Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı
04.04.2023
A+
A-

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama.Muğla Büyükşehir Belediyesi ekonomik yetersizlikler yaşayan ve temel ihtiyaçlarını gideremeyen vatandaşları için Sosyal Yardım proje kapsamı içerisinde birçok vatandaşa yardımlar sağlıyor. Sosyal ve ekonomik yetersizlik yaşayan vatandaşlar Muğla Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardımlarına başvuru yaparak ihtiyaçlarına yönelik çeşitli yardımlar alabilirler.

Yapılan yardımlar genel anlamda vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve refah seviyelerini yükseltebilmek için yapılmaktadır. Yardım süreçleri, vatandaşların ihtiyaçlarına bağlı olarak tek seferlik veya düzenli olarak yapılıyor.

 Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Sosyal yardım başvurusu yapan vatandaşlara Muğla Büyükşehir Belediyesi giyecek, gıda, tıbbi, eşya, para, temizlik, kişisel bakım, kira vb. birçok konuda yardım yapıyor. Gıda, temizlik ve kişisel bakım gibi ihtiyaçlar için Muğla Belediyesi ihtiyaç sahiplerine “Sosyal Destek Kartı” dağıtarak anlaşmalı marketlerde satın alabilmelerine imkân sağlıyor.

Sosyal Destek Kartı alan vatandaşların destek kartlarına her ay belirli bir limitte ödeme yapılıyor. Yapılan ödemeler sadece anlaşmaları marketlerde geçerlidir. Bu nedenle sadece market alışverişi için kullanılabiliyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ayrıca ihtiyaç sahiplerine tek seferlik veya her ay düzenli olarak nakdi yardımda sağlamaktadır. Sosyal yardım başvurusu yapacak kişiler başvuru sırasında ihtiyaçlarına yönelik başvuruları doldurmaları gerekir. Maddi sıkıntı çeken vatandaşlar para yardımı isterken kira sıkıntısı çeken vatandaşlar, kira yardımı seçeneğini seçerek başvurularını tamamlamaları gerekir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Muğla Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu Sosyal Yardım projesinden sadece Muğla halkı yararlanabilir. Diğer illerde yaşayan vatandaşlar kendi il belediyelerinin yapmış olduğu Sosyal Yardım projelerinden yararlanabilirler.

Muğla halkı SGK maaş bordrosu, sağlık raporu ve fakirlik belgesi gibi kendilerinden istenen belgeleri hazırlayarak başvuruları yapmaları gerekir. Muğla belediyesi tüm ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarına yönelik yardımlar yapmaktadır. Yapılan yardımlarda öncelik tanından vatandaşlar şu listededir;

 • Doğal afet nedeniyle zorluk yaşayanlar,
 • Engelli ve yaşlı kimseler,
 • Yoksul ve kimsesiz kişiler,
 • Hastalık gibi durumlardan sosyal hayata katılamayan kişiler,
 • Maddi yokluk nedeniyle eğitim hayatını sürdüremeyen öğrenciler,

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Muğla Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sorgulama, Yardım başvurusunda bulunan vatandaşlar başvurularının hangi aşamada olduğunu öğrenmek için 444 48 01 numaraları hat üzerinden arama yapabilir ve çağrı merkezine bağlanarak başvuruları ile ilgili son durumu öğrenebilirler. Ayrıca E-Devlet sistemi üzerinden de yapılan başvuruların hangi aşamada olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Başvuru gerçekleştirdiğiniz zaman,başvurunuzun işlem süresi 15 ile 30 gün sürmektedir.Bu süreç başvuru yoğunluğuna göre değişmektedir.Bu zaman zarfı içerisinde başvuru süreniz değerlendirilmekte ve gerekli işlemler yapılmaktadır.Başvurunuzu sorgulamak için https://ebelediye.mugla.bel.tr/SikayetOneri/SikayetOneriSorgula/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Vatandaşlar başvurularını tamamlarken doldurmalarını istenilen başvuru formunu doldurmaları gerekir. Başvuru formu üzerinde yazan ad-soyad, iletişim adresi, T.C kimlik numarası, adres bilgileri gibi istenilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra “Başvuruyu Tamamla” butonuna basarak başvurularını tamamlayabilirler.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal Yardım başvurusu yapmak, başvurunu hangi aşamada olduğunu öğrenmek veya başvuru hakkında bilgi edinmek için 444 48 01 numaralı çağrı merkezini arayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Çağrı merkezini aradıktan sonra konu hakkında bilgi almak istediğinizi veya başvuru yapmak istediğinizi söyleyerek yardım alabilirsiniz.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Temel gıda ihtiyaçlarını gideremeyen vatandaşlar Muğla Büyükşehir Belediyesinden erzak yardımı ve gıda yardımı başvurusu yapabilirler. Özellikle pandemi sürecinde artış gösteren işsizlik nedeniyle birçok kişi temel gıda ihtiyaçlarını karşılarken zorluk yaşamaya başladılar. Muğla Belediyesi de temel ihtiyaçlarını gidermekte zorluk yaşayan vatandaşlar için hem maddi hem gıda yardımı yapıyor.

