Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılı? Başvuru Formu ve Sorgulama

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılı? Başvuru Formu ve Sorgulama
31.03.2023
A+
A-

Afyonkarahisar Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Afyonkarahisar Belediyesi İç Ege’de bulunan Afyonkarahisar ilimizde çoğunlukla halk geçimini tarım ve hayvancılık yaparak sağlıyor. Bunların dışında gelişmekte olan başka iş kolları da bulunuyor. Fakat son iki yıldır tüm dünya gibi ülkemizde salgın hastalıkla mücadele ettiği için çok fazla iş alanında zorluklar ortaya çıktı. En çokta mevsimsel ve günlük tarım işlerinde çalışan vatandaşlar zor durumda kaldılar.

Kuraklığın da yaşanması ile sebze ve meyve başta olmak üzere birçok insanın temel ihtiyacı olan ürünlerin fiyatlarında artış olması ile alım gücü de iyice azalmaya başladı. Bütün bu yaşananlar bazı kişilerin ihtiyaç sahibi durumuna getirdi. Afyonkarahisar Belediyesi bu durum için kolları sıvadı ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yardım elini uzatmaya başladı.

Afyon Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Afyonkarahisar Belediyesinin sağlamakta olduğu yardımlardan faydalanabilmenin en temel şartı gelir bakımından yeterli seviyede olamamaktır. Gelir yetersizliği sebebi ile yardımlardan faydalanabilmek için de bir hanede yaşayan ve o hane içerisinde çalışmakta olan kişilerin toplam gelirinin, Büyükşehir Belediyesinin asgari ücret olarak belirlediği sayının iki katını ya da herhangi bir belediyenin asgari ücretinin bir buçuk katını aşmıyor olmak gerektiğidir.

Hem Afyonkarahisar Belediyesi sosyal yardım başvuru sistemindeki kriterleri sağlayarak, yardım alma hakkı bulunan, hem de paylaşım amacı ile kurulmuş olan aşevi gibi farklı yerlerden yardım alma hakkına sahip olan bireyler arasında, yaşlı kesim, ekonomik sıkıntı ya da şiddete maruz bırakılmış kadınlar, engelli kişiler, öğrenim hayatına devam etmekte olan fakat farklı sebeplerden ötürü zorluk yaşayan öğrenciler de yer almaktadır.

Bu yardımlar yapılır iken, dikkat edilen hususlar; yardım edilecek kişilerin aciliyet durumu, muhtaç durumda olma seviyesi, belediyenin o zaman şartlarındaki bütçesi ve başvuru ya da yardım edilmesi gereken kişilerin tespit edilmesidir.

Afyonkarahisar Belediyesi Yardımları Neler?

Afyonkarahisar Belediyesi, ihtiyaç sahibi kişileri belirleyip ardından gerekli yardımları sağlayarak toplum içerisinde rahat hareket etmelerini ve ihtiyaç durumlarını giderebilmelerini amaçlayan çalışmalar yürütmektedir. Afyonkarahisar Belediyesi tarafınca, engelli statüsüne giren kişilere, yaşlı; bu sebeple de işini göremeyenlere, yeni doğum yapan annelere yardım hizmeti verilmektedir.

Bunların dışında, ayni yardımlar, gıda yardımları, temizlik araç ve gereçleri, kırtasiye malzemeleri gibib birçok alanda belediyemiz yardım hizmeti sunmaktadır. Ayrıca pandemi sebebiyeti ile eğitime uzaktan devam edildiğinden, Ayonkarahisar belediyesi tarafından 2020 senesinde 500 adet tablet dağıtılmıştır. Bu yardım bu sene de devam etmektedir.

İleri yaşta olup da temizlik ihtiyacını gideremeyenler için, yardım hizmeti sağlanmaktadır. Bu yardım, sağlık sorunları nedeni ile kişisel bakım ihtiyaçlarını karşılayamama problemi yaşamakta olan kişiler için de geçerlidir.

Eğer ki yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor ise Afyonkarahisar Belediyesi buna da el atmaktadır. Onun dışında bu ilde ikamet etmekte olan kişilerin cenazesi bulunuyor ise taziye amacı ile yemek dağıtmak gibi bir hizmeti de mevcuttur. Eğer ki bir hanede sünnet olması gereken bir erkek çocuğu bulunuyorsa, o erkek çocuğunun sünnetinin yapılması için de, belediye ile iletişime geçilme imkanı tanınmaktadır.

Hastanede yatmakta olan kişilerin, yakınlarının barınabileceği bir ortam sağlanmasında Afyonkarahisar Belediyesi tarafınca çalışmalar yürütülmektedir.

