İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula
27.03.2023
A+
A-

İbb yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? İstanbul’da yaşamakta olan ve maddi açıdan zorlanan kişiler için adeta bir umut kapısı olmuştur. Belediyenin yapmış olduğu bu yardımlardan dar gelirli tüm aileler rahatlıkla faydalanabiliyor.

İstanbul Belediyesi Yardım Kartı

Yardıma ihtiyacı olan tüm ailelere destek veren İstanbul Belediyesi şimdilerde de işsizlik ile mücadele eden vatandaşlar için yardım kartı projesinin gündeme çıkarmıştır. Bu kart sayesinde işsiz kalan ailelere bir nebze de olsa nefes olmayı sürdürecektir. Peki İstanbul yardı kartı başvurusu nasıl yapılır? Kartın içindeki limit nedir? Kimler bu karttan faydalanabilir? İşte tüm merak ettiğiniz konular yazımızın devamında…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İletişim

Adres : İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kemalpaşa Mh. 15 Temmuz Şehitleri Cd. No:5 34134 Fatih / İSTANBUL

Telefon : +90 (212) 455 1300

Vergi No:4810024824

Vergi Dairesi:Hocapaşa

İbb beyaz masa yardım kartı : https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/beyazmasa

İbb yardım kartı başvurusu :https://sosinc.ibb.gov.tr/Basvuru/BasvuruSonucuIzleme

İbb  Yardım Kartı Başvurusu

İstanbul büyük  şehir belediyesinin yardıma muhtaç olan herkese sunduğu bu kart sayesinde kişiler çeşitli ihtiyaçlarını artık, zorlanmadan kolay bir şekilde karşılayabileceklerdir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin hiçbir şekilde üzerinde mal varlığının olmaması gerekmektedir. Yani üzerinde mal varlığı olan kişiler bu kart yardımından faydalanamıyor. Bu nedenle başvuru yapacak kişilerin mal varlığı konusuna ekstra özen göstermesi şarttır.

Tüm bunlarla beraber, kart yardımı almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise kişilerin her hangi bir şekilde sigortalı bir işte çalışmıyor olmasıdır. Yani üzerinde sigorta kaydı olan kişiler için kart yardımı yapılmaz. Öte yandan şartlar tüm bunlarla da sınırlı değildir. Eğer farklı bir yardım kampanyalarından faydalanıyorsanız, yine kart yardımından da faydalanamıyorsunuz. Elbette başvurular incelenirken tüm bu konulara dikkat etmeniz şarttır. Aksi halde başvuru formunuz kesinlikle onaylanmayacaktır.

İbb Yardım Kartı Ne Kadar?

İbb yardım kartı için belli bakiyeler söz konusu olacaktır. İlk kart başvurusunu almayı hak kazanan kişiler için 200 tl bir limit belirtilmiştir. Dolayısı ile ilk kez kart başvurusu yapan ve bu kartı almayı hak kazanan kişiler için kartın içinde 200 tl limit mevcuttur.

Bir sonraki yardım kartlarında ise bu bakiye aynı kalmayacaktır. 200 tl alan kişiler bir kez daha yardım kartı almak istediklerinde bu bakiye 50 tl olarak artırılır. Üstelik karttaki limitler sadece 50 tl olarak değil, 100 tl ve 150 tl olarak artış gösterir. Yani kartı aldığınızda limit sadece 200 tl olarak kalmaz.

İbb Yardım Kartı Limiti

İbb yardım kartı limiti ilk etapta 200 tl değerinde iken daha sonraki dönemlerde 50 ila 150 tl olarak güncellenmektedir.

Bu limitlerin belirlenmesindeki en büyük etmen ise kişilerin ne kadar gelir düzeyine sahip olduklarıdır. Yani başvuru yapan kişiler hakkında detaylı bir araştırma yapılır ve daha sonra kart limitleri belirlenir.

İbb Yardım Kartı Numarası

Kart başvurusu yapacak olan kişilerin 0212 444 00 43 numaralı telefonu aramaları gerekmektedir. Bu numarayı aradıktan sonra istanbul yardım kartı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmaları mümkün olacaktır. Elbette istanbul ilimiz çok kalabalık olduğu için ve yardımı muhtaç kişi sayısı fazla olduğu için bu numaradan her zaman ulaşmak pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle alo 153 beyaz masa numarasını da arayabilirsiniz.

