Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula
30.04.2023
A+
A-

Yeşil Kart Nasıl Alınır? Yeşil kart başvurusu devlet tarafından ihtiyaç sahibi, yoksul ve kimsesizlere verdiği sosyal yardım desteği adı altında sağlık güvencesi olamayan kişilere verdiği belgedir. Vatandaşlar çalışanken SGK ve Bağ-Kur sosyal güvencesini yaparak hastanelerde ve tüm sağlıkla alakalı bütün alanlar da yararlanmaktadır. Fakat sosyal güvence sahip olamayanlar mağduriyet yaşamaktadır. Devletin dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere sosyal güvence olması için yeşil kart verilmektedir.

Devlet tarafından uygun görülen Yeşil kart sahibi olan bütün vatandaşlar her türlü sağlık hizmetlerinden rahatlıkla yeşil kart üzerinden yararlanabilir. Yeşil kart için sağlık sigortası olarak da bahsedebiliriz. 

Yeşil Kart Sağlık Sigortası Nedir?

Yeşil kart sağlık sigortası nedir? Türkiye sınırlarında yaşan sosyal güvenceye sahip olmayan dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara, kimsesiz vatandaşlara sağlık sigortası olarak tüm sağlık hizmetlerinden yararlanması için verilen belgedir. Türkiye de bir çok vatandaş sosyal güvencesi yaptırdığı için sigortalı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Fakat sigorta işlemleri başarı olmayan yaptırmayanlar da bir o kadar fazladır. Devleti ise yoksul ailelere sağlık hizmetlerinden yararlana bilmesi adına Yeşil kart 3816 Sayılı kanun ile ücretsiz olarak sağlık sigortalı sayılmaktadır. Yeşil kart sadece devlet hastanelerinden harici sağlık kuruluşlarından yeşil kart sigortasından hizmet alamamaktadırlar. Devlet hastanelerinde ise tür türlü sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaktadır. Yeşil kart uygulaması dünyanın çoğu ülkelerinde yapılmaktadır. Bizim ülkemizde yeşil kart uygulaması sosyal güvence olarak kullanılmaktadır.

Şok yardım kartı başvurusu

Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Yeşil kart nasıl alınır? Dar gelirli yoksul olan ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Geliri olmayan ve sigorta güvencesi olmayan maddi yönden yardıma durumu kötü olan vatandaşlara verilmektedir. Sağlık sigortası her vatandaşta olması gereken sigortadır. Yeşil kart almak için belirli şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Yeşil kart başvurusu yapılmadıktan sonra gelir testi yapılması gerekmektedir. Yeşil kar başvurusu için gerekli belgelerin bağlı olduğunuz kaymakamlıklara değişmektir. Yaşadığınız ilin veya ilçenin kaymakamlığına göre gerekli belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Fakat bütün kaymakamlıklara göre olan şart gelir testinin olmasıdır.

Başvuruda bulunmak isteyen kişilerin gelir testi yaptırmak i.in kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi başvurusunda bulunabilirsiniz. Gelir testi sonuçlarınız çıktıktan sonra yeşil kart başvurusu için yaşadığınız ve bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kuruma giderek yeşil kart sigortası başvurusun da bulunmalısınız.

Yeşil Kart Kimlere Verilir?

Yeşil kart kimlere verilir? Maddi olarak ekonomik sıkıntısı olan ihtiyaç sahibi, kimsesiz, yoksul olan geliri olmayan ve sigorta güvencesi olmayan kişilere yeşil kart verilmektedir.  Gerekli şartlara sahip olmayan vatandaşlar yeşil kart sağlık sigortasından yararlanmamaktadır. Asgari ücretin 1/3 oranın üzerindeki geliri olan vatandaşlar da yeşil karttan faydalanamaz. 

Yeşil kart şartları; yeşil kart alacak kişinin yaşadığı hane içerisinde asgari ücretin 1/3 oranından yüksek geliri olan kişilerin olmaması gerekir. Yeşil kart alacak kişinin sigorta güvencesi bulunmaması gereklidir. Ayrıca başvuruda bulunacak kişinin vergi ve çiftçilik kaydının bulunmaması gereklidir. Başvuruda bulunacak kişinin emeklilik halinin bulunmaması gereklidir. Bu şartlar altında yeşil kart verilmektedir. Şartlara uygunuz olduğunuz zaman yeşil kart başvurusu görevli personeller tarafından incelemeler ve araştırmalar yapıldıktan Sosyal Güvenlik tarafından 60/C-1 yeşil kartlı tesciliniz açılmaktadır.

Bim Yardım kartı başvurusu

Yeşil Kart Ne Zaman Çıkar?

