Doğum Yardımı Başvurusu Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Doğum Yardımı Başvurusu Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi
04.01.2023
A+
A-

Doğum Yardımı Başvurusu Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi 2023. Yeni doğum yapan anneler için devlet desteği verilmektedir. Doğum yapan anneler, doğum yardımı başvurusunun nasıl yapıldığını, doğum yardımının ne kadar olduğunu vb. konu başlıklarını merak etmektedir. Devletin sosyal yardım desteklerinden biri olan ve tamamen geri ödemesiz bir şekilde verilen doğum yardımı desteğinden yalnızca belirli şartları karşılayan kişiler yararlana bilmektedir.

Yeni doğum yapan annelere devlet desteği olarak verilen doğum parası, devlet tarafından karşılıksız bir şekilde verilmektedir. Doğum yardımı olarak verilen destek ödemesi, ilk çocuk, ikinci çocuk ve üçüncü çocuk için ayrı ayrı ödemeler verilmektedir.

Doğum yardımı ile ilgili merak edilen, doğum yardımı başvuru dilekçesi, doğum yardımı başvurusu, doğum yardımı nasıl alınır? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detayları yazımızda paylaştık. Yazının devamını okuyarak konu ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Doğum yardımı başvurusu, doğumun canlı bir şekilde gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünden çocuğun KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) kaydının yapılmasından sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” eksiksiz bir şekilde doldurulması ile yapılabilmektedir. Başvuruda bulunmak isteyen kişilerin doğum yardımı başvuru dilekçesini mutlaka eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması gerekir. Dilekçenin eksik ya da yanlış bir şekilde doldurulması durumunda başvuru geçersiz sayılarak anneye sosyal destek ödemesi verilmez.

Doğum yardımı başvuru dilekçesine https://www.csgb.gov.tr/medias/12001/do%C4%9Fum-yard%C4%B1m%C4%B1.pdf adres üzerinden ulaşabilirsiniz. Dilekçeyi bir yazıcı yardımı ile çıkarttıktan sonra doldurmanız ve imzalamanız gerekir. Dilekçeyi doldurduktan sonra iadeli taahhütlü posta ya da kargo yolu ile tamamlamanız gerekir.

Dilekçe üzerinde yer alan bölümler ve nasıl doldurulması gerektiği aşağıda yer almaktadır.

 • Başvuru tarihi (başvuruda bulunduğunuz tarihi yazmanız gerekir.)
 • Başvuru sahibinin adı-soyadı (annenin adı ve soyadı yazılır.)
 • Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası (annenin T.C. kimlik numarası)
 • Doğum yapan kişinin adı-soyadı (annenin adı ve soyadı)
 • Yeni doğan çocuğun/çocukların T.C. kimlik numarası (Çocuğun KPS sistemine kaydının yapılmasından sonra T.C. kimlik numaralarını ekleyin.)
 • Adına başvuru yapılanan varsa diğer çocukların T.C. kimlik numaraları (5 yaşını tamamlamamış olan çocuk ve çocukların kimlik numarası)
 • Başvuru sahibinin adresi (ikamet kaydınız nerede ise o adresi yazmalısınız)

Bu bilgileri girdikten sonra şu belgeleri de hazırlayarak iadeli taahhütlü posta ya da kargo yolu ile dilekçenizi göndermelisiniz.

 • Doğum raporu
 • Annenin önceki evlilikten çocuklarını gösterir nüfus kayıt örneği (önceki evlilik yoksa bu belge istenmez.)
 • Bebeğin ve annenin kimlik fotokopisi

Doğum Yardımı Başvuru Formu

Doğum yardımı başvuru formu nedir? Sosyal yardım türlerinden biri olan doğum yardımına başvuruda bulunmak isteyen kişilerin başvuru formunu tamamlamaları gerekir. Başvuru formu,

yardım başvurusu yapacak olan kişinin oldurması gereken dilekçe niteliğine sahip bir belgedir. Başvuru formu üzerinde hanede yaşayan kişilere ve doğan çocuk/çocuklara dair bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde cevaplanması gerekmektedir. Yazılan bilgilerin doğruluğu ilgili birim tarafından incelenir ve bilginin yanlış ya da eksik olması durumunda başvuru formu geçersiz sayılacak incelenmeye alınmaz.

