Green Card Başvurusu, Başvuru Şartları ve Başvuru Formu

Green Card Başvurusu, Başvuru Şartları ve Başvuru Formu
06.10.2022
A+
A-

Green Card Başvurusu, Başvuru Şartları ve Başvuru Formu 2023. Amerika Hükümeti tarafından belirli şartlar altında verilen ve Amerika’da daimî bir şekilde oturma izni sağlayan Green Card, Amerika’da yaşamak isteyen vatandaşlar tarafından oldukça fazla araştırılan ve merak edilen bir konu başlığıdır.

Green Card başvurusu ne zaman? Green Card Başvuru sitesiGreen Card Fotoğraf. Green Card Başvurusu nasıl yapılır? Green Card Ne zaman açıklanır? Gibi merak edilen diğer konu başlıklarına yazının devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Green Card Başvuru 2023 Ne Zaman Başlıyor?

Green Card sayesinde, Amerika Birleşik Devletleri’ne sınırsız bir şekilde yaşama ve çalışma hakkına sahip olabilirsiniz. Green Card sahipleri, oy kullanma imkânı haricinde Amerikalı vatandaşlar ile aynı haklara sahip olurlar. Ayrıca Green Card sahibi vatandaşlar Amerika’da tüm aile bireyleri ile beraber yaşayabilir, çalışabilir ve diğer imkanlardan yararlanabilirler.

Green Card sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilen konu başlıklarından biri de başvurunun ne zaman yapılacağıdır. Her yıl belirli tarihler arasında Green Card başvuru işlemleri yapılmaktadır. 2023 yılında ise başvuru tarihleri 5 Ekim ile 8 Kasım arasında yapılacaktır.

Green Card Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Green Card başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemleri için herhangi bir ücret ödenip ödenmediğini merak etmektedir. Amerika Green Card başvuruları tamamen ücretsiz olarak online bir şekilde yapılabilmektedir.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Green Card başvurusunda bulunabilecek vatandaşların bazı şartlar sahip olmaları gerekir. Bu şartlara sahip olan vatandaşlar başvuru işlemlerini gerçekleştirerek çekilişe katılmaya hak kazanırlar. Çekilişten adı çıkanlar ise Green Card almaya hak kazanırlar.

Green Card başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların başvuru tarihleri arasında işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir.
 •  Lise ya da dengi bir okuldan mezun olunması gerekir.
 •  Son 5 yıl içerisinde uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte 2 yıl ve daha fazla çalışmış olunması gerekir.
 •  Başvuru için yalnızca 1 hakkınız vardır. Birden fazla başvuruda bulunmanız durumunda tüm başvurularınız bakılmaksızın iptal edilecektir. Bu konuda son derece dikkatli olmalısınız. (Başvurunuzu bir sonraki yıl tekrardan yapabilirsiniz.)
 •  18 yaşını tamamlamış olması gerekir.

Türkiyede Kaç Kişi Green Card Çıkıyor?

Amerika Green Card için her yıl on binlerce kişi çekilişe katılmaktadır. Çekilişlerden yalnızca 55 bin kişinin adı çıkar. Türkiye’den ise her yıl yaklaşık olarak 2500 kişi Green Card çekilişini kazarak mülakata katılmaya hak kazanırlar.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card başvuru işlemleri DV Lottery internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sırasında adayların yanıtlaması istenen tüm sorular İngilizce sorulmaktadır. Ayrıca mülakatta da İngilizce yeterlilik testi yapılmaktadır. Ancak İngilizce seviyesinin çok ileri olmasına gerek bulunmaz. Orta ve temel bir dil bilgisi ile İngilizce yeterlilik testini geçebilirsiniz.

Green Card Başvuru Formu

5 Ekim tarihinde açılan Green Card başvuru işlemlerinin tamamlanması için öncelikle başvuru formunun tamamlanması gerekir. Başvuru formunu doldurarak başvuru işlemini tamamlayan kişilerin başvurularının onaylanması halinde çekilişe katılmaya hak kazanırlar.

Başvuru formu üzerinde cevaplanması gereken sorular ile adayların başvuru şartlarına sahip olup olmadıkları tespit edilir. Ayrıca başvuru formunda verilen bilgiler ile gerçek bilgiler de araştırılarak vatandaşın şartlara uygun olup olmadığı görülür. Bu nedenle başvuru formunu doldururken son derece dikkatli olmalısınız.

Green Card Başvuru Tarihleri 2023

Amerika’da çalışma ve yaşama imkânı veren ve 5 yılın sonunda ABD vatandaşı olma imkânı sağlayan Green Card başvuru tarihleri belirlendi. Başvuruda bulunmak isteyenlerin mutlaka başvuru tarihleri arasında işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. 2023 yılında 5 Ekim ile 8 Kasım arasında gerçekleştirilecek olan başvuruların sonuçları 7 Mayıs 2023 tarihinde açıklanacaktır.

Green Card Başvuru Nedir?

Amerika’da süresiz bir ikametgâh hakkı ve çalışma izni imkânı veren Green Card, her yıl çekilişler ile gerçekleştirilmektedir. Yeşil kart olarak da bilinen Green Card başvuru işlemleri DV Lottery resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu sayede herhangi bir kuruma gitmeye gerek kalmadan ön başvuru işlemlerinizi online olarak yapabilirsiniz.

