Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Mama Bez Yardımı Başvurusu E-Devlet

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Mama Bez Yardımı Başvurusu E-Devlet
29.03.2023
A+
A-

Mama ve bez yardımı başvurusu nasıl yapılır? Mama ve bez yardımı Ülkemiz bir sosyal devlet ilkesi ile yönetildiği için maddi yardıma ihtiyacı olan kişiler için çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar devlet tarafından yapıldığı gibi bazı büyük şirketler veya büyük firmalar tarafından da yapılabiliyor. Yapılan bu yardımlar, yiyecek yardımı, giyim yardımı, mama, bez yardımları veya yakacak yardımları gibi çeşitlilik göstermektedir. Dolayısı ile yardıma ihtiyacı olan kişiler, ihtiyaçları dahilinde devletin veya özel firmaların verdiği yardımlara başvuruda bulunabilirler.

Eğer sizde yeni doğan yardımları bez ya da mama yardımları almak isterseniz, internetten kendiniz adına sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede yardım alıp, alamayacağınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Devlet yeni doğan bebekler için süt/ mama yardımı yapmaktadır. Bunun için belli miktardaki ödenekler kişilerin banka hesaplarına yatırılmaktadır. Ayrıca ikiz bebek sahibi olan ve maddi anlamda zor durumda olan aileler için bez yardımları da yapılabiliyor. Eğer sizden istenen koşulları tam anlamı ile yerine getiriyorsanız, süt yardımı, bez yardımı ve mama yardımları için başvuruda bulunabilirsiniz.

Devlet mama ve bez yardımlarını herkese vermez. Evet doğum yapan anneler için belli bir miktar doğum parası yatmaktadır. Ama bez ve mama yardımları sadece ihtiyaç sahiplerine yapılır. Özellikle bazı belediyeler, mamaya ihtiyacı olan bebekler için ücretsiz mama desteği sağlamaktadır. Bunun dışında İstanbul büyük şehir belediyesi beyaz masa kuruluşu 0 ila 6 yaş aralığındaki ihtiyaç sahibi çocuklara haftada iki kez süt yardımı yapmaktadır. Eğer siz de mama ve bez yardımı nasıl alınır? Para ne zaman yatar? Gibi soruların yanıtını merak ediyorsanız, yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Mama Ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardımı başvurusu nasıl yapılır? Vakıflar, sosyal yardımlaşma kurumları, dernekler ve belediyeler ihtiyaç sahibi aileler için maddi anlamda destek vermektedir. Verilen bu yardımların bir kısmı para yardımı olarak kişilerin hesabına geçirilirken bazıları ayni olarak verilir. Özellikle yeni doğan bebeklerin ihtiyaçları gözetilerek ve onların normal hayat standartlarına ulaşmalarını hedef gözeterek bu yardımları yapmaktadırlar.

Burada sadece mama ya da bez yardımları değil, aynı zamanda giyim ve süt yardımı gibi çeşitli yardımlar da yapılmaktadır. Bazı belediyeler, her doğum yapan anneler için bebeğin ihtiyacı olan hastane çıkışı çantası verirken, bazı belediyeler ve devlet, para yardımları da sağlıyor.

Bez ve mama gibi yeni doğan bebek yardımlarına ihtiyacı olan kişilerin bu yardımları düzenli alabilmeleri için bazı şartları taşıyor olmaları gerekir. Dolayısı ile siz de verilen şartları taşıdığınız takdirde yardımlardan ve desteklerden faydalanabilirsiniz. Burada esas aranan koşul kişilerin maddi anlamda zor durumda olmaları ve gelirlerinin yetersiz olmasıdır.  Eğer maddi geliriniz yetersiz ise mama ve bez yardımları alabilmek için ikamet etmekte olduğunuz illerin belediyelerine, sosyal yardımlaşma derneklerine ve vakıflara başvuruda bulunabilirsiniz. Özellikle eşi hayatta olamayan bayanlar için bu yardımlar daha fazla verilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Mama ve bez yardımı başvurularının sonuçları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından incelendikten sonra belirlenir. Başvurunuzun sonucunu e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Başvuru sonucunuzu sorgulayabilmek için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra, “Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama” sayfasına giderek, başvuru numaranızı ve diğer gerekli bilgileri girerek sonucu öğrenebilirsiniz.

e-Devlet sistemine giriş yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bebek Bezi Parası Nasıl Alınır?

Bebek bezi parası nasıl alınır? Bebek bezi parası pek çok kişiye verilen maddi desteklerden sadece bir tanesidir.  Dolayısı ile yeni doğum yapmış olan kişiler yeni doğan bez yardımından faydalanabilir. 2015 yılında devletin yaptığı yardımlar artmıştır. Özellikle her  doğum yapan annenin hesabına çocuk sayısına göre yeni doğum parası yatırılmaktadır. Bu para annelerin hesabına bir kez yatırılmaktadır. Ama ihtiyaç sahipleri devletten hem mama hem de bez yardımları alabiliyor. Yapılan bu yardımlar sayesinde artık bebeklerin konforu daha fazla sağlanmış olacaktır hem de aileler rahat bir nefes  alacaktır.

