Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
30.03.2023
A+
A-

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama 2023 Konya Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusuÜlkemizde genellikle il Büyükşehir Belediyeleri kendi çaplarında il sınırlarında yaşayan muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşları için yardım kampanyaları sunmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi de il içinde yaşayan yurttaşlarına yardım eli uzatmaktadır. Sabit geliri olmayan, çalışmaya engel sağlık durumu olan, ekonomik yetersizliği ve geçinme sıkıntısı yaşayan ihtiyaç sahibi aileler devlet kurumlarından yardım almak için araştırmalar yapmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu konusunda da birçok araştırma yapılmaktadır. Bizlerde Konya Büyükşehir Belediyesi il sınırlarında ikamet eden muhtaç ve ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza yardımcı olmak adına yardım başvurusu konusunda bilgi vermek amacı ile ayrıntı detayları sizlerle ile paylaşmak istiyoruz. 

İçeriğimizin devamında aklına takılan tüm sorunları cevaplamaya çalışacağız. 

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Dünya tarihine göz gezdirildiğinde, icat edilen her şeyin insan hayatını büyük ölçüde etkilediği fark edilmektedir. İcatlar, insan hayatını daha fazla kolaylaştırmak için ortaya çıkmıştır.

Bunların arasında önemini hiçbir zaman kaybetmeyen bir şey vardır ki, insanlar onun sayesinde üretim ve tüketimi gerçekleştirerek, dünyada bir dengenin var olmasını sağlayabilmektedir: para

Para, insanların, üretim karşılığı tüketimi gerçekleştirerek belli bir yaşam döngüsü içerisinde varlıklarını sürdürebilmelerini sağlayan bir araçtır. Üretilenlerin tüketilebilmesi için de, üreten bireylerin kazanç elde ederek, tüketmek için o kazancı kullanmaları gerekmektedir. Ama dünya düzeni maalesef ki dengesini iyice yitirmiş durumdadır. Birçok kişi maddi yetersizlik içerisindedir ve yardım beklemektedir.

Türkiye’de de yardıma ihtiyaç duyan pek çok vatandaş bulunmaktadır. Bu kişilerin ihtiyaçlarının giderilmesi için il belediyeleri yardım faaliyetleri yürütmektedir. Bireylerin yaşam şartları normal düzeye getirilmeye çalışılmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi de vatandaşlar için gerekli yardımları sağlamaktadır. Aşağıda bunlar ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Konya Büyükşehir Belediyesi, yardıma ihtiyaç duyan bireyler için gerekli olan yardımları sağlamaktadır. Özellikle sosyal kartlar ile ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayan çalışmaları mevcut durumdadır. Bu sosyal kartlar sayesinde, bireyler ihtiyaçlarını sıkıntı çekmeden, başka kişilerin onları yargılamasına sebep olmadan giderme şansına sahip olmaktadır.

Bu sosyal kartların belirli bir limiti bulunmaktadır. Limitler, ailedeki kişi sayısına göre belirlenmektedir. 3 kişide oluşan bir aile için 75 TL limit belirlenmiştir. 4 ve 5 kişiden oluşan aileler için 100 TL yükleme yapılmaktadır. Eğer ki bir ailede 6 ya da daha fazla birey mevcut ise, 150 TL kart yüklemesi gerçekleştirilmektedir. Konya ilimiz, yapmakta olduğu tarım çalışmaları ile ünlüdür. Zaten Konya tarıma elverişli bir bölgedir. Söz konusu tarım olduğu zaman da, Konya Büyükşehir Belediyesi harekete geçerek, gerekli destekleri sağlamayı ihmal etmemektedir.

Tarımın olduğu yerde hayvancılık da büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebeple de, Konya Büyükşehir Belediyesi bu konuda da desteklerini esirgemeyerek, her türlü yardımı sağlamaktadır. Bireylere yonca tohumu dağıtımı gerçekleştirerek, hem toprağın hem de hayvanların beslemesini sağlamaktadır.