Başvuru sırasında ihtiyacınıza yönelik olarak gıda veya erzak paketi yardımı seçeneğini seçerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuruları onaylanan vatandaşların iletişim adreslerinden Muğla Büyükşehir Belediyesi iletişime geçerek konu hakkında bilgi verecektir.

Gıda yardımı ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarına bağlı olarak tek seferlik veya düzenli olarak veriliyor. Düzenli olarak verilmesi için başvuru sırasında bunu belirtmeniz gerekmektedir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muğla Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi her ay binlerce ihtiyaç sahibine dağıtılmaktadır. Yardım kolileri dönemsel olarak yapılan yardımlardan biridir. Aynı zamanda yalnızca ihtiyaç sahibi ailelere yapılmaktadır. Yardım kolisi içerisinde bulunan temel gıda ürünleri ile ihtiyaç sahibi ailelerin mutfaklarına katkı sağlamak amaçlanmıştır.

Yardım kolisi içerisinde bulunan temel gıda ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere göre farklılık göstermektedir.

A tipi yardım kolisi (14 kg) 1-2 kişilik aileler için.

B tipi yardım kolisi (21 kg) 3-4 kişilik aileler için.

C tipi yardım kolisi (28 kg) 5 ve üzeri kişilik aileler için gerçekleştirilmektedir.

Yardım kolisi içerisindeki temel gıda ürünleri genel olarak şu şekildedir;

 • Ayçiçek yağı,
 • Salça,
 • Çay,
 • Tuz,
 • Şeker,
 • Un,
 • Makarna,
 • Pirinç ve bulgur gibi temel gıdalar.
 • Zeytin ve peynir gibi kahvaltılık gıdalar.
 • Hazır çorba.

Gibi birçok farklı temel gıdalar dağıtılmaktadır. Dağıtılan temel gıdaların miktarı ailedeki kişi sayısına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

İhtiyaç sahipleri yardım kolisi başvurusu yapmak için 444 48 01 numaralı hat üzerinden Muğla Büyükşehir Belediyesi çağrı merkezine ulaşım sağlayarak başvuru hakkında detaylı bilgi alabilir ve yardım kolisi başvurusun tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 link üzerinden E-Devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı kullanarak E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan başvuru formunu doldurabilir ve erzak yardımı almak istediğinizi belirterek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yapılan başvurular 15 ile 20 günlük bir süre altında incelemeye alınır. İnceleme aşamasını yakından takip etmek ve başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için E-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından her ay binlerce vatandaşa erzak, gıda, nakdi, eğitim ve yakacak gibi birçok farklı konuda çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Yapılan yardımlar arasında birçok kişi tarafından araştırılan ve merak erzak yardımı başvurusu için öncelikle vatandaşların gerekli şartları karşılamaları gerekir. Erzak yardımı için vatandaşların sağlaması gereken şartlar şu şekildedir;

 • Muğla Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvurusu yapacak vatandaşların öncelikle Muğla il sınırları içerisinde ikamet etmeleri gerekir.
 • Vatandaşların T.C. vatandaşı olmaları gerekir.
 • İhtiyaç sahibinin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekir.
 • İhtiyaç sahibinin içinde bulunduğu ev haricinde herhangi bir mülke sahip olmaması gerekir.
 • İhtiyaç sahibinin herhangi bir yerden gelirinin olmaması veya gelirinin G0 seviyesinde olması gerekir. (G0 seviyesi; geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden daha az olması)

Vatandaşların bu şartları sağladıktan sonra Muğla Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvurusu yapabilirler. Başvuru için vatandaşların izleyebilecekleri 3 yol vardır.

