Memur Eş Yardımı Başvurusu- Memur Eş Yardımı Ne Kadar?

Memur Eş Yardımı Başvurusu- Memur Eş Yardımı Ne Kadar?
08.01.2023
A+
A-

Memur Eş Yardımı Başvurusu- Memur Eş Yardımı Ne Kadar? 2023. Aile yardımı bir diğer deyişle memur eş yardımı olarak bilinen sosyal destek aslında aynı sosyal yardım türleri değildir. Sıkça karıştırılan bu 2 farklı destek programı farklı şartlara ve farklı durumlara sahiptir. Devlet Memurları Kanunu’nun memurları ve memur ailelerini güvence altına alan 657 sayılı Kanuna dayanmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 202, 204 ve 205. Maddelerinde ye alan bilgiler şu şekildedir; “Evli bulunan devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ve çocuklarından her bir için ödenir.”

Bu kanun kapsamında devlet memurları ve memur eşlerinin giderlerine destek olmak ve çocukların gelişimini desteklemek amacıyla her bir çocuk için aylık olarak ödeme yapılmaktadır. Bu ödenekler memurun maaşına eklenerek her ay düzenli olarak verilir. Geçtiğimiz yıllarda verilen memur çocuğu yardımı bu yıl artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle zamlanarak her bir çocuk için 115 TL’ye çıkarıldı. Memur eş yardımı ise şu an için net bir artış göstermemiş olup yine memur maaş kat sayısı ile hesaplanacağı düşünülmektedir.

Memur eş yardımı, asgari ücrete ve meslek kollarına yapılan zamlardan sonra hesaplandı. 3 Ocak akşamında yapılan Kabine Toplantısında ele alınan memur eş yardım tutarı, Kabine Toplantısının sonrasına Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, 6 yaşında küçük çocukların her biri için 115 TL’lik ek tutar verileceğini belirtti.

Memur eşlerinin bu yardımdan yararlanmak için bazı durumları karşılıyor olması ve yardım alabilmek için ilgili müdürlüğe bildirimde bulunması gerekmektedir. Memur eş yardımı nedir? Memur eş yardımı başvurusu nasıl yapılır? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detayları yazımızda paylaştık. Yazının devamını okuyarak konu ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Memur Eş Yardımı Nedir?

Memur eş yardımı nedir? Aile yardımı ile memur eş yardımının zaman zaman karıştırıldığı ve aynı sosyal destek programları olarak bilindiği görülmektedir. Aile yardımı ile memur eş yardımları farklı kavramlar olup başka şartlara ve başka durumlara sahiptirler. 657 Sayılı Kanun’un 202’nci maddesinde yer alan bilgide “Evli bulunan devlet memurlarının eşlerine ve çocuklarına yapılan ödemenin tamamına aile yadımı ödeneği denilmektedir.” Bu bağlamda çocuklar işin yapılan ödeme farklı, memur eşlerine yapılan ödeme ise farklıdır. Evli ve çocuklu olan memurlar için maaşlarına ek olarak belirli şartlar altında, her bir çocuk için ve memur eş yardımı olarak ödenek verilmektedir. Bu ödenekler memurların maaşlarına ek olarak ve her ay düzenli bir şekilde verilmektedir. Ancak bu yardımların bazı durumlarda kesilme olasılığı bulunmaktadır.

Başvuru şartlarının artık karşılanmıyor olması gibi nedenlerden dolayı kesilen bu sosyal yardımların diğer nedenleri ise kısaca şu şekildedir;

 • Memur eşi için ödenen yardımın, eşinden boşanma ya da eşinin ölmesi durumunda kesilir.
 • Çocuk için ödenen yardım ise belirli yaşı tamamlaması, ölmesi, evlenmesi gibi durumlarda kesilir.
 • Kendi hesabına çalışan ya da başkasının yanında çalışan kişinin menfaat karşılığı çalışması durumunda verilen yardım kesilir.

Ayrıca Sayıştay Başkanlığı 3.Daire tarafından verilen kararda devletçe okutulan ya da burs alan çocuklar için de aynı şekilde ödenek verileceğine değinilmiştir. Başkanlık tarafından yapılan açıklama şu şekildedir; “657 sayılı Kanunun 206’ncı maddesinde burs alan veya Devletçe okutulan çocuklara aile yardımı ödeneği verilemez ifadesi yer almakla birlikte, 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 numaralı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararının 11inci maddesine istinaden, 15.07.2012 tarihinden itibaren, çocuk için verilen aile yardımı ödeneği, burs alan ve devletçe okutulan çocuklara bu ödeneğin verilmesine ilişkin diğer şartların taşınması halinde, aynı usul ve esaslar dahilinde ödenebilmektedir. Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmesi’ne göre 1/1/2014–31/12/2015 tarihleri arasında da burs alan ve devletçe okutulan çocuklara bu ödenek aynen verilmeye devam edilecektir.”

Başkanlık tarafından yapılan bu açıklamaya istinaden, önceden devlet tarafından okutulan ya da burs alan çocukların bu yardımdan yararlanması mümkün olmayıp, yeni karar ile bu şartlara sahip olan çocuklarda kesintisiz bir şekilde ödenekten yararlanabilmektedir.

Memur Eş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Memur eş yardımı başvurusu nasıl yapılır? Memur eş yardımı ve memur çocuk yardımı olarak verilen destek ödemelerinden yararlanmak isteyen memurların herhangi bir başvuru talebinde bulunmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak memurların gerekli şartları karşılıyor olması ve bildirimde bulunması gerekir. Bildirimde bulunan memurların başvuru şartlarını karşılıyor olmaları tespit edilmesinin ardından maaşlarına ek olarak bu ödenekleri alabileceklerdir.

Memur eş yardımı bildiriminde bulunabilmek aşağıdaki adımları takip etmelisiniz. · www.turkiye.gov.tr linkine tıklayarak ilgili adrese gidin.

 • Sağ üstte bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 • T.C. Kimlik No, bölümüne T.C. kimlik numaranızı yazın.
 • E-Devlet Şifresi bölümüne ise e-Devlet hesabınızın şifresini yazın.
 • “Giriş Yap” butonuna tıklayarak e-Devlet hesabınıza giriş yapınız.
 • Sayfada yer alan arama bölümüne “Kamu Personeli Aile Bildirimi” yazın.
 • Çıkan sonuçlar arasında yer alan “Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirim Sistemi (Hazine ve Maliye Bakanlığı)” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfada “Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak ilgili adrese gidin. Bazen çeşitli nedenlerden dolayı söz konusu buton çalışmayabiliyor ya da yanlış adrese iletilebiliyor. Bu durumda sayfada yer alan “Uygulama Adresi” linkine tıklamalısınız.
 • Kimlik doğrulama sistemi nedeniyle ilgili adrese gittikten sonra 5 saniyelik kontrolün ardından “Aile Yardımı ve Aile Durumu Ekranına” bağlanacaksanız.

Bu ekranda adınıza ait bir pencere açılacaktır. Bu pencerede memurluk işlemleri ile ilgili çeşitli işlemleri yapabilmeni mümkündür. Sayfa üzerinde yer alan “Yeni Bildirim Oluştur” butonuna tıklayarak işleminize devam ediniz. “Mernisten Getir” butonuna tıklayın. İlgili bildirimi yaptıktan sonra “Mutemede Gönder” butonuna tıklayın. Bu işlemleri yaptıktan sonra bildiriminiz alınacaktır. Bildiriminizin hızlı bir şekilde onaylanması için gerçekleştirme görevlisi olan müdür yardımcısından yardım alabilirsiniz.

Aile durum bildirim işlemi 17.01.2018 tarihinden itibaren yalnızca KAPBİS sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle bildirimde bulunmak isteyen kişilerin işlemlerini mutlaka e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmeleri mümkündür.

Memur Eş Yardımı Başvuru Sorgulama

Memur eş yardımından yararlanmak isteyen memurların en çok zorlandıkları işlem bildirimde bulunmaktır. Bildirim işlemini birçok kişi çalıştığı firmanın bulundurması gerektiğini düşünmektedir. Ancak bildirim işlemini sadece memurun kendisi yapabilir. Memur onayı verdikten sonra çalıştığı firma bildirimini onaylar. Bu nedenle bildirimde bulunma ve bunu sorgulama işlemini sadece siz verebilirsiniz.

Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi (KPHYS) üzerinden bildirimde bulunabilir ve bildirim sorgulama işlemi yaparak bildiriminizin durumunu kontrol edebilirsiniz. Memurlar, e-Devlet sistemi üzerinden “Aile Yardımı Bildirimi” işlemi yaptıktan sonra ya da durumunda bir değişiklik olması nedeniyle “Aile Durumu Bildirimi” üzerinden değişiklikleri bildirmesinden sonra mutemedin de bildirimin kontrol edilmesi durumunda süreç tamamlanacaktır.

Kamu personeli, “Aile Bildirim Sistemi” üzerinden bilgilerini güncelledikten sonra çalıştığı kurumun mutemedine elektronik ortamına gönderdikten sonra bildirimi değerlendirmeye alınır. Değerlendirme aşamasına alınan bildirimler ise e-Devlet sistemi üzerinde yer alan “Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama” sayfasına aktarılarak sorgulama işlemi yapılması mümkün hale gelir.