Doğum yardımı başvuru talebinde bulunmak isteyen anne ve babalar, başvuru işlemlerini tamamlamak için başvuru formunu yani doğum yardımı başvuru dilekçesini tamamlamaları gerekir. Başvuru formunu doldurmayan anne ve babaların, doğum yardımı başvuru talepleri değerlendirmeye alınmaz. Başvuru formuna, e-Devlet sistemi üzerinden ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru formunu indirdikten sonra herhangi bir yazıcıdan başvuru formunu çıkartmanız ve doğum yardımı başvuru formu üzerinde yer alan bölümleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Ayrıca başvuru formunda yer alan “Yeni doğan çocuğun/çocukların T.C. kimlik numarası/numaraları” bölümünde yalnızca 15.05.2015 yılından sonra doğan ve 5 yaşını tamamlamış olan çocuklarınızın T.C. kimlik numarasını yazmanız gerekir.

Ayrıca doğum yardımı  başvuru formu üzerinde diğer bilgileri de doldurduktan sonra gözden geçirmeyi unutmamalısınız. Bilgilerin doğru oluğundan emin olduktan sonra iadeli taahhütlü posta ya da kargo yolu ile başvuru formunu ilgili birime teslim etmeniz gerekir. Bu adımları yaptıktan sonra başvuru formunuz incelenmeye alınır ve yaklaşık olarak 15-30 gün içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılır.

Doğum Yardımı Başvurusu

Doğum yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinden sonra doğan bebeğin, ilgili nüfus müdürlüğünden KSP (Kimlik Paylaşım Sistemi) kayıt işleminin yapılması gerekir. Bebeğin Kimlik Paylaşım Sistemine kaydının yapılmasından sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının internet sitesi üzerinde yer alan doğum yardımı başvuru dilekçesinin indirilmesi ve çıktısının alınması gerekir. Doğum yardımı başvuru dilekçesini eksiksiz bir şekilde doldurduktan ve imzaladıktan sonra iade taahhütlü posta ya da kargo yolu ile başvuru dilekçesinin teslim edilmesi gerekir.

Doğum yardımı başvuru talebinde bulunmadan önce anne ve babaların bilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Başvuru talebinde bulunmak isteyen anne ve babaların öncelikli olarak doğum yardımı başvuru şartını karşılıyor olduklarından emin olmaları gerekir. Doğum yardımı yalnızca 15.05.2015 tarihinden sonra doğan ve 5 yaşını tamamlamış olan çocuklar için geçerlidir. 5 yaşını tamamlamamış olan çocuğunuz var ise doğum yardımı ödemesi alabilirsiniz.

Bebeğin Kimlik Paylaşım Sistemine kayıt işleminin yapılmış olması gerekir. KPS kayıt işlemi yapılmaması durumunda doğum yardımı alınamaz. Bu nedenle bebeğin canlı olarak doğmasından sonra kısa süre içerisinde KPS kayıt işlemini yapabilir ve sonrasında başvuru dilekçesini doldurmanız gerekir. Ayrıca dilekçenin yanında diğer başvuru belgelerini de eksiksiz bir şekilde hazırlamanız ve ilgili birime teslim etmeniz gerekir.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? 15.05.2015 tarihinden sonra doğum yapan ve çocuğu 5 yaşını tamamlamamış olan tüm annelere çocuk parası verilmeye başlandı. Yeni doğan çocuk yardımı için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile aile.gov.tr adresinden doğum yardımı başvuru dilekçesine ulaşarak başvuru işlemi yapılabilmektedir. Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri ile ilçelerde kaymakamlıklara da başvuru işlemi yapılabiliyor.

Doğum yardımı kapsamında doğan her bir çocuk için farklı miktarda ödeme yapılmaktadır. Doğan ilk çocuk için 300 TL ödeme, ikinci çocuk için 400 TL ödeme ve üçüncü çocuk için 600 TL olacak şekilde toplamda 1300 TL’ye kadar doğum yardımı ödemesi verilmektedir. Bu ödemeden yararlanmak isteyen anne ve babalar başvuru talebinde bulunarak gerekli şartlara uygun görülmeleri durumunda yardımdan yararlanabilirler.

Başvuru işlemleri ailev.gov.tr adresinden indireceğiniz doğum yardımı başvuru dilekçesinin tamamlanması ile yapılabilirken ayrıca e-Devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Ancak e-Devlet sistemi üzerinden başvuru talebinde bulunmak isteyen kişilerin “4357 sayılı Kanun’un 11/2 maddesinde belirtilen görevlerde olması ve sandık üyelik kaydının” bulunması gerekir. Sandık üyelik kaydı olan kişiler https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu adresine gittikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek başvuru talebinde bulunabilirler.

 • E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş işleminizi yapın.
 • Açılan sayfada mevcut başvurularınızı görebilir ve yeni başvuru talebinde bulunabilirsiniz.
 • Sayfada yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak başvuru işlemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvurusu İçin Ne Gerekli?

Doğum yardımı başvurusu için ne gerekli? Doğum yardımı almak isteyen anne ve babalar başvuru işlemi için neyin gerekli olduğunu merak etmektedirler. Başvuru talebinde bulunmak için anne ve babaların bazı belgelere ve doğum yardımı başvuru dilekçesine sahip olmaları gerekir. Doğum yardımı başvuru dilekçesini tamamladıktan sonra gerekli olan başvuru evrakları ve beraberinde başvuru dilekçesi ilgili birime teslim etmeleri gerekir.

Doğum yardımı başvurusu için gerekli olan evraklar yukarıda yer almaktadır. Başvuru evraklarını hazırladıktan sonra iadeli taahhütlü posta ya da kargo yolu ile hem başvuru evraklarını hem de başvuru dilekçesini ilgili birime iletmeniz gerekir.

İLKSAN Doğum Yardımı

Sandık üyeleri için bir defaya mahsus olacak şekilde doğum yardımı yapılmaktadır. İLKSAN doğum yardımı ile ilgili internet sitesinde yer alan açıklama şu şekildedir; “Doğum yardımı Sandığımız, siz değerli üyelerine sunmuş olduğu hizmetlerden Doğum yardımı başvurularını e-Devlet, Mebbis ve üye bilgi sistemi üzerinden Genel Müdürlüğümüze evrak gönderimine gerek kalmadan SMS onayı ile gerçekleştirebilirsiniz. Sandık üyelerine bir defaya mahsus olarak yapılan doğum yardımıdır.”

Kısa mesaj olarak başvuru işlemi yapabileceğiniz gibi e-Devlet hesabınız üzerinden de İLKSAN doğum yardımı başvuru talebinde bulunabilirsiniz. İLKSAN internet sitesinde yer alan açıklamaya bağlı olarak, İLKSAN sandık üyesi olan kişilerin ya da eşlerinin doğum yapması durumunda bir defaya mahsus olacak şekilde yapılan bir ödemedir. Doğum yardımı olarak verilen maddi destek, evlenme yardımım %50 tutarı kadar olup 01.01.2023 tarihi itibariyle 500 TL’dir. Başvuru işlemini e-Devlet üzerinden yapmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu adresine gittikten sonra bilgilerini kullanarak giriş yapmasının ardından aşağıdaki adımları takip ederek başvuru talebinde bulunabilirler.

Bu sayfayı görüntülemeyen kişilerin karşısına şu uyarı gelmektedir. “4357 sayılı Kanun’un 11/2 maddesinde belirtilen görevlerde olmadığınızdan, Sandık üyeliği kaydınız bulunmamaktadır.” Üyelik kaydınızın olmaması durumunda böyle bir hata ekranı gelir ve başvuru işlemi yapılamaz. Bu nedenle mutlaka sandık üyeliğinizin olması gerekir.

