PTT 1400 TL Para Yardımı Hesaplarınıza Hemen Bakın..!

PTT 1400 TL Para Yardımı Hesaplarınıza Hemen Bakın..!
28.12.2022
A+
A-

PTT 1400 TL Para Yardımı Hesaplarınıza Hemen Bakın..! 2023. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için birçok sosyal yardım düzenlenmektedir. Bu sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaç duydukları konuda ailelere destek olmak ve ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yapılmaktadır. Özellikle son dönemlerde fahiş fiyatların yansıması ve gelirlerin yetmemesi ile birçok kişi muhtaç durumuna düşmektedir.

Bu durumda olan kişiler için devlet yardımları sürekli olarak devam etmektedir. Çeşitli başvuru şartlarına sahip olan kişiler için verilen bu sosyal yardımlardan biri de PTT 1400 TL’lik sosyal destektir.

PTT 1400 TL yardım başvurusu nedir? PTT 1400 TL yardım başvurusu kimler yararlanabilir? Gibi merak edilen başlıklarına dair detaylar yazımızda yer almaktadır.

PTT 1400 Yardım Başvurusu

PTT 1400 yardım başvurusu nasıl yapılır? Devlet tarafından birçok kesim çeşitli sosyal yardımlar düzenlemektedir. Engelli vatandaşlara, yaşlı kimselere, geliri olmayanlara vb. çeşitli kesimlere yapılan bu sosyal yardımlar ayrıca ev hanımı ve öğrenciler için de yapılmaktadır. Devlet tarafından ev hanımlarına ve öğrencilere yönelik 1400 TL’lik sosyal destek programı başlatıldı.

PTT 1400 TL yardım başvurusuna yalnızca ev hanımlarının başvuruda yapılabileceği belirtilirken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada ise tüm ihtiyaç sahiplerinin başvuruda bulunabilmesinin mümkün olduğu açıklandı. Bu sayede yalnızca ev hanımları olmayıp, öğrenciler ve diğer ihtiyaç sahibi kişiler de başvuru talebinde bulunabilirler. Ancak başvuruda talebinde bulunacak kişinin kesinlikle sigortasının olmaması gerekir. Ayrıca diğer başvuru şartlarını da karşılıyor olmak gerekir.

Ev Hanımlarına, Öğrencilere Yardım 2022-2023

Ev hanımlarına, öğrencilere yardım 2022-2023, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sigortası olmayan ve geliri olmayan ya da gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması şartlarını karşılayan kişilere 1400 TL’lik sosyal yardım yapılacağı açıklandı. Annelere yönelik yapılan şartlı eğitim yardımı, şartlı doğum yardımı, gebelik yardımı, şartlı sağlık yardımı gibi çeşitli sosyal yardımların yanı sıra tek sefere mahsus olarak 1400 TL’lik sosyal yardımda yapılacaktır.

Başvuruda bulunan kişilerin başvuru talepleri incelendikten ve değerlendirildikten sonra şartları karşılamaları halinde 1400 TL’lik sosyal yardım desteğinden yararlanabileceklerdir. Başvuru kanalları gibi diğer başlıklar yazının devamında yer almaktadır.

PTT 1400 TL Yardım Başvurusu Kimler Yararlanabilir?

PTT 1400 TL yardım başvurusu kimler yararlanabilir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan 1400 TL’lik sosyal yardımdan öncelikli olarak herhangi bir gelire sahip olmayan ve sigortasız olan anneler yararlanabilmektedir. Ancak bu yardım yalnızca annelere yönelik olmayıp birçok kişinin de yararlanabilmesi mümkündür. PTT 1400 TL yardım başvurusundan yararlanabilecek kişiler aşağıdaki yer almaktadır.

 • Herhangi bir gelire sahip olmayan, sigortasız ve 18 yaşını tamamlamış öğrenciler
 • Yaşlı ve bakıma muhtaç yaşlı kimseler (sigortasız olmak şartıyla)
 • Eşi vefat etmiş ya da boşanmış kadınlar (sigortasız olmak şartıyla)
 • Asker, Şehit ve Gazi yakınları gibi birçok kişinin yararlanabilmesi mümkündür. Bu kişilerin başvuru şartlarını karşılıyor olmaları halinde başvuru kanalları üzerinden müracaata bulunarak sosyal destek almaya hak kazanabilirler.

PTT 1400 TL Yardım Başvurusuna Öğrencilerde Başvurulabiliyor Mu?

PTT 1400 yardım başvurusuna öğrencilerde başvurabiliyor mu? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan bu projede öncelikli olanlar gelirsiz ve sigortasız annelerdir. Ancak program kapsamında başvuru şartlarını karşılayan herkesin başvuru talebinde bulunabilmesi ve yardımdan yararlanabilmesi mümkündür.

Özellikle son dönemlerde yaşanan fiyat pahalılığından mağdur olan kesimlerden biri de öğrencilerdir. Öğrenci masraflarının artması nedeniyle devlet, vakıf ve kurumlar tarafından öğrencilere çeşitli destekler verilmektedir. Bu desteklerden biri de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen PTT 1400 TL yardımıdır. PTT 1400 TL yardımından ev hanımlarının yanı sıra öğrenciler de yararlanabilmektedir. Ancak başvuru talebinde bulunmak isteyen öğrencilerin 18 yaşını tamamlamış olması ve sigortasız olması gerekir. Bu şartları karşılayan öğrenciler de başvuru kanalları üzerinden başvuru talebine bulunabilirler.

