Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardımı Başvurusu E-Devlet

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardımı Başvurusu E-Devlet
28.03.2023
A+
A-

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardımı Başvurusu. Dar gelirli ailelerin ekonomik sıkıntı çekmesi sonucu belediyelerden yardım alma çabalarına girerler. En çok talep edilen yardım türlerinden biride gıda yardımıdır. Fakat bazı vatandaşlar gıda yardımı başvurusu yapılır? fazla bir bilgiye sahip değildir. Bizde bu içeriğimizde sizleri bilgilendireceğiz.

Dünyayı ve ülkemizi saran covid-19 salgını nedeni ile ekonomik sıkıntıya düşen bir sürü vatandaşlar oldu. Covid-19 öncesinde dahi dar gelirli aileler azımsanmayacak kadar çoktu. Korona virüs salgını başlaması ile dar gelirli ailelerin sayıları 2’ye katlanmış oldu.

Pandemi sürecinde gıda ihtiyaçlarını bile karşılayacak hale gelen vatandaşlarımız artmıştır. Bu durumu kesinlikle göz ardı etmeyen devlet ve belediyeler yardım kampanyalarını arttırmıştır. Başta gıda yardımı olmak üzere bir sürü yardım destekleri yapılmıştır.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki yazımızda değindiğimi gibi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Konusunu burada daha ayrıntılı bahsedeceğiz. Diğer yardımlarda olduğu gibi gıda yardımında da bazı şartlar gerekmektedir. En önemli şartlardan birisi gelir seviyesi çok düşük olmalıdır. Alt seviyede gelire sahip olmanız gıda yardımından faydalanmanızı sağlayacaktır. Elinizde kesinlikle belediyeden dar gelirli olduğuna dair belge almanız gerekmektedir.

Gıda yardımı için belediye onaylı belgeler aldığınız takdirde belediyeden görevli personeller inceleme ve araştırma yapacaklardır. Bu şekilde bir sürü dar gelirli aileye gıda yardımı ulaştırılmaktadır.

Gıda ve erzak yardımı konusunda projelere imza atan kurumlar dernekler, vakıflar, il başkanlıkları ve belediye gibi kurumlardır. Eğer sizlerde dar gelire sahip vatandaş iseniz kurumlara giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemleri başlatılmadan gıda yardımı almanız mümkün değildir.

Gıda Yardımı Başvurusu E-Devlet

Gıda yardımı başvurusu yapmak için e-Devlet sistemi üzerinden aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. e-Devlet sistemine giriş yapın.
2. Arama kısmına “Gıda Yardımı” yazın ve arayın.
3. Karşınıza çıkan sayfada “Gıda Yardımı Başvuru Formu”nu doldurun.
4. Başvuru formunu doldurduktan sonra, “Gönder” butonuna tıklayarak başvurunuzu tamamlayın.

Başvurunuzun sonucu, başvuru yaptığınız ilgili makam tarafından en kısa sürede size bildirilecektir.

Gıda Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Gıda yardımı başvuru şartları nelerdir? Müracaat için bazı şartlar ve evraklar istenecektir. İstenen şartlara uygun iseniz ve evrakları hazırladı iseniz başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvuru sırasında istenen evraklar;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Gıda yardımı talep ettiğiniz kurumun kendi dilekçesi
  • İşsizlik sigortasının olmaması
  • Bağlı olduğunuz muhtarlıktan alabileceğiniz muhtaçlık belgesi
  • Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Gıda yardımı başvurusu sorgulama için en başta başvuru işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Başvuru işlemlerinden sonra onay sürecine giren başvurunuzu  E-Devlet sisteminden Aile ve Sosyal Politikalar sorgulama bölümünden yapabilirsiniz. Başvurunuzu takip etmek için T.C kimlik numaranız yardımı ile sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gıda Yardım Başvuru Formu

Gıda yardım başvuru formu yardım talep edilecek kurumlara giderek oradan temin edebilirsiniz. Başvuru yapabilmeniz için kesinlikle sizden başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldururken sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmanız gerekecektir.

Ayrıyeten başvuru formunu gıda yardımı talep edeceğiniz kurumlara giderek online sistemler sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Erzak Yardım Nasıl Alabilirim?

Korona virüs salgını nedeni ile birçok dar gelirli aileler oldukça zor duruma düştüler. Zor durumda kalan aileler temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz olmuş durumda. Bu yüzden kurumlar tarafından gıda yardımı kampanyaları başlatılmıştır. Ekonomik sıkıntı çeken her ailenin başvuru yapabilmesi mümkündür.

Kurumların ve devletin vermiş olduğu gıda yardımından yararlanmak için mutlaka gerekli evraklar ile başvuru işlemlerini başlatmanız gerekir. Sizden istene şartları ve evrakları doğru ve eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Yanlış olduğu fark edilen başvurular ret olarak cevaplanacaktır.

Türk Kızılayı tarafından ‘’ dertler paylaştıkça bitecek, yeter ki inan buna’’ sloganı ile başlatmış olduğu projesi ihtiyaç sahibi ailelere destek olma yolunda ilerlemektedir. Sosyal yardım destekleri erzak yardımı projesi ile muhtaç sahibi ailelere ulaştırılmaktadır. Sizlerde gıda yardımından faydalanmak istiyorsanız gerekli şartları yerine getirerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Gıda Yardımı Nereden Yapılır?

İhtiyaç sahibi ailelere yardım eli uzatan birçok kurumlar vardır. Gıda yardımı ihtiyacınız varsa kurumlara giderek gıda yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Müracaatlarda gerekli olan evraklardan biri muhtarlıktan aldığınız muhtaçlık belgesi, kimlik fotokopisi gibi belgeler gereklidir. Erzak yardımı başvurusu yaparken istenen bilgiler ve evraklar tam olmalıdır. Ayrıca görevli personeller tarafından incelenmektedir.

Kuru Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kuru gıda yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun cevaplarını yukarıda paylaştık. Tekrar söyleyecek olursak, dernekler, vakıflar, belediyeler gibi kurumlardan kuru gıda yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Peki, kuru gıda yardımı içerisinde neler verilmektedir. Temel gıda olan makarna, kuru fasulye, pirinç, mercimek gibi ürünler yer almaktadır. Yapılan gıda yardımları dar gelirli ailelerin bir nebze nefes almasına amaçlı yapılmaktadır.

Gıda yardımları vakfiyeler tarafından sürekli olarak dağıtılmaya devam ediliyor. İhtiyaç sahibi ailelerin gıda yardımı için Vakıflar Genel Müdürlüğüne aşevi kuru gıda yardımı müracaatını yaparak yardımdan faydalanabilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardımı Nasıl Başvurulur?

Kızılay gıda yardımı alacak olanlar kızılay, devlette mi bağlı sorusunu merak etmektedirler. Kızılay yardımları devlet tarafından yapılmamaktadır.

Kızılay yaptıkları hizmetleri karşılıksız yapan, insan ayırt etmeden ihtiyaç sahibi ailelere hayır dağıtan sosyal hizmet kurumudur. Başvuru yapmak için herhangi platform yoktur. Yardım alacak aileleri kurum kendi belirlemektedir. Kızılay tarafından ihtiyaç sahibi olarak görülen kişilere SMS kodu gönderilerek, gıda yardımı ulaştırılmaktadır.  Gelen kod ile marketlerden alışveriş yapabilirsiniz.

Belediye yardımları>>>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.