İBB Yardımları Nelerdir? İBB Yardımları Kimlere Verilir? Başvuru Sorgulama

İBB Yardımları Nelerdir? İBB Yardımları Kimlere Verilir? Başvuru Sorgulama
27.03.2023
A+
A-

İBB Yardımları Nelerdir? Ne Zaman Dağıtılacak? İBB Başvuru Sonucu.. İBB yardımları nelerdir? Bilindiği üzere belediyelerin yapmış olduğu yardımlar pandemi nedeni ile günümüzde daha fazla artmaya başlamıştır. Özellikle Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul ilimizde yardımlar ve yardım çeşitleri daha fazla olmaya başlamıştır. Dolayısı ile ihtiyaç sahipleri en çok hangi çeşit yardıma ihtiyaç duyuyor ise artık o yönde yardım başvurusunda bulunabileceklerdir.

İstanbul Belediyesi Yardımları

Maddi yardıma ihtiyaç duyan kişiler için İstanbul büyük şehir belediyesi, çeşitli yardım olanakları sunmaktadır. Bunlar daha çok çalışmayan ailelere yönelik ve dul kadınlara yönelik yardımlardır. Özellikle süt yardımı, yakacak yardımı, gıda yardımı ve giyecek yardımları olmaktadır. Yani hangi alanda maddi yardıma ihtiyaç duyuyor iseniz, siz de artık bu yönde başvuru yapabilirsiniz. İstanbul büyük şehir belediyesinin sunduğu yardım kampanyalarından faydalanmak isteyen kişilerin İstanbul içinde ikamet etmeleri gerekmektedir. Ayrıca başvurular için daha çok belediyenin telefon numaraları kullanılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İletişim

Adres : İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kemalpaşa Mh. 15 Temmuz Şehitleri Cd. No:5 34134 Fatih / İSTANBUL

Telefon : +90 (212) 455 1300

Vergi No:4810024824

Vergi Dairesi:Hocapaşa

İBB Beyaz Masa Yardım : https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/beyazmasa

İBB Yardımları :https://sosinc.ibb.gov.tr/Basvuru/BasvuruSonucuIzleme

İBB Yardımları Nelerdir?

Eğer istanbul içinde yaşıyor ve yardımlara ihtiyaç duyuyor iseniz bununla alakalı en çok sorulan sorulardan biri ibb yardımları nelerdir? Soruları sorulmaktadır. Sizler için tüm bu soruların yanıtını tek yazımızda derledik. Siz de yazımızı sonuna kadar okuyarak ibb yardımları ve yardım çeşitleri hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

İBB yardımları ise;

 • Tersine göç hizmeti yardımları,
 • nakit desteği,
 • istanbul kart yardımları,
 • süt yardımı yani halk süt yardımı,
 • Eşyası olmayan kişiler için eşya yardımları
 • Üniversiteliler için yardımlar,
 • Sen oku diye eğitim desteği
 • Mahalle evleri yardımları,
 • yardım çeki,
 • İBB askıda fatura yardımı,
 • Yiyecek yardımları,

İBB yardımları çeşitleri bunlardır. Elbette bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişiler için bir takım gerekli koşullar aranmaktadır. Yani şartları yerine getirdiğinizde tüm bu yardımlardan faydalanabilirsiniz.

İBB Yardımları Nasıl Alınır?

Özellikle büyük şehrin getirdiği zorluklardan bir tanesi de işsizliktir. Dolayısı ile işsizlik ile başa çıkmak isteyen kişiler için İstanbul büyük şehir belediyesi yardım desteklerini sürdürmektedir. Bu nedenle yaklaşık 1 milyon kişi için tüm bu yardımlar sunulmaktadır.

İBB  Yardımları Kimlere Verilir?

İBB yardımları kimlere verilir? Sorusu ihtiyaç sahipleri tarafından sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. İBB yardımlarının alınabilmesi için gerekli olan ilk şart kesinlikle İstanbul içinde ikamet ediyor olmanız gerektiğidir. Bunun dışında yardıma başvuru yapacak olan kişilerin fakirlik belgesi alması gerektiğidir.

İBB Yardımı Şartları Nelerdir?

 • Yardımı alacak olan kişilerin üzerinde bir mal varlığının olmaması gerekir.
 • Ek gelir sahipleri yardımlardan faydalanamaz.
 • Yardıma başvuru yapacak olan kişiler aynı zamanda farklı bir yardımı almaması gerekiyor.
 • Nakit yardımı alan kişiler ibb yardımlarından faydalanamaz.
 • Engeliler için sunulan yardımlarda kişilerin en az %40 engelinin bulunması şarttır.
 • Sağlık raporu olması gerekmektedir.
 • Şehit yakınlarının belgesi olması şarttır.

İBB Yardımları Ne Zaman Dağıtılacak?

İBB yardımları ne zaman dağıtılacak sorusunun yanıtı tam olarak bilinmemektedir. Ancak verilen bu yardımların uzun süreceği ve vatandaşlar için bir çıkış kapısı olarak görüleceği belirtilmiştir.

Bu tür belediye yardımları daha çok gıda olarak, vatandaşlara sunulur. Öte yandan bu tür yardımlara nerede ise 5 milyon kişi başvuruda bulunmuştur. Dolayısı ile başvurular için ilk olarak kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup, olmadığı detaylı bir şekilde incelenecek ve daha sonra yardımlardan faydalanıp faydalanamayacaklarına karar verilecektir.

İBB Yardımları İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yardıma ihtiyacı olan vatandaşların iBB yardımlarından faydalanabilmesi adına ilk olarak gerekli belgeleri eksiksiz ve tam olarak doldurmaları gerekmektedir. Vatandaşlar eksik ya da hatalı belgeler  ile başvuru yaptığı takdirde bu başvurular tekrar alınacak ve yardım sürecinin uzamasına neden olacaktır. Bu nedenle eğer ibb yardımlarına başvuruda bulunacaksanız, kesinlikle eksiksiz ve hatasız bir şekilde başvuru belgelerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

İBB Yardımı İçin Gerekli Olan Belgeler

 • aile içine yer alan aylık gelirin net olarak gösterilmesi gerekir.
 • Fakirlik belgesi, muhtarlıklardan alınmaktadır.
 • İkamet belgesi, istanbul il sınırlarında yaşadığınızı gösteren belge,
 • Engelli yardımlarından faydalanmak isteyen kişiler için engelli raporu,
 • Hastalık nedeni ile çalışamayan kişiler için sağlık raporu,
 • Öğrenci belgesi,
 • Emekliler bu tür yardımlardan faydalanmak isterse emekli belgesi,
 • Sgk dökümleri,

İBB Yardımları Kesti Mi?

İBB yardımları kesti mi? Sorusu pek çok kişi tarafından sorulan en önemli konuların başında gelmektedir. İBb vatandaşlar için sağladığı yardımları kesmemiş olmakla beraber yeni projelere imza atmayı da sürdürmektedir. Ancak bir takım yoğunluklar nedeni ile ve yine pandemi sürecinin getirdiği zorluklar nedeni ile yardımlarda aksamalar meydana gelmiştir. Ama bu aksaklıklar geçidir. Ve en kısa sürede çözüme kavuşacaktır

İBB Yardımları Ne Zaman Verilecek?

İBB yardımları ne zaman verilecek? Konusu pek çok kişinin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Yardımların ne zaman verileceği konusunda net bir açıklama yapılmamıştır. İlk olarak eksiksiz ve yanlış olmayan evraklarla başvuru sürecini başlatmanız gerekmektedir. Daha sonra belediye personelleri tarafından çok detaylı bir inceleme yapılır ve bu yönde yardımlar verilmeye başlanır.

İBB Yardımları Başvuru Sonucu

Eğer iBB yardımları için başvuruda bulunmuş iseniz bununla alakalı başvuru sonucu izleme web sitesine giriş yaparak, buradaki gerekli yerleri doldurduktan sonra sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

İstanbul Belediyesi

İstanbul Belediyesi

Belediye yardımları>>>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.