Sandık üyeliği olan kişiler “Yeni Başvuru” butonuna tıklayarak başvuru formuna ulaşabilir ve başvuru formunu tamamladıktan sonra başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

doğum yardımı başvuru dilekçesi

Memur Doğum Yardımı

Memur doğum yardımı Asgari ücret rakamının Temmuz 2023 tarihinde net 5 bin 500 TL olmasının ardından anneler verilen doğum yardımı da aynı orantıda arttı. Asgari ücret ile beraber güncellenen yaşlılık, engelli parası ve evde bakım parası gibi sosyal ödemelerin yanı sıra doğum yardımı da aynı şekilde güncellendi. SSK’lı çalışan kadınlar için doğum yardımı adı altında izin döneminde iş görmezlik ödemesi yapılmaktadır. Bu sosyal yardımdan yararlanmak isteyen annelerin en az 90 gün sigorta primi ödemesinin tamamlanmış olması gerekir.

Bu tutar annenin son 3 aylık brüt ücretine bağlı olarak hesaplanır. Günlük brüt ücreti ve bu ücretin 2/3’ü anneye ödenir. Buna bağlı olarak Temmuz ayı ile beraber 2023 yılında 5.500 TL asgari ücretli çalışan bir annenin alabileceği en düşük doğum parası 13 bin 689 TL’yi buldu.

Doğum yardım parası için annelerin sahip olması gereken başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta priminin yatırılmış olması gerekir.
 • Annenin işyerindeki sigortalılık halinin devam ediyor olması gerekir.
 • Doğum raporu süresince iş yerinde çalışmamak
 • Annenin, doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmesi gerekmektedir.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

Devlet tarafından kadınlara yönelik yapılan sosyal desteklerden biri de doğum yardımıdır. Doğum yardımı, doğum işlemlerinin sonlanmasından sonra başvuru yapılarak anneye ödenen sosyal desteklerden biridir. Doğum yardımı parası yalnızca anneye verilmektedir. Bu nedenle doğum yardımı parası annenin adına yatırılır ve sadece anne tarafından alınabilir. Doğum yardımı ilk çocuk ile başlar ve üçüncü çocuğa kadar miktarı arttırılarak verilir. Üçüncü çocuktan sonra annelere daha fazla miktarda ödeme yapılmaktadır. Ayrıca İLKSAN ve memurlar için de farklı şekillerde doğum yardımı verilmektedir.

Doğum yardımı ile ilgili merak edilen başlıklardan biri de Doğum yardımı ne kadar? Başlığıdır. Doğum yardımı olarak verilecek olan sosyal yardım desteği birkaç farklı şekilde verilmektedir. Yeni doğan yardımı, memurlar için doğum yardımı ve İLKSAN doğum yardımı için farklı miktarlarda ödeme yapılmaktadır. Doğum yardımı olarak verilen maddi destek aşağıdaki gibidir.

 • Annelerin çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın ödenen doğum yardım parası olarak ilk çocuk için 300 TL ödeme, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için de 600 TL ödeme yapılmaktadır. En az 3 çocuğu olan anneler için toplamda en az 1300 TL’lik sosyal destek verilmektedir.
 • İLKSAN sandık üyesi olan kişilerin ya da eşlerinin doğum yapması durumunda ödenen doğum yardım parası 01.01.2023 tarihinden itibaren 500 TL olarak verilmektedir.
 • Memur anneler için ödenen doğum yardım parası ise belirli şartlara bağlı olarak hesaplanır ve anneye en az 13 bin 689 TL ödeme yapılır.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımı nasıl alınır? Doğum yardımı almak isteyen anne ve babalar tarafından en sık araştırılan başlıklardan biridir. Doğum yardımı alabilmek için öncelikle başvuru şartlarını karşılıyor olmak gerekir. Başvuru şartlarına sahip olan anneler, başvuru talebinde bulunmak için doğum yardımı başvuru dilekçesini tamamlamaları gerekir.

Doğum yardımı başvuru dilekçesini tamamladıktan sonra ilgili birime teslim ederek başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra doğum yardım parası annenin adına yatırılır.

Doğum Yardımı Alma Süresi

Doğum yardımından faydalanmak isteyenlerin doğum tarihinden itibaren 5 yıllık süre içerisinde başvuru işlemini tamamlamaları gerekir. 5 yıllık sürenin dolması durumundan doğum yardımı verilmemektedir. Doğum yardımı alma süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca doğum yardımı parası başvurusu için doğumun canlı bir şekilde gerçekleşmiş olması ve doğumun sonrasında ilgili nüfus müdürlüğüne giderek çocuğun kaydının yapılması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.