Yapılmakta olan yardımlar, vatandaşların durumlarının belirlenmesinin ardından, gereken şekilde yapılmaktadır. Yapılmakta olan yardımlarda maddi ve manevi destek esas alınmaktadır. Planlanan yardımların gerçekleşmesi halinde, Afyonkarahisar ilimizdeki vatandaşlarımızın rahatlık düzeyi ve psikolojik durumları düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Afyonkarahisar Belediyesi sosyal yardım yönetmeliği kapsamına girmekte olan fiziksel ya da maddi anlamdaki muhtaç kişiler Afyonkarahisar Belediyesi Muhtarlık ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru yapmak durumundadır.

Eğer ki yardıma muhtaç bir kişi bu başvuruda bulunmamışsa bile, muhtarlık ya da zabıta ekibi tarafından inceleme başlatılmaktadır ve o yardıma ihtiyaç duyan kişi tespit edilebilmektedir.

Yardım başvurusunda bulunacak olan kişiden aşağıdakiler istenmektedir:

 • Kişi engelli bir birey ise, sağlık raporu
 • Eğer ki eğitim alanında başvuru yapılacak ise, öğrenci belgesi ve öğrencinin ebeveynlerinin ikamet ettiği yere dair belge
 • Mahalle muhtarından temin edilmesi gereken, yardım ihtiyacı olunduğuna dair onaylı yazı
 • Doğal felaketler sebebiyeti ile sıkıntıya girildiği için nakit yardımı talep edilecek ise afetle alakalı evraklar
 • Yardım talebinde bulunacak olan kişinin maddi durumunu, elindeki mallarını ve eğer ki başka bir kurum ya da kuruluştan yardım almakta ise, onlara dair belge
 • Hanedeki bireylere dahil olan fakat cezaevinde bulunan kişi var ise mahkumiyet yaşadığına dair belge
 • Çalışamayacak durumda olan kimseler için heyet raporu
 • Yeni doğmuş olan, hasta ve yakınlarının barınma ihtiyaçları ve nakit ihtiyacı talepleri için Kimlik Paylaşımı Sisteminden temin edilebilmekte olan yerleşim yeri ibrazı
 • 2 adet de fotoğraf

Afyonkarahisar Sosyal Yardım Müdürlüğü tarafından gönderilen yetkililer tarafınca yerinde inceleme işlemi yapılmaktadır. Yetkililer tarafından yapılan inceleme sonucunda sosyal inceleme formu oluşturulmaktadır. Başvuruda bulunmuş olan kişinin gerekli yere ilettiği evraklar ve sosyal inceleme formu bir araya getirilerek açılmış olan dosya, kesin karara bağlanabilmesi için Değerlendirme Kurulu’na gönderilmektedir.

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Afyonkarahisar Belediyesinden yardım başvurusu yaptıktan belli bir süre sonra yardımın yapılması ile ilgili sonucu sorgulama işlemlerini yaparak öğrenebilirsiniz. Yaptığınız yardım başvurusu tarihinden itibaren ortalama 15-30 gün arasında size geri dönüş yapılır.

Çok sayıda vatandaşın yardım başvurusu yapacağı düşünüldüğünden dolayı dikkatli bir inceleme yapılarak ihtiyaç listesi çıkarılmaktadır. Verdiğiniz iletişim bilgilerine göre size geri dönüş yapılır.  Eğer başvurunuzu whatsapp numarası üzerinden yaptıysanız aynı numaraya mesaj atarak sorgulama yapabilirsiniz.  Ama başvuru merkezinden yaptıysanız o zaman belli bir süre sonra yardım merkezine giderek sorgulama yaptırabilirsiniz. Sadece kimlik bilgilerinizle gerekli cevabı alabilirsiniz.

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Afyonkarahisar Belediyesi Sosyal Yardım Müdürlüğü’ne gidilerek ya da kendi mahallesinin muhtarlığına gidilerek elden alım sağlanabileceği gibi Afyon Belediyesi’nin resmi web sayfası da ziyaret ederek Afyon Belediyesi’nin sağlamış olduğu yardımın başvuru formuna ulaşabilme imkanı bulunmaktadır.

Belediye dijital ortamda başvuru formunu yayınlayarak, vatandaşlara kolaylık sağlamıştır. Yani başvuru formuna web sayfası üzerinden ulaştığınız taktirde, belediye binasına gitme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Sosyal yardım başvuru formu linki: https://www.afyon.bel.tr/dokumandetay/123/573/sosyal-yardim-basvurusu.aspx

Bu formda doldurulmuş olan her şey, yetkililer tarafından detaylı incelemeye alınmaktadır. Yetkililer, formda yazılı olan adresi bizzat ziyaret ederek yerinde inceleme yapmaktadır. Formda doldurulması gereken kısımlarda herhangi bir eksik ya da yanlış var ise başvuru iptal edilmekle birlikte, cazai işlem de uygulanmaktadır.  Başvuru iptali yaşanmaması ve cezai yaptırıma maruz kalınmaması için, doldurulması gereken kısımlar doğru bilgiler ile eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır.

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediyenin ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar için başlattığı sosyal yardımdan faydalanmak isteyenler Afyonkarahisar Belediyesi yardım başvuru numarası olan 0272 213 19 83 nolu telefonu arayarak yardım talebinde bulunabilirler. Ayrıca bu telefon numarasından başvuru hakkındaki detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Afyonkarahisar Belediyesinin yeni oluşturduğu whatsapp iletişim hattından da ayrıca başvuru yapabilirler. Bu iletişim numarası şöyle; 0533 911 52 52 nolu numaradır. Dilediğiniz yardım böylece sosyal ekipler aracılığı ile gerekli birimlere iletilmek kaydıyla sağlanacaktır.

Afyonkarahisar Belediyesi Gıda Yardımı Nasıl Yapılır?

Afyonkarahisar Belediyesinin yaptığı sosyal yardımlar içinde gıda yardımları da bulunuyor. Son yıllardaki gıda fiyatlarındaki artış pek çok vatandaşı zor duruma soktuğundan artık temel gıdalarını bile almakta zorlandıkları için Belediye gıda yardımı hizmeti vererek insanları refah seviyesine ulaştırmaya çalışmaktadır.

Afyonkarahisar Belediyesinin verdiği gıda yardımlarından faydalanabilmek için gerekli kanallardan başvuru yapılması gerekiyor. Bunlar whatsapp iletişim hattı, Afyonkarahisar Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve sosyal yardım başvuru sitesi ile yapılabilmektedir.

Gıda yardımı için başvuru yapmak isteyenler;

 • 0533 911 52 52 numaralı whatsapp hattı üzerinden gıda yardım talebi için başvuru yapabilir, yine bu hatta gönderdiğiniz talep gerekli birimler tarafından incelenerek size geri dönüş sağlanmaktadır.
 • Afyonkarahisar belediyesinin internet sitesi üzerinden de yardım başvurusu yapabilirsiniz. Buradaki formun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması ile başvurunuz tamamlanır.
 • Sosyal yardım başvurusu için 0272 213 19 83 nolu Afyonkarahisar sosyal Hizmetler müdürlüğü numarasını arayarak gerekenleri öğrenip başvuru merkezine hafta içi 10-16 arasındaki saatler de gidip evrakları sunarak başvurunuzu tamamlayabilirsin.

Afyonkarahisar Belediyesi yardım Kolisi Başvurusu nasıl Yapılır?

Yaşanan salgın hastalık dönemi yüzünden zor durumda kalan ve ihtiyaç sahibi olan ailelere yardım amaçlı koli dağıtımı yapan Belediyenin yardım kolilerinde bazı gıda paketleri bulunmaktadır. Bu hizmet sayesinde aileler bir süre market alışverişi bakımından rahatlamış oluyor.

Bu koliler toplu dağıtıldığından belediyenin ihtiyaçlı aileler listesinde olmanız gerekiyor. Yardım kolisinden alabilmek için Afyonkarahisar Whatsapp iletişim numarası üzerinden mesajla başvurabilirsiniz. Whatsapp iletişim numarası 0533 911 52 52’ dir.

Ayrıca Afyonkarahisar Belediyesinin sitesi üzerinden de ihtiyaç sahibi olan aileler tüm alanları doldurarak yardım için başvuru yapabilir. Bu başvurular yetkililer tarafından incelenir ve geri dönüş yapılır.

Afyonkarahisar Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Afyonkarahisar Belediyesi vatandaşlarına zor günlerinde destek olmak amacı ile erzak yardımı yapmaktadır. Yapılan erzak yardımı vatandaşlara bir nebze umut olurken yalnız olmadıklarını da hissettirmektedir. Erzak yardımı isteyen vatandaşlar belediyenin whatsapp iletişim hattı üzerinden 7/24 mesaj atarak başvuruda bulunabilirler.

