Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
30.03.2023
A+
A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu yapmak isteyenler gerekli şartlara uygun olması gerekmektedir. Ülkemizin mücadele ettiği covid-19 salgını nedeni ile ihtiyaç sahibi ailelerin oranı ikiye katlamış durumdadır. İşsizlik oranı covid-19 sağlık tedbirleri için yapılan kısıtlamalarda yükseliş göstermiştir. Bu durumun farkında olan devlet ve sosyal yardım kuruluşları sosyal yardım desteklerini arttırmış bulunmaktadır. Türkiye genelinde artış gösteren ihtiyaç sahibi ailelerin oranına karşılık 81 ilin belediyeleri kampanya ve projelerini en hızlısından başlatmış bulunmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de sosyal yardım desteklerini artırarak covid-19 salgını mücadelesinde vatandaşlarına yardım eli uzatmıştır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ili sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar yardım başvuruları şartlarını araştırmaktadır. Merak ettiğiniz bir çok sorunun cevaplarını sizlere yardımcı olmak için içeriğimizde sizlerle paylaşacağız. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Dünya tarihinde eskilerden beri tüketim alışkanlığının var olduğu görülmektedir. Bu da bireylerin hayatta kalma iç güdüsü ile hareket ediyor olmalarından kaynaklanmaktadır.  Dünya değiştikçe ve insanlar öğrendikçe üretim artmıştır. Zamanla da tüketim, üretimi geçmiş durumdadır.

Bireyler, elde ettikleri kazançlar ile geçimlerini sağlamaktadır. Farklılaşan dünya ile de bireyler arasında kazanç yarışı başlamıştır. Bu sebeple de işsizlik ya da çalışılan işten elde edilen kazancın yetersizliği gibi durumlar meydana gelmiştir. Bu da bireyler arasında dengesiz kazançların var olmasına anlamına gelmektedir. Dolayısı ile de bireyler ihtiyaç sahibi durumuna gelmektedir.

Bu hususlarda da devletler, yapıları gereği ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yardım eli uzatmaktadır. Vatandaşların rahat bir yaşam sürüyor olması, ülkelerin kalkınma seviyelerini belirleyen bir durumdur.

Türkiye’nin iller bazında gerçekleştirilen yardım çalışmaları mevcut durumdadır. İhtiyaç sahibi bireyler, il belediyeleri tarafından tespit edilerek, gerekli olan yardımlara ulaşmaları sağlanmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de yardım sağlayan belediyeler arasında yer almaktadır. İhtiyaç sahibi kişiler için çeşitli yardımlar sağlanarak, daha konforlu yaşam sürmelerine olanak verilmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çeşitli alanlarda yardım hizmetleri sunmaktadır. Farklı nedenlerden ötürü yardıma ihtiyaç duyan bireyler için yapılmaktadır bu yardımlar.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen yardım çalışmaları arasındaki en çok rağbet göreni 41 Kart isimli yardımdır. Bu yardım ile bireyler, ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapma kolaylığına erişmektedir. Bu kart ile bireylere maddi yardım sağlanmış olmaktadır.

Yine bu şekilde maddi anlamda yapılan yardımlar mevcut durumdadır. Süt yardımı ve su faturasının ödenebilmesi adına sağlanan destek de maddi anlamdaki yardımlar arasında yer almaktadır.

Bireylerin beslenme ihtiyacı da belediyenin fazlası ile önem verdiği bir husustur.İhtiyaç sahibi bireylerin tespit edilmesinin ardından gerekli olan gıda kolisi yardımları da taraflarına teslim edilmektedir.

İhtiyaç sahipleri için gıda yardımı da sağlamaktadır. Bireylerin sağlıklı beslenebilmesi adına gıda kolileri hazırlanarak, tespit edilen bireylere dağıtımı yapılmaktadır.Ayrıca, yine muhtaç durumda olduğu tespit edilen bireyler için sıcak yemek desteği de sağlanmaktadır. Sıcak yemek yardımı için özel bir isim mevcut durumdadır: Gönül Kazan ismindeki bu yardım ile bireylerin taze yemek ihtiyacı da giderilmektedir.

Aynı zamanda hasta durumdaki ve engel durumu mevcut olan bireyler için sağlık malzemeleri ve gerek görüldüğü taktirde medikal araç- gereç temin edilmektedir. Engel durumu mevcut olanlar için engelsiz nakil aracı hizmeti verilmektedir.

Bu hizmetler dışında, bebek sahibi olan aileler için Hoş Geldin Bebek adlı yardım çalışması ile bebeklerin ihtiyaçlarına dayalı paket yardımı yapılmaktadır. Bebek bezi, maması gibi ihtiyaçlar karşılanmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yardım çalışmaları yürütürken belli şartları sağlayan kişilere ulaşmaktadır. Ayrıca, talep edilen yardıma göre de gereken şartlar değişken olabilmektedir. En başında, 41 Kart yardımı talep etmek isteyen bireyler, ailelerindeki her bireyin kimlik kartlarını ve SGK bilgilerini, belediye yetkililerine iletmek zorundadır. Bu yardımdan, muhtaç durumdaki bireyler faydalandığı için muhtarlıktan onaylı yoksulluk belgesi de belediyeye verilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.

Engel durumu mevcut olan bireyler sağlık raporunu belediyeye vermek durumundadır. Hasta ve engelli olan kişiler, medikal malzemelerden yararlanabilmek için, bu araç- gereçlere gerek duyduklarına dair doktor onaylı belgeyi belediye yetkililerine ulaştırmalıdır.

