Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula
07.04.2023
A+
A-

Van Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulaması ile zor zamanlarda ailelerin yanında olmak adına yardımlarını sürdürmektedir. Bu yardımlar sürekli olarak verilen ya da dönemsel olarak verilen yardım türleridir.

Başvuruları çağrı merkezi üzerinden veya e-devlet üzerinden başvuru sağlayarak yapabilirsiniz. Yapılan yardımlar sayesinde ailelerin daha umutlu bir şekilde bakabileceği ayı geçirmesini sağlamaktadır. İhtiyaç durumunda kişiler başvuruları yaptıklarında ekip çalışanları tarafından inceleme yapılarak sonuca ulaştırılmaktadır.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İnsanların, geçimlerini sağlayabilmeleri para ile mümkün olabilen bir durumdur. Kişiler, elde ettikleri kazanlar ile geçim kalitelerini belirlemektedir. Burada da esas nokta bireylerin, çalışma karşılığında hak ettikleri kazancı, elde edip edemedikleridir.

Birçok insan, ya bazı sebeplerden ötürü çalışamamakta ve geçimini sürdürememektedir ya da çalışanlar yeteri derecede kazanç elde edemeyerek yine geçim sıkıntısı yaşamaktadır.Bu durumların yaşanması halinde de yardım çalışmalarının gerçekleştirilmesi şart olmaktadır.

Türkiye’de de yardıma muhtaç insanların var olması sebebi ile il belediyeleri tarafından birçok yardım hizmeti sağlanmaktadır. Van Büyükşehir Belediyesi de, yardım çalışmaları ile ihtiyaç sahibi bireylerin yüzünü güldürmektedir.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Van Büyükşehir Belediyesi birçok alanda yardım sağlayarak, ihtiyaç sahibi bireylerin daha rahat yaşam sürmesini amaçlamaktadır.

Van Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi kimseler için kira yardımı, giysi yardımı, diğer belediyelerin de yapmış olduğu gibi sosyal kart dağıtımı, mobilya ve ev eşyası yardımı, engel durumu mevcut bireyler için medikal araç- gereç yardımı, yaşlı ve kronik rahatsızlığa sahip olan bireyler için ihtiyaç yardımı, afetzede olan kişiler için ihtiyaç yardımı, sağlık yardımı, öğrenci bireyler için kırtasiye yardımı, para yardımı, gıda ve erzak yardımı, yine öğrenci olan kişiler için eğitim yardımı, sağlıklı beslenebilmek adına günlük taze olarak sıcak yemek dağıtımı, yaşlı olup da bakıma muhtaç olan kişiler için evde bakım hizmet desteği, yeni doğan bebekler için ihtiyaç yardımı, dul olan ve geliri bulunmayan kadınlar için ihtiyaç yardımı, sığınmacı ve mülteci olan bireyler için ihtiyaç yardımı, asker ailesi olup da yoksul durumdaki bireyler için ihtiyaç yardımı,  yoksul durumdaki gazi ve şehit aileleri için gerekli olan ihtiyaç yardımı, Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlardır. Ayrıca evsiz durumda olan bireyler için, kimsesiz bireyler için, öksüz ve yetim durumdaki çocuklara ve her türlü ihtiyaç sahibi olan dar gelirli kişilere aşevlerinde sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Bireylerin sağlıklı olması için büyük çaba sarf edilmektedir.

Covid- 19 dönemi çerçevesinde, yaşlı ve kronik rahatsızlığa sahip olan bireylerin dışarı çıkarak riske girmemesi adına, ihtiyaçları olan sıcak yemek, ev adreslerine teslim edilmektedir. Bu sayede, bireyler daha temiz ve herhangi bir riskle karşılaşmadan yemek ihtiyaçlarını giderebilmektedir.

Bireylerin gıda ihtiyacının karşılanması için hazırlanan gıda kolileri, ev adreslerine teslim edilmektedir.

Van Büyükşehir Belediyesi, doğal afet ile karşılaşarak zor durumda olan bireylerin, barınma ihtiyaçlarını kısa bir süre için karşılamaktadır. Ayrıca da afetzede olan bireylerden, ev eşyası kullanılamayacak durumda olanlar için mobilya ve ev eşyası yardımı da sağlanarak, bireylerin barınma konusundaki eksiklikleri giderilmektedir.