Mama ve bez yardımları, aile ve çalışma bakanlığı tarafından verilir. İhtiyaç sahipleri başvurularını sosyal güvenlik kurumlarına yapmalıdır. Başvuru yapan ve başvuruşları sonucunda verilen yardımları almayı hak kazanan kişiler için iki yıl boyunca destek sağlanmaktadır. 24 ay boyunca her ay düzenli yardımlarınızı alabilirsiniz. Verilecek olan yardımların miktarı ise her ay 150 tl olarak belirlenmiştir. Ama bu yardımları alabilmek için ailelerin gerçekten ihtiyaç sahibi olmaları gerekir. Yani başvuru yapacak olan kişilerde maddi gelir gibi çeşitli koşullar aranmaktadır. Ayrıca bez ve ama yardımları için pek çok kişi başvuruda bulunduğu için devlet en ince ayrıntısına kadar inceleme yapmaktadır. Detaylı incelemelerin ardından gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere bu maddi destek verilmektedir.

Başvuru için istenen belgeler ise;

 • İlk olarak sosyal güvenlik kurumuna durumuzu anlatan bir dilekçe yazmanız gerekmektedir.
 • Başvuru yapmak için bakanlığa bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneklerine gitmeniz gerekiyor
 • Bazı aileler başvuruyu bağlı bulundukları muhtarlıklara yapmaktadır. Ama muhtarlıklara yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaz. Bu nedenle başvurularınızı doğru mecralara yapmanız gerekmektedir.
 • Bez ve mama yardımları alacak kişiler, engelli bez yardımı ve hasta bez yardımı gibi çeşitli yardımlarla karıştırılmamalıdır. Çünkü konusu geçen yardım sadece yeni doğan bebekler için verilmektedir. Hasta ve engelliler için verilen mama ve bez yardımları farklı koşullarda başvuru şartları istediği gibi farklı kurumlara başvuru yapılması gerekir.
 • Bez ve mama yardımı için form doldurmanız gerekmektedir (başvuracağınız yerden emin edebilirsiniz.)
 • Nüfus cüzdanı,
 • Aylık gelir durumunu gösteren belge,

Bu belgeleri tamamlayıp, başvuru yapabilirsiniz. Başvurular yaklaşık olarak bir ay içinde sonuçlanacaktır. Başvuru sonrası maddi destek alıp, alamayacağınız hakkında detaylı bir araştırmalar yapılmaktadır.  Başvurularınız için mutlaka olumlu veya olumsuz bir şekilde tarafınıza ilgili kurumlardan dönüş saplanacaktır. Dönüşler olumlu veya olumsuz olarak, cep telefon numaralarınıza sms olarak gönderilir. Eğer bez ve mama yardımları için başvurularınız onaylanır ise sizler için verilecek olan yardımları ptt aracılığı ile alabilirsiniz. Yardım için başvuru yapacak olan kişilerin mutlaka Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yaptıktan sonra bebeğin sağ olması da aranan özelliklerden bir tanesidir.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Formu E-Devlet

Mama ve bez yardımı gibi sosyal yardımlar için başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu başvuruları elektronik ortamda e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet sistemine giriş yaparak, “Sosyal Yardım Başvurusu” sayfasından Mama ve Bez Yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru işlemleri için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Başvuru sonrasında, inceleme süreci tamamlandığında başvurunuzun sonucu tarafınıza bildirilecektir.

e-Devlet sistemine giriş yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bez parası ne zaman yatar?

Bez parası ne zaman yatar? Yukarıda verdiğimiz kriterlere uygun olan kişiler mama ve bez parası için başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapacak ailelerin gerekli koşulları taşıdığı  takdirde bez parası alabileceklerdir. Ancak bez parası yardımına başvuru da bulunan pek çok kişi bez parası ne zaman yatar sorusunun yanıtını merak etmektedir. Bez parası yardımları için yaklaşık olarak bir aylık bir araştırma ve neticelendirme gibi bir süreç vardır. 30 gün sonra başvuruda bulunan kişiler için olumlu ya da olumsuz dönüşler yapılır. Eğer sonuçlarınız olumlu bir şekilde değerlendirmiş ve bez parasını almayı hak kazanmış iseniz, devletin verdiği süre içinde paralarınızı ptt şubelerinden çekebiliyorsunuz. Bez parası yardımları her ay düzenli olarak yapılır ve başvurulardan 30 gün sonra tarafınıza çıkacak yardım parasını alabilirsiniz.

Devlet Mama Yardımı Yapıyor Mu?