 • 444 48 01 numaralı Muğla Çağrı Merkezini arayabilir ve erzak yardımı başvurusu yapmak istediğinizi belirterek çağrı merkezi elemanı yardımı ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • İhtiyaç sahibi vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinden erzak yardımı başvurusunu yapabilirler. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden E-Devlet sistemine giriş yapabilir ve Muğla Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvuru formunu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Vatandaşların erzak yardımı başvurusu için izleyebilecekleri bir diğer yol ise Muğla Büyükşehir Belediye binasına bizzat giderek başvurularını tamamlayarak gerçekleştirebilirler.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birçok belediye gibi Muğla Büyükşehir Belediyesi de vatandaşlarına her ay çeşitli yardımlar ile destek vermektedir. Sağlanan yardımlardan biri de destek kartı yardımıdır. Destek kartı sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar aylık olarak temel gıda alışverişlerini karşılayabiliyorlar. Destek kartı başvurusu yapan ve başvuruları onaylandıktan sonra yaklaşık olarak 2 hafta içerisine vatandaşın başvuru formunda belirttiği adrese destek kartı gönderilir.

Destek kartını alan vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik olarak her ay 150 TL ile 250 TL arasında limit yüklenir. Destek kartına yüklenen limitler yalnızca anlaşmalı marketlerde geçerlidir. Aynı zamanda vatandaşlara sağlanan destek kart limitleri dönem içerisinde yükseltilebilir durumdadır.

Muğla Büyükşehir Belediyesi destek kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden E-Devlet sistemine giriş yapabilir ve başvuru formunu doldurarak destek kartı başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvuru için bir diğer yol ise 444 48 01 numaralı Muğla Büyükşehir Belediyesi çağrı merkezi hattını arayarak başvurunuzu tamamlayabilir ve destek kartı başvurusu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muğla Büyükşehir Belediyesi maddi zorluk yaşayan vatandaşlar için çeşitli yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar vatandaşın ihtiyacına yönelik olarak yapılmaktadır. Market alışverişinde zorlanan vatandaşlar için Belediyenin anlaşmaları marketlerinde geçerli olan yardım kartı vermektedir. Ayrıca kira ödemesinde zorluk yaşayan veya temel ihtiyaçlarını gideremeyen vatandaşlar için, kira yardımı veya anlaşmaları bankalar ile nakit yardımı yapılmaktadır.

Yapılan maddi yardımlar tek seferlik veya düzenli olarak yapıldığı için temel ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan vatandaşlar düzenli maddi yardım başvurusu yapabilirler. Düzenli maddi yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar tespit edilerek başvurular onaylanır.

Onaylanan başvurularda market alışverişi istenen kartlar başvuru sahibinin adresine ulaştırılır. İstenen nakit yardımları ise başvuru sahibi adına PTT veya anlaşmaları bankalara yatırılır.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Belediyecilik proje kapsamına dahil olan belediyeler çocukların gelişimine destek vermek için her hafta binlerce çocuğa tonlarca süt yardımı yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ve çocuklarının süt ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar süt yardımı başvurusu yaparak süt yardımlarından yararlanabilirler.

Süt yardımları 3 ila 6 yaş arasındaki her bir çocuk için haftada 2 litre olmak üzere dağıtımı yapılmaktadır.  3 ile 6 yaş arasında 2 çocuğu olan aileye her hafta her bir çocuk için 2 litre olmak üzere toplamda 4 litre süt dağıtımı yapılmaktadır.

Muğla Büyükşehir Belediyesi süt yardımı hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için 444 48 01 numaralı hat üzerinden Muğla Büyükşehir Belediyesi çağrı merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Süt yardımına başvurusu için ayrıca https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 bu link üzerinden E-Devlet sistemine E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numara bilgileriniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan başvuru formunu doldurarak süt yardımı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Muğla Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu Sosyal Yardım projesinden sadece Muğla halkı yararlanabilir. Diğer illerde yaşayan vatandaşlar kendi il belediyelerinin yapmış olduğu Sosyal Yardım projelerinden yararlanabilirler.

