Ekmek kartı, Ramazana ayına özel olarak yapılan ve ihtiyaç sahibi vatandaşların ücretsiz bir şekilde ekmek alabilmesini sağlayan özel bir karttır. Daha önceleri fiş sistemi olarak yapılan ekmek alışveriş kağıtları, bu yılda kart sistemine geçilerek alışveriş kartları şeklinde verilmektedir.

Ekmek kartları 50’lik ve 100’lük olarak 2 farklı şekilde hazırlanmaktadır. Hazırlanan bu kartlar, yardımsever kişiler tarafından belediyeden satın alınarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir. Kart sahibi olan vatandaşlar ise Halk Ekmek merkezlerine giderek kartlarındaki miktar kadar ekmek satın alabilecekler. Örneğin 50’lik kart sahip olan kişiler 50 adete kadar ekmeği ücretsiz bir şekilde alabilirler. 100’lük karta sahip olan kişiler ise 100 adete kadar ekmeği ücret ödemen alabilirler.

Ekmek kartları genel olarak Ramazan ayına özel olarak görünüyor olsa da yıl içinde de kullanılabilmektedir. Ramazan ayında hayırların ve yardımlaşmanın daha fazla yapılması nedeniyle Ramazan yardımı olarak da bilinmektedir. Halk ekmek kartı yalnızca hayırseverler tarafından satın alınan ve ihtiyaç sahiplerine verilen kartlardır.

Ekmek kartının yanı sıra farklı türden kartlar ve sosyal destek programları da belediyeler ve hayırseverler tarafından yürütülmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.