Tarımı desteklemek amacı ile de birçok meyvenin dikiminin gerçekleşebilmesi adına fidan ve tohum dağıtımları yapmaktadır. Ceviz, ahududu, böğürtlen, elma, lavanta, adaçayı ve kekik dikimi için fide dağıtımı yaparak, çiftçilere yardım etmektedir. Tüm bu çalışmalar hem çiftçiler için hem de ülke için büyük fayda anlamına gelmektedir. Aynı zamanda, başvuruda bulunan bireylere de yerli olan şekerli fasulyenin dağıtımını yaparak, yine güzel bir katkıda bulunmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi web adreslerinden yapılan başvuruları kabul etmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi, öğrenci bireylerin eğitim hayatlarında başarılı olabilmeleri adına, tüm yardımları yapmaktadır. Maddi zorluk çeken ve bu yüzden eğitim hayatında sıkıntı yaşayarak, eğitim sürecini aksatan öğrenciler için yardımlar yapılmaktadır. Ayrıca da LGS sınavında binde birlik dilime giren öğrencilere, elde etmiş oldukları müthiş başarılardan ötürü başarı ödülleri verilmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi, “Hoş Geldin Bebek” ve Konya Büyükşehir ramazan yardımı başvuru kampanyası yürütmektedir. Konya’nın Karatay ilçesinde yaşam sürmekte olan bireyler için bu kampanya yürütülmektedir. Bu kampanya çerçevesinde, yeni doğmuş olan bir bebeğin neye ihtiyacı var ise, paket hale getirilerek dağıtımı gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu yardımlar sayesinde de, bebeklerin daha konforlu alanlarda yaşam sürmelerine olanak tanınmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Konya Büyükşehir Belediyesi, dijital platformlar üzerinden başvuru kabulü yapmaktadır. Fakat şçyle bir durumda vardır ki, zabıta ya da muhtarlıklar ihtiyaç sahibi kişileri belirleme yetkisine sahiptir. Bu durum gerçekleştiği taktirde de ayrı bir başvuruya gerek yoktur.

Her belediyede olduğu gibi, Konya Büyükşehir Belediyesi’nde de belirli bir bütçe mevcuttur. Bu bütçe doğrultusunda hareket edilmektedir. Ayrıca, ihtiyaç sahiplerinin sayısı da yapılacak olan yardımların miktarını belirlemekte büyük rol oynamaktadır.

Bireyler dilekçe ya da başvuru formları ile yardım talebinde bulunabilmektedir.

Tarım için yapılan desteğe başvurabilecek olan kişiler, 18 yaşın üzerindeki çalışmakta olan çiftçilerdir.

Eğitim üzerine yapılan yardımlardan, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri faydalanabilmektedir. Onun dışında, yetim ya da öksüz çocuklar ve annesi, babası ayrılmış olan çocuklar bu yardımlardan faydalanma hakkında sahiptir. Tabii ki maddi durum yetersizliği şarttır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konya Büyükşehir Belediyesi, birçok yardım sağlamaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni, sosyal karttır. Sosyal Kart yardımına başvurmak isteyen bireyler, işlemlerini e- Devlet üzerinden gerçekleştirmelidir. https://sosyalyardim.konya.bel.tr adresi, Konya Büyükşehir Belediyesi resmi web sayfasıdır. Buradan detaylı bilgi edindikten sonra, https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu adresine giderek, ön başvuru formunu doldurmak mümkün olmaktadır.

İhtiyaç sahibi kişiler, aldıkları sosyal yardım kartı ile, A101, BİM ve ŞOK market zincirlerinden alışveriş yapabilmektedir. Belediye tarafından yapılan bu yardımlarda, belli zamanlar mevcut olabilmektedir.Yani, Sosyal Kart ile maddi anlamda yardım sağlamaktadır ve bireyler gıda ihtiyaçlarını buradan giderebilmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan eğitim yardımına başvurmak isteyen bireyler de, https://egitimedestek.konya.bel.tr/sodem/şeklinde belirlenmiş olan web adresine girerek, yetkili birimler ile görüşme sağlamak mümkündür.

Eğitim konusunda yapılan başvurular, eylül ve ekim aylarında başvuruya açık hale getirilmektedir. Yapılan başvurular, yetkili mecralar tarafından incelemeye alınmaktadır.Yapılan incelemeler sonucunda da gerekli yardımlar, ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi kimselere kolaylık olsun diye, https://www.konya.bel.tr/sayfadetay.php?sayfaID=1584 web adresini, burs başvuru takibine açmıştır.

Daha önceden belirtilmiş olunduğu gibi, Hoş Geldin Bebek kampanyası, Karatay ilçesinde mahsustur. Bu yardım hakkında detaylı bilgiye ihtiyaç duyanlar, https://www.karatay.bel.tr/hosgeldinbebekadresine tıklayarak, gerekli bilgilere erişim sağlayabilmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi, tarım hususuna da büyük önem verdiği için, yardım çalışmaları yürüterek, http://uygulama.konya.bel.tr/TarimsalDestekleme/bas2018/ şeklinde belirlenmiş olan web adresi üzerinden başvuru kabulü gerçekleştirilmektedir. Tekrar etmekte fayda vardır ki, 18 yaş ve üstü çalışmakta olan çiftçi bireyler başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Peki Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? diye merak eden vatandaşlar için yardım başvurusu formuna ulaşmanızı sağlayacağız. 

Yardım başvurusu için yapmanız gereken tek şey Konya Büyükşehir Belediyesi’nin internet üzerindeki web sayfasından yardım başvuru formuna ulaşım sağlayabilirsiniz. Başvuru formunu doldururken sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. 

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyası

Konya Büyükşehir Belediyesi ili sınırlarında yaşayan muhtaç sahibi kişi ve ailelere belediye tarafından sosyal yardım destekleri kısıtlanmadan dağıtılmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyası olarak da bütün ihtiyaç sahiplerine ulaşılmaktadır. 

Sloganı ‘’El Ele Gönül Vererek Birlikte Başaracağız’’ olan Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyaları ile covid-19 salgını yüzünden gelirleri düşen, iş yerine ar vermek zorunda kalan, sabit geliri olmayan birçok ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı, nakit yardımı, yakıt yardımı gibi bir sürü sosyal yardımlar verilmektedir. 

Sosyal Yardım Paketi için müracaatlar yoğunlukla devam ederken, yapılan müracaatların görevli personelleri inceleme ve araştırmaları sonucu başvuruların onaylanacağı açıklanmıştır. Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Desteği Kampanyalar kapsamında Sosyal Yardım Paketi dışında verilen yardım desteklerinden sosyal kart sahibi olan yurttaşların limitinin %300 arttığı da açıklanmıştır.

Bunların yanı sıra verilen yardım hizmetlerinden 4950 haneye eğitim desteği ve bedava dağıtılan su desteğinin devam ettiği belirtilmiştir. Dünyayı saran covid-19 eğitim alanı da etkiledi için öğrenciler de eğitimine ara verilmiştir. Fakat 18 bin eğitim yardımı desteğinden faydalanan öğrencilerin düzenli olarak aylıklarının yattığı da açıklanmıştır.

Tabi ki iş yerlerini kapatmak zorunda kalan esnafında yardımına Konya Büyükşehir Belediyesi koştu. Esnaf içinde yardım kampanyaları başlatıldı. İş yerlerini kapan esnafa yapılan sosyal destekte toplam 40 milyon TL ödeme verildiği ve yardımın desteğinin devam edileceği belirtildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Sorgulama

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama işlemi yapabilmeniz için öncelikle müracaat işlemini yapmanız gerekmektedir. Başvuru işlemleri yapan ihtiyaç sahibi ailelerin onaylanma süreci içerinde başvuru sorgulaması yapabilmesi mümkündür. 

İhtiyaç sahibi ailelerin başvuruları yaparken ne şartlar gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Bütün şartları bilen ve yerine getiren ailelerin başvuruları inceleme sonrasında bekletilmeden onaylanmaktadır. Müracaat eden ailelerin acil sosyal yardım desteğine ihtiyacı olabilecekleri göz önünde bulundurup en hızlı şekilde araştırmalar yapılır ve onaylama süreci en kısa zamanda yapılması açıkladı.

Sosyal yardım desteği için müracaatta bulunduktan sonra Konya Büyükşehir Belediyesine ait internet üzerinde bulunan resmî web sayfasını ziyaret ederek sosyal yardım başvuru sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait yardımlara başvuruda bulunmak isteyen ihtiyaç sahipleri, dijital platformlar üzerinden, yani internet üzerinden başvuru yapabilmektedir. Zira, belediyede çok fazla yoğunluk olması sebebiyet ile böyle bir karar alınmıştır. Yapılmış olan başvuru hakkında bilgi edinmek isteyen bireyler de, https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu adresini, başvuruda bulunmuş olan kişilerin hizmetine açmıştır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Talep Formu

İkamet ettiğiniz Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım desteklerinin neler olduğunu ve daha ayrıntı bilgili almak için Belediye’nin internet üzerinde bulunan web adresinden istediğiniz bütün bilgilerine ulaşabilirsiniz. Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım destek aşamasında oldukça bonkör davranmaktadır.

Birçok Sosyal Yardım desteği sunan Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bütün Sosyal yardım kampanyalarını yine Belediye’ye ait internet adresinden ulaşabilirsiniz. Bütün bilgilere ulaştığınız Konya Büyükşehir Belediyesinin resmi sayfasından Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Talep Formu ile ilgili en detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Müracaat aşamasında doldurulacak olan talep formunda sizlerde ilgili kimlik bilgileriniz, geliriz, ekonomik durumunuz gibi bilgiler istenecekler. Sizlerden istenen bilgilerin kesinlikle doğru ve eksiksiz olmamasına özen gösterininiz. Verdiğiniz bilgilerin hatalı olduğu tespit edilir ise başvuru formunuz olumsuz olarak yanıtlanacaktır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Kart Başvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım konusunda birçok yardım kampanyaları başlatmaktadır. Belediyelerce yaygın olan sosyal yardım desteğinde kartlı yardım ön planda bulunmaktadır. Çağımızın düşmanı olana korona virüs salgılı sürecinde işsiz kalan vatandaşlar, iş yerleri kapanan vatandaşlar ekonomik sıkıntı içerine girdikleri için temel ihtiyaçlarını gerek ev ya dükkân kiralarını ödemede gerekse faturalarını ödemekte sıkıntı çekmektedirler. Bu duruma yönelik ise devlet kurumları vatandaşların yardımına koşmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerinde oturuyor iseniz Belediyenin ihtiyaç sahibi ailelere sunduğu Sosyal Yardım Kart Başvurusunda bulanabilirsiniz. Yardım kartları aylık olarak içerine bakiye yüklenerek kullanılmaktadır. Yardım kartınızı Konya ili içerindeki anlaşmalı marketlerde istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. 

