Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet
29.03.2023
A+
A-

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet 2023. Elektrik faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahiplerine yönelik devlet desteği verilmektedir. Fatura bazlı olarak hesaplanan ve muhtaç durumdaki ailelerin durumu da göz önüne alınarak farklı miktarlarda fatura desteği yapılmaktadır. Fatura desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru şartlarına uygun olmaları halinde yardımdan yararlanabilirler.

Elektrik yardımı başvuru işlemeleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından alınmaktadır. Ayrıca Elektrik yardımı başvurusu için  E-Devlet sistemi üzerinden ya da vakıflara bizzat giderek başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Devletten elektrik faturası desteği nasıl alınır? Elektrik desteği başvuru işlemi nasıl yapılır? Elektrik yardımı kimler alabilir? E-Devlet elektrik yardımı başvurusu. Elektrik yardımı başvuru formu. Gibi merak edilen başlıklara yazımızda değindik.

Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet

e-Devlet üzerinden elektrik yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. e-Devlet sistemine giriş yapın.
2. Arama kısmına “Elektrik Fatura Desteği” yazın.
3. Karşınıza çıkan sayfadan “Hizmet Başvurusu” butonuna tıklayın.
4. Açılan sayfada istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
5. Başvurunuzu onaylayarak gönderin.

Başvurunuzun sonucu, başvuru yaptığınız ilgili sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından değerlendirilerek size bildirilecektir.

Devletten Elektrik Faturası Desteği Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gerçekleştirilen elektrik faturası desteğinden yararlanmak isteyenler başvuru taleplerini e-devlet sistemi üzerinden ya da vakıflara giderek gerçekleştirebilirsiniz. Devletten elektrik faturası desteği, fatura indirimi şeklinde verilmektedir. Yardım almaya hak kazanan kişiler ödemekte zorlandıkları elektrik faturalarını ödeme sıralarında devlet tarafından belirli bir indirim uygulanarak ödeme yapılır. Bu oran ve miktar oldukça farklılık göstermekle beraber fatura desteği kapsamında örneğin 200 TL’lik elektrik faturasının 100 TL’si devlet tarafından karşılanırken 100 TL’sini sizin ödemeniz gerekmektedir.

Elektrik Yardımı Başvuru Formu
Elektrik yardımına başvuruda bulunacak kişinin öncellikle başvuru formu doldurması gerekmektedir. Başvuru için, e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “Elektrik Fatura Desteği” sayfasından başvuru formuna erişebilirsiniz. Başvuru formunda sizden istenecek bilgiler genellikle şunlardır:

– Adınız ve soyadınız
– TC kimlik numaranız
– İletişim bilgileriniz (telefon numarası, e-posta adresi vb.)
– Elektrik faturanızın bilgileri (fatura tutarı, son ödeme tarihi vb.)
– Gelir durumunuz ile ilgili bilgiler (gelir belgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıt belgesi vb.)

Başvuru formunu doldururken istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz önemlidir.

Devletten Elektrik Yardımı

Devletten elektrik yardımı almak isteyenlerin bazı şartları karşılamaları gerekir. Başvuru şartlarına sahip olanlar başvuru işlemlerini online bir şekilde e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler. Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Ekonomik Destek Başvuru sekmesinden başvuru talebinde bulunabilirler. Ayrıca gerekli belgeleri hazırlayarak, ikametgah adresinize yakın olan Vakıflara giderek de başvuru işleminde bulunabilirsiniz.

Devlet tarafından verilen elektrik yardımı kapsamında, 4 kişilik ihtiyaç sahibi aileler için aylık bazda 125 kilovatsaat, 5 ya da daha fazla kişilik ihtiyaç sahibi aileler için ise aylık bazda 150 kilovatsaat hesaplaması ile yardım yapılmaktadır. Elektrik faturası indiriminden yararlanmak için hak sahipleri, Kimlik Kartlarını ve elektrik faturalarını hazırlayarak PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacaktır.

Elektrik Yardımı Kim Alabilir?

Elektrik yardımından yararlanmak isteyenlerin bazı şartlara sahip olmaları gerekir. Bu şartlara sahip olan kişiler başvuru işlemlerini e-Devlet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. Elektrik yardımı yalnızca gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere yönelik yapılan bir sosyal yardımdır. Elektrik yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından hali hazırda sosyal yardım alanlar
 • Eşi vefat etmiş olan gelirsiz dul kadınlar
 • Kronik rahatsızlığı olan kişiler
 • Engelli vatandaşlar
 • Kimsesizler
 • Herhangi bir gelire sahip olmayan 65 yaş üstü gelirsiz yaşlılar
 • Afetzedeler bu sosyal yardımdan yararlanabilirler.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı başvuru talepleri e-Devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir. E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numara bilginizi kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurarak başvuru işleminde bulunabilirsiniz. Elektrik yardımı başvurunda bulunmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayın.

 • Kimlik doğrulama işlemi yaparak sisteme giriş yapın.
 • Yeni Başvuru butonuna tıklayın.
 • Metinleri okuduktan sonra ilgili kutucukları işaretleyin.
 • Devam Et butonuna tıklayın.
 • Bilgilerinizi kontrol edin herhangi bir yanlışlık yoksa “Devam Et” butonuna tıklayın. Bilgileriniz yanlış ya da güncel değilse mutlaka doğrulayın ve tekrar aynı işleme geri dönün.
 • Karşınıza çıkan başvuru formunu tamamlayın.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra başvurunuz inceleme alınacaktır. İnceleme aşamasından sonra başvurunuz onaylanması durumunda söz konusu elektrik yardımından yararlanabilirsiniz.

elektrik yardımı başvurusu

Elektrik Yardımı Başvurusu Sorgulama

Elektrik yardımı başvuru sorgulaması e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek başvuru sorgulamanızı yapabilirsiniz:

1. e-Devlet sistemine giriş yapın.
2. Arama kısmına “Elektrik Fatura Desteği” yazın.
3. Karşınıza çıkan sayfadan “Başvuru Sorgulama” butonuna tıklayın.
4. Açılan sayfada sizden istenen bilgileri (TC kimlik numarası, başvuru tarihi vb.) eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
5. Başvuru sorgulama sonucunu görüntüleyin.

Başvuru sorgulama sonucunda, başvurunuzun kabul edilip edilmediği, ne kadar yardım alabileceğiniz ve yardımın ne zaman hesabınıza yatırılacağı gibi bilgiler yer alacaktır.

Elektrik İndiriminden Kimler Yararlanabilir? 2023

Elektrik indiriminde kimler yararlanabilir? Soru başlığı elektrik faturalarını ödemekte zorlanan ve başvuruda bulunmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler tarafından merak edilmektedir. Elektrik indiriminden maddi durumu yetersiz olan ve bunu kanıtlayan herkes için verilen bir sosyal yardım türüdür. Başvuruda bulunan ve başvuruları onaylanan kişiler elektrik faturalarını alarak PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacaktır.

Ayrıca hali hazırda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alıyor olan vatandaşlar herhangi bir başvuru talebinde bulunmadan direkt olarak yardımdan yararlanabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.