Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Ev Hanımlarına Yardım E-Devlet

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Ev Hanımlarına Yardım E-Devlet
25.03.2023
A+
A-

Günümüzde devletin ev hanımlarına yaptığı yardımlar bir çok alanı kapsamaktadır. Ancak bunlardan bir kaç tanesi süreklilik göstermektedir. Devam eden yardımlardan bir tanesi de ev hanımlarına yapılan maddi yardımlardır. Ev hanımlarına yapılan maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? Ev hanımlarına yapılan maddi yardım başvurusu nasıl sorgulanır?

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev Hanımlarına Verilen Sosyal Yardımlar Nelerdir? Ev hanımları, sosyal yardım başvuruları yaparak çeşitli sosyal yardımlardan yararlanabilmeleri mümkündür. Ev hanımlarına yönelik yapılan sosyal yardımlar, işsiz olan ve herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olan ev hanımları için geçerlidir.

Genellikle maddi yardımlarından oluşan bu sosyal yardımlar sayesinde ev hanımları da belirli bir miktarda gelire sahip olabiliyorlar. Ev hanımlarına verilen sosyal yardımlar şu şekildedir;

 • · Belediye tarafında ev hanımlarına verilen sosyal yardımlar
 • · Pandemi sürecinde verilen yardım paketleri
 • · Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çeşitli yardımlar
 • · Valilikler tarafından ev hanımlarına özel olarak verilen çeşitli yardımlar
 • · Doğum yapan ev hanımlarına yönelik yardımlar olmak üzere birçok kurum ve kuruluş çeşitli sosyal yardımlar ile ev hanımlarına destek vermektedir.

Ev Hanımlarına Verilen Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarına yönelik sağlanan sosyal yardımlarına başvuru yapmak isteyen ev hanımları başvurularını birkaç farklı şekilde tamamlayabilirler. Öncelikle başvuru yapmak isteyen ev hanımlarının belirli şartları karşılayabilmeleri gerekiyor. Bu şartları taşıyan kişiler sosyal yardım başvurularını PTT, E-Devlet sistemi veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile başvuru yapabilirler.

PTT üzerinden başvuru yapmak isteyen ev hanımları başvurularını E-Devlet sistemi üzerinden veya PTT şubelerine giderek bizzat başvuru yapabilmeleri mümkündür. Bunun yanı sıra il belediyelerine giderek de başvuru yapılabiliyor.

E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru bu linke tıklayın. Ardından açılan sayfada T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Verilen Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Ev hanımları yapmış oldukları sosyal yardım başvurularının durumu hakkında bilgi alabilmeleri mümkündür. Bunun için başvuru yapılan kanal üzerinden başvuru sorgulaması yapılması gerekir. Örneği E-Devlet sistem aracılığı ile sosyal yardım başvurusu yapan ev hanımları başvurularını E-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla kontrol edebilirler.

Aynı şekilde belediye ve bakanlık başvuruları için de ilgili kuruma bizzat gidebilir veya ilgili kurumun telefon numarası üzerinden iletişime geçerek başvuru sorgulaması yapabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Verilen Sosyal Yardım Başvuru Formu

Ev hanımlarına 1000 TL, 500 TL gibi yapılan sosyal yardımlara başvuru yapmak isteyen vatandaşların öncelikle sosyal yardım başvuru formunu tamamlamaları gerekiyor. Başvuru formu ile vatandaşların sosyal yardım alma hakkına sahip olup olamayacağına karar verilmektedir.

Başvuru formu üzerinde başvuru sahibine ait bazı kişisel bilgiler, adres bilgileri ve iletişim bilgileri yer almaktadır. Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması başvurunun tamamlanabilmesi ve başvuru sahibinin sosyal yardımdan yararlanabilmesi için şarttır. Bu nedenle başvuru formunu doldururken dikkatli olmaya özen gösterin.

Ev Hanımları Sosyal Yardım Alabilirler Mi?

Ülkemizde birçok kurum ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar ile destek vermektedir. Bu sosyal yardımlar kişilerin ihtiyacına yönelik olup vatandaşa destek vermek amacıyla yapılmaktadır. Sosyal yardımlar şehit ve gazi yardımları, muhtaç vatandaşlar, sigortasız vatandaşlar, engelli ve yaşlı vatandaşlar başta olmak üzere birçok vatandaşa sağlanmaktadır.

Sosyal yardım alabilecek vatandaşlardan biri de ev hanımlarıdır. Belediyeler ve çeşitli kurumlar ev hanımlarının mutfak masraflarına destek vermek amacıyla çeşitli sosyal yardımlar yapıyor.

Ev Hanımlarına Yardım

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ev hanımlarına yönelik para yardımları yapılmaya devam ediyor. Kaymakamlık ve belediye tarafından tespit edilen kişilerin ihtiyaç durumuna göre 500 – 900 TL arasında değişen para yardımları yapılıyor.

Ev hanımları bu yardımlardan yararlanmak için E-Devlet sistemi üzerinden veya ikametgahlarının bulunduğu ile bağlı belediyelere giderek başvuruda bulunabilirler.

PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı Yapıyor Mu?

PTT ihtiyaç sahibi vatandaşlara 700 TL para yardımı yapıyor. 700 TL yardım ile ev hanımlarının temel gereksinimleri ve mutfak masraflarının karşılanmaları hedeflenmektedir. Ancak PTT tarafından verilen para yardımı tam olarak ev hanımları için geçerli olmayıp yaşlı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yöneliktir. Yapılan maddi yardımdan yaşlı olup ev hanımı olan kişiler de yararlanabiliyorlar.