Pek çok kişinin merak ettiği konuların başında devlet mama yardımı yapıyor mu? Sorusu gelmektedir. Mama ve süt yardımları belediyeler tarafından gelir düzeyi düşük ailelere yapılabiliyor. Bunun için gelir düzeyinizin düşük olması gerekir. Ayrıca mama yardımları 24 aylık olarak her ay düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Mama yardımı genelde ayni olarak yapılsa da bazen nakit olarak ta yapılmaktadır. Eğer istanbul’da ikamet ediyorsanız, başvurular için 153 beyaz masa hattını arayarak, mama ve süt yardımları için başvuruda bulunabilirsiniz.

Doğum Parası Yardımı Ve Süt Yardımı Nedir?

Yeni doğum yapan kişiler eğer maddi anlamda yetersiz is eve bebeğin bakımı için gereken finansmanı sağlayamıyorsa, devlet burada bebeğin çıkarlarını düşünerek bazı yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlar sadece mama ve bezler ile de sınırlı değildir. Ailelere verilen maddi destekler ise;

 • Tek çocuk sahibi olan anneler için devlet 300 tl doğum parası ödemektedir.
 • İkinci çocuğunu dünyaya getiren anneler için verilen doğum parası 400 tl olarak belirlenmiştir.
 • Üçüncü çocuktan sonrası için verilen destek ise 600 tl değerindedir.
 • İkiz çocuklar için annelere verilen maddi destek ise 700 tl
 • Üçüz çocuklar için verilen doğum parası 1300 tl,
 • Dördüz çocuklar veya daha fazla çocuk sahibi olan aliler için her çocuk başına 600 tl ödeme verilmektedir.
 • Çocuğu kreşe giden ve çalışan anneler için bir de kreş desteği sağlanmaktadır.

2023 süt parası miktarı 202 tl olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda süt parası alacak olan kişilerin başvuruları değerlendirilip, parayı almaya hak kazanan kişiler için iki yıl boyunca süt parası ödemesi yapılır. Ancak her yıl süt parasının miktarı değişmektedir. Dolayısı ile her yıl yeni düzenlemeye göre süt parası alabilirsiniz.

Süt parası başvurusu yapmak isteyen ancak yurt dışında ikamet eden kişiler, başvurularını konsolosluklar aracı ile yapmalıdır. Eğer süt parası yardımı alacak anne ya da baba memur ise çalışmakta oldukları kuruma dilekçe verebilir. Süt parası ödemeleri sadece annelerin hesabına t.c. Kimlik numarası ile yapılmaktadır. Süt parasını ptt şubelerinden alabilirsiniz.

Bebek Bez Parası Sorgulama

Bebek bez parasına başvuru yapan kişiler, bebek bez parası sorgulama yapabilirler. Bu sayede kendileri için bez parası çıkıp, çıkmadığını öğrenmeleri mümkün olacaktır. Ama aileler sorgulama yapsa da yapmasa da mutlaka konu ile alakalı dönüşler yaklaşık 30 gün içinde yapılır. Bilgilendirme başvuru yapan ailelerin cep telefonlarına sms olarak olumlu veya olumsuz dönüşler yapılır. Olumlu bir şekilde dönüş alan aileler ise paralarını her ay düzenli bir şekilde alabilir. Eğer, bez ya da mama yardımları için bağlı bulunduğunuz belediyelere başvuru yapmış iseniz, her belediyenin kişilere dönüş süreci ve nasıl dönüş yaptığı farklılık gösterebilir. Bu nedenle başvuru yaparken sonuçları nasıl öğrenebileceğiniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca yukarıda verdiğimiz koşullar ve şartlar tüm mama ve bez yardımları başvuruları için geneldir. Yani bağlı bulunduğunuz belediyeler, başvurular için farklı koşullar veya farklı şartlar arayabilir. Bu nedenle belediyelere başvuru yapacak olan kişilerin bizzat belediyelere giderek, şartları ve kendilerinden istenen koşulları detaylı bir şekilde öğrenmeleri tavsiye edilir.

E–Devlet Mama Ve Bez Yardımı Başvurusu

E–devlet mama ve bez yardımı başvurusu için ilk olarak e – devlet resmi sitesine giriş yapmanız  gerekmektedir. Burada şifre ile giriş yapmak yerine mobil imza veya online bankacılık şifreleriniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Girişlerinizi yaptıktan sonra arama kısmına, süt ve mama yardımı yazdıktan sonra arama sonuçları önünüze gelecektir. Bu doğrultuda başvurularınızı e- devlet üzerinden yapabilirsiniz. Başvuru için size form gösterilir. Bu formu eksiksiz ve tam olarak doldurduktan sonra başvurularınızı yapabilirsiniz. Ayrıca başvurularınızın sonuçlarını yine e- devlet sitesi üzerinden takip etmeniz de mümkün olacaktır.

Mama ve bez yardımına ihtiyaç duyan aileler için verilen bu destekler sayesinde artık aileler ve bebekleri daha rahat bir yaşama merhaba diyecektir. Devlet bebeklerin konforunu ve ihtiyaçlarını düşünerek, pek çok ihtiyaç sahibi aileye destek vermektedir.

Belediye yardımları>>>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.