İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
02.02.2022
A+
A-

İstanbul büyükşehir belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama Para, insanların ihtiyaçları doğrultusunda icat edilmiştir. Para, bireylerin ihtiyaçları gidermek için kullandıkları ana kaynaktır. Bu ana kaynak, çalışmalar sonucu emek karşılığı olarak verilen bir şeydir.

Tüm bunların gerçekleşmesi ile üretim- tüketim ilişkisi var olmuştur. Üretim ve tüketim de ekonomi denen şeyi doğurmuştur. Bir ülkenin ekonomik düzeyini, o ülkenin vatandaşlarının çalışmaları ve gerekli olan yatırım politikaları belirlemektedir. Yatırım ve ekonomi politikaları, devleti yöneten bireylerin üzerine düşen görevlerdir. Vatandaşların görevi ise üretim için çalışmak ve bunun üzerine de tüketim hakkına sahip olabilmektir.

Ülkenin vatandaşları, tüketim konusunda eşit şartlara sahip olmamaktadır. Zira herkesin çalışacak bir işi bulunmamakta ya da çalışan bireylerin birçoğu geçinebilecek düzeyde kazanç sağlayamamaktadır.

Bu tür durumlar ile karşılaşıldığı zaman, yine bir devlet politikası olarak, bireylere yardımcı olmak gerekmektedir. Hem vatandaşların yaşamının kaliteli hale getirilmesi hem de ülkenin adil bir biçimde kalkınabilmesi için bu çalışmaların sürdürülmesi gerekmektedir. Bir ülkeyi ülke yapan, orada yaşam sürdüren insanlardır.

Türkiye’nin tüm illeri, yardıma muhtaç vatandaşları tespit ederek gerekli tim yardımları sağlamaktadır. Bu sayede vatandaşın dostu olmak mümkün hale gelmektedir. Ayrıca ülkenin refahı da yükseltilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehridir. Bu sebepledir ki maddi durumu geçinmeye el vermeyen birçok insan İstanbul’da barınmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yardıma ihtiyaç duyan bireyler için pek çok yardım kategorisi üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Bireylerin kaliteli yaşam sürdürebilmesi için çaba sarf edilmektedir.

En başında, bireyler maddi destek alabilmek adına başvuru yapmak istediğinde, yardıma ihtiyacı olduğu doğrulandığı zaman, sosyal destek kartı yardımı alabilmektedir. Sosyal destek kartı aracılığı ile bireylerin İstanbul kartına yüklemeler nakit bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir.

Bireylerin temel ihtiyaçlarının maddi düzeyde karşılanabilmesi adına Sosyal Destek Kart’ı marketlerden alışveriş yapmayı da sağlamaktadır. Bu durumda, ŞOK, BİM, KİM, Migros, A101, CarreffourSA, Onur, Çağrı ve Happy Center market zincirlerinden alışveriş yapmak mümkün olmaktadır.

Bu Sosyal Destek Kart2ı birçok amaç için kullanılabilmektedir. Zira, İSPARK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri, toplu taşıma için kullanılabilmektedir. Bu kart için anlaşma yapılmış olan banka Türkiye İş Bankası’dır. Bu kart Türkiye İş Bankası’na ait olan ATM’lerde ya da anlaşmalı kuruluşlarda kullanmak mümkün olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Halk Ekmek büfelerinde de kullanılabilmekte olan destek kart sayesinde İstanbulkart’a para yüklemesi yapılabilmektedir. Bu para yükleme işlemi, her ayın 1’i ile 5’i arasında gerçekleştirilmektedir. Kart için verilmiş talimatlar üzere yapılan bir işlemdir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sadece maddi yardımlar sağlamamaktadır. Zira, bireylerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, gerekli ayni yardımlar da bireyler için hazırlanmaktadır. Eğitim hayatında maddi zorluklardan ötürü aksaklıklar yaşayan öğrenciler için eğitim desteği, yeni doğmuş olan bebeklerin ihtiyaçları doğrultusunda gerekli olan destekler, bireyler için halk ekmek ve halk süt desteği, maddi yetersizliklerden ötürü faturasını ödeyemeyen bireylere kolaylık olması amacı ile oluşturulmuş olan askıda fatura uygulaması, anne ve bebekler için ihtiyaçları doğrultusunda destek çalışmaları ve bireylerin göç işlemlerine yardım gibi birçok alanda hizmetler sunulmaktadır.

