Hit enter after type your search item
Belediye Yardımları

Belediye Yardım Başvurusu

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Sorgula

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Yaşlılık maaşı belirli bir yaşa gelmiş insanların ve gençlik yıllarında kendilerine yaşlılık dönemleri için geçim kaynağı olacak güvence yapmamış olan kişiler için devletin sosyal yardım desteğidir. Yaşlılık maaşı için belli bir şartlara sahip olmanız gerekmektedir.

Yaşlılık maaşı için en gerekli şartlardan biri yaş sınırıdır, 65 yaş üstü olan kişilere verilmektedir.  Sadece yaş sınırı kalmayarak başka şartlarda konulmuştur.

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Yaşlılık maaşı nedir? Bilmeyen kişiler için açıklık geçirelim. Herkes gençlik yıllarından beli bir yaşa kadar çalışır ve yaşlılık dönemi geldiğinde artık çalışamaz duruma gelirler. Gençlik yıllarında çalışan kişiler birikim yapar veya sosyal güvence kapsamında çalıştığı için emeklilik maaşı alır. Fakat gençlik yıllarında sosyal güvencesini garantiye almayan kişilerde vardır. Bu vatandaşlara ise devlet yaşlılık maaşı bağlayarak mağduriyetleri gidermeye çalışmaktadır. Devlet yaşlılık maaşını herkese vermemektedir. Gerekli şartlara uygun olan kişilere vermektedir. Yaşlılık maaşı olarak geçen yardımın diğer bir adı ise 65 yaş üstü maaşı olarak da bilinmektedir.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Yaşlılık maaşı ne kadardır? Yaşlılık maaşı alacak insanların aklına takılan sorulardan biridir. Beklenen zam oranları %5 ve %15 gibi oranla da olsa devletin belirlediği zam oranı %10 olmuştur. Gelen zam ile yaşlılık maaşı 701 TL olarak güncellenmiştir. Güncellenen yaşlılık maaşı 2020 2022 seneleri arasında 701.32 TL olarak devam edecektir. 

Yaşlılık Maaşı Sorgulama

Yaşlılık Maaşı sorgulama işlemini yapabilmemiz için öncelikle yaşlılık maaşı başvurusu yapmamız gerekmektedir. Başvuru işlemleri yaptıktan sonra E-Devlet uygulaması üzerinden sorgulama işlemi ve başvuru takiplerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.  Ayrıca başvurunuz onaylandığı ve yaşlılık maaşınız bağlandığı takdir de sizlere SMS olarak bildirimi yapılmaktadır.

Yaşlılık Maaşı Almanın Şartları

Yaşlılık maaşı almanın şartları nelerdir hakkında bilgisi olmayan kişiler için yaşlılık maaşı alabilmeniz için gerekli şartlardan bahsetmek istiyoruz. Bahsetmiş olduğumuz şartlara uygun olan herkes yaşlılık başvurusunu gerçekleştirerek devletin vermiş olduğu sosyal yardımdan faydalanabilirsiniz.

  • Yaşlılık maaşının en belirgin ve ön önemli ola şartlarından biri mutlaka 65 yaş ve üstü olmalısınız.
  • Gençlik dönemlerinden olan sosyal güvencesi olmayan kişilere verilmektedir.

65 yaş üstü maaştan yararlanmak isten kişinin üzerinde madden mali ve mülkü olmaması durumda yaşlılık maaşından faydalana bilirler.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılık Maaşı başvurusu nasıl yapılır sorusu akıllarda çok yer kaplayan bir sorudur. Başvuru yapacak kişiler gerekli evrakları hazırlayarak başvuru işlemlerine başlamalıdırlar.

  • Yaşlılık maaşı başvurusu için Mal Müdürlüğünden alınmış olan başvuru formu gereklidir. 
  • Başvuru yapılacak olan yer Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru işlemlerini halledebilirsiniz.
  • Başvuru sırasında sizden nüfus kayıt örneği istenecektir.

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır

Yaşlılık maaşı nasıl alınır sorunun cevabını bilmeyen kişiler var ise bilgi olarak şöyle verebiliriz, yaşlılık maaşı PTT üzerinden sizlere ulaştırılmaktadır. Fakat belirli bir tarihi ve günü yoktur, çünkü yapılan anlamalara göre farklılık gösterebilir.

Yapılan anlaşmada yaşlılık maaşı ödemeniz hafta sonu cumartesi ve para denk geliyor olursa cumartesi denk gelenler Cuma günü, Pazar günü denk gelen kişiler pazartesi günleri yaşlılık maaşı ödemelerini alacaktır.

Yaşlılık Aylığı Koşulları

Yaşlılık aylığı koşulları gençlik yıllarınızdaki ilk sigortalı olduğunuz tarih göz önünde bulundurularak bakıldığı için farklılık gösterebilmektedir.

  • Yaşlılık maaşı alabilmek için 08-09-1999 senesi öncesi sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar, sigortalık süresi ve prim gün sayısıyla yaş şartları birlikte bakılmaktadır.
  • Yaşlılık maaşından sigortalık süresi ve prim gün sayısı şartına uygun fakat yaş şartı uygun olmayan kişiler yaşlılık maaşı alamaz. 

Yaşlılık Maaşın bağlana bilmesi için mutlaka 3 şartında aynı anda uygun olması gerekmektedir.

Belediye yardımları>>>>

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
error: Content is protected !!
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
elektrik yardımı