ŞOK Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

ŞOK yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? ŞOK yardım kartı başvurusu ihtiyaç sahiplerinin ŞOK marketlerden temel gıda malzemelerin karşılanması amacı ile yapılan yardım türüdür. Genellikle ihtiyaç sahibi ekonomik durumu dar olan vatandaşların yararlanması için yapılan kartlı yardım sistemidir. Yardıma ihtiyacı olan muhtaç sahibi olan kişilere yardımseverler tarafından ve kamu kuruluşları, fabrika sahiplerinin personellerine verdiği ŞOK yardım kartı temel ihtiyaçları karşılanması için hediye olarak vermektedir. ŞOK yardım kartı Türkiye’nin 81 ilinde olan bütün ŞOK marketler zincirinde temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. 

ŞOK Yardım Nedir Ne İşe Yarar?

ŞOK Yardım Nedir Ne işe Yarar? ŞOK yardım kartının temel amacı ihtiyaç sahibi ailelere verilerek Türkiye’deki 81 ilde hizmet veren ŞOK market zincirlerinden temel gıda alışverişlerini karşılaması için yapılan kartlı yardım sistemidir. Hayırsever vatandaşlar ŞOK yardım kartını satın aldıktan sonra ihtiyaç sahibi vatandaşlara hediye etmesidir. İş verenlerin de ihtiyaç sahibi personellerine vermesi ile yardım etmesidir. 

 İhtiyaç sahibi aileler ŞOK yardım kartları ile gerekli bütün temel gıda alışverişlerini ŞOK marketler zincirlerinden rahatlıkla yapabilirler. ŞOK yardım kartı sahibi vatandaşlar ŞOK marketlerden tütün alışverişinde bulunamazlar. Ayrıca TL yükleme işlemi de yaptıramazlar kartın içindeki limit kadar harcama yapabilirler. ŞOK market yardım kartlarında genellikle limit 25 TL, 50 TL, 100 TL olarak satılmaktadır. Kartın kullanım süresi 1 yıl olarak tanımlanmaktadır. Kartınızın son kullanma tarihi gelene kadar içerisindeki limiti bitirmelisiniz. 

ŞOK Yardım Kartı Nasıl Alınır?

ŞOK yardım kartı nasıl alınır? Şok marketler Türkiye’de en çok tercih edilen ve en büyük marketler zinciri olan alışveriş mağazalarıdır. ŞOK marketlerde de diğer büyük marketler zincirlerinde olduğu yardım kartları bulunmaktadır. 

Yardım kartlarının gündem olmasının sebebi dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan covid-19 salgı nedeniyle ekonomik darlık çeken bir çok vatandaş olmuştur. Pandemi sürecinden dolayı vatandaşlar sağlık tedbirleri adına iş yerleri kapatmak zorunda kaldılar. İşçiler ise işlerinden çıkarıldı ve ya ücretsiz izinlere çıkarıldılar. Bu durumlardan dolayı ekonomik sıkıntı yaşayan geliri düşen bir çok vatandaş mağdur oldu. ŞOK yardım kartı pandemi dönemlerinden etkile vatandaşlara ilaç gibi gelmiştir. 

Pandemi sürecinde etkilenen vatandaşlara belediyeler ve sosyal yardımlaşma kurumlarından da bir sürü yardım türleri ile projeler, kampanyalara sunuldu. Bu yardımlardan biride bazı belediyelerin yapmış olduğu yardım kartı sistemidir. Yardım kartları anlaşmalı olunan marketlerde temel gıda ihtiyacının karşılanması üzerine verilmektedir. 

