Elektrik Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır? Elektrik Yardım Başvurusu

Elektrik Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır? Elektrik Yardım Başvurusu
08.03.2023
A+
A-

Elektrik Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır? Elektrik Yardım Başvurusu Özellikle son dönemlerde elektrik ve diğer faturalar üzerinde gerçekleştirilen zamlardan sonra birçok vatandaş faturalarını ödemekte zorlanmaya başlamıştı. Elektrik desteği ve çeşitli yardımlar ile vatandaşların ödemekte zorlandığı faturaların ödenebilmesi mümkün hale gelmiştir.

Elektrik desteği, evde bakım yardımı alanların yanı sıra kronik rahatsızlıkları nedeniyle cihaza bağlı olanlar içinde verilmektedir. Elektrik faturaları için sağlanan yardımlar 103 TL ile 206 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Geçen yıl elektrik desteği altında birçok vatandaşa elektrik faturalarının ödenmesi amacıyla 137 TL olarak sağlanırken bu sene 206 TL olarak ödeme yapılmaktadır.

Elektrik desteği almak isteyen vatandaşlar kimliği ve elektrik faturası ile PTT şubelerine giderek elektrik desteği başvurusu yapabilirler. Destek almak isteyen ancak PTT şubelerine gidemeyecek durumda olan vatandaşlar da internet üzerinden başvurularını tamamlayabilirler.

Elektrik Tüketim Derneği Başvuru Sorgulama

Elektrik tüketim derneği başvuru sorgulama işlemi için E-Devlet platformu üzerinden başvurunuzu kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak ilgili sayfaya giriş yapabilirsiniz.

Linke tıkladıktan sonra açılan ekrandan E-Devlet sistemine giriş yapmak için T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada başvuru sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

T.C kimlik numara bilginiz ve E-Devlet şifre bilginiz ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru sonuçlarınızı yukarıdaki link ile görüntüleyebilirsiniz.

Aynı zamanda elektrik tüketim başvuru sorgulama işleminiz için ALO 183 numaralı hattı ve ALO 144 numaralı Sosyal Destek Hatlarını arayarak elektrik desteği sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devletten Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet elektrik yardımı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı üzerinden yapılmaktadır. İlçenize bağlı kaymakamlıkların Sosyal Yardım Hizmetler Müdürlüğüne bizzat giderek elektrik desteği başvurusu yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik yardımı hakkında merak ettikleriniz için ALO 144 hattı arayabilirsiniz.

Elektrik desteği yardımı için E-Devlet sistemi üzerinden elektrik yardımı başvurusunu tam olarak yapamazsınız. PTT şubelerine gidemeyecek olan vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinden ön başvurularını oluşturabilir ve birinci dereceden yakınları PTT şubelerine veya Kaymakamlıklara giderek elektrik yardımı başvurularını tamamlayabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Başvurusu Formu

Elektrik yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların öncelikle başvuru forumlarını doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formunuzu doldurduktan sonra başvurunuza onay verilmesinin halinde elektrik yardımından yararlanabilirsiniz.

Elektrik fatura yardımına başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvurusu adresi üzerindeki ön başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Başvuru formu üzerinde yer alan bilgileri tamamen eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekir. Ön başvuru formunu yanlış bilgiler veya eksik olarak tamamlayan vatandaşların başvurularına onay verilmemektedir.

Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik fatura yardımı olarak bilinen elektrik desteği başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar başvurunun nasıl yapacaklarını merak ediyorlar. Elektrik yardımı konusu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, 50,4 milyon liralık kaynak ile 20 bin aileye kadar elektrik desteğinin sağlanacağını ifa etmişti. Elektrik desteği almak isteyen vatandaşların öncelikle gerekli şartları sağlamaları daha sonra elektrik yardımı başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Elektrik faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahipleri kimliği ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine bizzat giderek başvuru işlemlerini başlatabilirler. Elektrik desteği almak isteyen kronik hastalar eğer evden çıkmakta zorluk yaşıyorlarsa elektrik yardımı başvurularını internet üzerinden gerçekleştirme imkanlarına sahiptirler.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Zaman Yatar?

Elektrik yardımı ile birçok ihtiyaç sahibi elektrik faturalarını başarıyla ödeyebilme imkanı sahip olabiliyorlar. Elektrik desteği için gerekli şartları sağladıktan sonra ilgili yerlerden elektrik yardımı başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Elektrik yardımı başvurusu yapan vatandaşların başvuruları onaylandıktan sonra “Ödemeniz Hazırdır” mesajı alıyorlar. Elektrik desteği yardımı sayfasında yer alan elektrik yardımı ödemeniz yazısını gördükten sonra ihtiyaç sahipleri elektrik desteklerini alabilirler.

Elektrik desteği alan vatandaşlar PTT şubelerinde fatura ödemelerini gerçekleştirme aşamalarında otomatik olarak indirim uygulanarak fatura ödemesi yapabilirler.

Elektrik Yardımı Ne Kadar 2023?

Elektrik yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar elektrik faturası ve kimlikleri ile PTT şubelerine giderek başvuru işlemlerini başlatabiliyorlar. Evde bakım yardımı almıyor olsa da kronik rahatsızlığı nedeniyle cihaza bağlı olan vatandaşlar içinde ek olarak 200 liraya kadar destek verilmektedir.

Elektrik desteği alan vatandaşların başvurularının onaylanması ardında hane üyesine ve ihtiyaç önceliğine bağlı olarak farklı miktarlarda ödeme alabiliyorlar.

Hanede yaşayan kişi sayısına bağlı olarak elektrik yardımı ödeme ücretleri şu şekildedir;

 • 1 veya 2 kişilik aile için 103 TL elektrik desteği verilmektedir.
 • 3 kişilik aile için 137 TL elektrik desteği verilmektedir.
 • 4 kişilik aile için 171 TL elektrik desteği verilmektedir.
 • 5 kişilik aile için 206 TL elektrik desteği verilmektedir.

Elektrik Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Elektrik desteği başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahipleri ön başvurularını tamamlamaları ardından gerekli belgeleri sunarak başvurularını tam olarak tamamlayabilirler.

Daha öncesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kaydı olan ve vakıflardan gıda veya erzak yardımı gibi sosyal yardım alan vatandaşlar otomatik olarak elektrik desteği yardımı alabiliyorlar. Ancak daha öncesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında herhangi bir kaydı olmayan vatandaşlar ilgili vakıflara gerekli belgeleri sağlayarak kayıtlarını tamamlamaları gerekmektedir.

Elektrik yardımı başvurusu için vatandaşların teslim etmeleri gereken belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak vatandaşın T.C kimlik kartının aslı ve fotokopisi istenmektedir.
 • Haneye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği istenir.
 • Engelli vatandaşlar için engelli raporu istenir.
 • Aileye ait ikametgah belgesi istenmektedir.
 • SGK tarafından alınması gereken gelir belgesi istenir.
 • Kirada oturan vatandaşlar için kira sözleşmesi istenir.
 • Muhtarlık tarafından alınması gereken fakirlik belgesi istenir.
 • Kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar için tam teşekküllü bir hastane tarafından alınması gereken sağlık kurulu raporu istenmektedir.
 • Mal beyanında dair belgeler istenir.
 • Eşi vefat eden dul kadınlar için eşlerinin ölümlerine dair ölüm belgesi istenmektedir.

Vatandaşların bu belgeleri teslim ettiklerinden sonra elektrik yardımı başvurularını tamamlayabilirler.

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Özellikle son dönemlerde elektrik faturalarına yönelik yapılan zam artışları nedeniyle birçok vatandaş ödemelerini gerçekleştirmekte zorluk yaşamaya başlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan fatura yardımı ile vatandaşlar fazla gelen elektrik faturaları için vakıflardan destek alma imkanına sahip olmuşlardır.

