Engelli Adına Alınan Arabayı Kimler Kullanabilir? Ötv İndirimi Ne Kadar?

Engelli Adına Alınan Arabayı Kimler Kullanabilir? Ötv İndirimi Ne Kadar?
15.04.2022
A+
A-

Engelli Adına Alınan Arabayı Kimler Kullanabilir? Engelli vatandaşlar için engel yok proje kapsamında engelli vatandaşlara özel olarak üretilen araçlar için her 5 yılda bir olmak üzere ÖTV’den muaf olarak indirimli araç alınabiliyor. Alınan araçlar yalnızca engelli vatandaşlara özel olarak üretildiği için yalnızca belirli kişilerin kullanabilmesi mümkündür. Engelli adına alınan araçları yönetmelik tarafından belirtilen kişiler kullanabilir.

Bu kişiler şu şekildedir;

 • · %90 ve üzeri engeli bulunan vatandaşın 1.derece, 2.dderece ve 3.derece yakınları kullanabilirler.
 • · Araç sahibinin aparatlı işlemlerinde TSE onayı alan yakını ve sözleşmeli olarak alınan şoför engelli araçlarını kullanabilirler.

Özel Tertibatlı Engelli Aracını Kimler kullanabilir?

Özel tertibatlı engelli araçları kişinin aracı kullanması için gerekli donanımların eklendiği araçlardır. Bu araçları engelli vatandaşın yanı sıra başta eşi olmak üzere 3.dereceye kadar akrabalarının kullanma hakkı bulunuyor.

Özel tertibatlı engelli aracına erişimi olan kişiler şu şekildedir;

 • · Engelli vatandaşın eşi
 • · Engelli vatandaşın 3.dereceye kadar akrabaları
 • · Noter tarafından belirlenmiş her hangi biri (kan bağı olmasına gerek yoktur.)

Engelli Aracı Alacak Kişinin Ehliyeti Olması Zorunlu Mu?

Engelli araçları normal araçlardan farklı olarak engelli kişinin durumuna bağlı olarak farklı donanımların eklendiği ve aracın vatandaşın kullanabilmesi için mümkün olduğunca kolaylaştırıldığı araçlardır. Bu nedenle normal araç ehliyeti engelli aracı almak için şart değildir.

Araç alımı esnasında trafik tescil işlemi yapılırken aracı kullanacak engelli vatandaşın ve yakınlarının kaydının yapılması yeterlidir.

%40 engeli bulunan vatandaşın ise engelli sürücü belgesinin olması v H sınıfı sürücü belgesine sahip olması gereklidir.

Engelli Aracı Alma Şartları Nelerdir?

Engelli aracı almak isteyen vatandaşlar için devletimiz engelli raporu olan kişileri ÖTV den muaf tutarak indirimli araç alabilmelerine imkan sağlıyor. %40 ve üzeri, %90 ve üzeri engeli bulunan vatandaşların durumlarına göre2 farklı şekilde indirim alabilirler.

Engelli vatandaşlara özel olarak üretilen engelli aracı alma şartları şunlardır;

 • · T.C vatandaşı olunması gerekir
 • · 0 KM araç satın alınmalıdır
 • · Tam teşekkülü hastaneden alınan engelli raporu
 • · Engelli vatandaşın kullanacağı araç içerisinde bulunan özel tertibatlar
 • · Engelli vatandaş aracı kullanacak ise eski tip H sınıfı veya yeni tip B sınıfı sürücü belgesi gerekir.

Engelli Aracı Kimlere Verilir?

Engelli aracının herhangi bir ek şartı bulunmuyor. Yalnızca aracı alacak vatandaşın %40 ve üzeri engeli raporu bulunması gerekir. %40 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlar ÖTV’den muaf tutularak indirimli bir şekilde kendilerine özel donanımlar ile üretilen araçları satın alabilir ve kullanabilirler.

Bu bireyler %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olmaları ve ek olarak eski tip H sınıfı veya yeni tip B sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekir.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar engelli aracı alabilirler.

Engelli Aracı Kaç Yıl Sonra Satılabilir?

Engelli aracı kişiye özel donanımların eklendiği araçlardır. Ayrıca ÖTV’den muaf tutularak engelli vatandaşa satılmaktadır. Engelli kişiye ait araçların herhangi birine ödünç olarak verilmesi mümkün değildir.

Aynı zamanda engelli aracının 5 yıl dolmadan satılması durumunda vatandaşa uygulanan ÖTV indirimi iptal edilir ve ödenmesi gerekir. 5 yılın tamamlanması halinde engelli aracı ÖTV ödemesi yapılmadan satılabilir.

Engelli Aracında Toplam Ne Kadar İndirim Var?

Engelli aracında toplam ne kadar indirim var? Araç satışlarında silindir hacmi, vergisiz satış tutarı, ÖTV ve KDV ele alınarak fiyatlandırma yapılır. Engelli vatandaşlara özel araç fiyat listesi her yıl model ve araçların özelliklerine göre değişkenlik gösterebiliyor.

Engelli araçları ÖTV’den muaf tutularak satıldığı için normal araç alımlarına kıyasla oldukça indirimli bir şekilde alınabiliyor.

Örneğin ÖTV indirimi uygulanan araç fiyatlarının hesaplaması şu şekilde yapılabilir;

Örneğin 1600 cm³’e kadar motor silindir hacmine sahip olan ve satış bedeli 250.000 TL olan aracın ham bedeli 132,415 TL olarak hesaplanmaktadır.

Araca %18 KDV tutarının hesaplanarak fiyata eklenmesi halinde: 132,415*1.18 = 156.250 TL olur.

Engelli Aracı İndirim Oranı Nasıl Hesaplanır?

Engelli araçların modeli ve özellikleri ele alınarak farklı fiyatlandırmalar yapılıyor. Engelli vatandaşlar araç almadan önce ÖTV hesaplaması yaparak kendilerine uygun bir araç alabilirler. Bunun için https://otvhesapla.engelliler.gen.tr/ linkine tıklayabilir ve aşağıdaki adımları izleyerek hesaplama yapabilirsiniz.

 • · Linke tıkladıktan sonra açılan sayfanın üst kısmında bulunan “Hesaplama Yöntemleri” sekmesine tıklayın.
 • · Ardından hesaplamasını yapacağınızın aracın ÖTV oranını seçin.
 • · Açılan sayfada “Aracın Fiyatını Girin” bölümüne almak istediğiniz aracın fiyatını yazın.
 • · Aracın fiyatını girdikten sonra “Hesapla” butonuna basın.
 • · Butona bastıktan sonra karşınıza aracın toplam fiyatını, indirimli fiyatını görebileceksiniz.

Engelli Aracı Ruhsatı Engelli Adına Olması Şart Mı?

Engelli araçları yalnızca engelli vatandaşlara özel olarak üretildiği için bir başkasına ödünç verilmesi ve bir başkasının aracı satın alması mümkün değildir. Bunların yanı sıra engelli araç ruhsatı da bir başkası adına olamaz. Ruhsat yalnızca engelli bireyin adına düzenlenir.

engelli adına alınan aracı kimler kullanabilir

Engelli Aracını Başkası Kullanırsa Cezası Var Mı?

Engelli adına alınan araçların kimlerin kullanabilip kullanamayacağı belirtilmiştir. %90 ve üzerinde engeli olan vatandaşların adına alınan araçları herkes kullanabilir. Bunun herhangi bir cezai yaptırımı yoktur. Ancak %40 ve üzeri engeli olan vatandaşların engelli araçlarını ise yukarıda belirttiğimiz kişiler haricinde herhangi birinin kullanması kesinlikle yasaktır.

Engelli Aracı Almak İçin Gerekli Belgeler?

Engelli araç alarak ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşlar engelli aracı satın alırken bazı evrak ve belgeleri teslim etmeleri gerekir. Bu belgeler vatandaşın engellilik durumu, sürücü belgesi ve kimliği gibi çeşitli belgelerdir.

Engelli aracı almak için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • · Aracı kullanarak kişinin sürücü belgesi
 • · Engelli vatandaşın T.C kimlik numarası
 • · Engelli vatandaşın kullanması gereken teçhizatın açıklama kısmında belirtildiği engelli sağlık raporunun orijinali ve noter tarafından “Aslı Gibisidir” ibaresi eklenmiş iki adet kopyası gerekir. Bu belgeleri teslim eden vatandaşlar engelli aracı alabilirler.

Engelli Aracı İndirim ÖTV Oranı Kaç?

Engelli ÖTV indirimi, engelli oranı ele alınarak farklı kategorilerde değerlendirilir. Engel oranı %40 ve %89 olan kişiler sıfır bir araç satın almak istediği zaman ÖTV oranı %26,3 olarak hesaplanır.

Engel oranı %90 ve üzeri olan vatandaşlar ise ÖTV’den muaftır. Yani satın alınacak araçlara ÖTV eklenmez.

Engelli Aracı Başka Şehirde Kullanılabilir Mi?

Engellilik oranı %40 ve üzeri olan vatandaşlar için engelli araçlarına vatandaşın durumu göz önüne alınarak farklı donanımlar eklenmektedir. Bu donanımlar engelli vatandaşın aracını kolay bir şekilde kullanabilmesine imkan sağlar.

Engelli araçları engelli vatandaşın eşi ve 3.dereye kadar yakın akrabaları tarafından kullanılabilir. Aynı zamanda engelli vatandaşın ve kullanabilir yetkisi olan yakınlarının yurt dışına veya şehir dışına çıkmalarında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Engelli Aracı Kullanma Cezası 2023

Ülkemizde binlerce engelli vatandaşımız ÖTV indirimi veya ÖTV’den muaf tutularak engelli aracı alabiliyorlar. Alınan engelli araçlarını kimlerin kullanıp kullanmayacağı “Kara Yolları Trafik Yönetmeliği” tarafından belirlenmektedir. Yönetmeliğe göre engelli aracını kullanmaması gereken kişilerin kullanması halinde bazı cezai yaptırımlar bulunmaktadır.

Eğer engelli aracını kullanabilir yetkisi olmayan bir kişinin kullanması halinde maliye aracın tüm vergilerini faiz eklenmesi le geri isteme hakkına sahiptir. Bu nedenle engelli aracını mutlaka engelli vatandaşın eşi, 3. Derece yakını veya noterden onaylı kişilerin haricinde hiç kimsesinin kullanmaması gerekir.

Engelli Araç Limiti Ne Kadar?

Engelli araç limiti ne kadar? 2023 Engelli araç limitleri her sene olduğu gibi 2023 yılında da güncellenmiştir. Araç limiti kapsamında 450bin 500 TL ye kadar araç alabilecekler. Markaların belirlediği modelleri ÖTV indirimi  kapsamında sahip olabilecekler.

2023 Engelli aracı alma üst limit sınırı 1 Milyon 2 bin 100 TL olarak güncellenmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.