Ön başvurusu onaylanan kişiler çekilişe katılmaya hak kazanırlar. Çekilişe katılan ve çekilişi de kazanan kişiler bu sefer mülakata katılılar. Mülakattan da başarılı bir şekilde geçenler Green Card almaya ve Amerika’da yaşamaya hak kazanırlar.

Green Card Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Green Card başvuru işlemleri her ne kadar online olarak yapılıyor olsa da başvuruda bulunmak isteyen kişilerin bazı belgeleri ihtiyaçları vardır. Bu belgeleri mülakat sırasında teslim etmeniz gerekir. Green Card başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki listede yer almaktadır. Bu belgeleri dijital bir şekilde hazırlayarak sisteme yüklemelisiniz.

 •  Nüfus cüzdanı fotokopisi (taranmış olması gerekir.)
 •  Biyometrik fotoğraf (taranmamış olmalıdır.)
 •  Evli olmanız halinde eşiniz ve varsa 21 yaşından küçük çocuklarınızın biyometrik fotoğrafları (taranmamış olmalıdır.)
 •  İkametgâh belgesi (E-Devlet üzerinden alabilirsiniz.)
 •  Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 •  Mezuniyet belgesi (E-Devlet üzerinden alabilirsiniz.)

Green Card Başvuru Sitesi

Green Card başvurusunda bulunmak isteyenler başvuru işlemlerini online bir şekilde gerçekleştirebilirler. Online olarak yapılan başvurular ön başvuru olarak değerlendirilir. Ön başvurusu kabul olan vatandaşlar çekilişe katılması ve kazanmasının ardından mülakata katılması gerekir.

Green Card başvuru işlemleri her yıl olduğu gibi bu yılda aynı şekilde Amerika merkezli DV Lottery internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

green card başvurusu nasıl yapılır

Green Card Başvuru Nereden Yapılır?

Green Card, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından “Zorunlu Çeşitlilik Göçmenlik Programı” olarak bilinen ve her yıl belirli şartlar altında ve çekiliş şeklinde Amerika’ya göçmen gönderilmektedir. Her yıl belirlenen sayıda göçmen, göçmen vizesi almaya hak kazanırlar. Bu yıl göçmen vizesi almaya hak kazanabilecek kişi sayısı 55 bin olarak belirlenmiştir.

Çekilişe katılmak isteyen kişilerin öncelikle ön başvuru işlemini tamamlamaları gerekir. Ön başvurusu onaylanan kişiler çekilişe katılmaya hak kazanırlar. Ön başvuru işlemleri DV Lottery internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Green Card Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Green Card başvurusu oldukça önemli ve titizlikle yapılması gereken bir başvuru işlemidir. Her vatandaşın yalnızca 1 hakkı olduğu için başvuruda bulunurken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Green Card başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Başvuru şartlarını okumanız ve şartlara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.
 •  Her vatandaşın yalnızca 1 başvuru hakkın bulunmaktadır. 1’den fazla başvuruda bulunmanız halinde tüm başvuru işlemleriniz iptal edilir. Bu nedenle 1’den fazla başvuruda bulunmamalısınız.
 •  Başvuru ekranı tamamen İngilizce olduğu için İngilizcenizin iyi olması ve soruların cevabını İngilizce olarak vermeniz gerekir. Mülakatlarda istenen İngilizce seviyesi çok iyi olmasına gerek olmadığı için başvuru formunu doldururken İngilizcesi çok iyi olan birinden yardım alabilirsiniz.
 •  Başvuru formunu doldururken son derece dikkatli olmalısınız. Formun yanlış doldurulması başvurunun direkt iptal edilmesine neden olur. (Başvuru formunu yanlış doldurması nedeniyle her yıl ülkemizde yapılan başvuruların yaklaşık olarak %30’u kabul edilmektedir.)
 • Green Card başvurusu için çeşitli vize uzmanları adaylara hizmet vermektedir. Başvuru öncesinde uzman yardımı almanız, hatasız bir şekilde başvuruda bulunmanızı sağlayacaktır.

Green Card Başvurunda Pasaport Zorunlu Mu?

Önceden Green Card başvuru işlemleri için pasaport zorunluluğu bulunuyordu. Ancak pasaport bilgisinin kaldırılmasına yönelik mahkeme işleminin başlatılmasının ardından mahkeme kararı olumlu bir şekilde sonuçlandı. Bu sayede artık pasaport bilgisi olmadan Green Card başvurusunda bulunulabilecek.

Green Card Başvuru Fotoğraf Boyutu

Green Card başvuru işlemleri DV Lottery internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Sistem üzerinden başvuru işlemleri sırasında kişilerin sisteme biyometrik fotoğrafını yüklemesi gerekir. Fotoğraf boyutları 50 mm x 50 mm boyutlarında olması gerekir. Baş fotoğrafın orta kısmında yer almalı ve saçın üst kısmından çene alt kısmına kadar olan baş mesafesi 25 mm – 35 mm olması gerekir. Göz seviyesi ise fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm – 35 mm olması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.