1000 TL Sosyal Yardım Parası Başvuru ve Sorgulama E-Devlet

1000 TL Sosyal Yardım Parası Başvuru ve Sorgulama E-Devlet
12.10.2022
A+
A-

1000 TL Sosyal Yardım Parası Başvuru ve Sorgulama E-Devlet 2023. Özellikle pandemi sürecinde birçok aile ekonomik zorluklar yaşamış ve temel ihtiyaçlarını gidermekte zorlanmaya başlamıştır. Birçok kurum ve kuruluş zorluk yaşayan ihtiyaç sahibi aileler için çeşitli sosyal yardımlar ile destek vermektedir. İhtiyaç sahibi ailelere yönelik verilen sosyal yardımlardan biri de “1000 TL Sosyal Yardım Parası ödemesidir.

1000 TL sosyal yardım parası nasıl alınır? Kimler başvuru yapabilir? Başvuru formu? 1000TL sosyal yardım parası ne zaman verilecek? Kaç ay verilecek? Gibi merak edilen konu başlıklarına bu yazının devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

1000 TL sosyal yardım parası başvuruları e-devlet sistemi üzerinden devam etmektedir. Pandemi süreci nedeniyle ekonomik zorluk yaşayan vatandaşlar için maddi destek verilen 1000 TL sosyal yardım parasına başvuruda bulunmak isteyen aileler başvuru işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden online bir şekilde yapabilirler.

E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurmanız ve incelenmesi için formu göndermeniz yeterli olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa adresinize en yakın PTT şubelerin giderek ücretsiz bir şekilde E-Devlet şifresi alabilirsiniz. Sisteme giriş işleminizi yaptıktan sonra arama bölümüne “Sosyal Yardım Sorgula” yazarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen sekmeye tıklayın. Ardından karşınıza çıkan başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

1000 TL sosyal yardım parası belirli şartlara sahip olan belirli kişilere verilen bir sosyal yardım desteğidir. 1000 TL’lik yardımdan yararlanmak için başvuru işleminizi tamamlamadan önce 1000 TL sosyal yardım parasından kimler yararlanabilir? Başlığını okuyarak yardımdan yararlanabilecek kişiler arasına girip girmediğinizi kontrol edebilirsiniz.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Verilecek?

İlk olarak 2020 yılında başlayan pandemi sosyal yardımı 2023 yılında da yapılmaya devam etmektedir. 1000 TL sosyal yardım parası başvurusunda bulunmak isteyen ailelerin en çok merak ettikleri konu başlıklarından biri 1000 TL sosyal yardım parasının ne zaman verileceğidir. Sosyal yardım parasına başvuruda bulunduktan sonra başvuru formunuz incelenme amacıyla sıraya alınır. Başvurular tek tek incelendikten sonra başvuru sahibinin form üzerinde vermiş olduğu bilgiler ile gerçek bilgilerinin uyuşup uyuşmadığı kontrol edilir. Başvuru şartlarına sahip olan ve başvuru formu onaylanan kişilerin 1000 TL’lik sosyal yardım parası başvurunun olumlu sonuçlandığı tarihi takip eden ayın ilk 15 günü içerisinde PTT şubesi aracılığı ile başvuru sahibi adına yatırılır.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Kaç Ay Verilecek?

1000 TL sosyal yardım parası kaç ay verilecek? 1000 TL sosyal yardım parası her ay mı verilir? Gibi konu başlıkları başvuruda bulunmak isteyen aileler tarafından merak edilmektedir. 1000 TL sosyal yardım parasına başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilerin sosyal yaddım parası PTT şubeleri aracılığı ile yatırılır. 1000 TL sosyal yardım parası her ay olacak şekilde toplamda 12 ay boyunca verilir.

Her ay 1000 TL olacak şekilde 12 ay devam eden sosyal yardım parası toplamda 12.000 TL olarak ödeme yapılacaktır.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Kimler Alabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla verilen 1000 TL’lik sosyal yardımdan yararlanmak için vatandaşların bazı şartları karşılıyor olması gerekir. 1000 TL sosyal yardım parası almak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilen konu başlıklarından bir diğeri de 1000 TL sosyal yardım parasını kimler alabilir? Başlığıdır.

1000 TL sosyal yardım parasından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan muhtaç durumdaki aileler
 •  Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşlar
 •  Haneye giren aylık toplam gelirin muhtaçlık sınırı altında olan aileler
 •  %40 üzerinde engeli bulunan vatandaşlar
 •  Doğal afetler nedeniyle işsiz kalan, evi hasar gören vb. durumlar yaşayan aileler
 •  65 yaşı üzerinde olan ve herhangi bir gelire sahip olmayan yaşlılar
 •  Öksüz ve yetim çocuklara bakmak ile yükümlü olan dar gelirli aileler
 •  Çalışmasına engel olacak herhangi kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar
 •  Eşi vefat etmiş dul ve herhangi bir gelire sahip olmayan kadınlar

E-Devlet 1000 TL Yardım Başvurusu

1000 TL sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerini e-devlet aracılığı ile kolay birkaç adımda gerçekleştirebilirler. E Devlet yardım başvurusunda bulunduktan sonra başvuru formunuz incelemeye alınır. İnceleme aşaması yaklaşık olarak 30 gün kadar sürmektedir. 30 günün içerisinde tarafınıza olumlu ya da olumsuz bir şekilde geri dönüş yapılır. Başvurunuz onaylanır ise bir sonraki ayın 15 ine kadar yardım parası adınıza PTT şubelerine yatırılır. 12 ay boyunca aynı tarihlerde ödemeniz PTT şubelerine yatırılır.