Yardım kartlarınız her sene yenilenmesi gerekir. Eğer süresi geçen kartları yenilemez iseniz, kartınıza aylık olarak yüklenen bakiye yüklenmeyecek ve kartınız geçersiz duruma geçecektir. Sosyal Yardım Kartı müracaatında bulunan kişilerin ekonomik durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bakiyeler 25, 50, 75, 100 veya 150 gibi miktarlarda farklılık gösterebilir.

 Sosyal Yardım Kart müracaatını bulunmak için birçok işlemde yapmış olduğunuz gibi Konya Büyükşehir Belediyesine ait internet üzerindeki web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Yani sıra başka bir yöntem ile Konya Büyükşehir Belediyesine bağlı gerekli birimleri arayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Konya büyükşehir yardım kartı başvurusu>>>>

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu yapabilmeniz için öncelikle gerekli şartlar olmanız gerekmektedir. Mesela Sosyal yardım kartı sahibi olabilmeniz için en önemlisi ekonomik durumunuz düşük olmalıdır. Aksi takdirde başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilir. Olumsuz cevap almak istemiyor iseniz başvuru sırasında sizden istenen bilgileri doğru vermeniz gerekmektedir.

Ayrıca olumlu cevap alabilmek için ihtiyaç sahibi olduğunuzu belgeler ile ispatlamalısınız. Pandemi sürecinde işten çıkarılan birçok vatandaşımız oldu. Eğer sizde 2020 mart tarihinden sonra işten çıkarmış iseniz Konya Büyükşehir Belediyesine başvurarak bütün yardımlardan yararlanma hakkınız bulunmaktadır. 

Sosyal Kart Başvurusu için yapmanız gereken Konya Büyükşehir Belediyesinin kurum telefon numaralarından ulaşım sağlayabilirsiniz. Bir diğer yapabileceğiz yöntem internet üzerinden Belediyenin web sayfasından başvurunuzu yapabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Konya Büyükşehir Belediyesi, Kaysis isimli yardım platformu ile ilgili bilgi alımını sağlayabilmek adına, (312) 403 65 00 numaralı telefonu aktif ederek, vatandaşlara gerekli bilgilerin verilmesini sağlamaktadır. Farklı bir telefon numarası olarak, 444 55 42’yi tuşlayan bireyler, ardından 6 rakamını tuşladığı taktirde, başvuru sorgulama gibi işlemlerini yapabilmek adına yetkili kişiler ile görüşme sağlayabilmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Konya Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi bireylere kart vererek gıda alışverişi yapmalarını sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra, Ramazan aylarında ve Kurban bayramlarında gıda kolisi yardımı yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi kimseler için gıda kolisi hazırlanarak, dağıtımı yapılmaktadır. Sabit hat olan 153’ü aramak mümkündür.

Gıda kolisinin içerisinde, salça, sıvı yağ, tahin, çay, nohut, un, makarna, şeker, bulgur, pirinç, mercimek ve fasulye yer almaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Maddi yardım olarak, kart verilmektedir. Kartlar da tek seferlik ya da devamlı olarak verilebilmektedir.Devamlılık arz eden durumların bile belli bir sürekli bulunmaktadır.

Kişisel, yani belli bir süreye göre verilen kartlarda, gıda alışverişi için her ay yükleme yapılarak, il merkezindeki 9 markette de alışveriş yapılabilmektedir.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi bireylere bu şekilde yardım etmektedir. İhtiyaç sahibi kişiler de gerektiği gibi başvuruda bulunarak, hakları olan yardımları alabilmektedir.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi İletişim

Her kurumlarda olduğu gibi Konya Büyükşehir Belediyesine de her alandan iletişim sağlayabilirsiniz. Gerek telefon hattı üzerinden gerek internet platformu üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Sosyal yardım harici Belediyede olabilecek bütün işlemler içinde Konya Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesine telefon hattı üzerinden ulaşmak için 444 55 42 numaralı hattı arayabilirsiniz. 

Başka bir iletişim adresi ise 7/24 aktif olan ALO 153 numaralı hattan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi iletişim için en detaylı bilgi almak için http://www.konya.bel.tr/sayfadetay.php?sayfaID=2072 web sitesine ziyarette bulunabilirsiniz.

Belediye yardımları>>>>