Çalışmayan Kadınlara Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Çalışmayan annelere her yıl olduğu gibi bu yılda para desteği verilmeye devam ediyor. Devletimiz tarafından ihtiyaç sahibi olan ve çalışmayan veya çalışamayacak durumda olan kadınlara para yardım ve barınma yardımı yapılıyor.

Çalışmayan kadınlara yönelik yapılan devlet yardımına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar başvurularını E-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sayfada arama bölümüne “Sosyal Yardım Başvurusu” yazarak ilgili sayfaya gidin. Ardından başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgileriniz ile doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Sosyal Yardım

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ev hanımlarına yönelik yapılan sosyal yardım parası yalnızca eşi vefat etmiş, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve çalışamayacak durumda olan kadınların ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla gerçekleştirilmektedir.

VGM ise tüm özel şartların sağlanması halinde ev hanımları için 1440 TL muhtaçlık aylığı bağlanabiliyor. Düzenli bir şekilde ödenen bu yardım parasının onaylanabilmesi için başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması, gelir getirici gayrimenkul ve düzenli bir gelirinin olmaması gerekir. Bu şartları taşıyan ev hanımları E-Devlet sistemi veya SYDV aracılığı ile başvuru yapabilirler.

Ev Hanımlarına 500 TL Yardım Başvurusu

Ev hanımlarına yönelik yapılan 500 TL ve 1000 TL sosyal yardım başvurusu, pandemi desteği kapsamına girmektedir. E-Devlet sistemi aracılığı ile ev hanımları sosyal yardım başvurusunda bulunabilirler. Başvuru yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz; · https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkine tıklayın.

 • · Açılan sayfada E-Devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.
 • · Sisteme giriş yaptıktan sonra başvurunu formunu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca T.C kimlik numaranızın son rakamı başvuru yapabileceğiniz günü gösterir.

T.C kimlik numarası 0 ile biten vatandaşlar pazartesi

2 ile biten vatandaşlar salı günü

4 ile biten vatandaşlar çarşamba günü

6 ile biten vatandaşlar perşembe günü

Cuma ile biten vatandaşlar ise cuma günü başvuruda bulunabilirler.

Hafta sonları ise tüm vatandaşlar başvuruda bulunabiliyorlar.

ev hanımlarına maddi yardım başvurusu

E-Devlet Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Ev hanımlar E-Devlet sistemi üzerinden sosyal yardım başvurusunda bulunabilirler. Yapılan sosyal yardım pandemi yardım paketi içerisine girdiği için başvuru sahipleri T.C kimlik numarasının son rakamına göre farklı günlerde başvuru yapabilirler.

Vatandaşlar başvuru yapabilecekleri günlerde E-Devlet sistemine giriş yaparak başvurularını gerçekleştirebilirler. Sisteme girişinizi yaptıktan sonra başvurunu formunu doldurun ve “Başvuru Yap” butonuna basarak başvurunuzu tamamlayın.

Ev Hanımlarına 400 TL Yardım Başvurusu

Ev hanımlarına yönelik yapılan sosyal yardımlar vatandaşın ihtiyacına yönelik olup 400 TL, 500 TL, 700 TL gibi farklı miktarlarda yardımlar yapılmaktadır. Devlet tarafından ev hanımlarına yönelik yapılan sosyal yardımına başvuru yapmak için vatandaşların kimlik, iletişim, adres ve gelir durumunun ifade edildiği başvuru formunun doldurulması ve gerekli belgelerin ilgili kuruma teslim edilmesi gerekir.

Ev hanımlarına yönelik gerçekleştirilen sosyal yardımlar için birden fazla başvuru kanalı bulunmaktadır. Bu başvuru kanalları, PTT, E-Devlet sistemi ve SYDV aracılığı ile gerçekleşmektedir.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu

PTT tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen 700 TL sosyal yardım parasını almak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. Bu şatlar T.C vatandaşı olmak, herhangi bir sosyal güvencenin bulunmaması ve düzenli gelirin olmamasıdır. Bu şartları taşıyan vatandaşlar PTT 700 TL yardım başvurusu yapabilirler.

Başvurular Sosyal Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca başvurularının tamamlanması için kaymakamlık tarafından alınan muhtaçlık belgesi ile başvurunun yapılması gerekir.

E-Devletten 500 TL Yardım Başvurusu

Pandemi döneminde gerçekleştirilen sosyal yardımlardan biri de ihtiyaç sahibi vatandaşlar için 500 TL sosyal yardım desteğidir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinden 500 TL sosyal yardım başvurusunda bulunabilirler.

Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki adımları izleyebilirler; · https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayın.

 • · “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın ve açılan sayfada bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapın.
 • · Sağ üst kısımda bulunan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • · Sayfanın en altına inin ve kutucuğu işaretleyerek devam et butonuna basın.
 • · Ardından karşınıza çıkan sayfalardaki başvuru bilgilerini doldurun.
 • · Son olarak “Devam Et” butonuna basarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak için aynı link üzerinden sisteme giriş yapın ve açılan sayfada “Başvurularım” kısmından başvurunuzu kontrol edebilirsiniz.

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu

Ev hanımlarına yönelik birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Yapılan yardımlar ile ev hanımının hem mutfak masraflarının hem de ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmektedir. Ev hanımlarına yönelik yapılan sosyal yardımlara başvuru yapmak isteyen vatandaşlar işlemlerini E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler.

Ev hanımları için yapılan sosyal yardımlar şunlardır;

 • · Pandemi ev hanımlarına sosyal destek yardımı
 • · Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar
 • · Valilikler tarafından yapılan yardımlar
 • · Elektrik yardımı
 • · Belediye tarafından yapılan yardımlar.

Bu yardımlara başvuru yapmak için başvuruyu yapacağınız kurumun ilgili müdürlüklerine bizzat giderek veya iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.