Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Çocuk Yardımı Başvurusu E-Devlet

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Çocuk Yardımı Başvurusu E-Devlet
29.03.2023
A+
A-

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Çocuk Parası Başvurusu E-Devlet 2023 Devletin yapmış olduğu sosyal yardım projelerine eklenen çocuk parası en çok merak edilen yardımlardan biri olmuştur.  Vatandaşın merak ettiği çocuk parası başvurusu nasıl yapılır? Sorunun yanıtınızı sizlere vermek istiyoruz. Çocuk parası yardımı devletin yapmış olduğu çalışan anneler için başlatılan sosyal yardım projesidir. 

Devletin çalışan annelere sunmuş olduğu çocuk parası yardımı hanede her çocuk başına ayrı ayrı verilmektedir. Bu da çocuklu ailelerin ekonomik açıdan nefes almasına yardımcı olmaktadır. Devlet tarafından yapılan çocuk para yardımı doğum yapan her anneye her çocuk adına ayrı ayrı ödeme yapılmaktadır.

Yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları başvuran ailelere sosyal yardım desteği verilmektedir. Başvuru yapacak anneler ve ya aile bireyleri çocuk doğduktan sonra bebeğin kimlik bilgileri ile başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Yardım türlerinde en çok gündeme düşen çocuk parası ne kadar sorunu bir hayli merakla bekleyen aileler var. Çocuk parası başvurusu yapacak kişiler bilmelidirler ki devlet tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetlerin yeni dünyaya gelmiş bebekler için anne adaylarına sosyal yardım desteği amacı güdülerek yapılan bir yardım projesidir. 

Çocuk parası yardımındaki temel amaç yeni dünyaya gelmiş olan bebeğin giderlerinin karşılanması için verilen maddi yardımdır. Devletin belirlemiş olduğu ödenekler birinci bebek için ailelere 300 TL, yeni doğan ikinci bebekler için 400 TL ve üçüncü olan çocuk için 600 TL olmak üzere ödemeler yapılmaktadır. 

Ayrıca çocuk parası yardımın faydalanacak olan aileler doğum gerçekleştikten sonra bebeğin canlı doğması sonucunda yardımdan yararlanacaktır. Vefat eden çocuklar için ödeme yapılmamaktadır.  Ödemeler PTT üzerinden E-Devlet sisteminden girmiş olduğunuz IBAN hesabına yatırılmaktadır.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk sahibi olacak anne adayları ve ya doğum yapmış olan anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri çocuk parası başvurusu nasıl yapılır?  Sorunun cevabıdır. Başvuru sırasında sizden istenecek olan bebeğin kimliğidir. Eğer kimliği yoksa geçici kimlik belgesi yanınızda olmalıdır. Başvuru şartları arasında geçen maddelerden biride doğum yapıldıktan başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum yapmış ve dünyaya gelen bebeğiniz sağ ise bütün anneler Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek çocuk parası yardımı için müracaatını yapabilir. Bir diğer müracaat edebileceğiniz yer Sosyal Hizmetler Merkezidir.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası yardımı başvurusu için müracaat eden ailelerin merak ettiği çocuk parası ne zaman yatar? Sorudur. Başvurunuz yaptıktan E-Devlet üzerinden girmiş olduğunuz IBAN hesabına 2 ay sonra PTT yardımcılığı ile hesabına yatırılmaktadır. Çocuk parası ödemesini alırken kesinlikle yeni dünyaya gelmiş olan bebeğinizin kimlik bilgileri olan belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası nereden alınır? Hakkında bilmeniz gereken devlet tarafından yapılan ödeme PTT üzerinden sizlere ulaşmaktadır. PTT tarafından sizlere E-Devlet uygulamasından çocuk parası olarak tanımladığınız IBAN hesabınıza yatırılacaktır. Fakat tanımlı IBAN hesabınız bulunmuyorsa PTT üzerinden adınıza çocuk paranız yatırılacaktır.

Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulur?

Çocuk parası için nereye başvurulur? Sorunun cevabını almak istiyorsanız sizlere bilgisi vereceğiz. Çocuk parası doğum gerçekleştikten sora verilen yardımdır. Bu nedenle doğum yapış olmanız ve yeni dünyaya geliş bebeğinizin geçici kimlik belgeleri almış olmanız gereklidir. Daha sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek yahut Sosyal Hizmetler Merkezlerine giderek müracaat işlemlerinizi yapabilirsiniz. 

Çocuk yardımı desteği isteyen ailelerin kesinlikle bebeğin kimlik bilgilerini gösteren geçici kimlik belgesini yanına alarak gitmelidir. Eğer bebeğiniz geçici kimlik belgesini yanında olmazsa başvuru işlemlerine devam edemezsiniz.

Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası yardımı sorgulama işlemini yapabilmeniz için öncelikle başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sonrasında onay sürecine giren başvurunuzu E-Devlet kapısı uygulamasında bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı bölümünden Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama linkinden takip işlemlerini yapabilirsiniz.

İnternet üzeri harici ALO 144 Sosyal yardım hattını arayarak oradan da çocuk parası yardım sorgulamanızı kolaylıkla halle bilirsiniz. Ayrıca PTT’ ye ait resmi web sitesinden de sorgulama işlemizi yapabilirisiniz.

Çocuk Parası Yattı Mı?

Çocuk parası başvurusu onaylandıktan sonra çocuk parası yattı mı sorusunu birçok aile merak etmektedir. Çocuk parası yardımı ödemeleri başvuru onaylandıktan 2 ay sonra yardım ödemeniz sizlere verilmektedir.

Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek?

Çocuk parası ne zaman verilecek? Konusuna da açıklık getirecek olursak; başvuru yaptıktan yaklaşık 2 ay sonra ödeme yapılacaktır. Mesela ocak ayında başvuru yapan kişiler mart ayında ödeme alacaktır. Mart ayında başvuru yapan kişiler mayıs ayında ödeme alacaktır. Bu durumda ocak, mart, mayıs, temmuz, eylül ve kasım aylarında ödemeler yapılmaktadır.

Belediye yardımları>>>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.