Van’ın köylerinde ya da ilçelerinde ikamet etmekte olan, maddi yetersizlik sebebi ile eğitim hayatını sürdüremeyen öğrenciler ve ulaşım sıkıntısı çeken öğrenciler için maddi anlamda destek olunmaktadır.

Yine sağlanan yardımlardan biri olan kira ödenek desteği ile bireylerin birikmiş kira borçları kapatılmış olmaktadır. Bireylerin huzurlu bir biçimde yaşam sürmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca ev eşyası yardımı sadece doğal afet yaşamış ve zarar görmüş bireyler için yapılmamaktadır. Maddi yetersizlik içerisinde olup da, kullanılmaz durumda ev eşyası olan kişiler için bu tür yardımlar sağlanmaktadır. Yine aynı şekilde, afetzedelerin evlerinin onarımının yapılması gibi bu durumda olup da maddi sıkıntı çeken bireylerin de ev onarım işlemleri, Van Belediyesi’nce karşılanmaktadır.

Yaşlılara, kronik bir rahatsızlığa sahip olan bireylere de evde bakım hizmeti verilmektedir. Aynı zamanda evlerinin temizliği yapılmaktadır. Bireylerin kişisel bakımları da yine tetkililerce yapılarak, bireylerin temiz bir şekilde yaşaması sağlanmaktadır.

Van Büyükşehir Belediyesi, dul kadınlara ve çocuklarına maddi anlamda destek olmaktadır. Aynı şekilde giysi ihtiyaçlarını, gıda ihtiyaçlarını da bünyesindeki yardım çalışmaları kapsamında karşılamaktadır. Bu yardımlar, gazi ve aileleri, asker aileleri ve şehit aileleri için de geçerli olmaktadır.

Maddi açıdan zorluk yaşayan bireylerin yeni doğmuş olan bebekleri için de yardım faaliyetleri mevcut durumdadır. Bebeklerin ihtiyaçları olan mama, bez, beşik gibi ihtiyaçları, belediye tarafından temin edilip, ihtiyaç sahibi kişilere teslim edilmektedir.

Sığınmacı olan yabancı uyruklu bireyler için de çalışmalar yürütülmektedir. Bu durumdaki bireylerin, giysi ihtiyaçları, gerekli olan eşya ihtiyaçları da karşılanmakta ve para yardımı da sağlanmaktadır. Yaşanan doğal afetler sonucu da gereken tüm yardımlar sağlanarak, bireylerin yaşam kaliteleri arttırılmaktadır.

Burada özellikle bahsedilmesi gereken bir nokta vardır: Sosyal Kart başvurusu

Sosyal Yardım Kart’ı için ön başvuru yapılmaktadır. Bunun için de e- Devlet sistemine giriş yapılarak gerekli işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Bunu tercih etmek istemeyen bireyler, belediye binasına giderek de orada yardım başvuru formu doldurabilmektedir. Dikkat edilecek olan husus şudur ki; yardım türleri arasından “Sosyal Yardım Kartı” seçilerek başvuru gerçekleştirilmelidir.

Tabii ki bireyler diğer yardım kategorilerine de başvuru yapabilme hakkına sahiptir.Sosyal Yardım Kartı’ndan yararlanmak isteyen bireylerin, aile içerisindeki bireylere düşen gelir payının, o döneme ait olan asgari ücretin 1/3 ünden az olması şart koşulmuş durumdadır.

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Kartlar aylık olarak, 3 aylık ya da 6 aylık olarak verilebilmektedir. Bireyler istedikleri marketten alışveriş yaparak, ihtiyaçlarını giderme hakkına sahiptir.

Bu kriterlere sahip olan bireyler, yardımlara başvuruda bulunabilmektedir. Sonuç olumlu olduğu taktirde de yardımlar en kısa sürede ulaştırılmaktadır.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Van Büyükşehir Belediyesi’nin yardım çalışmaları, ihtiyaç sahiplerine özgüdür. İhtiyaç sahibi kimselerin belirlenebilmesi için de bazı şartlar mevcuttur:Engelliler, kronik hastalar, gazi, asker ve şehit aileleri, kimsesizler, mülteciler, dul kadınlar, öğrenciler, yaşlılar, afetzedeler, yardımlardan faydalanabilmektedir.

Engel durumu mevcut olanlar sağlık raporu ile başvuruda bulunabilmektedir. Dul kadınlar eşlerinin ölümünü beyan eden belge ile ya da boşanmış olduklarına dair belge ile başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir. Eğitim yardımı için öğrenci belgesi gerekmektedir.

Diğer yardım kategorileri için de gereken belgeler olabilmektedir.Başvuru formunda da kişinin kimlik bilgileri ve gelir durumu önem taşımaktadır.

Yapılan başvurular incelemeye alınmaktadır. Olumlu sonuç alan bireylere gerekli yardımlar en kısa süre içerisinde, en iyi şekilde yapılmaktadır.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi olan bireyler, belediye binasına giderek Sosyal Hizmetler birimi ile görüşme sağladığı taktirde başvuru işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Van Büyükşehir Belediyesi, e- Devlet üzerinden de başvuru kabul etmektedir. Zira, bu şekilde bireylerin belediye binasına gitmesine gerek kalmamaktadır.

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671linkime tıklayan bireyler e- Devlet başvuru ekranı ile karşılaşmış olacaklardır.

Bu link, ilçe belediyelerinin de yapmakta olduğu yardım çalışmalara erişimi sağlamaktadır.

Diğer başvuru yöntemi ise internet üzerinden yapılmaktadır. E-belediye sistemini kullanarak yardım taleplerinizi iletebilirsiniz. Van Büyükşehir Belediyesi yardımı E-belediye sistemine buradan ulaşım sağlayabilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek için e-devlet hesabınız olması gerekmektedir.

E-devlet hesabı internet bankacılığınız, yeni kimlik kartı ya da PTT şubelerinden alım yaparak giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda bağlı olduğunuz belediye karşınıza çıkacaksınız. Almak istediğiniz yardım türü hakkında işaretleme yaparak başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Ekiplerin incelemesiyle birlikte sistemde kayıtlı olan adresinize yardım sağlanacaktır.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardıma muhtaç durumda olup da, başvuruda bulunmuş olan bireyler, başvurular hakknda son durum bilgisi alabilmektedir.

Belediye binasını ziyaret edilerek, ilgili telefon numaraları aranarak ya da yine e- Devlet sistemine giriş yapılarak, sorgulama işlemi gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671linki başvuru sorgulamak için de kullanılmaktadır.

Başvurular 3- 4 hafta içerisinde sonuçlanmakta ve ona göre yardım çalışmaları yürütülmektedir.

Yardım başvurusu bu şekilde sorgulayabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yaptıysanız E-belediye sistemine giriş yaparak menüde yer alan başvuru sorgulama kısmına tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Van Büyükşehir Belediyesi ta<rafından oluşturulmuş olan yardım başvuru formunda, bireylerin kimlik bilgileri, gelir durumları, sağlık durumları, fatura giderleri gibi durumlar sorgulanmaktadır.

Bireyler, başvuru formuna ek olarak durumları ne ise ve ne konuda yardım talep edeceklerse, ona ilişkin belgeleri de belediyeye iletmek ile yükümlüdür. Başvuru formunda doldurulan bilgiler eksiksiz ve yanlışsız olmalıdır.

Yapılan yardımlardan faydalanmak isteyen ve bu yüzden de kendini muhtaç ya da işsiz durumda gösteren normal durumdaki bireyler, durumları açığa çıktığı vakit cezalandırılmaktadır. Yani aldıkları yardımları faizi ile geri ödemek zorunda bırakılmaktadır.

Yapılan her başvuru yetkililer tarafından sıkı incelemeye alınmaktadır. Bu sebeple de yapılan yanluşlar fark edilerek gereken cezalar verilmektedir.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Van Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak için belediye iletişim destek merkezi üzerinden ulaşım sağlayarak başvurunuzu sağlayabilirsiniz. İletişim numarası 444 44 65 numaralı hattan ulaşım sağlanarak başvurunuzu iletebilirsiniz. Alınan yardım kartı sayesinde aylık olarak yararlanabileceği alışverişlerinizi yapabileceksiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Van Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu yaparak kalmış olduğunuz zor durumdan destek alabilirsiniz. Sosyal yardım olarak çeşitli yardımlar bulunmaktadır. Bu tür yardımlardan bilgi edinmek için iletişim numarası olan 444 44 65 numaralı hattından bilgi ve başvurularınızı sağlayabilirsiniz.