Elektrik yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar gerekli şartları ve elektrik desteğinin kimler için verileceği merak ediliyor. Elektrik desteğinden aşağıdaki vatandaşların yararlanmaya hakları vardır;

 • Eşi vefat etmiş kadınlar elektrik desteği başvurusu yapma imkanlarına sahiptirler.
 • Muhtaç asker aileleri için düzenli olarak sağlanan nakit yardım programı.
 • 65 yaş üstü muhtaç vatandaşlar elektrik faturası başvurusunda bulunabilirler.
 • Öksüz veya yetim vatandaşlar elektrik desteği başvurusunda bulunabilirler.
 • Çoklu doğum yardım programı ile elektrik desteği başvurusunda bulunabilir.

Aynı zamanda kronik hastalar, yaşlı aylığı alan vatandaşlar ve engelli yakını aylığı alan vatandaşlar da elektrik desteği başvurusunda bulunma imkanlarına sahiptirler.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Yardımından Kimler Yararlanabilir?

2023 yılına yönelik sağlanan sosyal yardımlar arasında kronik hastalara yönelik elektrik yardımı birçok vatandaş tarafından merak edilmektedir. 2023 yılı için kronik hastalığı olan ve çalışamayacak durumda olan vatandaşlar için aylık 200 TL’ye kadar yardım sağlanmaktadır.

Kronik hastalara yönelik sağlanan elektrik desteği, hastalara nakdi yardım olarak sunulmamaktadır. Kronik hastalar elektrik faturalarını ödemek amacıyla PTT şubelerine gittikleri zaman 200 TL indiriminden yararlanma imkanlarına sahiptirler.

Evden dışarıya çıkamayacak durumda olan kronik hastaların elektrik desteği başvurularının onaylanması ardından kronik rahatsızlığı olan vatandaşın yakını hasta yerine PTT şubelerine giderek 200 TL indirimden yararlanabilirler.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kronik hastalara yönelik sağlanan elektrik yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek elektrik desteği başvurusu yapabilirler. Aynı zamanda evden dışarıya çıkamayacak durumda olan kronik hastalar E-Devlet sistemi üzerinden ön başvuru yapabilir ve hasta yakınları gerekli evraklar ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek elektrik desteği başvurusu yapabilirler.

Kronik hastalığa sahip olan vatandaşlar için sağlanan elektrik tüketim desteğine veya muhtaç aileler için sağlanan elektrik yardımına başvuru yapan vatandaşların teslim ettikleri başvuru formları ve gerekli evraklar, Vakıf mütevelli heyeti tarafından inceleme altına alınmaktadır. Ardından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşların evlerine bir inceleme komisyonu yollanmaktadır.

Elektrik Yardımı Neden Kesilir?

Elektrik yardımı başvurusu yapan vatandaşın muhtaçlığının ortadan kalkması durumunda elektrik yardımı kesilir. Örneğin sigortalı bir işte çalışmadığı ve düzenli olarak bir geliri olmadığı için elektrik yardımı veya farklı sosyal yardımlar alan vatandaşın sigortalı ve kazançlı bir işe girmesi durumunda bu vatandaşa yönelik sağlanan elektrik yardımı gibi sosyal yardımlar kesilmektedir.

Düzenli olarak elektrik yardımı alan vatandaşın gelirin de bir değişiklik olması halinde yardımın kesilmesinin yanı sıra vatandaşın üzerinde herhangi bir mülkün olması halinde de ihtiyaç sahibi için sağlanan elektrik yardımı kesilmektedir.

Aldığınız elektrik yardımının kesilip kesilmediğini E-Devlet sistemi üzerinden veya PTT şubelerine giderek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Devlet Elektrik Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet elektrik desteği almak isteyen vatandaşlar Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine bizzat giderek elektrik desteği başvuru işlemlerini başlatabilirler. Aynı zamanda kaymakamlıklar aracılığı ile de bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru yapabilirsiniz.

Elektrik desteği almak isteyen vatandaşlar kimliği ve elektrik faturası ile PTT şubelerine giderek devlet elektrik desteği başvuru işlemlerini başlatabilirler.

Devlet elektrik desteği başvurusunda bulunmak isteyen ancak evden çıkamayacak kadar rahatsızlığı olan vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinden ön başvurularını tamamlayarak devlet elektrik desteği başvurularını yapabilirler. Konu hakkında merak ettiklerinizi ALO 144 hattından sorabilirsiniz.