ŞOK Yardım Kartı Başvurusu

ŞOK yardım kartı başvurusu dar gelirli ihtiyaç sahibi aileler için uygulanan kartlı yardım sistemidir. Muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilerin temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması için verilmektedir.  ŞOK market yardım başvurusu yapacak kişiler yaşadıkları ilin belediyelerine ve sosyal yardımlaşma vakıf gibi kuruluşlara girerek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ya da hayırsever vatandaşların ihtiyaç sahibi ailelere yardım etmek için ŞOK yardım kartlarını ŞOK market şubelerinden kolaylıkla alabilirler. Daha sonrası ihtiyaç sahibi olan kişilere hediye etmesi ile temel gıda ihtiyaçlarını karşılamış olacaktır. Ayrıca ŞOK marketin internet üzerindeki resmi sayfasına girerek yardım kartı başvurunuzu yapabilirsiniz. 

ŞOK yardım kartları limitleri ihtiyaç sahibi vatandaşların ekonomik gelirine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. En az limit 25 TL, en yüksek limit ise 100 TL  bakiye olarak sunulmaktadır. Fakat bazı belediyelere göre ilk bakiye yükleme farklı olabilir. Mesela İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartlarında ilk bakiye yüklemesi olarak 200 TL yardımda bulunmaktadır. Daha sonrası gelir düzeyine göre aylık olarak değişiklik gösterebilmektedir. Gelir düzeyi az olanlar için 25 TL, 50 TL 75 TL gibi tutarlarda yükleme yapılırken geliri hiç olmayan vatandaşlara 100 TL ve 150 TL olarak verilebilmektedir. ŞOK yardım kartı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ŞOK yardım kartı dağıtan belediyelere ve kurumlara girerek bilgi alabilirsiniz. 

ŞOK Kart Bakiye Nasıl Öğrenilir?

ŞOK kart bakiye nasıl öğrenilir? Kartınızın içindeki limiti bildiğiniz halde yaptığınız alışverişe ne kadar ödediğinizi bildiğiniz takdir de kartın içerisinde ne kadar bakiye kaldığını öğrenebilirsiniz. ŞOK yardım kartları içerindeki limit bitene kadar sınırsız kullanım hakkına sahiptir. Fakat kart son kullanım süresi 1 yıldır. Kart son kullanım tarihi geçmeden içerisindeki limiti bitirmelisiniz. 

ŞOK Kart Bakiyesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

ŞOK kart bakiyesi sorgulama nasıl yapılır? Sorusunun cevabını bir üst sorunun cevabında bulabilirsiniz. Fakat tekrardan bahsedecek olursak ŞOK yardım kartınızın limitini bilmeniz gereklidir. Daha sonra yaptığınız alışveriş tutarları düşerek kart bakiyesini öğrenebilirsiniz. Kart bakiyesini bilmeniz sizlerin kart içerisinde limiti aşmadan alışveriş yapmanız için faydalı olacaktır. Kart kullanım süreleri 1 yıl olarak verilmektedir, bu nedenle 1 yılı geçmeden içerindeki limiti kullanmanız gerekmektedir. Daha sonrası bakiyeyi alamaz ve kullanamazsınız.

Market Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Market yardım kartı kimlere verilir yardım kartları ihtiyaç sahipleri amaçlanarak uygulamaya geçirilmiştir. Bu durumdan dolayı ihtiyaç sahibi ve muhtaç olan vatandaşlara verilmektedir. 

Fakat yardım kartı sistemi uygulayan kurum ve kuruluşlara göre gerekli şartlar değişmektedir. Gerekli şartlara uygun olan bütün ihtiyaç sahibi aileler yardım kartı talebinde bulunabilirler. Başvuru yapacağınız yardım kartı uygulaması yapan kurum ve kuruluşların başvuru şartlarını ve sürelerini araştırıp takip ederek ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Kartlı yardım sisteminde verilen yardım kartları 1 yıl kullanım olarak tanımlanmaktadır. ŞOK yardım kartları da 1 yıl kullanım olarak verilmektedir. 1 yıl sonrasında kartınız geçersiz sayılmaktadır. İçerinde kalan bakiye bir daha kullanılmaz ve iade alınmaz. Kapatılan kartınızdan sonra hala yardım kartına ihtiyacınız varsa yeniden başvurarak ve şartları yerine getirerek yardım kartından tekrar yararlanabilirsiniz.