Maddi durum yetersizliği sebebi ile sosyal destek kapsamına giren ailelerde 3-6 yaş arası çocuk mevcut durumda ise, Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında her ay 8 litre süt desteği, o evdeki çocuk başına yapılan yardım çeşididir. Bu yardım, evlere dağıtım şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu durumda, dağıtım esnasında evde bulunmayan bireyler, Halk Süt depolarına giderek, çocuklarının hakkı olan süt miktarını temin etme fırsatına sahiptir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, yardıma muhtaç bireyler için günlük ekmek desteği de sağlamaktadır. Bu hususta bireylerin günlük olarak 3 ekmek alma hakkı mevcut durumdadır. O güne dair hakkını alamayan bireyler, ertesi gün dünün hakkını alamamaktadır. Ekmekler, Halk Ekmek büfelerinden temin edilmektedir.

Yine aynı şekilde Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafınca 6- 24 ay aralığında olan çocuklar için ek gıda niteliğinde olan bisküvi hizmeti sağlanmaktadır. O da yine Halk Ekmek büfelerine gidilerek temin edilmektedir. Çocukların haftada 2 paket bisküvi alım hakkı bulunmaktadır. O haftanın alınmayan hakkı, bir sonraki haftaya devredilmemektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, maddi zorluklardan ötürü eğitim hayatında aksaklıklar yaşayan öğrenciler için kırtasiye yardımı sağlamaktadır. Aynı zamanda gerek görülen şekilde eğitim desteği de sağlanmakta olan yardımlar arasındadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, maddi durum yetersizliğinden muhtaç durumda olan bireyler için yardım kolisi hizmeti de sunarak, bireylerin yaşam kalitesinin artmasına vesile olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, engelli durumdaki bireyleri de unutmayarak gerek duydukları yardımları onlara sağlamaktadır. Bu hususta, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü, ihtiyaç sahibi engelli bireyleri tespit ederek, gerekli yardımları onlara sağlamaktadır. Aynı şekilde İSEM aracılığı ile de engel durumu mevcut olan bireylerin ücretsiz ulaşım yapması sağlanmaktadır. Ücretsiz bir biçimde ulaşım sağlanabilmesi için bireylerin en az %40 engele sahip olması gerekmektedir.

65 yaş üstü bireyler de ücretsiz bir biçimde ulaşım araçlarını kullanabilme hakkına sahiptir.

Yine aynı şekilde küçük çocuklar için süt yardımı ve muhtaç bireyler için günlük ekmek yardımı sağlanmaktadır. Bu sayede temel ihtiyaçlar olabildiğince karşılanmaktadır.

Yeni doğan bebeklerin ihtiyaçları içeren paketler de ailelere ulaştırılarak, bebeğin daha konforlu bir alanda büyümesine olanak sağlanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, maddi destek de sağlayan bir belediye anlayışına sahiptir. Sosyal Destek Kart sayesinde, bireylerin kendi ihtiyaçlarını belirleyerek ona göre hareket etmesi sağlanmaktadır. Bu yardımlar bireylerin ihtiyaç durumlarının saptanması halinde 100- 450 TL arasında belirlenerek karta her ay yükleme yapılmaktadır ve bireyler istediği marketlerden alışveriş yapabilme olanağına sahiptir.

Yine temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme hususu için de çalışmalar yürütülerek, gıda yardımları sağlanmaktadır.  Bu hususta yapılan bir çalışma olan yardım kartları işlev kazanmaktadır. Bireylerin ihtiyaç durumları tespit edilerek, gerekli gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri açısından kart temini sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi olan bireyler de gıda ihtiyaçlarını, istedikleri her marketten karşılayabilme hakkına sahiptir. Bu gıda yardımı için sağlanan Yardım Kartı uygulamasına başvuruda bulunmak isteyen bireyler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa yetkilileri ile görüşme sağlayabilmektedir. Başvurusu kabul gören bireyler için, ihtiyaç durumlarına bağlı olarak 100- 450 TL arası karta yükleme yapılmaktadır.

