Bayram Harçlığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Bayram Harçlığı Verilecek Mi?

Bayram Harçlığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Bayram Harçlığı Verilecek Mi?
06.04.2023
A+
A-

Bayram harçlığı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru ve sorgulama 2023  Kurban Bayramının yaklaşması ile bayram harçlığı başvurusu merak edilmeye başlandı. Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardımlardan biri de bayram öncesinde ihtiyaç sahibi vatandaşların bayram ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilen bayram harçlığıdır.

Bayram harçlığı yardımı, Kaymakamlıklar, VGM kurumları, SYD vakıfları ve Kızılay gibi kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Vatandaşlar bu kurum ve kuruluşlardan istediğine bayram harçlığı başvurusunda bulunabilirler. Bayram harçlığı başvurusu için uygun görülmesi gereken başvuru şartları kurum ve kuruluşlara göre değişkenlik göstermektedir.

Aile Destek programı kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik verilen bayram harçlığı yardımına başvuruda bulunmak için vatandaşların 2 seçenekleri bulunmaktadır. Başvuru seçeneklerinden ilki E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşirken ikinci seçenek ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek başvuruda bulunmaktır

Bayram Harçlığı Verilecek Mı?

Türkiye’de resmi tatillerde bazı kurumlar ve işverenler tarafından çalışanlara bayram harçlığı verilmesi yaygın bir uygulamadır. Ancak, bu konuda resmi bir zorunluluk yoktur ve harçlık verilip verilmeyeceği tamamen kurum veya işverenin tercihine bağlıdır. Bazı durumlarda, devlet tarafından da özellikle ihtiyaç sahibi ailelere bayram yardımları yapılabilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için ilgili devlet kurumlarına veya işvereninize başvurabilirsiniz.

Bayram Harçlığı Yardımı Kimlere Verilir?

Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilecek 500 TL’lik bayram harçlığı belirli şartlar altında belirli kişilere verilmektedir. Verilecek olan 500 TL’lik bayram harçlığı yalnızca ihtiyaç sahibi vatandaşlara verileceği için vatandaşların hane gelirlerinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir. Gelirleri muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlar bayram harçlığı başvurusunda bulunarak harçlık almaya hak kazanabilirler.

Bayram harçlığı almaya hak kazanabilecek vatandaşlar aşağıdaki gibidir;

 •  Bakıma ihtiyaç duyan yaşlı vatandaşlar
 •  Hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar
 •  Kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar
 •  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu yardımlardan yararlanabileceklerdir.

500 TL Bayram Harçlığı Başvurusu

İhtiyaç sahibi vatandaşların bayram giderlerinin karşılanabilmesi amacıyla verilen bayram harçlığı yardımı 500 TL olarak bilinse de tam olarak 500 TL değildir. Hane başına çeşitli nedenlere bağlı olarak 450 TL ile 600 TL arasında verilmektedir. Bayram harçlığı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar E-Devlet sistemi veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek başvuruda bulunabilirler.

Başvuru işlemlerinin doğru bir şekilde tamamlanması için öncelikle başvuru formunun tamamlanması gerekir. Başvuru formunu doldururken mutlaka formu eksiksiz ve güncel bilgileriniz ile doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Başvuru formunda yanlış bilginin verilmesi halinde başvuru sahibinin başvuru işlemi iptal edilerek yardım yapılmaz.

500 TL Bayram Harçlığı Başvuru Formu

500 TL bayram harçlığı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekir. Başvuru formu üzerinde yer alan bölümleri eksiksiz bir şekilde tamamlamaya özen göstermelisiniz. 500 TL bayram harçlığı başvuru formuna ulaşmak isteyen vatandaşlar elektronik olarak E-Devlet sistemi üzerinden ulaşabilecekleri gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına bizzat giderek de kurum tarafından alınabilir.

E-Devlet sistemi üzerinden başvuru formuna ulaşmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz; · https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linkine tıklayın.

 •  “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın ve ilerleyin.
 •  Açılacak sayfada önce T.C kimlik numara bilginizi sonra E-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
 •  Başvuru formuna ulaşmak için ekranın sağ üst kısmında bulunan “Yeni Başvuru” butonuna basın.
 •  Gerekli onaylamaları seçin ve ilerle butonuna basın.
 •  Açılacak olan sayfada karşınıza başvuru formu çıkacaktır. Başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

1000 TL Bayram Harçlığı Başvurusu

1000 TL Bayram harçlığı başvurusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yeni sürprizler açıklayacağını duyurmasının ardından detaylar ortaya çıkmaya başladı. Üniversite öğrencilerine tıpkı emeklilerde olduğu gibi dini bayramlarda, yılda iki kez bayram ikramiyesi verilecek. “Bayram harçlığı” adı altında üniversite öğrencilerine verilecek paranın 1000 TL civarında olması öngörülüyor. Peki evlenecek çiftlere 3 yıl geri ödemesiz kredi mi verilecek.

E-Devlet Bayram Harçlığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bayram harçlığı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların izleyebilecekleri yollardan biri de E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden elektronik olarak kolay bir şekilde bayram harçlığı başvurusunda bulunabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden bayram harçlığı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz; · Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linkine tıklayın.

 •  Açılan sayfada kimlik doğrulama işlemi yapın ve bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 •  Karşınıza çıkan sayfada yer alan “Yeni Başvuru” butonuna basın.
 •  Sayfanın en altına inin ve metni okuduktan sonra onayladığınıza dair kutucuğu işaretleyin.
 •  Ardından başvuru formu üzerinde yer alan cep telefon numarası, eposta adresi, adres bilgisini seçin ve “Devam Et” butonuna basın.
 •  Başvuru formunun diğer bölümlerini tamamlayın.
 •  Son olarak “Gönder” butonuna basın ve başvuru formunu gönderin. Bu işlemleri yaptıktan sonra başvuru işleminizi tamamlayacaksınız.

bayram harçlığı başvurusu

E-Devlet Bayram Harçlığı Başvuru Sorgulama

Bayram harçlığı başvurusunda bulunan vatandaşlar başvurularının hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak isteyebiliyorlar. Başvuru sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi almanız mümkündür. E-Devlet sistemi aracılığı ile bayram harçlığı başvuru sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz; · https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linkine tıkladıktan sonra bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapın.

 •  Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda yapmış olduğunuz başvuruları görebilirsiniz.
 •  Mevcut başvurularınız arasında “Bayram Harçlığı” başvurunuzu bulun ve detaylar için başvuruya tıklayın.
 •  Açılan sekmede başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilirsiniz.