1600 TL Kömür Yardımı. Kimler Başvurabilir?

1600 TL Kömür Yardımı. Kimler Başvurabilir?
17.09.2022
A+
A-

1600 TL Kömür Yardımı. Kimler Başvurabilir? 2023. Muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin kış aylarında ısınma ihtiyaçlarını karşılamak ve ailelere destek olmak amacıyla yürütülen destek projelerinden biri de kömür yardımıdır. Kömür yardımı, ülkemizde hizmet vermekte olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ve belediyeler tarafından yapılmaktadır.

Kömür yardımı yalnızca gerçekten ihtiyaç sahibi ailelere verilen bir yardım türüdür. Bu nedenle ailelerin aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir. Muhtaçlık sınırı altında gelire sahip olan aileler diğer şartlara da uygun görülmeleri halinde söz konusu yardımdan yararlanabilirler. Kömür yardımı ile ilgili merak edilen konu başlıklarını bu yazımızda anlatıyoruz.

1600 TL Kömür Yardımı

Her yıl olduğu gibi bu yılda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ile il belediyeleri ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımı desteği vermektedir. Kömür yardımı ile ihtiyaç sahibi aileler kış aylarında yakacak ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Kömür yardımı her yıl farklı miktarlarda ödenir. 2023 yılı için belirlenen kömür yardımı 1600 TL olarak belirlenmiştir.

Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle hayat pahalılığı oldukça fazla artmıştır. Bu duruma bağlı olarak kömür gibi yakacak ürünlerinde oldukça yüksek rakamlara çıktı. İhtiyaç sahibi ailelerin yakacak ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve il belediyeleri çeşitli sosyal destek yardımlarına yenilerini ekliyor. Bu yardımlardan biri de 1600 TL’lik kömür yardımıdır.

Söz konusu sosyal yardıma başvuruda bulunmak ve sosyal yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle belirlenen başvuru şartlarına uygun görülmeleri gerekir. Başvuru şartları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile il belediyelerine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Yine de söz konusu yardımdan yararlanmak için vatandaşların uygun görülmeleri gereken ilk şart gelirlerinin muhtaçlık sınırı altında olmasıdır. Hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan ve üzerine herhangi bir ev, arsa ya da araç gibi mülkleri olmayan herkes kömür yardımına başvuruda bulunabilirler.

Kömür yardımı ile ilgili merak edilen diğer konu başlıkları için yazının devamını okuyabilir ve yardımdan nasıl yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kömür Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı başvuruları 3 farklı şekilde gerçekleşmektedir. Başvurular il belediyeleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları ve E-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, kömür yardımına başvuruda bulunmak için başvuru yollarından birini seçerek işleme devam etmeleri gerekmektedir.

Kömür yardımı başvurusunda bulunmak için izleyebileceğiniz ilk yöntem il belediyelerine giderek başvuruda bulunmaktır. Bunun için ikametgâh adresinizin bulunduğu il belediyesine giderek ilgili müdürlükten sosyal yardım başvuru formunu talep etmeniz ardından söz konusu başvuru formunu doldurmanız gerekir.

Başvuru formu üzerinde yer alana “Başvuru Nedeni” bölümünden “Yakacak Yardımı” seçeneğini işaretlemelisiniz. Ardından diğer bölümleri de eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

Başvuru işleminiz için izleyebileceğiniz bir diğer yöntem ise e-devlet sistemini kullanmaktır. Ancak E-Devlet sistemi üzerinden yapılan başvuruların ön başvuru olduğunu unutmamalısınız. Ön başvurunuzun onaylanması halinde il belediyesine giderek gerekli evrakları teslim etmeniz ve başvurunuzu tamamlamanız gerekir.

E-Devlet üzerinden ön başvuru işleminizi tamamlamak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorrgulama-4671 linkine tıklayın. Ardından T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak giriş işleminizi tamamlayın. Girişin ardından karşınıza çıkan formu eksiksiz bir şekilde tamamlamanız ve başvuru formunuzu göndermeniz gerekir.

Bir diğer başvuru yöntemi ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bunun için ikametgahınızın bulunduğu ildeki vakıflara giderek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Söz konusu vakfa gittikten sonra gerekli evrakları teslim etmeniz ve başvuru formunu tamamlamanız gerekir.

Kömür Yardımı Kimler Alabilir?

Yakacak yardımı olarak verilen kömür yardımı, aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan kişilere verilen bir sosyal yardım türüdür. Hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olabilmesi için hane içerisinde yaşayan kişi başına aylık ortalama kazancın, asgari ücretin 1/3 ünden az olması gerekmektedir. Geliri bu şekilde olan kişiler kömür yardımı başvurusunda bulunarak yardım almaya hak kazanabilirler. Ayrıca aşağıda yer alan kişiler de kömür yardımından yararlanabilirler.

 •  Herhangi bir sigortalı işte çalışan ancak aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan kişiler
 •  İşsizler, çalışamayacak durumda olanlar, engelliler ve kronik rahatsızlığı olan kişiler bu yardımdan yararlanabilirler.
 •  Dul kadınlar, herhangi bir gelire sahip olmayanlar ve afetzedelerde yardımdan yararlanabilecek kişiler arasındadır.

2023 Kömür Yardımı Şartları

Kömür yardımından yararlanmak isteyen kişilerin bazı şartlar sahip olmaları gerekir. Başvuru şartlarına uygun görülmeyen kişilerin kömür yardımından yararlanabilmesi imkansızdır. 2023 yılında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılan 1600 TL’lik kömür yardımı şartları aşağıda yer almaktadır:

 •  İkametgah adresi yurtiçinde olması
 •  T.C. vatandaşı olması
 •  Son 15 gün içerisinde herhangi bir sosyal yardıma başvuruda bulunulmaması
 •  Adres gizliliği kararının bulunmaması gerekir.