Memur eş yardımı başvuru sorgulama nasıl yapılır? Memur eş yardımına başvuruda bulunan memurlar, başvuru işlemlerinin hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak ve bildirimlerinin onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmek için sorgulama işlemi yapmaları gerekmektedir. Memur eşine ve memur çocuğuna verilen sosyal destek için bilirim işleminizi tamamladıktan sonra bildirim sorgulama işlemi yaparak başvurunuz ile ilgili detaylara ulaşabilmeniz mümkündür.

Memur eş yardımı başvuru sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · www.turkiye.gov.tr adresine gittikten sonra e-Devlet hesabınıza giriş işlemi yapın

 • Arama bölümüne “Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama” yazın.
 • Arama seçeneklerinde yer alan “Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama (Hazine ve Maliye Bakanlığı” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfada kamu harcama ve muhasebe bilişim sistemi üzerinden tarafınıza ödenen aile yardımına ait bilgiler ve bildirim sonucunuz yer alacaktır. Bu sayfa üzerinden mevcut bildiriminiz ile ilgili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bildiriminizde herhangi bir sorun olması durumunda güncelleme işlemi yapabilirsiniz. Ancak mutemedine elektronik ortamdan gönderildikten sonra güncelleme işlemi yapılamaz. Böyle bir durumda mutlaka ilgili müdürlük ile iletişime geçmeli ve yardım almalısınız. Bildiriminizin yanlış olması durumunda bildirim kabul edilmez ve yardımdan yararlanamazsınız.

memur eş yardımı 2023

Memur Eş Yardımı Nelerdir?

Memur eş yardımı nelerdir? Devlet memurlarına, ücret ve mali hakların yanı sıra çeşitli sosyal desteklerden yararlanma imkanı da verilmektedir. Çeşitli sosyal destek programlarından yararlanabilecek memur ve memur eşlerinin bu sosyal desteklerden yararlanabilmesi için ilgili desteğin başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekir. Memur eşlerine ve memurlara yönelik verilen sosyal destek programları aşağıdaki listede yer almaktadır.

1- Aile Yardımı

Bu sosyal destek kapsamında memurun eşine ve çocuklarına farklı tutarlarda maddi destek verilmektedir. Her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan ya da herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan hali hazırda aylık almayan eşinin olması durumunda memura eş yardımı yapılmaktadır. Çocuğu olan memur için ise gerekli şartların karşılanması halinde çocuğa 25 yaşına kadar maddi destek verilmektedir.

2- Cenaze Yardımı

Yurt dışında göreve olan memurun, memur eşinin, memur anne, baba ya da bakmakla zorunlu olduğu çocuk ve kimselerin ölümü halinde cenazelerin yurda getirilmesi için ortaya çıkan giderler memurun çalıştığı kurum tarafından karşılanmaktadır.

3- Ölüm Yardımı

Eşi memur olmayan ya da aile yardım ödeneğine müstahak çocukları ölen memur için en yüksek devlet memur aylığı tutarında ölüm yardımı ödenmektedir.

4- Doğum Yardımı

Canlı doğum ile sonuçlanan doğumlar için ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL tutarında doğum yardımı verilmektedir.

5- Yiyecek ve Giyecek Yardımları

Memurlar için yiyecek ve giyecek yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar memurun çalıştığı kurum tarafından yapılmakta olup bazı kurum tarafından nakit desteği olarak, bazı kurum tarafından ise yiyecek ya da giyecek olarak verilmektedir.

6- Toplu Sözleşme İkramiyesi

Kamu görevlileri sendikaları üye olan ve aylıklarından üyelik ödentisi kesilen devlet memurlarına her yılın ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında maaşlarına ek olarak toplu sözleşme ikramiyesi ödenmektedir.

7- Sosyal Denge Tazminatı

Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinin pozisyonlarında çalışmakta olan memurlara, en yüksek devlet memuru aylığına vatan sosyal denge tazminatı adı altında ödeme yapılabilmektedir. Bu ödeme her ay yapılabiliyor.

Memur Eş Yardımı 2023 Nasıl Alınır?

Memur eş yardımı kapsamında 2023 yılı düzenlemeleri getirilmeye başlandı. Bu düzenlemeler ile devlet kadrosunda çalışan, hemşire ve öğretmen gibi memurların yanı sıra, asker ve polis gibi memurlarında yararlanabileceği ek ödeme verilecektir. Maaşlara ek olarak verilecek bu ek ödemeden yalnızca bildirimde bulunan ve başvuru şartlarını karşılayan kişilerin yararlanabilmeye hakkı bulunmaktadır.

