SGK Sicil No Nedir? SGK Sicil No Nerede Yazar?

SGK Sicil No Nedir? SGK Sicil No Nerede Yazar?
20.09.2022
A+
A-

SGK Sicil No Öğrenme ve Sorgulama 2023. SGK sicil no öğrenmek için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ile numara sorgulama işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. SGK sicil numarası işe ilk başladığınız zaman adınıza tamamlanan ve sisteme işlenen özel bir numaradır. Bu numara sayesinde sigorta durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. SGK no ile ilgili merak edilen diğer konu başlıklarına yazının devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

SGK Sicil No Nedir?

SGK Sicil numarası aynı zamana sosyal güvenlik numarası olarak da bilinmektedir. Sigortalı bir şekilde çalışanlar sicil numaraları sayesinde sigorta primlerini, emeklilik bilgilerini ve primlerinin düzenli bir şekilde yatırılıp yatırılmadığını dair bilgilere ulaşabilirler. SGK’ya bağlı olarak çalışmakta olan 4A SSK, 4B BAĞ-KUR ve 4C çalışanlarının kendilerine özel sicil numaraları bulunmaktadır.

Sicil numarası sayesinde her türlü sigorta bilgisine rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Günümüzde birçok kişi sigorta işlemlerini kontrol etmek ve sigortaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için sicil numarası almak ya da mevcut sicil numarasını sorgulatmak isteyebiliyor. Bu durumda sicil numarası sorgulama işlemi yapılmalıdır.

SGK sicil numarası çalışılan kurumun çalışanları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak ve çalışanlar da gerekli sigorta işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmesi için verilen özel bir numara olarak bilinmektedir. Bu nedenle sicil numarası oldukça önemlidir. SGK sicil NO kesinlikle karıştırılmamalıdır.

SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK sicil numaranızı şifreli bir şekilde öğrenebilirsiniz. SGK sicil numarası sigortalı bir şekilde işe başladığınız ilk günden itibaren adınıza tanımlanır. Sicil numaranız ile çeşitli sigorta işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. SGK sicil numarasını sorgulama işlemi için öncelikle ilgili sisteme giriş yapmanız ardından aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir.

 •  T.C. kimlik numaranızı giriniz.
 •  Nüfusa kayıtlı ilinizi seçin
 •  Kimliğinizin üzerinde yazan seri numaranızı girin
 •  Doğum tarihinizi ve ekranda yer alan güvenlik kodunu girin.
 •  Son olarak tescil işleminizi yapmalısınız.

Yukarıdaki adımları takip ederek SGK sicil numaranızı sorgulatabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Sicil No Nereden Öğrenilir?

SGK sicil numarasını öğrenmenin birkaç farklı yolu vardır. Bunlardan biri şifresiz bir şekilde öğrenebilmek diğeri ise e-devlet aracılığı ile şifreli olarak öğrenebilmektir. Ancak 2023 yılından itibaren SGK sicil numarası öğrenme işlemi şifresiz bir şekilde yapılamamaktadır. Bu nedenle sicil numarası sorgulamasını yalnızca şifreli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Şifreli bir şekilde SGK sicil numaranızı öğrenmek ve sorgulamak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz.

E-Devlet şifreniz ile SGK sicil numarası öğrenme işlemini için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz. · http://www.turkiye.gov.tr/4a-tescil-kaydi linkine tıklayın.

 •  Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basın.
 •  T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın.
 •  Açılan ekranda SGK kaydınız ile ilgili tüm bilgilere erişim sağlayabileceksiniz.

SGK SİCİL NO ÖĞRENME

SGK Sicil Numarasında Hangi Bilgiler Vardır?

SGK sicil numarasında yer alan bilgilerin hangi bilgiler olduğu merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Özellikle ilk defa sigortalı bir işe giren kişiler SGK sicil numarasının ne olduğunu, hangi bilgilerin içerisinde yer aldığını merak ediyor. SGK sicil numarası işe ilk girdiğiniz günden itibaren geçerli olan ve birçok işlem için gerekli olan bir numaradır.

SGK sicil numarası üzerinde ye alan bilgiler aşağıda yer almaktadır:

 •  İşkolu kodu
 •  İl kodu
 •  İlçe kodu
 •  Yeni ve eski ünite kodu
 •  İşyeri sıra numarası
 •  Kontrol numarası
 •  Var ise, geçici iş ilişkisi kurulan işveren numarası içeren sicil numarası bilgileri ilgili sicil numarası içerisine yer almaktadır.

SGK İş Yeri Sicil No Açılımı Nedir?

Sosyal Güvenli Kurumu tarafından işyerinin tanınması ve söz konusu işyerinin diğer işyerlerinden ayırılması amacıyla her iş yerine verilen sicil numarasıdır. İş yeri sicil numarası ile SGK sicil numaraları aynı şey değildir. SGK sicil numarası çalışanın ilk işe girdiği günden itibaren yalnızca çalışanın adına ait olan bir numaradır. İş yeri sicil numarası ise söz konusu iş yerine ait olan bir numaradır.

İşyeri Sicil No Kaç Haneli?

İşyeri açmak isteyen veya mevcut işyeri için sicil numarası almak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen konu başlıklarından biri de işyeri sicil numarasını kaç haneli olduğudur. İşyeri sicil numarası çeşitli durumlara bağlı olarak numara hane sayısı değişkenlik gösterir.

İş yeri sicil numarası genel olarak 26 hanelidir.

Çalışan sicil numarası ise genel olarak 11 hanelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.