PTT 700 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama
03.07.2022
A+
A-

PTT 700 TL yardım başvurusu nasıl yapılır? Başvuru ve sorgulama 2023. Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardımlardan biri de PTT aracılığı ile vatandaşla verilen 700 TL sosyal yardımıdır. PTT 700 TL yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunmaları gerekir. PTT 700 TL sosyal yardım başvuruları E-Devlet sistemi üzerinden alınmaktadır.

PTT 700 TL yardım başvurusu için T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi ile E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı Yardım Başvurusu” yazarak arama yapın. Karşınıza çıkan seçenekler arasında “Başvuru” seçeneğini seçerek ilerleyin. Açılan sayfada yer alan başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

PTT 700 TL Yardım Başvuru Formu

PTT 700 TL yardım başvurusunda bulunmak için öncelikle başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formu vatandaşların sınıflandırılması ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi için doldurulması gereken bir elektronik belgedir.

Başvuru formu üzerinde yer alan; Başvuru sahibinin adı ve soy adı, iletişim bilgileri, adres bilgileri, hane bilgileri, gelir bilgileri ve diğer bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız başvurunuzun onaylanması için gereklidir.

Başvuru formunun yanlış bilgiler ile veya eksik bir şekilde doldurulması halinde başvurular iptal edilir ve vatandaşa yardım yapılmaz. Bu nedenle başvuru formunu doldururken dikkatli olmalısınız. PTT 700 TL sosyal yardım başvuru formuna ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayın. Açılan sayfada bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapın. Bu işlemleri tamamladıktan sonra karşınıza başvuru formu çıkacaktır.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu E-Devlet

PTT 700 TL yardım başvuruları şu an için yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden alınmaktadır. E-Devlet sistemi aracılığı ile 700 TL’lik yardım başvurusuna kolay bir şekilde bulunabilirsiniz. E-Devlet sistemi aracılığı ile 700 TL’lik yardım başvurusunda bulunmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayın. Ardından aşağıdaki adımları izleyerek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 •  Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın.
 •  T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 •  Sayfanın alt kısmında yer alan “Uygulamaya Git” butonuna basın.
 •  Karşınıza çıkan sayfada yer alan başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.0
 •  Başvuru formunu doldurduktan sonra sayfanın en alt kısmında gerekli onaylamaları yapın.
 •  Son olarak “Kaydet” butonuna basarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

PTT 700 TL Yardım Kimlere Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ve belediyeler tarafından gerçekleştirilen sosyal yardımlar yalnızca gerçek ihtiyaç sahiplerine yönelik gerçekleştirilmektedir. Bu sosyal yardımlardan biri olan PTT 700 TL yardımı da öncelikli olarak gerçek ihtiyaç sahiplerine yapılmaktadır. Bu bağlamda dar gelirli ve maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar PTT 700 TL yardımından yararlanabilirler.

PTT 700 TL sosyal yardım başvuru şartlarına uygun olan ve yardımdan yararlanabilecekler arasına giren vatandaşlar 700 TL sosyal yardım başvurusunda bulunabilirler.

PTT 700 TL sosyal yardım alabilecek vatandaşlar genel anlamda aşağıdaki gibidir;

 •  Maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar
 •  Şehit ve gazi yakınları
 •  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 •  Yaşlı ve bakıma muhtaç kimseler
 •  Engelli vatandaşlar bu yardımdan yararlanabileceklerdir.

PTT 700 TL YARDIM BAŞVURUSU

PTT 700 TL Yardım Şartları Nelerdir?

PTT 700 TL sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların bazı şartlara uygun olmaları gerekmektedir. Bu şartlara uygun olan vatandaşlar 700 TL yardım başvurusunda bulunarak sosyal yardımdan yararlanabilirler.

PTT 700 TL yardım şartları aşağıdaki gibidir;

 •  Başvuru yapacak vatandaşın 65 yaşından büyük olması gerekir.
 •  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 •  Herhangi bir sosyal güvenceli işte çalışmıyor olunması gerekir.
 •  Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 •  Sigorta prim ödemesi tamamlanmamış olunması gerekir.
 •  Hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir.

PTT 700 TL Yardım Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT 700 TL yardım başvurusunda bulunan vatandaşlar başvuru sonuçlanma sürelerinin uzaması halinde başvurularını nasıl sorgulayabileceklerini merak etmektedirler. 700 TL sosyal yardım başvuru sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar E-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfa üzerinde yer alan arama kutucuğuna “PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama” yazarak arama yapın. Arama sonuçlarından ilgili sayfaya ulaşarak başvuru sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT 700 TL sosyal yardım başvuru sorgulama işlemi yapmadan önce başvuru sonuçlanma süresi olan 15 gün boyunca beklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu sürenini uzaması durumunda başvuru sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

T.C Kimlik Numarası ile PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT 700 TL yardım başvurusu sorgulama işlemleri online olarak yapılabileceği gibi PTT şubeleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. T.C kimlik numaranızı kullanarak E-Devlet sistemi üzerinden veya PTT şubelerine bizzat giderek PTT 700 TL yardım başvuru sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden başvuru sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz; * https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayın.

* Karşınıza çıkan sayfada kimlik doğrulamanızı yaparak sisteme giriş yapın.

* “Uygulamaya Git” butonuna basarak ilgili sayfaya ulaşın.