Memur eş yardımından yararlanabilecek kişilerin mutlaka memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşinin olması gerekir. Memur eşinin de çalışıyor olması durumuna ya da sosyal güvenlik kuruluşlarından herhangi birinden düzenli bir şekilde aylık alması durumunda yardımda yararlanabilmesi imkansızdır.

Memur eş yardımı 2023 nasıl alınır? Memur eş yardımından yararlanmak isteyen memurların öncelikle bildirimde bulunması gerekir. Gerekli şartları karşılayan ve yardımdan yararlanabilecek hakka sahip olan memurlar, bildirimde bulunarak sosyal destek ödemesi alabilmeleri mümkündür. Memur eş yardımı başlığı altında yapılan sosyal destek, memurun maaş kat sayısı üzerinden hesaplanmakta olup her ay verilen bir ödenektir.

2023 yılında ne kadar verileceği kesin olarak bilinmeyen memur eş yardımı önceki seneler gibi aynı şekilde memur maaş kat sayısı üzerinden hesaplanacaktır. Bildirimde bulunan ve bildirimi kabul edilen memurların başka herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmadan bir sonraki aydan itibaren hesaplarına destek ödemesi otomatik olarak yatırılmaya başlanacaktır. Memur eşlerinin aşağıdaki başlıkta yer alan başvuru şartlarını karşılamaları durumunda yardımdan yararlanabilirler. Ayrıca aile destek ödemesi olarak verilen ve bu program kapsamında yer alan memur çocukları için de bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları karşılayan çocukları olan memurlar, çocuk yardımından da yararlanabilmeye hak kazanacaklardır.

Ayrıca başvuru işlemleri 17.01.2018 tarihinden itibaren sadece elektronik ortamda yapılabilmektedir. Başvuruda bulunmak isteyen memurların, bildirim işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden yapmaları zorunluluğu vardır. Herhangi bir ıslak dilekçe ile bildirimde bulunulması mümkün değildir. Bu nedenle bildirim işleminizi e-Devlet hesabınız üzerinden yapmalısınız. E-Devlet şifresine sahip değilseniz adresinize en yakın PTT şubesine giderek ücretsiz bir şekilde şifre edinebilirsiniz.

Memur Eş Yardımı 2023 Ne Kadar?

Memur eş yardımı 2023 ne kadar? Memur eş yardımı 2023 yılı için kesin olarak bilinmemektedir. Memur kat sayısı üzerinden hesaplanan eş yardımı ve çocuk yardımı bu yıl için henüz olarak bilinmemektedir. Memurun maaş kat sayısı açıklandıktan sonra aşağıdaki matematiksel işlem üzerinden yapılacak olan hesaplama ile alınabilecek memur eşi ve memur çocuğu yardımları belirtilmektedir.

Memur eş yardımı ve memur çocuk yardımı hesaplamaları aşağıdaki gibi yapılmaktadır.

 • Memur eşi için ödenecek yardım tutarı: Gösterge Rakamı X Memur Maaş Kat Sayısı = ?
 • Her bir çocuk için ödenecek yardım tutarı: 250 X Memur Maaş Kat Sayısı = ?
 • 0-6 yaş grubunda olan çocuk için ödenecek yardım tutarı: 500 X Memur Maaş Kat Sayısı = ?

Bu hesaplamalar neticesinde ortaya çıkan sonuç, memurun maaşına ek olarak yatırılacak ödenektir. Bu hesaplar üzerinden geçmiş yıllarda memur eşlerine ve çocuklarına verilen ödenekler aşağıdaki gibidir.

2020 Yılı İçin

 • Memur eşi için verilen ek ödeme: 2273 x 0.146061 = 263,8 TL
 • Memur çocuğu için verilen ek ödeme: 250 x 0.146061 = 36,5 TL
 • Memur çocuğu 0-6 yaş grubunda ise verilen ek ödeme: 500 X 0.146061 = 73 TL

2021 Yılı İçin

 • Memur eşi için verilen ek ödeme: 2273 x 0,179797 = 408,67 TL
 • Memur çocuğu için verilen ek ödeme: 250 x 0,179797 = 44,94 TL
 • Memur çocuğu 0-6 yaş grubunda ise verilen ek ödeme: 500 x 0,179797 = 89,89 TL

2022 Yılı İçin

 • Memur eşi için verilen ek ödeme: 2273 x 0,229979 = 522,74 TL
 • Memur çocuğu için verilen ek ödeme: 250 x 0,229979 = 57,49 TL
 • Memur çocuğu 0-6 yaş grubunda ise verilen ek ödeme: 500 x 0,229979 = 114,98 TL

2023 Yılı Tahmini

 • Memur eşi için verilen ek ödeme: 2273 x 0,373535 = 849 TL
 • Memur çocuğu için verilen ek ödeme: 250 x 0,373535 = 93,38 TL
 • Memur çocuğu 0-6 yaş grubunda ise verilen ek ödeme: 500 x 0,373535 = 186,76 TL

Eşi Memur Olan Aile Yardımı Alır Mı 2023?

Eşi memur olan aile yardımı alır mı 2023? Aile yardımı, memur eşi ve memur çocuğu olarak 2 farklı sosyal destek olarak verilmektedir. Memur eşi ve memur çocuğu için verilen sosyal desteklerin başvuru şartları, maddi destek miktarı gibi tüm işlemler ve aşamaları farklılık göstermektedir. Memur çocuğuna verilen sosyal destek için yalnızca çocuğa yönelik bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar yalnızca çocuğun sahip olması gereken şartlar olduğu için anne ve babanın herhangi bir başvuru şartını karşılıyor olması gerek bulunmamaktadır.

Ancak memur eşine verilen sosyal destek için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Memur eşi adından da anlaşılacağı üzere memurun eşine yönelik verilen bir sosyal destektir. Bu bağlamda başvuru şartlarını memurun eşinin karşılıyor olması gerekir. Başvuru şartları arasında yer alan maddelerden biri de Evli bulunan devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ve çocuklarından her bir için ödenir.” Maddesidir. Bu madde 657 sayılı kanunun 202-206 maddeleri arasında yer almaktadır.

Bu kapsamda memur eşinin herhangi bir işte çalışmıyor olması ve herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşine ödenir. Bu bağlamda eşi memur olan aile yardımı alabilir mi? Sorusuna cevaben, eşi memur olan memurun, memur eşi yardımından yararlanabilmesi mümkün olmayıp yalnızca memur çocuğu yardımından yararlanabilmesi mümkündür..

Memur eşleri destekten yararlanabilmesi için çalışmıyor olması ve aylık almıyor olması gerekir. Herhangi bir gelire sahip olmayan memur eşi, aylık olarak verilen memur eş desteğinden yararlanabilir. Bu kişilerin bildirimde bulunması yeterli olmaktadır. Bildirimin onaylanması halinde, bildirimin onaylandığı ayı takip eden aydan itibaren maaşa ek olarak sosyal destek almaya başlanmaktadır.

Memur Aile Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Memur aile yardımı başvuru şartları nelerdir? Memur aile yardımından yararlanmak isteyen memurların bazı şartları karşılıyor olmaları gerekir. Bu başvuru şartları, memur eşi destek paketi için farklı, memur çocuğu destek paketi için farklıdır. Memur eşine yönelik verilen maddi destekten yararlanmak için sahip olunması gereken başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 • Memur eş yardımından yararlanmak isteyen memurların sahip olması gereken başvuru şartı bulunmaktadır. Bu şart ise, memur eşinin herhangi bir menfaat karşılığı çalışmıyor olması ve herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almıyor olmasıdır. Ücretli ya da herhangi bir menfaat karşılığı çalışan memur eşlerinin bu destek programından yararlanabilmesi mümkün değildir.
 • Memur çocuğu için verilen sosyal destek için ise herhangi bir şart aranmazken yalnızca belirli durumlarda kesilme durumu bulunmaktadır.

Memur aile yardımının kesilme durumları aşağıdaki listede yer almaktadır. Listedeki durumların herhangi birinin yaşanması durumunda söz konusu destek kesintiye uğrar.

 • Memur eşi için ödenen aile yardım ödeneği, eşinden boşanma ya da eşinin ölümünün yaşanması durumunda bir sonraki aydan itibaren kesintiye uğrar.
 • Memur eşi için ödenen aile yardım ödeneğinin bir diğer kesintiye uğrama nedeni ise, memur eşinin menfaat karşılığı çalışmaya başlaması ya da herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almaya başlaması durumunda kesintiye uğrar.
 • Memur çocuğu için ödenen aile yadım ödeneği, çocuğun evlenmesi ya da ölmesi durumunda kesintiye uğrar.
 • Memur çocuğunun erkek olması ve 25 yaşını tamamlamış olması durumunda da söz konusu yardım kesilir.
 • 25 yaşını dolduran kızlar için ise 25 yaşını tamamlamış ancak henüz evlenmemiş ve çalışamayacak durumda olan malullükleri resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilenler için süresiz olarak ödeneğin verilmesi devam eder.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.