1000 TL sosyal yardım parası e-devlet başvuru işlemleri için aşağıdaki adımları takip ediniz. · https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu?basvuru=formu linkine tıklayın.

 •  “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 •  T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifre bilginizi ilgili bölümlere yazdıktan sonra “Giriş” butonuna tıklayın.
 •  “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 •  Başvuru formunu doldurun.
 •  Başvuru formu üzerinde yer alan kişisel bilgiler, adres bilgileri, hane bilgileri, iletişim bilgileri ve diğer bilgileri de eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan emin olduktan sonra “Devam” butonuna basın.
 •  Bu aşamaları tamamladıktan sonra başvurunuzun tamamlanmış ve incelenmesi için gönderilmiş olacaktır. Başvuru sonucunuz, başvuru formu üzerinde belirtmiş olduğunuz iletişim adresleri aracılığı ile bilgilendirileceksiniz.

1000 tl yardım başvurusu

1000 TL Sosyal Yardım Parası Sorgulama E Devlet

1000 TL sosyal yardım parası başvurusunda bulunan kişiler başvurularının hangi aşamada olduğunu öğrenmek için başvuru takip işlemi yani sorgulama işlemi yapmaları gerekir. Başvuru sorgulama işleminizi de başvuru yaptığınız gibi aynı sayfa üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet üzerinden başvuru sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu?basvuru=formu linkine tıklayın.

 •  Kimlik doğrulama adımını tamamlayın.
 •  T.C. kimlik numara bilginizi ve e-devlet şifre bilginizi kullanarak sisteme giriş işleminizi tamamlayın.
 •  Karşınıza çıkan ekrana mevcut başvurularınız ile ilgili bilgiler görülecektir. Başvuru sorgulama işlemi yapmak istediğiniz başvurunun “Detay” butonuna tıklayarak başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilirsiniz.

1000 TL sosyal yardım parası her ailede yalnızca 1 defa olacak ve yalnızca 1 kişiye verilecek şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle aynı hane içerisinde yaşayan kişilerden yalnızca 1 kişinin başvuruda bulunması gerekir. Başvuru sorgulama ya da başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar e-devlet sisteminde ilgili sayfaya giriş yaptıktan sonra karşılarına “Başvuranı olduğunuz veya başka başvuruda beyan edilen kişiler arasında olduğunuz süreci devam eden başvuru bulunmaktadır. Yeni Başvuru yapamazsınız” uyarası ile karşılaşabiliyorlar.

Böyle bir uyarının çıkma sebebi aynı hane içerisinde başka birinin başvuruda bulunmasından kaynaklanır. Ayrıca aynı hane içerisinde birçok başvurunun yapılması durumunda başvurular direkt olarak reddedilir ya da işleme alınmış bir şekilde bekletilir. Bu nedenle yalnızca 1 kişinin başvuruda bulunması gerekir.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Sorgulama

1000 TL sosyal yardım parası başvurusunda bulunan vatandaşların başvuruları incelemeye alınır. İnceleme aşaması yaklaşık olarak 30 gün kadar sürmektedir. 30 gün içerisinde başvuru sahibinin paylaşmış olduğu iletişim adresleri üzerinden vatandaşa olumlu ya da olumsuz bir şekilde geri dönüş yapılır. Başvurunuz olumlu ise sosyal yardım parası almaya hak kazanırsınız. Ancak başvurunuz olumlu sonuçlanırsa sosyal yardımdan yararlanamazsınız.

Başvuru sonuçları bazen yoğunluktan dolayı ya da başvuru sahibinin iletişim bilgisinin yanlış olması veya değiştirmiş olması durumlarından dolayı geri dönüş yapılamamaktadır. Başvurunuzun hangi aşamada olduğunu, sonuçlanıp sonuçlanmadığını kontrol etmek için başvuru sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Başvuru sorgulama işleminizi T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “Başvurularım” bölümünden mevcut başvurularınıza ulaşabilir ve sorgulamak istediğiniz başvuruyu seçerek ilerleyebilirsiniz.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Sorgulama Telefon Numarası

1000 TL sosyal yardım parası sorgulama işlemi yapmak için izleyebileceğiniz bir diğer yol ise telefon ile iletişime geçerek sorgulama yapmaktır. 1000 TL sosyal yardım parası programı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait ALO 183 Sosyal Destek Hizmet numarası ile yetkilerle iletişime geçebilir ve mevcut başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Ayrıca ALO 183 hattı ile başvuruda bulunabilir, sosyal yardım hakkında detaylı bilgi alabilir, sormak istediklerinizi sorabilir ve istek ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Sorgulama T.C. Kimlik No ile

E Devlet sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştiren vatandaşlar tarafından araştırılan ve merak edilen başvuru sorgulama işlemi aynı şekilde e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Vatandaşlar kendilerine ait T.C. kimlik numaraları ve e-devlet şifrelerini kullanarak başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

1000 TL sosyal yardım parası başvuru sorgulama ekranı da başvuruda bulunma ekranı ile aynı sayfada yer almaktadır. Bu sayede başvurunuzu tamamladıktan sonra başvurunuz ile ilgili detayları başvuru sayfası üzerinde görebilirsiniz.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Kaç Defa Verilecek

1000 TL sosyal yardım parası başvurusunda bulunan ve başvurusu onaylanan kişiler tarafından en çok merak edilen konu başlıklarından biri de 1000 TL sosyal yardım parası kaç defa verilecek? 1000 TL sosyal yardım parası her hanede yalnızca 1 kişiye verilecek olup 12 ay boyunca her ay 1000 TL şeklinde ödenecektir. Böylece 12 sonunda toplamda 12.000 TL’lik yardım parası almış olacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.