Almanya İş Başvurusu Nasıl yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Almanya İş Başvurusu Nasıl yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
19.04.2023
A+
A-

Almanya İş Başvurusu Nasıl yapılır? Almanya da çalışmak ister misiniz? Eğer bu sorunun cevabına Evet diyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü Almanya iş başvurusu ve personel alımı hakkında bilmeniz gereken herşeyi sizler için araştırdık.

Almanya İş Başvurusu Nasıl yapılır?

Almanya iş başvurusu yapmak için öncelikle make-it-in-germany isimli sitede bulunan aranılan açık işçi pozisyonlarına bakıp ona göre müracaat etmek gerekiyor. Almanya hükümeti tarafından hazırlanan bu web sitesi, Almanca ve İngilizce dillerinde yayın yapmaktadır. Almanya’ya çalışmak için gidecek olanlar bu web sitesi üzerinden açık bulunan iş alanlarının hangileri olduğunu öğrenebilirler.

Almanya Personel alımı

Almanya personel alımı sayfasında yer alan ilanlar içerisinde uygun pozisyona iş başvurusu yapmak için seçilen iş alanı hakkında detaylı bilgileri öğrendikten sonra web sitesinde belirtilen şekilde müracaat etmek gerekiyor. Almanya genelinde hasta bakıcı, kaynakçı, temizlikçi gibi alanlarda her zaman işçi açığı bulunduğu için bu iş alanları daha çok rağbet görmektedir. Hangi sektör için müracaat etmeyi düşünüyorsanız öncelikli olarak üniversite veya yüksekokul mezunu olma şartı hemen her alanda karşınıza çıkmaktadır. Almanya’ya çalışmak için gitmek istiyorsanız öncelikli olarak Almanya’daki bir firma veya şirket ile iş anlaşması yapmanız gerekmektedir. İş bulup Almanya’ya gittiğinizde mavi karta başvurusu yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Mavi kart sahibi olduğunuz tarihten itibaren 33 ay sonra oturma izni verilmektedir. Almanya’ya iş için gitmek isteyenlerin çalışma vizesi olmadan Almanya’ya girmelerine izin verilmemektedir. Çalışma vizesi almak için de ülkemizdeki değişik şehirlerde faaliyet gösteren Alman temsilciliklerine müracaat etmek gerekmektedir.

Almanya’ya İşçi Olarak Gitmek İçin Ne Gerekir?

Almanya’da çalışmak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. İşçi olarak Almanya’ya gitmek isteyenlerin aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir:

  • Almanya’da çalışmak için vize almak gerekmektedir. Bu nedenle, öncelikle Almanya’da çalışmak için uygun bir vize başvurusu yapılması gerekmektedir.
  • Almanya’da çalışmak için uygun bir iş bulmak gerekmektedir. Bu nedenle, Almanya’da çalışmak isteyen kişilerin öncelikle uygun bir iş bulmaları gerekmektedir. İş arama siteleri, yerel iş bulma ajansları ve işverenlerle doğrudan iletişim kurma yoluyla iş bulunabilir.
  • Almanya’da çalışmak için dil yeteneğine sahip olmak gerekmektedir. Almanya’da çalışmak için Almanca veya İngilizce gibi yeterli bir dil yeteneğine sahip olmak gerekmektedir.
  • Almanya’da çalışmak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak gerekmektedir. Uygun bir meslek için gerekli olan yeterlilik belgesi, Almanya’da çalışmak için gereklidir.
  • Almanya’da çalışmak için sağlık sigortası gerekmektedir. Almanya’da çalışacak kişilerin sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.
  • Almanya’da çalışmak için vergi numarası gerekmektedir. Almanya’da çalışan kişilerin vergi numarası almaları gerekmektedir.

Almanya’da çalışmak için gereken belgeler ve koşullar herhangi bir değişikliğe tabi olabilir. Bu nedenle, Almanya’ya çalışmak için gitmek isteyen kişilerin Almanya Dışişleri Bakanlığı veya Almanya Büyükelçiliği ile iletişime geçmeleri ve en güncel bilgileri edinmeleri önerilir.

Almanya İşçi Alımı Dil Şartı Kalktı Mı?

Almanya işçi alımı sürecinde dil sartı halen geçerlidir. Ancak, son yıllarda Almanya’da işçi açığı yaşandığı için, düşük nitelikli işlerde çalışacak işçiler için Almanca bilmeme şartı hafifletilmiştir. Bu nedenle, Almanya’da yüksek nitelikli işlerde çalışmak isteyenlerin hala Almanca veya İngilizce gibi yeterli bir dil yeteneğine sahip olmaları gerekmektedir. Almanya’da çalışmak isteyen kişilerin iş arama sürecinde dil yetenekleri, iş başvurularında belirtilmektedir.
Almanya’da çalışmak için gereken belgeler ve koşullar herhangi bir değişikliğe tabi olabilir. Bu nedenle, Almanya’ya çalışmak için gitmek isteyen kişilerin Almanya Dışişleri Bakanlığı veya Almanya Büyükelçiliği ile iletişime geçmeleri ve en güncel bilgileri edinmeleri önerilir.

Almanya İş İlanları

Almanya iş ilanları arasında kendinize uygun bir iş pozisyonuna iş başvurusu yaptıktan sonra Almanya temsilciliklerine işveren onay belgesini hazırlayıp vermeniz gerekiyor. Almanya’da çalışılacak iş alanı, çalışma şartları ve işin tanımı belge içeriğinde açık olarak belirtilmelidir. Almanya Çalışma Bakanlığının onayının ardından Almanya iş başvurunuz olumlu olarak sonuçlanmaktadır.

İş ilanlarına göz atmak için http://www.make-it-in-germany.com adresinden faydalanabilirsiniz.

Yurtdışı işçi, eleman ve personel alımı için sağ tarafta yer alan “yurtdışı iş imkanları” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

İş başvurusu>>>>