Hac Başvurusu Nasıl Yapılır? Hac Başvuru Sorgulama ve Yenileme

Hac Başvurusu Nasıl Yapılır? Hac Başvuru Sorgulama ve Yenileme
08.01.2023
A+
A-

Hac Başvurusu Nasıl Yapılır? Haç Başvuru Sorgulama ve Yenileme 2023. Hac ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanlar için Hac ön kayıtları başladı. İlk kez Hac kayıt başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilecek. Daha önceden kayıt yaptırmış olan ve kurada kendisine sıra gelmeyen vatandaşlar ise Diyanet başvurularını yenileyebilecektir.

Hac başvurusu nasıl yapılır? Hac fiyatları 2023 ne kadar? Hac fiyatları arttı mı? Hac başvuru ücreti ne kadar? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazının devamında yer almaktadır.

Hac Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hac başvurusu nasıl yapılır? Başvuru işlemini ilk defa yapacak kişiler başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirler. Önceden kayıt yaptırmış kişiler ise Diyanet aracılığı ile yenileme işlemi yapmaları gerekir. Başvuru işlemini ilk defa yapan vatandaşlar aşağıdaki adımları takip ederek e-Devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunabilirler. · https://www.turkiye.gov.tr/diyanet-isleri-hac-islemleri adresine gidin.

 • Kimlik doğrulama işlemi yaparak sisteme giriş işlemi yapın.
 • Ön kayıt başvurusu işlemi sayfasında ön kayıt ücretini yatırmamanız durumunda şöyle bir uyarı çıkacaktır; “Hac önkayıt müracaatının yapılabilmesi için 5-26 Ocak 2023 tarihleri arasında anlaşmalı bankalardan birisine ( Albaraka, Halkbank, Kuveyttürk, Türkiye Finans, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım ) önkayıt ücreti olarak 250 TL yatırılması gereklidir.”
 • Ön kayıt ücretini yatırmanız durumunda ise başvuru formu karşınıza çıkacaktır.
 • Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca aynı sayfa üzerinden kura sonuçlarına ulaşabilir ve kurada çıkmanız durumunda diğer işlemlerinizi de yapabilirsiniz.

Hac Fiyatları 2023

Hac fiyatları 2023 ne kadar oldu? Hacca gitmek isteyen ve Hac ibadetlerini yerine getirmek isteyen Müslüman vatandaşlar, hac fiyatlarının yeni yılda ne kadar olduğunu merak etmektedir. Hemen hemen her şeye yapılan zamlardan hac fiyatları da etkilenerek yeni yılda ciddi bir oranda artış görüldü. Hac fiyatlarının yıl yıl ne kadar olduğu ve yeni yılda ne kadar zamlandığı aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • 2009 yılı hac ücreti: 4 bin 309 TL
 • 2010 yılı hac ücreti: 5 bin 351 TL
 • 2011 yılı hac ücreti: 6 bin 273 TL
 • 2012 yılı hac ücreti: 6 bin 248 TL
 • 2013 yılı hac ücreti: 6 bin 363 TL
 • 2014 yılı hac ücreti: 8 bin 40 TL
 • 2015 yılı hac ücreti: 9 bin 673 TL
 • 2016 yılı hac ücreti: 10 bin 901 TL
 • 2017 yılı hac ücreti: 13 bin 480 TL
 • 2018 yılı hac ücreti: 17 bin 988 TL
 • 2019 yılı hac ücreti: 24 bin 201 TL
 • 2020 yılı hac ücreti: 28 bin 646 TL
 • 2021 yılında korona nedeniyle hac adayı kabul edilmemiştir.
 • 2022 yılı hac ücreti: 64 bin 240 TL

2023 yılı hac ücreti ise tam olarak ne kadar olduğu henüz belirli olmamakla beraber 16 ile 22 bin riyal arasında olacağı beklenmektedir. Böyle bir tabloda hac ücreti 64 bin TL ile 86 bin TL arası olacaktır.

Hac Başvurusu Ücreti

Hac başvurusu ücreti ne kadar? İlk kez hac başvurusunda bulunacak Müslüman vatandaşlar başvuru işlemlerini tamamlamak için başvuru ücreti olarak belirlenen kayıt ücretini ödemeleri gerekir. 5 Ocak ile 26 Ocak tarihleri arasında başvuru işlemleri yapılacak olan Hac Kayıt işlemleri için anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenmesi gereken kayıt ücreti 250 TL olarak belirlenmiştir.

Hac kayıt ücreti için anlaşmalı olunan bankalar aşağıdaki gibidir;

 • Albaraka
 • Halkbank
 • Kuveyttürk
 • Türkiye Finans
 • Vakıfbank
 • Vakıf Katılım
 • Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım

Hac Çekilişi Ne Zaman 2023

Hac çekilişi ne zaman 2023? Hac kayıt başvuru işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden 5 Ocak ile 26 Ocak tarihleri arasında yapılacaktır. Hac kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından çekiliş işlemleri başlayacaktır. Hac kayıt tarihinin son günü olan 26 Ocak tarihinden sonra çekiliş başlayacaktır. Hac çekilişinin ne zaman sonuçlanacağı hakkında şu an için net bir bilgi bulunmamaktadır. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından hac sonuçları ile ilgili açıklaması yapılması beklenmektedir.

Hac Durum Sorgulama

Hac durum sorgulama nasıl yapılır? Hac başvurusu yaptıktan sonra başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını, kurada çıkıp çıkmadığınızı öğrenmek için başvuru sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Başvuru sorgulama işlemi de başvuru işleminin yapıldığı sayfada yer almaktadır. Aynı sayfa üzerinden isterseniz başvuruda bulunabilir isterseniz de başvuru sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

2023 hac başvurusu

Hac Esnasında Sık Sık Okunana Duaya Ne Ad Verilir?

Hac esnasında sık sık okunan duaya ne ad verilir? Hac ibadeti sırasında Müslümanlar tarafından birçok farklı dualar okunmaktadır. Bu dualar arasında en sık okunan duaya Lebbeyk Allahümme Lebbeyk

(Telbiye) duası okunmaktadır. Bu dua ise sadece Hacca giderken okunan bir duadır. Duanın okunuşu ve anlamı aşağıdaki gibidir.

Telbiye Duasının okunuşu;

“Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk, innel hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülk, lâ şerîke lek.”

Telbiye Duasının anlamı;

“Buyur (emret) Allah’ım! Emrine amadeyim buyur! Senin hiçbir ortağın yoktur. Emrine amadeyim buyur! Şüphesiz hamd sana mahsustur. Nimet de mülk de senindir. Senin hiçbir ortağın yoktur.”

Telbiye Duasının okunma fazileti;

İhram giyilip telbiye getirildikten sonra artık ihram yasakları başlamıştır. İhram niyet ve telbiye ile başlar. Telbiyenin çok söylenmesi, hac ve umrede vaktin boşa geçirilmediğine işaret eder. Telbiyenin az söylenmesi ise, zikrin azlığına, malayani ve günahın çokluğuna sebep olur.

Hac Fiyatları 2023 Diyanet

Hac fiyatları 2023 diyanet ne kadar oldu? Hac fiyatları riyal olarak alınmakta olup riyal kurunun Türk lirasında karşılığında hac fiyatları belirlenir. Güncel olarak 1 Suudi Arabistan Riyali 4,99 TL olup Hac ibadeti 16 bin ile 24 bin Riyal arasında değişkenlik gösterir. Hac fiyatları 2023 için şu an net bir bilgi bulunmamaktadır. Hac başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından fiyat bilgisinin paylaşılacağı beklenmektedir.

Hac Parası Ne Kadar 2023

Hac parası ne kadar 2023? Hac parası kura ile çıkanlar için farklı miktarlarda direkt olarak gitmek ve kuraya katılmayanlar için farklı miktarlarda hesaplanmaktadır. Hac kurasına katılan kişiler için 16 bin ile 24 bin Riyal arasında olup kuralsız olarak gitmek isteyenler için ise 20 bin ile 40 bin Riyal arasında değişmektedir.

Hacca Nasıl Kayıt Olunur 2023

Hacca nasıl kayıt olunur 2023? Hacca kayıt yaptırmak isteyen kişiler başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirler. Başvuru işlemlerinin tamamlanabilmesi için kişilerin öncelikle anlaşmalı bankalar aracılığı ile Hac kayıt ücretlerini yatırmaları gerekir. Hac kayıt ücretini yatırdıktan sonra e-Devlet sistemi üzerinden başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hac kayıt ücretini yatırdıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/diyanet-isleri-hac-islemleri adresi üzerinden başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kurasız Hac Fiyatları 2023

Kurasız hac fiyatları 2023 ne kadar? Hac ibadeti için Hacca gitmenin tek yolu kuraya katılmak değildir. Kurasız bir şekilde Hacca gidebilmekte mümkün olup kurasız Hac bedeli daha yüksek olmaktadır. Kura ile yapılan Hac fiyatları 16 bin Riyal ile 24 bin Riyal arasında değişmektedir. Kurasız Hac fiyatı ise 20 bin ile 40 bin Riyal arasında değişmektedir.

Böyle bir tabloda kurasız Hac fiyatı şu şekildedir; 100 bin TL ile 200 bin TL arasındadır.

Genel olarak kurasız Hac ücreti 35 bin Riyal üzerinden hesaplanmaktadır. Böyle bir durumda ise güncel Riyal fiyatı üzerinden hesaplanması durumunda 175 bin TL civarındadır.

2023 Hac Kurası Ne Zaman Diyanet

2023 Hac kurası ne zaman Diyanet? Hac kuraları ile ilgili henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Hac kayıt işlemleri 5 Ocak ile 26 Ocak arasında yapılacak ve kura işlemleri Hac kayıtlarının tamamlanmasının ardından yapılacaktır. Hac kuralarının şubat ayından sonra yapılması beklenmektedir.

2023 Hac Kayıt Yenileme

2023 Hac kayıt yenileme nasıl yapılır? Hac kayıt işlemini yapan ve kuraya katılan ancak kurada ismi çıkmayan kişiler yeni yılda Hacca gitmek için kayıt yenileme işlemi yapmaları gerekir. İlk defa Hacca gidecek olan kişiler kayıt işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirler. Ancak kayıt işlemini önceden yapmış ve yenileme işlemi yapacak kişiler ise Diyanet aracılığı ile yenileme işlemini yapabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.