Yeşil kart ne zaman çıkar? Yeşil kart kaç günde çıkar 2023 soruları yeşil kart başvurusu yapacak kişilerin akıllarına takılan sorulardan biridir. Yeşil kartı gelir testinizin sonuçlanmasına bağlı olarak çıkarılmaktadır. Gelir testinizin sonuçlanmasına bağlı olarak yeşil kartının çıkma süresi o kadar uzayıp kısalacaktır. Gelir testinin görevliler tarafından incelenmesi ve araştırması daha sonrada sonuçlandırması genellikle 10-15 gün arasında olmaktadır. Gelir testi onaylandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu binasına giderek GSS tescilinizi aktif hale getirmelisiniz. Aktif hale getirildiği andan itibaren yeşil kart sigortasından faydalanabilirsiniz. 

Yeşil Kart Başvurusu

Yeşil Kart Başvurusu 2023 sigortası olmayan ve geliri olmayan kişiler başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunacak vatandaşlar gelir testi yaptırmak zorundalardır. Gelir testi onaylandıktan bağlı olduğunuz kaymakamlığa giderek yeşil kart başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. 

A101 yardım kartı başvurusu

Yeşil Kart Başvuru Sorgulama

Yeşil kart başvuru sorgulama bilindiği üzere internet ortamından her işlemin yapıldığı gibi sorgulama işlemleri de yapılmaktadır.  Yeşil kart sorgulama işlemini E-Devlet uygulaması üzerinden Sosyal Güvenlik ve Sigorta olarak ayrılan bölümden kolay ve hızlı şekilde yapabilirsiniz. 

Yeşil Kart Faydaları

Yeşil kart faydaları nelerdir? Yeşil kart ne işe yarar? Yeşil kart sigortası ihtiyaç sahibi sigortası olmayan kişilere sosyal güvence olarak verilmektedir. Yeşil kart sahipleri devlet hastanelerinden her türlü sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaktadır. Dar gelirli vatandaşlara sağlık sigortası olarak verilen yeşil kart vatandaşların sosyal güvencesi olmaktadır.

Yeşil Kart SGK

Yeşil kart SGK yeşil kart başvurusunda en son aşamadır. İlk olarak gelir testi yaptırmanız gereken şartlardan biridir. Gelir testiniz onaylandıktan sonra yaşadığınız yere bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu binası giderek GSS tescilinizi aktif hale gerekmek zorundasınız. Daha sonra yeşil kart sigortalı olarak devlet hastanelerinden sağlık hizmeti almaya başlayabilirsiniz.

Yeşil Kartlılara Yardım

Yeşil kartlılara yardım her tür yardımdan faydalanma hakları mevcuttur. Sosyal yardım desteği verilen kurum ve kuruluşlara başvurarak yeşil kart sahibi olan vatandaşın ter türlü yardımdan faydalanması mümkündür.

Yeşil Kart 1000 TL Başvuru

Yeşil kart 1000 TL başvuru yeşil kart sahiplerinin yapması gereken başvuru değildir. Devlet yardımı olan 1000 TL olacak kişiler otomatik olarak sosyal yardım alan kişilere verilmektedir. 1. Ve 2. Fazdan yaralanmanız siz başvuru yapmadan otomatik olarak seçileceksiniz. Fakat bazı durumlara göre otomatik olarak seçilip 1000 TL yardımdan faydalanmadı iseniz 3. Fazdan yararlanabilirsiniz. Eğer 3. Faz 1000 TL yardımdan faydalanacak olan vatandaşlar E-Devlet üzerinden giriş yaparak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında başvuru için ayrılmış olanSosyal Destek Ön Başvurusu  bölümüne girerek başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Yeşil Kart Amerika

Yeşil kart Amerika merak edilenler arasında yer almaktadır. Yeşil kart Amerika green card olarak Amerika Birleşik Devlet’inde yaşayan kişilere verilen süresiz yaşama ve çalışma belgesidir. Türkiye de ise sağlık sigortası olarak uygulanmış yardım sistemidir. Genellik yeşil kart ve green card aynı sanılmaktadır. Fakat Türkiye’ de yeşil kart ve Amerika’da olan green kart sistemleri aynı değildir. 

Yeşil Kart Sigortası

Yeşil kart sigortası motorlu taşıtlarda yapılan kazalar sonucu meydana gelen maddi zararın karşılanması amacı ile yapılmaktadır. Ülke içerinde ve yeşil kart uygulaması olan ülkelere motorlu taşıt ile giderken oluşan kaza sonrasındaki hasarın karşılanması adına yapılmaktadır. Fakat yeşil kart ile yeşil kart sigortası farklı sistemde işlenmektedir. Yeşil kart ise ihtiyaç sahibi vatandaşların devlet hastanelerinde geçerli olan ve tüm sağlık hizmetlerinden yararlanması için verilen belgedir. 

Belediye yardımları>>>>