Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler ve Başvuru Formu

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler ve Başvuru Formu
13.04.2023
A+
A-

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Yaşlılık maaşı belirli bir yaşa gelmiş insanların ve gençlik yıllarında kendilerine yaşlılık dönemleri için geçim kaynağı olacak güvence yapmamış olan kişiler için devletin sosyal yardım desteğidir. Yaşlılık maaşı için belli bir şartlara sahip olmanız gerekmektedir.

Yaşlılık maaşı başvurusu için en gerekli şartlardan biri yaş sınırıdır, 65 yaş üstü olan kişilere verilmektedir.  Sadece yaş sınırı kalmayarak başka şartlarda konulmuştur.

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Yaşlılık maaşı nedir? Bilmeyen kişiler için açıklık geçirelim. Herkes gençlik yıllarından beli bir yaşa kadar çalışır ve yaşlılık dönemi geldiğinde artık çalışamaz duruma gelirler. Gençlik yıllarında çalışan kişiler birikim yapar veya sosyal güvence kapsamında çalıştığı için emeklilik maaşı alır. Fakat gençlik yıllarında sosyal güvencesini garantiye almayan kişilerde vardır. Bu vatandaşlara ise devlet yaşlılık maaşı bağlayarak mağduriyetleri gidermeye çalışmaktadır. Devlet yaşlılık maaşını herkese vermemektedir. Gerekli şartlara uygun olan kişilere vermektedir. Yaşlılık maaşı olarak geçen yardımın diğer bir adı ise 65 yaş üstü maaşı olarak da bilinmektedir.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Yaşlılık maaşı ne kadardır? Yaşlılık maaşı alacak insanların aklına takılan sorulardan biridir. Beklenen zam oranları %5 ve %15 gibi oranla da olsa devletin belirlediği zam oranı %10 olmuştur. Gelen zam ile yaşlılık maaşı 701 TL olarak güncellenmiştir. Güncellenen yaşlılık maaşı 2023 yılı itibari ile 1.684 lira olan 65 yaş aylığı 2.610,20 TL’ye yükseldi

 Yaşlılık Maaşı Başvuru Formu Doldurma

Yaşlılık maaşına başvuruda bulunmak isteyen ve 65 yaşını tamamlamış bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlar yaşlılık maaşı başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Yaşlılık maaşı başvuru formuna ulaşmak isteyen vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler.

65 yaş aylığı, yalnızca muhtaç, yoksul ve 65 yaşını tamamlamış vatandaşlara yönelik yapılmaktadır. Bu duruma bağlı olarak başvuru formu üzerinde yer alan ve vatandaşların doldurması istenen bölümler buna göre hazırlanmaktadır. Başvuru formu üzerinde yer alan tüm bölümleri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız başvurunuzun tamamlanması için gereklidir.

Eğer başvuru formu üzerine yer alan bilgileri yanlış veya eksik bir şekilde tamamlamanız durumunda başvurunuz onaylanır ve yardım alma imkanınız vardır. Ancak bu bilgilerin bilerek yanlış doldurulması ve kurum tarafından sonradan fark edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalınır ve yardım alan vatandaşın almış olduğu yarımı faizi ile geri ödemesi gerekir.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama

Yaşlılık Maaşı sorgulama işlemini yapabilmemiz için öncelikle yaşlılık maaşı başvurusu yapmamız gerekmektedir. Başvuru işlemleri yaptıktan sonra E-Devlet uygulaması üzerinden sorgulama işlemi ve başvuru takiplerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.  Ayrıca başvurunuz onaylandığı ve yaşlılık maaşınız bağlandığı takdir de sizlere SMS olarak bildirimi yapılmaktadır.

Yaşlılık Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

Yaşlılık maaşı almanın şartları nelerdir hakkında bilgisi olmayan kişiler için yaşlılık maaşı alabilmeniz için gerekli şartlardan bahsetmek istiyoruz. Bahsetmiş olduğumuz şartlara uygun olan herkes yaşlılık başvurusunu gerçekleştirerek devletin vermiş olduğu sosyal yardımdan faydalanabilirsiniz.

 • Yaşlılık maaşının en belirgin ve ön önemli ola şartlarından biri mutlaka 65 yaş ve üstü olmalısınız.
 • Gençlik dönemlerinden olan sosyal güvencesi olmayan kişilere verilmektedir.

65 yaş üstü maaştan yararlanmak isten kişinin üzerinde madden mali ve mülkü olmaması durumda yaşlılık maaşından faydalana bilirler.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

65 yaş alığı yani yaşlılık aylığı başvurusu için ikamet ettiğiniz bölgenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuruları tamamlayan vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından “Başvuruda Bulunuldu” belgesi verilmektedir. Bu belgeyi alan vatandaşların başvuruları tamamlanmış demektir.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Formu

Yaşlılık maaşı başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler genel anlamda şu şekildedir;

 • Vatandaşın adı, soy adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi
 • Oturduğu yer ile ilgili adres bilgileri
 • Mal bildirim bilgileri gibi bilgiler yer almaktadır.

Yaşlılık Maaşı Neden Kesilir?

65 yaş aylığı yani yaşlılık maaşının kesilme durumlu şu şekildedir;

 • Hak sahibi vatandaşın vefat etmesi
 • Vatandaşın herhangi bir sosyal güvencesi olması veya sosyal güvenceye prim ödemesi durumu
 • Aylık gelirinin muhtaçlık sınırının üzerine çıkması
 • Başvuru formunda yanlış bilgiler vermek yaşlılık maaşının kesilmesine neden olmaktadır.

Yaşlılık Maaşı Kimler Alabilir?

Aşağıdaki şartlara uyan vatandaşlar yaşlılık maaşına hak kazanırlar.

 • Vatandaşın 65 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Vatandaşın herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelir veya aylık almaması gerekir.
 • Vatandaşın herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna prim ödememesi gerekir.
 • Vatandaşın muhtaçlık sınırından daha az gelirinin olması gerekir.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlılık maaşı başvurusu için uyulması gereken şartları aşağıdaki gibidir;

 • Vatandaşın T.C. vatandaşı olması gerekir.
 • Vatandaşın 65 yaşını doldurmuş olması ve herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmaması gerekir.
 • Vatandaşın gelir getirici bir işte çalışmaması çalışıyor ise gelirinin muhtaçlık sınırının altına olması gerekir.

2023 Yılı 65 Yaş Maaşı Ne Kadardır?

2023 Yılı 65 Yaş Maaşı Ne Kadardır? Asgari ücrete yapılan zamdan sonra 65 yaş maaşı alan ve almak isteyen vatandaşlar yaşlılık maaşına yapılan zam miktarını merak etmektedir. Temmuz ayının gelmesi ile yaşlılık maaşına yapılan zam oranı en düşük olmakla beraber %8,45 oranında bir artış gelmiştir. Bu bağlamda zamlı yaşlılık maaşı 1084 TL olarak güncellenmiştir.

Asgari ücrete yapılan zamdan sonra 65 yaş maaşı alan ve almak isteyen vatandaşlar yaşlılık maaşına yapılan zam miktarını merak etmektedir. Temmuz ayının gelmesi ile yaşlılık maaşına yapılan zam oranı en düşük olmakla beraber %8,45 oranında bir artış gelmiştir. Bu bağlamda zamlı yaşlılık maaşı 1084 TL olarak güncellenmiştir.

Yaşlılık Maaşı Ayın Kaçında Yatıyor

2023 sayılı kanun uyarınca vatandaşlara ödenen yaşlılık maaşları Mart, Haziran, Eylül ve Aralık olmak üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir.

Yaşlılık Maşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

65 yaş aylığı başvurusu için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Mal müdürlüğünden alınan talep formu
 • Vatandaşa ait 3 adet fotoğraf
 • Vatandaşın muhtaçlık belgesi
 • Vukuatlı nüfus örneği istenmektedir.

Yaşlılık Maaşı Nereden Çekilir

Yaşlılık maaşının ilk ödemesi T.C. Ziraat Bankası şubeleri tarafından verilir. İlk ödemeden sonraki ödemeler ise PTT şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Yaşlılık Maaşı Her Ay Alınır Mı?

Yaşlılık maaşı başvurusu yapan ve başvuruları onaylanan vatandaşların ilk ödemeleri başvurunun onaylanmasından sonra yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde verilmektedir. İlk ödemeden sonraki tüm ödemeler Mart, Haziran, Eylül ve Aralık ayı olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödeniyor.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar 2023

Asgari ücretin artmasından sonra birçok vatandaş yaşlılık maaşının ne kadar olduğunu merak etmektedir. Yaşlılık maaşı 2023 yılında 2604 TL olarak belirlenmiştir.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılık Maaşı başvurusu nasıl yapılır sorusu akıllarda çok yer kaplayan bir sorudur. Başvuru yapacak kişiler gerekli evrakları hazırlayarak başvuru işlemlerine başlamalıdırlar.

 • Yaşlılık maaşı başvurusu için Mal Müdürlüğünden alınmış olan başvuru formu gereklidir. 
 • Başvuru yapılacak olan yer Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru işlemlerini halledebilirsiniz.
 • Başvuru sırasında sizden nüfus kayıt örneği istenecektir.

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır?

Yaşlılık maaşı nasıl alınır sorunun cevabını bilmeyen kişiler var ise bilgi olarak şöyle verebiliriz, yaşlılık maaşı PTT üzerinden sizlere ulaştırılmaktadır. Fakat belirli bir tarihi ve günü yoktur, çünkü yapılan anlamalara göre farklılık gösterebilir.

Yapılan anlaşmada yaşlılık maaşı ödemeniz hafta sonu cumartesi ve para denk geliyor olursa cumartesi denk gelenler Cuma günü, Pazar günü denk gelen kişiler pazartesi günleri yaşlılık maaşı ödemelerini alacaktır.

Yaşlılık Aylığı Koşulları

Yaşlılık aylığı koşulları gençlik yıllarınızdaki ilk sigortalı olduğunuz tarih göz önünde bulundurularak bakıldığı için farklılık gösterebilmektedir.

 • Yaşlılık maaşı alabilmek için 08-09-1999 senesi öncesi sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar, sigortalık süresi ve prim gün sayısıyla yaş şartları birlikte bakılmaktadır.
 • Yaşlılık maaşından sigortalık süresi ve prim gün sayısı şartına uygun fakat yaş şartı uygun olmayan kişiler yaşlılık maaşı alamaz. 

Yaşlılık Maaşın bağlana bilmesi için mutlaka 3 şartında aynı anda uygun olması gerekmektedir.

Belediye yardımları>>>>