Yukarıdaki şartlara sahip kişiler kömür yardımı başvurusunda bulunmak için gerekli belgeler ile ilgili müdürlüğe gitmeleri gerekir.

Kömür yardımı için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir:

 •  T.C. kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 •  Fakirlik belgesi (Muhtarlık tarafından verilir.)
 •  Hanede yaşayan kişilere ait gelir belgesi
 •  İkametgah belgesi gibi belgeler istenmektedir. Ayrıca başvuruda bulunmak isteyen kişilerin özel durumuna bağlı olarak ek belgeler istenebilir. Engelli raporu, sağlık kurulu raporu gibi belgelerde kişiye bağlı olarak istenebilmektedir.

1600 tl kömür yardımı başvurusu

2023 Kömür Yardımı Kaç Torba?

Kömür yardımı 2 farklı şekilde verilmektedir. Vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik torba şeklinde kömür yardımı yapılabilir ya da maddi yardım olarak verilebilir. Bu durum vatandaşın ihtiyacına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle kömür yardımı başvurusunda bulunurken başvuru formunu mutlaka özenli bir şekilde doldurmalısınız. Böylelikle nakit ihtiyacınızın ya da torba şeklinde ihtiyacınızın olduğu yetkili kişiler tarafından saptanarak kömür yardımı verilir.

Torba olarak verilen kömür yardımı 2023 yılı için en az 30 torba şeklinde dağıtımı yapılacaktır. Torba sayısı vatandaşın evinin büyüklüğü, hanede yaşayan kişi sayısı gibi durumlar göz önüne alınarak hesaplanır.

E-Devlet Üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımına başvuruda bulunmanın yollarından biri de e-devlet sistemini kullanmaktır. E-Devlet sistemi üzerinden kömür yardımı başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıkladıktan sonra aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 •  Açılan sayfada önce T.C. kimlik numaranızı ardından e-devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
 •  Ardından “Uygulamaya Git” butonuna basın.
 •  Yardım başvurusu yapılacak belediyeyi seçin.
 •  Kişi kimlik bilgilerini, adres bilgilerini, eşi var ise eşinin kimlik bilgileri, iletişim bilgileri ve son olarak sosyal yardım türünü seçin.
 •  Aydınlatma metnini okuduğunuza dair ilgili kutucuğu işaretleyin. Ardından “Kaydet” butonuna basarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Kömür yardımı il belediyeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve çeşitli kurumlar tarafından yapılan sosyal yardım türüdür. Kömür yardımına başvuruda bulunan vatandaşların en çok merak ettikleri konulardan biri de kömür yardımının nasıl dağıtılacağıdır. Kömür yardımı başvuru yapılan yere bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ancak genellikle kış aylarının başlamasından önce başvurusu onaylanan kişilerin ev adreslerine kadar kömür yardımı gönderilir.

Kömür yardımını nakit destek olarak alan kişilerin ise söz konusu maddi yardım vatandaşın banka hesabına kadar gönderilir.

TKİ Kömür Yardımı Ne Kadar ?

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) aracılığı ile her yıl on binlerce ihtiyaç sahibine kömür yardımı yapılmaktadır. Sosyal devlet politikasını benimseyen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı da ihtiyaç sahibi vatandaşların yakacak ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla kömür yardımı yapmaktadır.

TKİ kömür yardım parası her yıl farklı miktarlarda olabiliyor. O yıl ki ekonomik şartlar, kömür fiyatı ve ihtiyaç yoğunluğu gibi nedenlere bağlı olmakla beraber 2023 yılı için belirlenen kömür yardımı 1600 TL’dir.

Kömür Yardımı Sorgulama E-Devlet

Kömür yardımına başvuruda bulunduktan sonra başvurunuzun hangi aşamada olduğuna, başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığına dair bilgi almak için başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Başvuru sorgulaması birkaç farklı şekilde yapılabilir. Başvuruda bulunduğunuz il belediyesine bizzat giderek ilgili müdürlükten başvurunuzu sorgulatabilirsiniz.

Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden de başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamalısınız. Ardından aşağıdaki adımları takip ederek başvuru sorgulaması yapabilirsiniz.

 •  “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 •  T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın.
 •  Giriş yaptıktan sonra karşınıza başvurularınız çıkacaktır. Başvurularınız arasından sorgulamak istediğiniz başvuruyu seçmeniz yeterli olacaktır.

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı

Sosyal yardımlaşma politikasını belirleyen ve sosyal devlet anlayışına sahip kurum ve kuruluşlar her yıl ihtiyaç sahibi vatandaşların yakacak ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla kömür yardımı yapmaktadır. 2023 yılında da kömür yardımı yapılmaya devam ediyor. Vatandaşlar kömür yardımından yararlanmak için il belediyelerine, vakıflara ya da e-devlet aracılığı ile başvuruda bulunabilirler.

Başvuru işlemlerini tamamlayan vatandaşlar başvurularının sonuçlanmasını beklemeliler. Başvurunuzun sonucu, başvuru formu üzerinde vermiş olduğunuz olduğunu telefon numarasına kısa mesaj ve eposta adresine mail olarak gönderilmektedir. Başvurunuz onaylanırsa kömür yardımını, torba kömür ya da nakit olarak alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.