Ramazan aylarında, yardıma daha fazla ihtiyaç duyulması sebebiyeti ile bireyler için Ramazan kolileri hazırlanarak, kendilerine verilmektedir. Bu sayede hem Ramazan ayları daha rahat geçmekte hem de Ramazan’ın anlamını yaşatılmaktadır.  Ramazan kolisi yardımların faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi bireyler, 153 Beyaz Masa hattını arayarak ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait resmi web sayfası üzerinden başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Askıda fatura uygulaması ile de maddi durumu olmayan bireylerin fatura ödenekleri gönüllü bireyler tarafından yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç olanları birey olarak hesap etmemektedir. Yani, yardımlar aileler için hazırlanmaktadır. Yapılan başvurular ailedeki bireyleri kapsamaktadır.

Bireylerin maddi durum sıkıntısı çekiyor olması, kimsesiz olması, engellilik durumunun var olması, ailedeki bireylerin kalabalık olması gibi sebepler yardıma ihtiyaç duyulduğunun belirtileri olarak kabul görmektedir. Fakat, herhangi bir resmi açıklama İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmamıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tüm yardımlarını Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) çatısı altında gerçekleştirmektedir. SEDEP sayesinde, başvurular hızlıca kabul görmekte ve sonuç alınması da bir o kadar hızlı gerçekleşmektedir. İstanbullu ihtiyaç sahibi vatandaşlar, dijital platform üzerinden başvuru gerçekleştirebileceği gibi, internet üzerinden gerçekleştirmek istemeyen ya da gerçekleştiremeyen bireyler Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile görüşme sağlayabilmek için Alo 153 Beyaz Masa hattını arayarak yetkililer ile iletişime geçebilmektedir.

İnternet üzerinden başvuru sistemine erişim sağlamak mümkün olmaktadır. Bunun için oluşturulmuş dijital ortamın adresi: https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/şeklindedir. Bu adrese tıklayarak gerekli işlemleri gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Bunu yaparken kimlik bilgileri girilmeli ve ön bilgilendirme formu doldurularak, yetkililerin ihtiyaç sahibi birey ile iletişime geçmesi sağlanmalıdır. Başka bir seçenek ise https://cozummerkezi.ibb.istanbul/login/citizenşeklinde oluşturulmuş olan web sayfası üzerinden başvuru formunu doldurmaktır. Aslında her iki link üzerinden de başvuru formuna ulaşmak ve bu sayede yardımlardan faydalanabilmek mümkün olmaktadır.

Başvuru formunda yer alan bilgiler, bireyin sağlık durumu, gelir durumu ve buna benzer birçok konuyu kapsamaktadır. Sadece başvuru yapan birey değil, bireyin mensup olduğu aile de incelemeye alınmaktadır.

Başvuru için gerekli olan belgeler mevcut durumdadır. Şöyle ki, bireyin başvuru yapmak istediği yardım kategorisine göre hazırlanması gereken evraklar farklılık göstermektedir.

Bireylerin alacak olduğu yardıma göre bilgilendirilme şekli de değişebilmektedir. Bu durumda, sosyal kart başvuru yapmış olup da, başvurusu ile ilgili evrak teslimi hakkında bilgilendirilme şekli SMS yolu ile gerçekleştirilmektedir. Bireye evrak teslimi ev adresine gelinerek yapılmaktadır. Bireyin teslim etmesi gereken bir evrak söz konu ise de, birey belediyeye giderek işlem gerçekleştirmelidir. Belediye yetkilileri ile yüz yüze görüşme sağlayarak, gerekli belgeleri teslim edemeyecek olan ihtiyaç sahibi bireyler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sayfasında yer almakta olan KVKK onay metnini onaylaması dahilinde, bir başkasının kendi adına gerekli olan belgeleri, yetkili birimlere teslim etmesini kabul etmiş olmaktadır.