Muğla halkı SGK maaş bordrosu, sağlık raporu ve fakirlik belgesi gibi kendilerinden istenen belgeleri hazırlayarak başvuruları yapmaları gerekir. Muğla belediyesi tüm ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarına yönelik yardımlar yapmaktadır. Yapılan yardımlarda öncelik tanından vatandaşlar şu listededir;

 • Doğal afet nedeniyle zorluk yaşayanlar,
 • Engelli ve yaşlı kimseler,
 • Yoksul ve kimsesiz kişiler,
 • Hastalık gibi durumlardan sosyal hayata katılamayan kişiler,
 • Maddi yokluk nedeniyle eğitim hayatını sürdüremeyen öğrenciler

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardım projesinden yararlanmak isteyen vatandaşları üç farklı şekilde yardım başvurusu yapabilirler.

İlk tercih edilebilecek yol Muğla Büyükşehir Belediyesine giderek başvuruda bulunmaktadır. Belediyeye giderek istenen belgeleri teslim ettikten sonra verilen formu doldurarak başvuru tamamlanır.

Belediyeye gidemeyen vatandaşlar Muğla Belediyesinin iletişim numarasını arayarak Sosyal Yardım başvurusu yapmak istediklerini dile getirebilir ve yönlendirmeler ile başvurularını kısa süre içerisinde tamamlayabilirler. Muğla Büyükşehir Belediyesi iletişim numarası; 444 48 01

Bir diğer başvuru yapma yöntemi ise E-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. E-Devlete giriş yaparken başvuru yapacak kişini kendi bilgileri ile sisteme giriş yapması gerekir. Giriş sırasında T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresi istenmektedir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar E-Devlet şifresi almak için en yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi alabilirler. E-Devlet sistemine girişi tamamladıktan sonra arama kutucuğuna “Sosyal Yardım Başvurusu” yazarak başvuru yapılacak adrese ulaşabilirsiniz.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu

Muğla Büyükşehir Belediyesi burs başvuruları dönemsel olarak açılmaktadır. Öğrencilere sağlanan burslar sayesinde ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim hayatını desteklemek amaçlanmıştır. Belediye burs başvurusu yapan öğrenciler burs başvuruş formunu doldurmaları gerekir.

Burs başvuru formu üzerinde yer alan maddi durumlara ve kişisel bilgilere dair soruların yanıtlanması gerekmektedir. İlköğretim veya liseye giden 18 yaşını doldurmamış ihtiyaç sahibi çocukların anne veya babaları burs başvuruların yapabilirler. Anne veya baba tarafından yapılan başvurularda başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler farklılık göstermektedir. Başvuru formunda anne veya babaların meslekleri, aylık gelirleri ve giderleri gibi çeşitli soruları eksiksiz doldurmaları istenir.

Burs başvuru formunda yer alan sorulara verilen yanıtlar ile ihtiyaç sahibi aileler ve burs bağlanacak çocuklar tespit edilir. Tespit edilen ihtiyaç sahipleri arasında bazı öncelik tanınan öğrenciler bulunmaktadır. Öncelik tanınan öğrenciler şu şekildedir;

 • Hanede herhangi bir sigortalı çalışan bireyin olmaması,
 • Şehit veya gazi yakını olması durumunda öğrencilere öncelik tanınır.

İhtiyaç sahibi öğrencilere yönelik yapılan burslara başvuru yapmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden E-Devlet sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Aynı zamanda 444 48 01 numaralı hat üzerinden Muğla Büyükşehir Belediyesine ulaşım sağlayarak burs başvurusun tamamlayabilirsiniz.

Yardım başvuruları tamamlandıktan sonra vatandaşların başvuruları bir süre inceleme altına alınır. İnceleme altına alınan başvuruların tamamını https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden E-Devlet sistemine giriş yaparak öğrenebilirsiniz

GIda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardımı Başvurusu E-Devlet