İbb Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İbb yardım kartı başvurusu almak isteyen kişiler için birkaç koşul sunulmaktadır. Yani verilen koşulları ve şartları yerine getiren kişiler bu yardım kartından faydalanabilmektedir. İşte detaylar;

 • Hali hazırda çalışmayan dul kadınlar için ve yine eşinden ayrılmış kadınlar için bu yardım kartı verilmektedir.
 • Dul maaşı almayan kişiler için yardım kartı verilmektedir.
 • Kendi adına mal varlığı olmayan kişiler için,
 • Türkiye vatandaşı olup, her hangi bir işte çalışmayan kişiler için yardım kartı verilmektedir.
 • Mevcutta sigortalı bir işte çalışmakta olan ama ailedeki kişi sayısı fazla olup, geliri yetersiz olan kişiler için yardım kartı verilmektedir.
 • Her hangi bir sağlık sorunu olduğu için çalışamıyor olan kişiler için yardım kartı verilmektedir.

Verilen şartları taşıyan kişiler kart başvurusunda bulunabiliyor. İbb yardım kartı başvurusu nereye yapılır? Sorusunun yanıtı ise yazımızın devamında…

İBB Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

İBB Yardım Kartı sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. İlk olarak İBB resmi web sitesine (https://www.ibb.istanbul/) girin.
2. Ana sayfada “Hizmetler” bölümüne tıklayın ve açılan menüden “Sosyal Yardım ve Destek Hizmetleri” seçeneğini seçin.
3. Karşınıza açılan sayfada “Yardım Kartı Sorgulama” butonuna tıklayın.
4. Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı ve Yardım Kartı numaranızı girin.
5. “Sorgula” butonuna tıklayın ve işlem tamamlandığında yardım kartınızın durumunu öğrenebilirsiniz.

Eğer sorgulama sonucunda yardım kartınızın aktif olmadığı veya bir problem olduğunu düşünüyorsanız, İBB Sosyal Yardım ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nü arayarak bilgi alabilirsiniz.

iBB Yardım Kartı Başvurusu Formu

İbb yardım başvurusu yapmak istediğinizde yukarıda verdiğimiz şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları taşıdığınız takdirde, başvuru formunu doldurabilirsiniz. Gerekli incelemeler sonucunda ise kart başvurunuz onaylanacaktır. Başvuru için takip etmeniz gereken adımlar ise;

 • 0212 444 00 93 numarasını aradığınızda kart için başvuru yapabiliyorsunuz.
 • İbb yardım kartı başvuru için alo 153 numarasını da arayabilirsiniz. Bilindiği üzere alo 153 numara beyaz masaya ait bir numaradır. Yani ihtiyaç sahipleri ihtiyaçları dahilinde bu numarayı arayabilir.
 • Telefon üzerinden başvurularınızı yapabileceğiniz gibi ayrıca kadın koordinasyon  merkezlerini ziyaret ederek te başvurularınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

İlk zamanlarda kart başvuruları internet üzerinden yapılabiliyorken artık internet üzerinden yapılan başvurular tamamen kaldırılmıştır. Artık başvurularınızı telefon numaralarından veya kurumları bizzat ziyaret ederek te yapabilirsiniz.

İbb Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

İbb yardım kartı başvurusu yapan ve bu başvurusu kabul edilen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında İBB yardım kartı hangi marketlerde geçerli sorusu gelmektedir. Bu yardım kartı ile 80ni aşkın zincir marketlerden alış verişler yapabilirsiniz. Kart ile ilgili yapılan açılamalarda ise;

 • Şok market,
 • Bim market,
 • Çağrı market,
 • Migros market,
 • Carrefour market,
 • Onur market,
 • Rammer marketler,

Bu marketlerde İBB yardım kartını okuyan bir post cihazı bulunmaktadır. Dolayısı ile kart alan kişiler, tüm bu marketlerden alış verişlerini kolaylıkla yapabilir.

İbb Yardım Kartı Yattı Mı?

İhtiyaç sahiplerinin merak ettiği bir diğer konuların başında ise İBB yardım kartı yattı mı? Sorusu gelmektedir. Buna göre yardım kartını almayı hak kazanan kişiler için çok detaylı bir açıklama henüz yapılmamıştır. Ama kartın ilk limiti aralık ayında yatırılmaktadır. Her üç ayda bir ise karta yeni limit yüklenmektedir.

Belediye yardımları>>>>

Yardım Kartı Başvurusu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.