PTT’den Annelere 1300 TL Para Yardımı

PTT’den Annelere 1300 TL Para Yardımı
13.03.2023
A+
A-

PTT Den Annelere 1300 TL Para Yardımı 2023. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yılda doğum yardımı vermeye devam etmektedir. Başvuru yapan her anne babaya verilecek olan doğum yardımı belirli şartlar altında ihtiyacı olan her aileye verilmektedir. PTT’nin tarafından verilecek olan 1300 TL’lik ödeme hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL nakit yardımında bulunacağını açıkladı.

PTT’den anne ve babalara verilecek olan 1300 TL’lik sosyal yardım desteği ile ilgili merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

PTT Den Annelere 1300 TL Para Yardımı

PTT den annelere 1300 TL para yardımı nedir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, her aile için toplamda 1300 TL para yardımı yapılacağını açıkladı. Her çocuk için farklı oranlarda verilecek olan 1300 TL’lik yardım, ilk çocuk için 300 TL yardım verilecek. İkinci çocuk için 400 TL yardım, üçüncü çocuk için ise 600 TL yardım olacak şekilde 1300 TL’lik yardım yapılacaktır.

Doğum yardımı da yeni yardım ve destek kampanyaları arasında yer alan, anne ve babaların çocukları için yapacakları harcamalara destek olmak amacıyla verilen sosyal yardımlardan biridir. Ödemeler PTT şubeleri aracılığı ile başvuru yapan ailelerin adlarına yatırılacaktır. Başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan anne ve babalar, ödemelerini PTT şubesine giderek alabilecekler.

PTT Annelere Para Yardımı

PTT annelere para yardımı, Anne ve babalara verilecek olan 1300 TL’lik sosyal yardım desteği anne ya da babanın adına PTT şubesine yatırılmaktadır. Başvurusu onaylanan kişiler, adreslerine en yakın PTT şubesine giderek ödemelerini alabilecekler. PTT’den annelere verilecek para yardımı geçtiğimiz yılda yapılmıştı.

Para yardımı almak isteyen anne ve babalar, başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapabilecekler. PTT 1300 TL çocuk yardımı yalnızca belirli şartları karşılayan ailelere verilmektedir. Bu ailelerin öncelikli olarak aylık gelirlerinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekmektedir. Diğer başvuru şartlarını da karşılayan kişiler başvuru talebinde bulunabilirler.

PTT 1300 TL Yardım Başvurusu

PTT 1300 TL yardım başvurusu işlemleri hem online olarak yapılabilmekte hem de ilgili müdürlüğe bizzat giderek yapılmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen aileler diledikleri başvuru kanalı üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Başvuru talebinde bulunmadan önce başvuru şartlarını karşıladığınızdan ve yardım alabilecek kişiler arasında yer aldığınızdan emin olmalısınız. Şartları karşılamayan kişiler başvuru yapsalar bile başvuru talepleri değerlendirmeye alınmaz ve direkt olarak reddedilir.

Şartları karşılayan aileler başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilir ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat müracaat halinde yapabilirler.

Anneler 1300 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anneler 1300 TL yardım başvurusu nasıl yapılır? Başvuru işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Başvuru talebinde bulunmak için e-Devlet şifresine sahip olmanız yeterlidir. E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” yazarak ilgili sayfaya gidin.
 • Hizmet sayfasında yer alan “Doğum Yardımı Başvuru” sekmesine tıklayın.
 • Herhangi bir seçenek çıkmaz ise başvuru formu üzerinden “Başvuru Nedeni” bölümünden doğum yardımı başvurusu seçeneğini seçin.
 • Başvuru formunda yer alan diğer bilgileri de eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

1300 TL Yardım Başvuru Formu E Devlet

1300 TL yardım başvuru formu e-Devlet sistemi üzerinde yer almaktadır. E-Devlet hesabına sahip olan kişiler başvuru formuna e-Devlet üzerinden ulaşarak başvuru işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. 1300 TL’lik doğum yardımına başvuruda bulunmak için öncelikle başvuru formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formunu doldururken mutlaka eksiksiz ve doğru bilgilerinizi kullanarak başvuru işleminizi gerçekleştirmeniz gerekir. Başvuru formuna https://t0urkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Adrese gittikten sonra “Yeni Başvuru” linkine tıklayarak başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz.