Yardıma ihtiyaç duyan bireyin, yapmış olduğu başvurunun olumsuz sonuçlanması halinde 6 ay boyunca tekrardan başvuru yapma hakkı mevcut değildir. 6 aylık süre dolduğu vakit, ihtiyaç sahibi birey, yeniden başvuru yapma hakkına sahip olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sağlamakta olduğu tüm yardımlar için başvuru yapabilmek https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvurulinki ile mümkün olmaktadır. Yardıma ihtiyaç duyarak başvuruda bulunmak isteyen bireyler, doğru ve eksiksiz bilgiler ile başvuru formunu doldurmalıdır. Öyle ki, yetkili birimler başvuru formlarını iyice kontrol ederek, yerinde inceleme yapmak amacı ile adres ziyareti gerçekleştirmektedir.

Yapılan herhangi bir hatada başvuru kabul görmemektedir.

istanbul büyükşehir belediyesi yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmakta olan yardımlara başvuru yapmış ihtiyaç sahibi bireyler, https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulamalinkine tıklayarak, başvuru sorgulama işlemi gerçekleştirebilme imkanına sahiptir. Başka bir link:https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/query

Bu iki link üzerinden de, yapılmak istenen başvuru sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

İstanbul Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne telefon numaraları üzerinden de ulaşmak mümkündür. Bireyler, kişisel problemlerini, görüşlerini ya da şikayetlerini Beyaz Masa ALO 153 hattı üzerinden, yetkililere iletebilmektedir. Bunun dışında, şehir dışında olup da İstanbul Belediyesi ile görüşme sağlamak isteyen bireyler, 0212 153 00 00 numaralı telefonu arayarak her türlü bilgiyi edinebilmektedir.

Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olan bir diğer yardım çalışması, Yardım Sandığı’dır. Bu yardımdan faydalanmak isteyen bireyler, Topçular Mah. Bostan Aralığı Sok. 2 Edirnekapı, Eyüp, İstanbul adresine gidebilmekte ya da 0212 453 73 99 numaralı telefonu arayarak gerekli bilgileri edinip, işlemler gerçekleştirebilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bireylerin temel ihtiyaçlarından biri olan gıda konusunda da yardımlar sağlamaktadır. Bu hususta, bireyler için gıda yardımları gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple de günlük taze ekmek yardımı sağlanmakta ve küçük çocuklar için süt hizmeti verilmektedir.

Gıda ihtiyacını gidermek adına da Sosyal Kart uygulaması mevcut durumdadır. Bu sayede de bireyler kendi ihtiyaçlarını belirleyerek, alışveriş yapma kolaylığına erişmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanmakta olan gıda yardımına, Alo 153 Beyaz Masa hattından ya da https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvurulinki üzerinden başvuru yapmak mümkün olmaktadır.

Ayrıca, Ramazan aylarında da birçok muhtaç durumdaki aileye gıda kolisi yardımı sağlanmaktadır. Yapılan bu yardım çalışmaları ile bireyler rahatça yaşam sürebilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde gerçekleşen bir diğer yardım ise maddi olarak yapılan yardım çeşididir. Bu konuda Sosyal Yardım Kartı desteği sağlanmaktadır ve bunu almaya hak kazanan bireylerin ev adresine teslim yapılmaktadır. Her ayın 1’i ile 5’i arasında karta yükleme gerçekleştirilmektedir. Yükleme gerçekleştirildiğinde de SMS yolu ile birey bilgilendirilmektedir.

Yardıma ihtiyaç duyan bireyin kartına yapılacak olan para yüklemesinin miktarını Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği’ne bağlı olarak hizmet veren Değerlendirme Kurulu karar vermektedir.

Bireylerin yardım kartına, 100 ile 450 TL arasında yükleme yapılmaktadır.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlarının daha konforlu bir biçimde yaşam sürebilmesi adına pek çok alanda yardım faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Yardıma ihtiyacı olan bireyler de başvuru yaparak, hem kendi adlarına hem aileleri adına yardım talebinde bulunabilmektedir.

İBB Sosyal yardım kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? İBB  sosyal yardım kartına başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz. Sosyal yardım kartı başvurunuzu E-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

İBB Sosyal yardım kartı başvurunuzu aşağıdaki linke tıklayıp E-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Sedep İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İBB sosyal yardım kartına E-Devletten olduğu gibi sedep ten de başvuru yapabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak sosyalyardim.ibb.gov.tr adresine giriniz. sonrasında kimlik bilgilerinizi ve sizden istenilen bilgileri girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.