Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Kurban Bağışı Fiyatları

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Kurban Bağışı Fiyatları
06.04.2023
A+
A-

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Müslümanlar için manevi anlamda çok önemli olan Kurban Bayramı’nda yardımseverler ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik çeşitli yardımlar yapıyorlar. Yapılan yardımlardan biri de kurban bağışıdır. Kurban bağışlar birçok kurum üzerinden yapılabiliyor.

Diyanet Vakfı tarafından yapılan açıklamalara göre yapılan kurban bağışları internet siteleri üzerinden bağış yapanın bilgilerine bağlı olarak kabul edilmektedir. Kurban bağışı yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle bağış yapacak kurumu seçmeleri gerekir.

Bağış yapılacak kurumu seçtikten sonra söz konusunu kurumun resmi internet sitesi veya il müdürlükleri aracılığı ile kurban bağışı yapılabilir. Kurban bağışı yapmak isteyen vatandaşların öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekir. Başvuru formunu doldurduktan sonra belirlenen ücreti ödeyerek kurban bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kurban Bağışı İçin En Güvenilir Kurum Hangisi?

Kurban Bayramı’nda kurban bağışlarını kabul eden ve bağışları ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtan birçok kurum vardır. Bu kurum ve kuruluşlar her yıl aldığı bağışları sorunsuz bir şekilde ihtiyaç sahiplerine dağıtmakla görevlilerdir. Gönül rahatlığı ile kurban bağışı yapabileceğiniz birçok kurum ve kuruluş mevcuttur. Bu kurum ve kuruluşları aşağıdaki listeledik. Bu listedeki kurum ve kuruluşlar dışında kalan kurumların güvenilir olmadığı anlamına gelmez. Bağış yapmak istediğiniz kurumun faaliyetlerini araştırarak farklı kurumlara da bağışlarınızı yapabilirsiniz.

Kurban Bağışı Fiyatları

Kurban bağışları birçok farklı kurum ve kuruluş aracılığı işe yapılabilmektedir. Kurban bağışı yapmak istediğiniz kurum ile iletişime geçtikten sonra bağış formunu doldurmanız gerekir. Kurban bağış fiyatları kurum ve kuruluşlara göre farklılık göstermektedir. 2023 yılında en düşük kurban bağışı fiyatı 650 TL olurken en yüksek kurban bağışı fiyatı 4850 TL olarak belirlenmiştir.

Kurban Bağışı Fiyatları Diyanet

Türkiye Diyanet Vakfı kurban bağışlarını kabul eden ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtan kurumlardan biridir. Diyanet hem yurt içine hem de yurt dışına kurban bağışı yardımı yapmaktadır. Kurban bağışı için Diyanet Vakfı resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan kurban bağışı bölümüne tıklayabilir ve belirlenen ücreti yatırarak bağışınızı ister yurt dışı ister yurt içi olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Diyanet tarafından 2023 yılında belirlenen kurban bağışı fiyatı 1125 TL’dir.

Kurban Bağışı Fiyatları Türk Kızılay

Türk Kızılay’ı İhtiyaç sahibi vatandaşların barınma, sağlık ve beslenme gibi ihtiyaçlarını gerçekleştirmek için birçok sosyal yardım ile destek veren kurumlardan biridir. Özellikle afet ve göç gibi doğal afetlerde faaliyet gösteren Türk Kızılay’ı aynı zamanda Ramazan bayramında kurban bağışı ve bayram bağışlarını kabul ederek ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıyor.

Türk Kızılay’ı kurban bayramı için vekaleten kurban kesimini kabul ediyor ve kesilen kurbanları ihtiyaç sahibi vatandaşlara hazır yemek halinde dağıtımını yapıyor.

Türk Kızılay’ı tarafından 2023 yılında belirlenen kurban bağışı yardımı 1050 TL’dir.

Kurban Bağışı Fiyatları İHH İnsan Yardım Vakfı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da İHH kurban bağışını kabul ederek ihtiyaç sahiplerine dağıtımını yapıyor. Kurban Bayramının ilk günü kesilen kurbanları ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtan İHH kurbanları İslami usullere göre keser ve ihtiyaç sahiplerinin kriterlerine göre dağıtımını yapmaktadır.

İHH online internet sitesine 2023 yılı için kurban bağışı yardımı 1350 TL olarak belirlenmiştir.

Kurban Bağışı Fiyatları Mehmetçik Vakfı

Türk Silahlı Kuvvetleri vakfı yani Mehmetçik vakfı Kurban Bayramı için vekaleten kurban kesimini kabul eden ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara kesilen kurbanların dağıtımı yapan kurumlardan biridir. Kesilen kurbanlar, kesim bölgelerinde ikamet eden Mehmetçik ailelerine et halinde dağıtım yapıyor. Kesim bölgelerinde ikamet etmeyen Mehmetçik ailelerine ise hazır yemek halinde dağıtım yapıyor.

Mehmetçik vakfı tarafından 2023 yılında belirlenen kurban bağışı yardımı 1355 TL olarak belirlenmiştir.

Kurban Bağışı Fiyatları Darüşşafaka

Babası veya annesi hayatta olmayan çocuklara uzun yıllardır eğitim yardımları ve fırsat eşitliği sağlayan Darüşşafaka bayram ve kurban bağışlarını kabul ederek tamamını ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıyor. Darüşşafaka almış olduğu bayram bağışlarını ihtiyaç sahibi öğrencileri için eğitim, barınma, giyim, gıda ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyor. Darüşşakafa vekalet kurban kesimini gerçekleştirmiyor. Yalnızca yıl boyunca gelen adak bağışlarını kabul ediyor.

Darüşşafaka tarafından 2023 yılında belirlenen bayram bağışı ücreti 1100 TL’dir.

Kurban Bağışı Fiyatları Darülaceze

Darülaceze 1895 yılından bu yana hizmetini sürdüren köklü kurumlardan biridir. Darülaceze kurulduğu zamandan bu yana on binlerce ihtiyaç sahibine ücretsiz hizmet vermiş ve vermeye devam ediyor. Darülaceze tarafından yapılan faaliyetlerden biri de kurban bayramında kurban bağışı alarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılır.

Darülaceze tarafından 2023 yılında belirlenen kurban bağışı ücreti 1800 TL’dir.

kurban bağışı fiyatları ne kadar

Kurban Bağışı Fiyatları LÖSEV

LÖSEV Kurban Bayramı için kurban bağışlarını kabul ediyor ve kurban kesimi yaparak ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıyor. Vekaleten kesilen kurbanların 12 ay boyunca dağıtımı yapılıyor. Kesilen kurbanlardaki ihtiyaç fazlası etler, yünler, deri ve bağırsak gibi kısımlar ise nakit paraya çevrilerek vakfın önemli faaliyetlerinin gerçekleşmesi için kullanılıyor.

Yapılan bayram bağışları ise lösemili ve kanserli çocukların tedavileri ve ücretsiz bir şekilde eğitim alabilmeleri amacıyla kullanılıyor.

LÖSEV kurban bağışı ücreti her yıl değişkenlik göstermekle beraber 2023 yılında 1450 TL olarak belirlenmiştir.

Kurban Bağışı Yapmak Caiz Midir?

Diyanet fetvasına göre kurban bağışı yapmakta herhangi bir sakınca yoktur. Yani kurban bağışı yapmak caizdir. Ancak kurban bağışı yaparken yapılan kurumun güvenilir ve gerçekten bağışın tamamını ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıttığının bilinmesi gerekir. Aynı zamanda bağışçı hayırseverin vekaleti ve bağışı aldıktan sonra bağışçının adına seçilen kurbanın eşit bir şekilde ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılması gerekir.

Yukarıdaki kurban bağışı yapan kurum listemizdeki kurumların tamamı İslami usullere uygun olarak kurban bağışını yapıyor. Bu sayede gönül rahatlığıyla listedeki kurumlara bağışlarınızı yapabilirsiniz.

Kurban Bağışı Fiyatları Neden Farklı?

Kurban bağışı yapan vatandaşlar yapacakları kurumları araştırırken farklı fiyatlarda bağışların yapıldığını görüyorlar. Kurban bağışlarında fiyat farkının olma nedeni ülke ve bölgelerdeki kurban alım fiyatlarının farklı olması ve maliyeti etkileyen giderlerin farklı olması gibi nedenlerden dolayı fiyat farklılığı olmaktadır.

Kurban fiyatları bölgesel şartlara göre belirlenir. Belirlenen fiyatlar 1 hisse bedelidir ve bölge şartlarına göre küçükbaş veya büyükbaş kurbanlar kesilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.