Diğer yöntem ise E-belediye sistemine giriş yapıp buradan sosyal yardım kategorilerinden seçim yaparak başvurularınızı sağlayabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Van Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yardımlardan biri de gıda yardımıdır.  Bu gıda yardımı düzenli olarak da verilebilmektedir. Tek defaya mahsus olarak da verilebilmektedir.

Maddi yetersizlik içerisindeki bireyler için bu yardım, Sosyal Yardım Kartı şeklinde verilerek, her ay içerisine belirlenen miktarda yükleme yapılmaktadır.

Diğer bir şekil ise, Ramazan ve Kurban Bayramları esnasında dağıtılan gıda yardımı kolileridir.

Gıda yardımı başvurusunda bulunmak isteyen bireyler, il ya da ilçe binalarına giderek, 444 4 465 numaralı telefonu arayarak ya da e- Devlet sistemine giriş yaparak başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir.

Dijital ortamı kullanarak, e- Devlet üzerinden başvuru yapacak olan bireyler, sisteme giriş yapmasının ardından e- Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama seçeneğine tıklayarak başvuru gerçekleştirebilmektedir.

Van Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Van Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvurusu dönemsel olarak yapılmaktadır. Erzak yardımı sayesinde ailelerin aylık olarak kullanabileceği erzaklar tek bir paket içerisinde toplanmaktadır.

Bu tür erzak yardımı almak için başvuruların açık olması gerekmektedir. Başvuru açıklığı durumunu sorgulamak için 444 44 65 numaralı hattı arama sağlayarak olan durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Başvuru durumu uygun olması halinde başvuru sağlanmaktadır. Başvurular ekiplerin incelenmesinde olumlu olarak yer alırsa yardım sağlanacaktır.

Van Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Van Büyükşehir Belediyesi, maddi anlamda destek olabilmek için Sosyal Yardım Kart desteği sağlayarak, ihtiyaç sahiplerine 1 yıl süre için geçerli olacak şekilde her ay 500 TL ödeme yapmaktadır.

İhtiyaç sahibi bireylerin tespit edilmesinin ardından, kart teslimleri gerçekleştirilmektedir.

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu yardımlara, ihtiyaç sahibi bireyler başvuru yaparak, hakları olan yardımlardan en adil biçimde faydalanabilmektedir.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

Van Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu çağrı merkezi üzerinden yapılmaktadır. Çağrı merkezi numarası 444 44 65 hattır. Arama sağlayarak yardım kartı başvurusu yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Çağrı merkezi size bazı sorular sorarak sisteme girişini sağlamaktadır. Verdiğiniz bilgiler doğruluğu ve ihtiyaç durumu onayladıktan sonra verdiğiniz iletişim bilgileri üzerinden ulaşım sağlanarak yardım kartı verilecektir.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Van Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi başvurusu ile dönemsel olarak yaptığı yardımlardan biri de yardım kolisidir. Yardım kolisi içerisinde aylık olarak yetecek erzaklar içermektedir.

Bu sayede aile bütçesine o ay için katkı sağlanarak toparlanma girişimi sağlanmaktadır. Yardım kolisi başvurusu için 444 44 65 numaralı hattan ulaşım sağlanarak başvuru durumunu sorarak uygun olması halinde başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa İletişim

Van Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa iletişim yeri olarak 444 44 65 çağrı merkezini kurmuştur. Çağrı merkezinde vatandaşlarını istek ve şikayetlerini alarak sisteme kaydedilmektedir. Burada yer alan kayıtlar ekipler tarafından incelenerek yardım türleri de meydana gelmektedir.

Vatandaşın problemleri hakkında detaylı bilgilendirmeyle birlikte yola çıkarak sosyal belediye anlayışını sürdürmeye devam etmektedir. Yardım türleri hakkında bilgi almak için çağrı merkezini arama sağlayarak bilgi edinme hakkınızı kullanabilirsiniz. Yapılan yardımlar öğrenim sağlayarak uygun yardımı türüne başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

Van Büyukşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu