Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?
25.05.2023
A+
A-

Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? 2023; Konya Büyükşehir Belediyesi, zorluklarla birlikte meydana gelen ekonomik sıkıntılar nedeniyle, zor durumda kalan vatandaşlara yardım etmek amacıyla sosyal yardım kartı başvurularını kabul etmektedir. Sosyal yardım kartı, düşük gelirli bireylere temel ihtiyaçlarını karşılamaları için gerekli olan finansal desteği sağlamaktadır. Kart limitlerinin artırılması kararı, fiyat artışları nedeniyle bu hizmetin daha da önemli hale gelmesini sağlamıştır. Bu sayede vatandaşlar daha rahat bir şekilde geçimlerini sürdürebilirler.

Konu ile ilgili detaylar yazının devamında yer almaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı Nedir?

Konya Büyükşehir Belediyesi market yardımı nedir? Konya Büyükşehir Belediyesi, muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım etmek amacıyla sosyal yardım çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda, 2023 yılında da yoksul vatandaşlara yardım eli uzatmaya devam edeceklerini duyurdu. Konya Büyükşehir Belediyesi, gıda ve erzak yardımlarının yanı sıra yoksul ailelerin çocuklarına eğitim ve burs desteği sağlayarak da desteklerini sürdürüyor.

Sosyal yardım kartı başvurusunda bulunan ve kabul edilen Konyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlar, sosyal yardım kartları ile birlikte anlaşmalı marketlerden tüm ürünleri satın alabiliyorlar. Bu marketler arasında BİM, Migros, Carrefoursa, ŞOK gibi sık kullanılan marketler de bulunuyor. Sosyal yardım kartı sahipleri, alkol ve tütün ürünleri dışındaki diğer tüm ürünleri kartlarını kullanarak satın alabiliyorlar.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yardım çalışmaları, “El Ele Gönül Vererek Birlikte Başaracağız” sloganıyla yürütülüyor. Bu slogan, yardımlaşma ve dayanışmanın önemini vurgulayarak, Konya’da yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmayı amaçlıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım kartı uygulaması da bu amaç doğrultusunda hayata geçirilmiştir.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bu sosyal yardım çalışmaları, ihtiyaç sahibi vatandaşlara büyük bir destek sağlıyor. Böylece, Konya’da yaşayan yoksul vatandaşlar, sosyal yardım kartları sayesinde temel ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılayabiliyorlar. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bu tür çalışmalarının, ihtiyaç sahibi vatandaşlara umut ve destek olduğunu söylemek mümkün.

Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı Başvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi market yardımı başvurusu nasıl yapılır? Konya Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılında da sosyal yardım çalışmalarına devam ediyor. Maddi anlamda zorluklar çeken Konyalı vatandaşlar, belediyenin sunduğu sosyal destek kartına ve diğer yardımlara başvurarak yardım alabiliyorlar. Sosyal yardım kartı, ihtiyaç sahibi vatandaşların marketlerden alkol ve tütün ürünleri dışındaki diğer tüm ürünleri satın alabilecekleri bir karttır.

Başvurular, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki ilçe belediyesine gitmek ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurmak suretiyle yapılabiliyor. Ayrıca, Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek de başvuru yapılabiliyor. Bunun yanı sıra, e-devlet platformu üzerinden de sosyal yardım ön başvuruları gerçekleştirilebiliyor.

E-devlet sosyal yardım kartı başvurusu yapmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklanmalıdır. Ardından, Uygulamaya Git Butonuna dokunularak, başvuru yapmak istediğiniz belediye seçilerek, formun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor. Son aşamada ise sayfanın alt tarafındaki sosyal yardım türleri arasından ‘SOSYAL KART(ÖN ÖDEMELİ)’ seçeneği seçilmeli ve başvuru formu gönderilmelidir.

Sosyal yardım türleri arasında Belediye bursu, Muhtaç ailelere kira yardımı, Kırtasiye yardımı, Gıda ve erzak yardımı, Odun, Kömür yardımı vb. yardım türleri bulunmaktadır. İhtiyacınıza uygun yardımları işaretleyerek başvuruda bulunabilirsiniz. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım kartı ve diğer yardımları, muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatmaya devam ediyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı Kimlere Verilir?

Konya Büyükşehir Belediyesi market yardımı kimlere verilir? Konya Büyükşehir Belediyesi, sosyal destek kartı ve diğer sosyal yardımlarından yararlanmak isteyen kişilerin birtakım başvuru şartlarını yerine getirmeleri gerektiğini belirtiyor. Başvuru sahiplerinin, sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları ve belediyenin değerlendirme yapabilmesi için kişisel bilgilerini beyan etmeleri gerekiyor. Bu formda, kişinin ikametgah adresi, mesleği, medeni durumu ve hanedeki kişi sayısı gibi kişisel bilgileri yanı sıra aylık hane kazancı gibi ekonomik bilgiler de isteniyor.

Sosyal yardım kartı, öncelikli olarak Konya il sınırlarında ikamet eden muhtaç ve işsiz vatandaşlara dağıtılıyor. Aynı zamanda, muhtaçlık sınırının altında yaşayan yoksul ve dar gelirliler, hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da kart başvurusunda bulunabiliyorlar. Gelirsiz ve muhtaç dul kadınlar, gelirsiz ve muhtaç 65 yaş ve üstü yaşlılar, muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları, afetzedeler, engelliler, kronik hastalar ve en az %40 engel oranı yüzünden çalışamayan ya da kronik hastalığı yüzünden çalışma gücünü kaybeden kişiler de sosyal yardım kartı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Ancak, sosyal yardım alabilmeleri için başvuru yapan kişilerin, Konya il sınırlarında ikamet etmeleri gerekiyor. Bu nedenle, Konya Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardım başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle ikametgah adreslerini kontrol etmeleri ve bu şartı karşılamaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal destek kartı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen kişilerin başvuru şartlarını yerine getirmeleri ve gerekli bilgileri beyan etmeleri gerekiyor. Bu sayede, muhtaç ve işsiz vatandaşlar, yoksul ve dar gelirliler, engelliler, kronik hastalar gibi dezavantajlı gruplar, belediyenin sunduğu sosyal yardımlardan faydalanabilirler.

Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı Sorgulama

Konya Büyükşehir Belediyesi market yardımı sorgulama işlemi nasıl yapılır? Sosyal destek kartı başvurusu yapmak isteyenler, öncelikle başvuru şartlarını taşımaları gerekmektedir. Başvuru formunu doldurmak için başvuru sahiplerinin ikametgah adresi, mesleği, medeni durumu gibi kişisel bilgileri yanı sıra hane sayısı, çalışan sayısı ve aylık hane kazancı gibi bilgileri de paylaşmaları gerekmektedir. Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı, özellikle Konya il sınırlarında ikamet eden muhtaç ve işsiz vatandaşlara dağıtılmaktadır. Ayrıca hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı güncel asgari ücretin 1/3’ünden az olan yoksul ve dar gelirli vatandaşlar da başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurusu yapmak isteyenler, ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak başvuru için gerekli belgeler ve başvuru şartları hakkında detaylı bilgi alabilirler. Alternatif olarak, 0332 249 01 74 numaralı telefonla Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle de iletişime geçebilirler. Sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işlemi ise internet üzerinden yapılamamaktadır. Vatandaşlar, kartlarında kalan limiti alışveriş yaptıkları mağaza ya da marketteki kasiyerden öğrenebilirler.

Sosyal yardım kartı başvuru sonucunu öğrenmek isteyenler, başvurularını gerçekleştirdikleri ilçe belediyesini arayarak ya da bizzat belediyeye giderek başvurularının son durumunu öğrenebilirler. Ayrıca, E-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvuruların sonucu da takip edilebilir. Başvurunun son durumu hakkında bilgi almak isteyenler, ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak yetkili kişilerden destek alabilirler.

Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Konya Büyükşehir Belediyesi Market Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Konya Büyükşehir Belediyesi market yardımı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Sosyal destek kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların dikkat etmesi gereken belgeler ve şartlar bulunuyor. Bu belgeler arasında en önemlisi, başvuru sahibinin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi yer alıyor. Ayrıca, aile bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah belgesi, SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi, kira sözleşmesi, muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi ve mal beyanına ilişkin belgeler de teslim edilmesi gereken diğer belgeler arasında yer alıyor.

Bunların yanı sıra, sosyal destek kartına başvuran engelli bireylerin en az %40 engel oranına sahip olduklarını gösteren 2023 engelli raporu da teslim etmeleri gerekiyor. Başvuru sahiplerinin yukarıdaki belgelerin yanı sıra ek belgeler de talep edilebiliyor.

Başvuru esnasında belgelerin tam ve eksiksiz olarak teslim edilmesi büyük önem taşıyor. Belgelerin eksik veya yanlış olması başvurunun reddedilmesine sebep olabilir. Bu nedenle, başvuru yapmadan önce gerekli belgelerin tamamının temin edilmesi ve başvuru şartlarının karşılanması gerekiyor.

Sosyal destek kartı başvurusu yapmak isteyenler, belgeleri eksiksiz olarak hazırladıktan sonra ilgili yerlere başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvuru sonrasında kart başvuru sonucu da öğrenilebiliyor. Başvuru sonucunu öğrenmek için, ilgili ilçe belediyesi veya sosyal hizmetler müdürlüğü ile iletişime geçebilir ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.