Bu yardımlar en çok da Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılmakta olduğu için başvuru merkezine gitmeden 0272 213 19 83 çağrı merkezini arayarak bilgi alabilir ve erzak yardımı için başvuru yapabilirler. Vatandaşlar kolay başvuru yapabilsin diye internet sitesi üzerinden de istenilen bilgileri doldurup başvurularını yapabilmektedirler.

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyenin yaptığı yardımlar arasında yardım kartı uygulaması da bulunuyor. Bu kart ile ihtiyaç sahibi aileler anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabiliyor. Bu kart için fazla talep olduğundan dolayı sıra size geç gelebilir.  Yardım kartı için istekte bulunanlar 0533 911 52 52 numaralı whatsapp uygulaması ile gerekli yardım mesajı atarak talepte bulunabilirsiniz. Önce bütçe ayarlanıp sonra da ihtiyaç sahibi ailelere yardım kartı dağıtılmaktadır.

Afyonkarahisar Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma muhtaç olan kimseler için Afyon Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilmekte olan bu yardımlar, maddi – nakit para- olabilmekle beraber, alışveriş esnasında kolaylık sağlayabilmesi açısından alışveriş kart ya da alışveriş para çeki verilebilmektedir.

Bu tarz kontör ya da çek gibi hizmetleri almakta olan vatandaşlar, verimli kullanıma teşvik edilebilmesi bakımından bu yardımları sözleşme imzalamaları dahilinde alabilme hakkına sahiptirler.

 

Dipnot olarak geçmek gerekir ki Afyonkarahisar belediyesinin sağlamakta olduğu bu yardımlardan faydalanabilmek için, Afyonkarahisar ilinde ikamet eden biri olunması şarttır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin seksen bir ilinde bu tür yardımlar yapılarak, ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmek hedeflenmektedir. Yardımlar sağlandığı taktirde, ülkemizin refah seviyesi artacak ve insanlarımızın psikolojik durumları da normale doğru seyredecektir.

Bu sebepledir ki, eğer bir ihtiyaç sahibi iseniz, mutlaka bu yardımlara başvurarak durumunuzu belirtiniz ve gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayınız. Böylelikle, hayatı kendiniz için de daha yaşanılır hale getirmiş olacaksınız.

r. Maddi yardıma ihtiyacı olan aileler whatsapp iletişim hattından mesaj atarak ya da Afyonkarahisar Belediyesi sosyal yardım linki üzerinden https://www.afyon.bel.tr/dokumandetay/123/573/sosyal-yardım-basvurusu.aspx Sitesinden başvuru belgelerini doldurup yardım talebinde bulunabilir.

Afyonkarahisar Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye hizmetleri arasında süt yardımı da yapılmaktadır. Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi için Türkiye’ de bazı iller de başlatılan süt yardımı Afyonkarahisar Belediyesine istek başvurusu yapan ailelerin çocuklarına da verilmektedir. Süt yardımı belli yaş grubundaki çocuklar için uygulanmaktadır.

Afyonkarahisar Belediyesi Bebek Yardımı Nasıl Alınır?

Yeni bebek sahibi olan ihtiyaç sahibi ailelere belediye bebeklerinin ihtiyaçları doğrultusunda yardım yapıyor. Bebek yardım paketinde bir bebeğin ihtiyacı olan her şey bulunuyor.  Bu proje Türkiye de ortak yürütülen Hoş Geldin Bebek adı altında bir projedir.

Bebek yardımı için Afyonkarahisar Belediyesinin whatsapp iletişim hattından mesaj atarak başvuru yapabilirsiniz.

Afyonkarahisar Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşların daha refah içinde yaşaması için yapılan sosyal yardımdan faydalanmak isteyenler Afyonkarahisar Belediyesi whatsapp üzerinden, 7/24 mesaj atarak yahut belediyenin sitesinden başvuru yapabilirler. Başka bir yöntem de Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne giderek de başvurularını yapabilirler.

Afyonkarahisar Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Afyonkarahisar Belediyesinin vatandaşlara yaptığı yardımlar arasında bazı dönemlerde tablet yardımı da yer alıyor. Askıda tablet adı altında başlattığı yardım ile öğrencilerin uzaktan eğitim dönemine destek vererek ihtiyacı olan öğrencilere tablet dağıtımı yaptı.

Bu destekten yararlanmak isteyen öğrenciler Afyonkarahisar whatsapp iletişim hattını kullanarak başvuru yapabilirler. Hem bilgi hem de başvuru için 0533 911 52 52 numaralı hatta mesaj atmaları yeterli olacaktır.

Belediye yardımları>>>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.