PTT 1400 TL Nereden Başvurulur?

PTT 1400 TL nereden başvurulur? Başvuru talebinde bulunmak isteyen kişiler başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini merak etmektedirler. Başvuru talebinde bulunmak isteyenler gerekli şartları karşılamaları durumunda başvuru işlemlerini e-Devlet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. E-Devlet hesabına sahip olanlar sistem üzerinden başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

E-Devlet hesabı olmayan kişiler ise adreslerine en yakın PTT şubelerine giderek e-Devlet şifresi edinebilirler. E-Devlet hesabınız üzerinden PTT 1400 TL yardım başvuru talebinde bulunmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine gittikten sonra e-Devlet hesabınıza giriş yapın.

 • Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • İlgili metinleri okuduktan sonra okuduğunuza dair ilgili kutucuğu işaretleyin ve “Devam Et” butonun tıklayın.
 • İlk ve ikinci sayfada yer alan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlayın.
 • Üçüncü sayfada başvurunuzu genel olarak kontrol edin ve “Kaydet” butonuna tıklayın.

ptt 1400 tl yardım başvurusu

Destek Ödemeleri Neler?

Destek ödemeleri neler? İhtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik birçok destek ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu destek ödemelerinden başvuru şartlarını karşılayan ve yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında olan herkes başvuru işlemini tamamlaması halinde sosyal destek ödemesinden yararlanabilmektedir. Bakanlık tarafından yapılan PTT 1400 TL destek ödemesi haricindeki destek ödemeleri ise aşağıdaki gibidir.

 • Haziran 2022 – Mayıs 2023 döneminde en fazla 12 aylık süre boyunca belirli şartları karşılayan ailelere her ay olacak şekilde maddi destek verilmektedir.
 • Doğum Yardımı, “15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine doğum yardımı yapılmaktadır.”
 • Çoklu Doğum Yardımı, “Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu ihtiyaç sahibi hanelerin beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesine yöneliktir.”
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı, “Hanede sosyal güvencesi olan birey bulunmayan, 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ve son resmi nikahlı eşini kaybetmiş kadınlara yöneliktir.”

Bu ve benzeri sosyal yardımların neler olduğuna dair bilgi detaylı bilgi almak için https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

PTT 1400 TL Yardım Başvurusu Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

PTT 1400 TL yardım başvurusu sonuçları ne zaman açıklanır? Başvuru talebinde bulunduktan sonra sistem üzerinden doldurmuş olduğunuz başvuru formunuz incelenmek üzere yetkili kişilere aktarılır. Başvuru tarihi tamamlandıktan sonra yetkili kişiler tüm başvuru forumları sırayla incelemeye başlayarak belirli kriterler ile değerlendirir. Değerlendirme aşamasından olumlu olarak geçen başvuru talepleri PTT 1400 TL yardımından yararlanabilmektedir. Ancak başvuru talebinizin olumsuz olması durumundan yardımdan yararlanabilmeniz mümkün değildir.

Başvurunuzun sonuçlanmasından sonra tarafınıza olumlu ya da olumsuz bir şekilde geri dönün yapılmaktadır. Başvuru sonuçlarının açıklanması yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde tarafınıza yapılan geri dönüşte başvurunuz olumlu ise PTT şubelerine adınıza 1400 TL para yatırılmaktadır. Ayrıca başvuru sorgulama işlemi yaparak da başvurunuzu yakından takip edebilmeniz mümkündür.

PTT 1400 TL Yardım Başvuru Formu

PTT 1400 TL yardım başvurusu formu nedir? Başvuru talebinde bulunmak için e-Devlet sistemi üzerinde yer alan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Başvuru formuna https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti?basvuru=Formu adresi üzerinden ulaştıktan sonra aşağıda yer alan bilgileri eksiksiz ve anlatıldığı gibi girmeniz ve “Kaydet” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlamanız gerekir.

 • İlk sayfada yer alan iletişim bilgileri, adres bilgileri ve kişisel bilgiler otomatik olarak doldurulmaktadır. Bu sayfada bilgilerinizi kontrol etmeniz ve herhangi bir yanlışlık olması durumunda düzeltmeniz ve sonrasında başvuru işlemine devam etmeniz gerekir.
 • İkinci sayfada size birtakım sorular yöneltilmektedir. Bu sorulara doğru ve eksiksiz bir şekilde cevap vermeniz gerekir. Sayfanın en altında yer alan “İhtiyaç ve Taleplerinizi Açıklayınız.” Bölümünden PTT 1400 TL sosyal destek paketinden yararlanmak istiyorum. Gibi bir ifade yazabilirsiniz.
 • Üçüncü sayfada ise başvurunuz ile ilgili genel bir sonuç çıkarılmaktadır. Sonucu kontrol ettikten sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

PTT 1400 TL Yardım Başvuru Sorgulama

PTT 1400 TL yardım başvuru sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun detaylarına ulaşabilmeniz mümkündür. Başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını, hangi aşamada olduğunu, yardımın hesabınıza yatıp yatmadığı gibi sorulara cevap alabilmek için PTT 1400 TL yardım başvuru sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Başvuru sorgulama ekranı da başvuruda bulunduğunuz ayın sayfa üzerinde yer almaktadır. Başvuru formuna ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti?basvuru=Formu adresine gittikten sonra sayfada yer alan “yeni başvuru” butonuna tıklamadan önce sayfanın altına inerek mevcut başvurularınız ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.