PTT Elektrik Faturası Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelire sahip aileler gelir durumlarını belgeleyerek ihtiyaç duydukları konularda devlet tarafından sunulmuş olan yiyecek, giyecek, nakdi ve fatura gibi birçok farklı konuda destek alabilmektedir. Özellikle pandemi sürecinin etkisi ve yapılan zamlardan sonra birçok ihtiyaç sahibi elektrik faturalarını ödemekte zorluk yaşamaya başlamışlardı.

Elektrik faturalarını ödemekte zorluk yaşayan muhtaç aileler E-Devlet sisteminden ve PTT şubelerinden elektrik faturası destek başvurusunu nasıl yapacaklarını merak ediyorlar. E-Devlet sistemi veya PTT şubelerine giderek T.C kimlik kartınız ve fatura bilgileriniz ile elektrik faturası destek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Konu

Devlet Elektrik Desteği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devlet elektrik desteği başvurusu yapan aileler PTT elektrik sorgulaması yaparak konu hakkında bilgi alabilirler. Elektrik desteği taşıyan vatandaşlar başvuru sonuçlarını birçok farklı yol ile öğrenebilirler.

Devlet elektrik desteği sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden yapabilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanarak E-Devlet sistemine giriş yapınız.
 • Sisteme girişinizi yaptıktan sonra arama bölümüne “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazarak ilgili sayfaya ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Açılan sayfa üzerinden elektrik yardımı başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Aynı zamanda ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayarak elektrik desteği başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Devlet Elektrik Desteği Ne Kadar Kaç TL?

Elektrik desteği almak isteyen ihtiyaç sahipleri başvurularını tamamladıktan sonra başvuruları incelemeye alınır. İnceleme aşaması yaklaşık olarak 15 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Devlet elektrik desteği başvurusu yapan vatandaşların başvuruları inceleme aşamasından onaylandıktan sonra vatandaşlar elektrik desteği almaya hak kazanırlar.

Devlet elektrik desteği alan vatandaşlar PTT şubelerine elektrik faturalarını ödemek için gittikleri sırada devlet elektrik desteği ücreti faturalarından indirim olarak düşürülür ve fatura ödemesi indirimli olarak ödenir.

Elektrik desteği aile içerisindeki kişi sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

 • 1-2 kişilik aile için 103 TL
 • 3 kişilik aile için 137 TL
 • 4 kişilik aile için 171 TL
 • 5 kişilik aile için 206 TL

elektirik yardımı başvurusu nasıl yapılır

Devlet Elektrik Desteği Ne Zaman Biter?

Engelli veya yaşı aylığı alanlar ile evde bakım yardımından faydalanan vatandaşlar için sağlanan elektrik fatura desteği 2023 yılı içerisinde 206 TL’ye kadar çıkarıldı. Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 bin ailenin elektrik desteği kapsamına dahil olacağını açıkladı.

Devlet elektrik desteğinden yararlanan vatandaşlar elektrik faturaları ile PTT şubelerine giderek güncel faturalarını indirimli bir şekilde ödeyebilirler. Elektrik fatura desteği bir sonraki aya devredilmez veya kriterlerin değişmemesi halinde herhangi bir şekilde bitmez.

Devlet elektrik desteği alan vatandaşların gelirlerinde bir değişiklik yaşanması, başvuru formunda yer alan bilgilerinin çelişmesi veya adına kayıtlı herhangi bir mülkün olması halinde ihtiyaç sahiplerine sağlanan devlet elektrik desteği sona erer.

Devlet Elektrik Desteği Ödemesi Nereye Yatar?

Devlet elektrik desteği başvurusu yapan ve başvuruları onaylanan vatandaşlar devlet elektrik desteği ödemesinin nasıl ve nereye yattığını merak edilmektedir.

Devlet elektrik ödemeleri herhangi bir hesaba yatırılmamaktadır. Elektrik ödemesi başvurusu yapan ve başvuruları onaylanan vatandaşlar elektrik faturaları ile PTT şubelerine giderek fatura ödeme işlemi sırasında ihtiyaç sahibine yönelik verilen yardım miktarı faturadan düşürülerek ödeme yapılır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.