PTT 1300 TL Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

PTT 1300 TL yardım başvurusu nereden yapılır? Başvuru işlemleri 2 farklı şekilde yapılabilmektedir. Hızlı ve kolay bir şekilde başvuruda bulunmak isteyen aileler, başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat müracaatta bulunarak da başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfa giderek yapılan başvuru işlemlerinde, başvuru sahiplerinin bazı belgelere sahip olması gerekir. Başvuru belgelerini ilgili birime teslim ettikten sonra yetkililer tarafından size verilen başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

1300 TL Yardım Başvuru Formu

1300 TL yardım başvuru formu, başvurunun doğru bir şekilde tamamlanması için mutlaka eksiksiz ve doğru bilgileriniz ile doldurmanız gerekmektedir. Başvuru forumları tek tek titizlikle incelenir ve başvuru sahibinin, başvuru formu üzerinde paylaştığı bilgiler ile gerçek bilgileri kontrol edilir. Bilgiler arasında herhangi bir uyuşmazlık olursa başvuru talebi iptal edilir. Bu nedenle başvuru formunu doldururken dikkatli ve özenli bir şekilde tamamlamalısınız.

1300 TL’lik doğum yardımı başvuru işleminde doldurmanız gereken başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler şu şekildedir;

 • IBAN numarası (doğum yardımı parası PTT şubeleri aracılığı ile yatırılırken ayrıca adınıza kayıtlı banka hesabına da yatırılabilmektedir. IBAN numarası bölümünde IBAN’ınız varsa doldurabilir ya da boş bırakabilirsiniz.)
 • Kişisel bilgiler
 • Hane bilgileri
 • Gelir bilgileri
 • Adres bilgileri
 • Birtakım sorular. (Sistemde size yöneltilen tüm sorulara eksiksiz bir şekilde cevap vermeniz gerekir.)
 • İhtiyaç ve taleplerinizi açıklayınız. Bölümünde ise doğum yardımı almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

ptt den annelere 1300 tl para yardımı

PTT 1300 TL Yardım Başvurusu Yap

PTT 1300 TL yardım başvurusu işleminizi e-Devlet üzerinden yapabilmek için e-Devlet şifresin sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifreniz yok ise, adresinize en yakın PTT şubesine giderek şifre alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra telefon ya da bilgisayar tarayıcınızdan e-Devlet hesabınıza giriş yapabilir ve başvuru form sayfasına ulaşarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bir sosyal yardım olduğu için başvuru formuna, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının adresi üzerinden de ulaşabilirsiniz. Ayrıca adresinizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek de başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

PTT 1300 TL Yardımı Kimlere Verilir?

PTT 1300 TL yardımı kimlere verilir? PTT 1300 TL doğum yardımından yalnızca başvuru şartlarını karşılayan kişiler yararlanabilirler. Öncelikli olarak bebeği canlı doğan kişiler bu ödemeden yararlanabilirler. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, doğum yardımından yararlanmak isteyen kişilerin sahip olması gereken başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Doğumun canlı bir şekilde gerçekleşmesi ayrıca 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması gerekir.
 • Doğum gerçekleştikten sonra bebeğin kimlik paylaşım sisteminde kaydının yapılması gerekmektedir.

1300 TL Para Yardımı Nereye Yatacak?

1300 TL para yardımı nereye yatacak? Doğum yardımı olarak verilen 1300 TL’lik sosyal destek, başvuru talebinde bulunan ve başvurusu onaylanan kişilerin adlarına PTT şubesine ya da IBAN adresine yatırılmaktadır. Başvuru talebinde bulunurken, adınıza olan IBAN bilginizi başvuru formunda paylaşarak ödemenizi banka hesabınıza alabilirsiniz. Başvuru formu üzerinde IBAN bilgisi paylaşmayan kişilerin ödemeleri ise PTT şubesine yatırılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.