Sağlık Bakanlığı Personel alımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sağlık Bakanlığı 42.500 İş Alımı

Sağlık Bakanlığı Personel alımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sağlık Bakanlığı 42.500 İş Alımı
03.04.2023
A+
A-

Sağlık Bakanlığı Personel alımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sağlık Bakanlığı 42.500 İş Alımı 2023. Sağlık Bakanlığı, binlerce yeni personel alımı yaparak bünyesine personel katmaya hazırlanıyor. KPSS şartı aranmayan işe alım sürecinde, ikamet adresi büyük önem arz ediyor. Temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi, hasta karşılama personeli gibi pozisyonlara başvurmak isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri illerde müracaatlarını gerçekleştirebilecekler. Ancak, deprem gibi zorunlu sebeplerle ikametini değiştirmek zorunda kalan vatandaşlar bu durumdan muaf tutulacaklar, ancak istenildiği takdirde tarihçeli ikametgah belgesini sunma zorunluluğu bulunuyor. Sağlık Bakanlığı işçi alımı başvurusu hakkında detaylı bilgiler yazının devamında yer almaktadır.

Sağlık Bakanlığı 42.500 İşe Alım

Sağlık Bakanlığı 42.500 işe alımı nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceden duyurdukları 85 bin personel alımının ilk etabında 42 bin 500 atamanın gerçekleştirildiğini belirtti. Geri kalan kısmın da yakın zamanda yapılacağını söyledi. Ayrıca Bakan Koca, KPSS aracılığıyla 31 bin 600 sözleşmeli sağlık personeli ile 10 bin 900 sürekli işçinin istihdam edileceğini açıkladı. Bu istihdamlar arasında 6 bin 69 hemşire, 1 bin 530 ebe, 1 bin 494 sağlık lisansiyeri, 798 sağlık teknisyeni ve 21 bin 709 sağlık teknikeri yer alacak. Sağlık sektöründe istihdamın artırılması hedefleniyor ve sağlık personeli ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı

Sağlık Bakanlığı personel alımı nedir? Nasıl alınıyor? Sağlık Bakanlığı, Resmi Gazete’de yayımladığı ilanla 10 bin 900 sürekli işçi alımı yapacağını duyurdu. İşçi alımı, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca gerçekleştirilecek ve Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere yapılacak. Adaylar ilanlara Türkiye İş Kurumunun esube.iskur.gov.tr adresinden ulaşabilirler. Başvurular, elektronik kullanıcı girişi yapılarak 22 Mart 2023 ile 27 Mart 2023 tarihleri arasında alınacaktır. Alımlar, Sağlık Bakanlığının ihtiyaç duyduğu hizmet türleri ve mesleklerine göre il düzeyinde gerçekleştirilecek ve başvurularda, kişilerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olan adresleri dikkate alınacaktır.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvurusu

Sağlık Bakanlığı personel alımı başvurusu nasıl yapılır? Sağlık Bakanlığı işçi alımı için başvurular, 22-27 Mart tarihleri arasında Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) ‘esube.iskur.gov.tr‘ sitesi üzerinden kabul edilecek. Bakanlık, ihtiyaç duyduğu hizmet türü ve mesleklerdeki alımların il düzeyinde gerçekleştirilmesi kararı aldı. Bu nedenle başvuru yapacak adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olan adresleri dikkate alınacak. Her aday, sadece bir işyeri (çalıştırılacağı il) ve bir mesleğe başvuruda bulunabilecek.

sağlık bakanlığı personel alımı başvurusu

Personel Alımı Başvuru Şartları

Personel alımı başvuru şartları nelerdir? Sağlık Bakanlığı, pek çok ilde görev yapacak 10 bin 900 sürekli işçi istihdam etmeye hazırlanıyor. Alınacak işçiler arasında temizlik görevlileri,güvenlik görevlileri, klinik destek elemanları, hasta karşılama ve yönlendirme görevlileri, elektrikçiler, inşaat boyacıları, marangozlar, ısıtma ve sıhhi tesisatçılar, bilgisayar sistem kurulum bakım onarım ve arıza giderme elemanları ile biyomedikal cihaz teknolojileri servis destek elemanları yer alıyor. Başvurular, 22-27 Mart tarihleri arasında Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) ‘esube.iskur.gov.tr‘ sitesi üzerinden yapılacak. Başvuru şartları arasında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun belirlediği şartlar, belirli yaş aralığı, belirli bir meslekte eğitim almak ve güvenlik soruşturması gibi kriterler yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Hangi Alanlarda Alınacak?

Sağlık Bakanlığı personel alımı hangi alanlarda alınacak? Sağlık Bakanlığı, pek çok ilde gerçekleştireceği sürekli işçi alımı ile binlerce yeni personel istihdam etmeye hazırlanıyor. Alımlar, özellikle afet bölgesi öncelikli olmak üzere çeşitli pozisyonlara yönelik olacak. Toplamda, 10 bin 900 sürekli işçi alımı yapılacak ve bu pozisyonlar arasında; temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi (silahsız), klinik destek elemanı (hastane), hasta karşılama ve yönlendirme görevlisi, elektrikçi, inşaat boyacısı, marangoz, ısıtma ve sıhhi tesisatçı, bilgisayar sistem kurulum bakım onarım ve arıza giderme elemanı ile biyomedikal cihaz teknolojileri servis destek elemanı gibi farklı alanlarda çalışacak personel yer alacak.

Başvurular KPSS şartı aranmaksızın yapılacak ve ikamet adresleri başvuru sürecinde büyük önem taşıyacak. Temizlik, güvenlik ve hasta karşılama gibi pozisyonlara başvuruda bulunmak isteyen adaylar, ikamet ettikleri illerde başvurularını gerçekleştirebilecekler. Ancak, 6 Şubat 2023 tarihinden sonra farklı bir ile taşınmak zorunda kalan adaylar bu durumdan muaf tutulacaklar. Ayrıca, tarihçeli ikametgah belgesi sunma zorunluluğu da bulunacak.