* Açılan sayfada mevcut başvurularınız karşınıza çıkacaktır. Mevcut başvurularınız arasında “PTT 700 TL” sosyal yardımını seçerek başvurunuz ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Ne Zaman Bitiyor?

PTT 700 TL yardımından faydalanmak isteyen bir çok vatandaş başvuru yaparak yararlanmaya başlamışlardır. Başvuru yapamayan kişilerin ise en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de PTT 70 TL yardım başvurularının ne zaman biteceği oluştur. Yapılan araştırmalar sonucu PTT 700 TL yardım başvurularının devam ettiği gözlemlenmiştir.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Formu Doldur

PTT 700 TL yardım başvurusu devlet tarafından muhtaç ailelere sunulan yardımlardandır. PTT 700 TL yardım başvurusu yapmak için başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formu doldurduktan sonra başvurunuzun onaylanması halinde PTT 700 TL yardımından yararlanabileceksiniz. Başvuru yapmak için TIKLAYIN

PTT 700 TL Para Yardımı Başvurusu

PTT 700 TL yardım başvurusunda bulunan vatandaşların başvuru formunu doldurduktan sonra sorgulama  işlemi için E-Devlet sistemi üzerinden sisteme girebilirler. E-Devlet sistemine girdikten sonra “Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı Yardım Başvurusu”  yazıp arama yapın. Karşınıza çıkacak  sayfalar arasında başvuru sayfasını tıklayıp başvuru oluşturabilirsiniz. Böylelikle PTT 700 TL yardım başvurusu yapmış olursunuz.

3.6/5 - (8 OY)
Yorumlar

 1. Sidika dedi ki:

  KURBAN param yok mağdurum

  1. Saniye Aksu dedi ki:

   4 tane çocuğum var evim kıra 3 tanesi okula gidiyor Bir çalışanımız var yetmiyor yardım destekği istiyorum

 2. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ayşe iki çocuğum var yardım edin istiyorum durum yok yani iki çocuğum var yardım edin istiyorum durum yok yani iki çocuğum var yardım edin istiyorum ama eşim ceza evde iki çocuğum var yardım edin istiyorum ama eşim ceza evde iki çocuğum var yardım edin istiyorum ama eşim ceza evde iki çocuğum olursa olsun bir yardım edin istiyorum durum yok yani iki çocuğum var yardım edin istiyorum ama eşim ceza evde iki çocuğum var yardım edin istiyorum

 3. ABDULLAH ABDÜLEMİN dedi ki:

  8 cucugum var ailede tek ben calisyorum hanimim cucuglerime bakyor ayilik masim yetmiyor yardeme ihtiyacim vardir

  1. Nimet yılmaz dedi ki:

   Çok zordurundayımlutfen yardımcı olun yardılarızı bekliyorum

 4. Gülbeyaz+çöpoğlu dedi ki:

  İki tane çocuğum var kirada oturuyorum çocuklarımın babasından ayrıyım maddi yardım talebinde bulunuyorum lütfen

 5. Antika dedi ki:

  Merhaba ben ev hanimiyim 4 çocuğum var aylık bebeğim var 2 aylık da hamileyim öğrencilerim için kırtasiye malzemesi ihtiyacımız var bebeğim için bez gıda para yardımına ihtiyacım var eşim inşaatta arada çalışıyor geçinemiyoruz elektirik ve su faturası çok geliyor ödeyemiyoruz çocuklarımın okul ihtiyaçlarını karşılayacak durumumuz yok bize yardımcı olabilir misiniz teşekkürler

 6. Nazar indiç dedi ki:

  Mati durumu iyi değil kiraciyim çü çocuklarım var eşim çalışmiyo 3bin veriyorum kiraya

 7. Fatma dedi ki:

  Evimiz kira gecinemiyoruz yardıma ihtiyacımız var bize yardımcı olursanız sevinirim

 8. Gökhan dedi ki:

  Ben epleks hastasıyım ve sağ elim donduralacak çalışamıyorum aile ihtiyacımız var. 2 tane kız çocuğu var. Birisi ilkokul öğrenci 3sınıfa geçti kırtasiye malzemesi ve tablet alamıyorum ihtiyacımız var. Küçük kız çocuğu babek bezi ve lslak medil yardım etmenizi istiyorum. Mahallemizde hiç bir bakkalyok sizden gıda ve temizlik yardım. Sizden yardım ederseniz hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

 9. Esen dedi ki:

  Çocuklarımın babasından ayrıldım kadın sığınma evindeydim çıktım devlet ev tutu kaymakam yardımlarınla sosyel hizmetlerin sizlerin yardımlarınla iki çocuk okutuyorum fakat yettiremiyorum çünkü evime giren aylık ikimilyar beşyüz kır gelirim var yardımlardan faydalanmak istiyorum yardım etmenizi arz ederim

 10. Lale kurt dedi ki:

  İhtiyacım var

 11. Yavuz Kılıç 5359250435 dedi ki:

  Çalışmıyorum hicbir gelirim ve güvencem yok günlük işlerde hamallık yapıyorum ev kirası elektir su doğalgaz ödeyemiyorum orta okulu okuyan cocugumla birlikte kalıyorum allah rızası için yardim edin lütfen çok zor durumdayız okul ihtiyaçları karşılayamıyor