Market Yardım Kartı Başvuru Formu

Market yardım kartı başvuru formu yardım kartı almak istediğiniz marketler zincirleri şubelerine giderek yardım kartı başvurusu yapabilirsiniz. Yahut internet üzerinden marketlerin resmi sayfalarına girerek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Market kartı yardımı başvurusu yaparken sizden istenen formu doldurarak görevliye teslim etmeniz gerekmektedir. 

Belediye yardımları>>>>

Yardım Kartı Başvurusu

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. Asgari ücretle çalışan kirada oturuyorum iki üniversite öğrencisi bir ortaokul öğrencisi 3 çocuğum var

 2. Esim asgari ucretle calisiyor kirada oturuyoruz bo
  drum katta 3 cocugum var 2 .okula gidiyor yardim karti takip ediyorum

 3. Evim kira milasta oturuyo esimden bosandim kizimla yasiyorum okuyor param olmadigi icin beslenmebile alamiyorum sok kartina cok ihtiyacim var zordurumdayi yardiminizi bekliyorum

 4. Dul Bi kadınım yardıma ihtiyacım var işsizim zor durumdayım

 5. Dul Bi kadınım zor durumdayım çalışmıyorum gıda yardımına ve nakit yardımına ihtiyacım var

 6. Merhaba ben 3 çocuk annesi ev hanımıyım lise ve ortaokula giden çocuğum var kredi ödüyoruz bir eşimin calişmasıyla geçinemiyoruz ülkemiz geçim şartları çok zorlaştı sizden ricam yardım istiyorum en azından ramazan için yardım istiyorum

 7. %60 özürlüyüm hiç bir kurumda yardım almıyorum ilk defa baş vurdum umarım verirsiniz

 8. Bursa yenişehir de oturuyorum kirada oturuyorum lütfen yardım 05385569572 merhaba gün doğan mah koca emin sok no 3

 9. Çok zor durumdayız kiracıyız faturalarınızı kiramızı ödeyemiyoruz yardım ederseniz çok seviniriz kocamın kredi kartı borcumuz var

 10. 3 cucukla yanliz yasiyorum esim ceza evinde bizede yardim edin tel 05377606962

  1. Slm hic bir gelirim yok sizden ricam sosyal yardim istiyorum cok ihtiyacim var yardimci olur musum sevinirm

 11. Yardıcıolun kiracıyım yardıma ihtiyacım a 1çocuhumvar evde yiyecek birlokma birşeyok

 12. Slm hic bir gelirim yok sizden ricam sosyal yardim istiyorum cok ihtiyacim var yardimci olur musum sevinirm

 13. Benim yardıma ihtiyacım var eşim vefatetti hiç gelirim yok zordurumdayim neyapmam gerek bilmiyorum bana Maddimane vi yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 14. Ben üç çocuk annesi ev hanımıyım bezlediğim iki tane bebeğim var oğlumun gelişim geriliği olduğu için bir yandan onu özel eğitimlere gönderiyoruz 2000 TL’ye kirada oturuyoruz ay sonunu getiremiyoruz lütfen yardımlarınızı bekliyorum çok ihtiyacım var

 15. iki cocugum var annesinden ayrı baba olarak ben bakıyorum okuyolar işsizim yardıma ihtiyacım var

 16. Kiradayim 3 çocuğum var hiç geçinemiyoruz yardım almak istiyorum

 17. Merhaba ben ev hanimiyim kiraciyim 4 çocuğum var aylık bebeğim var 3ü öğrenci geçinemiyoruz yardımcı olabilir misiniz teşekkürler gerçekten çok ihtiyacımız var

 18. Yardıma ihtiyacım var gerçekten maddi sıkıntı yaşıyorum kiramı karşılayamaz hale geldim sağlık problemi yaşadığım için çalışmamı engel oluyor tek başıma yaşamaktayım

 19. Kiradayim çocuğum var okula gidiyor çalışmıyorum yardım kartı istiyorum çocuğun var lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu