Kira Yardımı Başvurusu Deprem ?Kira Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Kira Yardımı Başvurusu Deprem ?Kira Yardımı Başvurusu Telefon Numarası
30.03.2023
A+
A-

Kira Yardımı Başvurusu Deprem ?Kira Yardımı Başvurusu Telefon Numarası? 2023 .Devlet tarafından muhtaç durumdaki ailelere yönelik verilen desteklerden biri de kira yardımıdır. Kirasını ödemekte zorlanan aileler, devlet kira yardımı başvurusunda bulunarak kiraları için destek alabilirler. Kira yardımı belirli başvuru şartlarını karşılayan ihtiyaç sahibi ailelerin tümüne verilmektedir. Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kira yardımı yapan yerler hangileridir? Kira yardımı başvuru şartları nelerdir? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detay yazımızda yer almaktadır.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kiralarını ödemekte zorlanan kiracılar için devlet desteği yapılmaktadır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan ve birçok kurumun da dahil olduğu kira yardımı programından yararlanmak isteyen kiracılar başvuru işlemlerini nasıl yapabileceklerini merak etmektedirler. Kira yardımı başvurusu, başvuru yapılacak kuruma göre farklılık göstermektedir.

İl belediyesi tarafından yapılan kira yardımına başvuru talebinde bulunmak için, ikametgah adresiniz kayıtlı olduğu il belediyesine bizzat giderek müracaatta bulunmanız gerekir. Belediye bina gitmeden önce başvuru için gerekli belgeleri de yanınızda götürerek, başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SYDV kira yardımı başvuru talebinde bulunmak için ikametgâhınız bulunduğu il ya da ilçede ki vakıflara gidebilir ya da e-Devlet sistemini kullanarak online başvuru talebinde bulunabilirsiniz. E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Sosyal Yardımlaşma Başvuru Hizmeti” yazarak çıkan sonuçlar arasından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını seçtikten sonra başvuru formunu tamamlamanız yeterli olacaktır.

Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kira yardımı başvurusu, başvurunun yapılacağı il veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılır. Kira yardımı başvurusu için gereken belgeler ve başvuru süreci de ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenir. Başvurunun yapılacağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın adresi ve iletişim bilgileri, ilgili il veya ilçenin resmi web sitesinde ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın merkezi web sitesinde yer almaktadır. Başvuru süreci hakkında daha detaylı bilgi almak için, ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı arayabilir veya doğrudan başvurunun yapılacağı il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurabilirsiniz.

Kira Yardımı Yapan Yerler

Kira yardımı yapan yerler. Özellikle pandemi sürecinden sonra artan işsizlik ve enflasyon nedeniyle kira fiyatlarında da çok fazla artış görüldü. Bu bağlamda birçok vatandaş kira yardımı almak için başvuru talebinde bulunmaya başladı. Başvuru talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar kira yardımı yapan yerlerin hangileri olduğu merak etmektedir. Kira yardımı yapan yerleri ziyaret ederek başvuru talebinde bulunabilir ve kira desteği alabilirsiniz.

Kira yardımı yapan yerler aşağıda yer almaktadır.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak çalışmakta olan müdürlükler
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Çeşitli Şirket ve Firmalar
 • Dernek ve Vakıflar
 • İl Belediyeleri

Belediye Kira Yardımı Başvuru ve Sorgulama

Kira yardımı yapan yerlerden biri olan il belediyeleri, başvuru talebinde bulunabileceğiniz ve yardımdan yararlanma ihtimaliniz yüksek olan yerlerden biridir. Belediye kira yardımı başvurusunda bulunmak için ikametgah adresinizin kayıtlı olduğu il belediyesinde hizmet vermekte olan ilgili müdürlüğe giderek başvuru evrakları teslim etmeniz ve başvuru formunu doldurmanız gerekir. Belediye kira yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar başvuru taleplerinin hangi aşamada olduğunu merak etmektedirler.

Başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için belediye kira yardımı başvuru sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Başvuru sorgulama işlemi de aynı şekilde başvuru talebinin alındığı müdürlükten yapılabiliyor. Ayrıca başvuru sorgulama işlemi, kira yardımı hakkında merak ettikleriniz ve sormak istediklerinizi ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kira Yardımı Başvuru ve Sorgulama

Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı kira yardımı başvuru ve sorgulama. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan kira yardımına başvuruda bulunmak ya da başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek kira yardımı başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

 • T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 • Arama bölümüne “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazın.
 • “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • İlgili metni okuyun.
 • “Başvur” butonuna tıklayın.
 • Başvuru formunu doldurun.
 • Başvuru formu üzerinde yer alan “Sosyal Yardım Türü” alanına kira yardımı seçeneğini seçin.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kira yardımı başvuru sorgulama işlemi de başvuru yapılan aynı sayfada yer almaktadır. E-Devlet arama bölümüne “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazdıktan sonra açılan sayfada mevcut başvurularınız ile ilgili detayları görebilirsiniz.

Kaymakamlık Kira Yardımı Başvuru ve Sorgulama

Kirasını ödemekte zorlanan vatandaşlar için bir diğer destek ise Kaymakamlıklardan gelmektedir. İkametgah adresinizin kayıtlı olduğu ilçedeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gerekli belgeleri teslim ettikten sonra başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Fakirlik belgesi, ikametgah belgesi, T.C. Kimlik kartının aslı ve fotokopisi ve kira sözleşmesi istenmektedir. Bu belgeleri ilgili müdürlüğe teslim ettikten sonra size verilen başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Ardından başvurunuz incelemeye alınarak sosyal yardımdan yararlanıp yararlanamayacağınız hakkında geri dönüş yapılır.

Kira Yardımı Başvuru Formu

Kira yardımı başvuru formu. İhtiyaç sahibi aileler için verilecek olan kira yardımı için başvuruda bulunacak ailelerin öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekir. Kira yardımı başvuru formu ile ailelerin yardıma ihtiyaç duyup duymadıkları tespit edilir. Ayrıca başvuru formu üzerinde yer alan ve doldurulması istenen bilgilerin mutlaka eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması gerekir. Kira yardımı başvuru formunun yanlış doldurulması halinde başvuru geçersiz sayılacağı için yardımdan yararlanamazsınız. Bu nedenle kira yardımı başvuru formunu doldururken son derece dikkatli olmalısınız.

Kira yardımı başvuru formu üzerinde yer alan ve doldurulması istenen bilgiler aşağıdaki gibidir.

 • Kimlik bilgileri
 • Kişisel bilgiler
 • Adres bilgileri
 • Hane gelir bilgisi
 • Evli olunması halinde eş bilgileri vb. çeşitli bilgiler istenmektedir.

kira yardımı başvurusu

Kira Yardımı Başvurusu Sorgulama

Kira yardımına başvuruda bulunanlar başvuru işlemlerinin hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak isteyebiliyorlar. Kira yardımı başvurusu sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun hangi aşamada olduğunu ve başvurunuz sonuçlandı ise olumlu mu, olumsuz mu sonuçlandığını öğrenebilirsiniz. Başvurusu onaylanan kişiler kira yardımı almaya hak kazanırken başvurusu olumsuz bir şekilde yanıtlanan kişiler ise kira yardımından yararlanamazlar.

Kira yardımı başvurusu ve sorgulama işlemi yapmak için başvuruda bulunduğunuz kanal üzerinden sorgulama yapmalısınız. İl belediyelerine giderek kira yardımı başvuru talebinde bulunduysanız, ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak ya da il belediyesine bizzat giderek sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemini kullanarak başvuru talebinde bulunduysanız, aynı şekilde e-Devlet sistemi üzerinden başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yönelik verilen kira yardımı desteği almak isteyenler kira yardımının ne kadar olduğunu merak etmektedir. Kira yardımı her yıl belirli aralıklar ile kirasını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahiplerine yönelik verilen bir sosyal yardım türüdür. Kira yardımı olarak verilen sosyal yardım programında verilen maddi destek miktarı oldukça değişkenlik gösterebilmektedir. Oturulan evin kirasının ne kadar olduğu gibi durumlar göz önüne alınarak verilecek olan kira yardımı 2023yılı için 700 TL ile 1150 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ayrıca kira yardımı yapan kurumun bütçesi ve yardımda bulunacağı kişi sayışa da göz önüne alınarak farklı miktarlarda kira yardımı yapılabilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Devlet dönüşüm kira yardımı. Devlet tarafından riskli yapı tespiti yapıldıktan sonar hak sahipleri için kira yardımı yapılabilmektedir. Kentsel dönüşüm kira yardımı almak isteyen kişiler, devlet tarafından görevlendirilmiş yetkililerin inceleme sonrasında yapının riskli olması durumunda yararlanabilirler. Kentsel dönüşüm çerçevesinde verilecek olan kira yardımı 18 ay boyunca hak sahiplerine verilmektedir.

Esnafa Kira Yardımı

Esnafa kira yardımı. Esnafa yönelik verilen desteklerden biri de kira yardımıdır. Kira yardımı sayesinde birçok esnafın rahat nefes alabilmesi ve maddi destek olunabilmesi amaçlanmaktadır. Devlet tarafından esnaflar için verilecek olan kira yardımı için başvuru talebinde bulunulması gerekir. Bunun için esnaflar isterlerse online bir şekilde isterlerse de ilgili müdürlüklere bizzat giderek başvuru talebinde bulunabilirler. Başvuru işlemlerini tamamlamak isteyen esnaflardan istenen belgeler farklılık göstermektedir.

İstenen belgeleri hazırlayarak il belediyelerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat gitmeniz ve başvuru talebinde bulunmanız gerekir. Esnaflar için verilen kira yardımı 750 TL civarındadır. Kira yardımı miktarı verilen kurum ve kuruluşa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Başvuruda bulunduğunuz kurumdan ne kadar kira yardımı alabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Kira Yardımı Kaç Ay Alınır?

Kira yardımı farklı biçimlere verilen bir sosyal yardımdır. Esnaflar için verilecek olan kira yardımı, kentsel dönüşüm için verilen kira yardımı, normal kira yardımı gibi çeşitli durumlar için verilen kira yardımının miktarı ve kaç ay verileceği değişkenlik göstermektedir. Kira yardımı almak isteyenler tarafından en çok merak edilen konu başlıklarından biri, kira yardımı kaç ay alınır? Başlığıdır. Kira yardımının verildiği süre aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Esnaflar için verilecek olan kira yardımı 18 ay boyunca verilir.
 •  Kentsel dönüşüm için verilecek olan kira yardımı 18 ay boyunca verilir.
 •  İhtiyaç sahibi vatandaşlar için verilecek olan kira yardımı 12 ay boyuna verilmektedir. Bu süreler en fazla olum şartların sağlanması halinde verilecektir.

Kiracılara Yardım Var Mı?

Devlet tarafından kirasını ödemekte zorlanan kiracılar için “Kira Yardımı” başlığı altında maddi destek verilmektedir. Kira yardımı almak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilen, “Kiracılara Yardım Var Mı?” sorusuna evet cevabını verebiliriz. Kiracı durumunda olanlar ve maddi yetersizlik nedeniyle kiralarını ödemekte zorlanan vatandaşlar kira yardımı başvurusunda bulunarak, istenen şartlara uygun olmaları halinde maddi destek imkanından yararlanabilirler.

Kira yardımı vatandaşların maddi durumlarının kötü olması ve üzerine kayıtlı herhangi bir mülkün olmaması halinde verilmektedir. Çeşitli kurum ve kuruluşlar kira yardımı yaparken farklı başvuru şartları da isteyebilirler. Kirada oturanlar, kira yardımı alabilmek için başvuruda bulunacakları kurum ile iletişime geçerek ilgili şartların neler olduğu hakkında detaylı bilgi almaları daha sağlıklı başvuru yapmak için önemlidir.

Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kira yardımı alabilmek için öncelikle kira yardımı başvuru şartlarına sahip olunması gerekir. Kira yardımı başlığı altında verilecek olan maddi yardımdan yararlanmak için istenen başvuru şartlarını karşılıyor olmak ve gerekli bilgiler ile müracaat etmek gerekir. Başvuru şartları ile ilgili detaylar hakkında bilgi almak için başvuruda bulunacağınız kurum ile birebir iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz.

Kira yardımı başvuru şartları nelerdir? Kira yardımı almak isteyenler tarafından merak edilen ve sıkça araştırılan bir konu başlığıdır. Kira yardımı verilirken istenen başvuru şartları genellikle aşağıdaki gibidir.

 • Hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması. Bunun için haneye giren aylık gelirin, hane içerisinde yaşayan kişi sayısına bölünmesi halinde hesaplanan ücret eğer asgari ücretin 1/3’ünden az ise aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altındadır. Örneğin 4 kişilik bir ailenin aylık geliri toplamda 5.000 TL ise kişi başına düşen ücret 1.250 TL olacaktır. Güncel asgari ücretin 1/3’ü 1.830 TL’dir. Bu gelire sahip ailenin geliri muhtaçlık sınırının altındadır.
 • Üzerine kayıtlı herhangi bir (arsa, ev, araba vb.) menkul ya da gayrimenkulün olmaması gerekir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişinin kirada oturuyor olması gerekir. (Başvuru evrakları arasında kira sözleşmesi de istenmektedir.)

Kira Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Kira yardımı başvuru şartlarına sahip olan kişiler başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri sırasında bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeleri hazırlayarak ilgili birime müracaat etmelisiniz. Kira yardımı için istenen belgeler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Başvuru sahibine ait T.C. kimlik kartını aslı ve 2 adet fotokopisi
 • Muhtarlık tarafından verilen fakirlik belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen gelir belgesi
 • Başvuru sahibinin ve hane içerisinde yaşayanların işsiz olması durumunda, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınması gereken işsizlik belgesi
 • Başvuruda sahibinin ya da aynı hanede yaşayan kişilerde kronik rahatsızlık varsa sağlık kurulu raporu
 • Engelli birey varsa engelli raporu
 • Eşi vefat etmiş dul kadınlar için eşlerine ait ölüm belgesi istenmektedir.

Kira Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Kira yardımı başvurusu için telefon numarası, başvurunun yapılacağı il veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenir. Bu nedenle, kira yardımı başvurusu için telefon numarasını öğrenmek için ilgili il veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın resmi web sitesini ziyaret edebilir veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı arayabilirsiniz. Ayrıca, kira yardımı başvurusu için bazı illerde “Alo 144 Sosyal Destek Hattı” gibi genel telefon numaraları da bulunmaktadır. Bu numaraları arayarak, ilgili kurumların telefon numaralarını öğrenebilirsiniz.

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımı almak için ne gerekir? gibi konu başlıkları, kiralarını ödemekte zorlanan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Kira yardımı alabilmek için öncelikle kira yardımı başvuru şartların sahip olunması gerekir. Başvuru şartlarını karşılayan kişiler başvuru için müracaat da bulunabilirler. Başvuru talebi sırasında vatandaşların bazı belgelere de ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu belgeleri ilgili birime teslim ettikten sonra birim tarafından size başvuru formu verilir. Bu formu eksiksiz ve güncel bilgileriniz ile doldurduktan sonra birime gerekli evraklar ile beraber teslim ettikten sonra başvurunuz alınacaktır.

Başvurular alındıktan sonra sırayla incelemeye alınırlar. İnceleme aşamasından geçen ve başvuru sonucu onaylanan kişiler yardım almaya hak kazanırlar. Başvurusu onaylanmayanlar ise yardımdan yararlanamazlar.

Kiracılara Taşınma Yardımı

Kiracılara taşınma yardımı, afet durumu ya da kentsel dönüşüm nedeniyle taşınmak zorunda kalanlar için verilen bir yardımdır. Taşınma yardımı başvurusunda bulunmak için kiracıların kendi ikametgahlarının bulunduğu bölgede ki en yakın Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekir.

Kiracılara Deprem Yardımı

Kiracılara deprem yardımı. Deprem nedeniyle evi ve eşyası zarar görmüş ailelere çeşitli sosyal destekler verilmektedir. Bu desteklerden biri de kira yardımıdır. Kiracılar için verilen deprem yardımına başvuruda bulunmak isteyen kiracılar başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler. E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak kolay bir şekilde başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 linkine gidin.

 • “Kimliğimi Doğrula” butonuna tıklayın.
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş işlemenizi tamamlayın.
 • “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın.
 • Kimlik doğrulaması, ad soyad bilgisi, temel bilgiler, iletişim bilgileri ve adres bilgilerinizi ilgili alanlara doldurun.
 • “Başvur” butonuna tıklayın.
 • Başvuru Tipi ekranında kendiniz için başvuruda bulunuyorsanız “Kendim İçin Başvuruyorum” seçeneğini seçin. Bir başkası için başvuruda bulunuyorsanız “Tüzel Kişilik İçin Başvuruyorum” seçeneğini seçin.
 • Bilgilerinizi kontrol edin.
 • İleri butonuna tıklayın.
 • İstenen Belgeler ekranında Kira kontratını dijital panel ile “Dosya Seç” butonuna tıklayarak aktarın.
 • Dilekçe Metni bölümünde ise neden yardıma ihtiyaç duyduğunuz gibi konulara değinebilirsiniz.
 • Son olarak “Taslak Olarak Kaydet” butonuna basın. Sonraki sayfada “Başvur” butonuna tıklayarak başvuru talebinizi oluşturabilirsiniz.

Kiracılar İçin Yardımlar Nelerdir?

Kiracılar için birçok farklı sosyal yardım programı bulunmaktadır. Programlar dahilinde temel ihtiyaçlarını karşılamakta, kirasını ödemekte ya da farklı bir neden ile zor durumda kalan vatandaşlar için çeşitli sosyal yardımlar yapılmaktadır. Kirada oturan vatandaşlar tarafından sıkça araştırılan konu başlıklarından biri de “Kiracılar İçin Yardımlar Nelerdir?” başlığıdır. Kiracılara yönelik gerçekleştirilen sosyal yardımlar aşağıdaki listede yer almaktadır.

· Erzak yardımı

· Yakacak yardımı

· Kıyafet yardımı

· Eşya yardımı

· Para yardımı gibi çeşitli yardımlar yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.