Bilinmektedir ki, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait başka yardımlar da mevcuttur.Mesela, su faturasının ödenebilmesi için yardım talebinde bulunma hakkına sahip olabilmek için, öksüz, yetim, 65 yaş üstü olmak, dul ya da zaten sosyal yardımlardan faydalanan biri olmak gerekmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlara başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahipleri, çeşitli yollar ile yetkili birimlere ulaşabilmektedir.

Yardım ihtiyacı duyan bireyler, belediyenin çağrı merkezlerini arayarak ulaşabilmektedir. Ayrıca da bu telefon numaraları yoğun hizmet vermektedir. En fazla talep gören başvuru seçeneği budur.

Sadece telefon numarası üzerinden değil, web adres, üzerinden ya da mail üzerinden talep oluşturmak mümkün olmaktadır.https://www.kocaeli.bel.tr/tr/main/contact şeklindeki web adresine tıklayan bireyler, işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Maddi destek kapsamındaki 41 Kart uygulamasından yararlanmak isteyen bireyler, ailelerindeki 16 yaş üstü kişiler için SGK dökümü almalı ve yoksulluk belgesini muhtarlıktan onaylı bir biçimde temin ederek, başvurusunu gerçekleştirebilmektedir. Aslında sadece bunlar yeterli değildir. Kimlik fotokopileri de belediye yetkililerine ulaştırılmalıdır.Aynı zamanda başvuru dilekçesi de doldurulmalıdır. Bu işlemlerden sonra, başvuru formu doldurularak ihtiyaç sahibi olunduğu beyan edilebilmektedir.

Yardım başvuruları Çözüm Masası adı verilen birim ile yapılmaktadır. Yapılan başvurular da Sosyal Yardımlar Değerlendirme Kurulu tarafından kontrol edilmektedir. Bunun için de ev ziyaretleri gerçekleştirilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda da, ihtiyaç sahiplerine mesaj yolu ile bilgi verilmektedir.

41 Kart farklı yardım çalışmalarında da kullanılmaktadır. Giysi ihtiyacı olan bireyler için 41 Kart, giysi temininin sağlanabilmesi adına verilmektedir ve bu sayede bireyler istedikleri kıyafetleri alabilmektedir. Giysi ihtiyacının giderilebilmesi için başka bir seçenek mevcuttur. Bireyler, İzmit ve Gebze’de yer alan Sevgi Mağazaları’na giderek ihtiyaçlarını karşılayabilme olanağına sahiptir. Giysi ihtiyacı duyan bireyler, gerekli olan belgeleri temin ederek, Çözüm Masası birimine başvuruda bulunmalıdır.

Ayrıca 41 Kart, çocukların süt ihtiyacının karşılanabilmesi için de kullanılmaktadır. Tabii bu yardımın karşılanabilmesi için de bazı şartlar mevcuttur. Öncelikle, annenin aile sağlığı merkezinden onaylı fiş alması gerekmektedir. Yardımın devam edebilmesi için 6 ay boyunca düzenli olarak muayene edilmesi şart koşulmuştur. Yardımı almaya hak kazananlar, 41 Kart’a yüklenen 12 litrelik para miktarı ile anlaşma yapılmış olan marketlerden süt ihtiyacını giderebilmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan gıda yardımı ya da hijyen ürünlerinin desteğinin sağlanması talebinde bulunmak isteyen bireyler de,https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/sosyalhizmetler/sosyalyardimlinkine tıkladığı taktirde, istediği işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama.Kocaeli Belediyesi, yapılmış olan başvuruların sorgulama işleminin kolay bir biçimde gerçekleştirilebilmesi adına https://www.turkiye.gov.tr/kocaeli-buyuksehir-belediyesi-hizmetleri-sorgulamaweb adresini vatandaşların hizmetine sunmuştur. Bu link e- Devlet şifresi girilerek sorgulama işlemine izin vermektedir.

Fakat, e- Devlet hesabı bulunmayan ya da yardım başvurularını Çözüm Masası ile görüşme sağlayarak yapmış olan bireyler,https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/cozummasasi/basvuruSorgula linkine tıklayarak, gerekli işlemleri gerçekleştirme imkanına sahip olmaktadır.

Yardım başvurularında kullanılan telefon numaraları ile de sorgulama işlemi gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? Kocaeli Belediyesi yardım türleri her ailenin ihtiyacını giderecek şekilde yardım kampanyaları yapmaktadır. Başlıca yardımlar nakit yardımı, gıda, kömür, eğitim gibi sosyal yardımlar yapılmaktadır. Diğer yardımları sıralayacak olursak; evsiz olanlara barınma yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin eğitim alan çocuklarına kırtasiyesi yardımı, kış aylarında yakacak yardımı, erzak yardımı, hoş geldin bebek projesi, çocuk bezi yardımı, mama yardımı, engelli ailelerine nakit yardımı, 41 kart gıda kartı nakit yardımı gibi vs. daha çok sosyal yardım destekleri sunulmaktır. 

Bütün sosyal yardım desteklerinden bilgi almak için Kocaeli Belediyesi ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım destekleri ayrıntılı bilgi almak için https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/sosyalhizmetler/sosyalyardim sayfasına tıklayarak bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Körfez Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Körfez Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu yapmak isteyen kişilerin belirli şartlara uygun olması gerekmektedir. Fakat sadece yardım kolisinden yararlanmak için değil bütün sosyal yardım desteklerinden yararlanabilmeniz için başvuruda bulunmanız gereken yardımın gerekli şartlarına uygun olmanız gerekmektedir. 

 Bütün yardımlarda gerekli olan şartlardan biri olan sosyal yardımlardan yararlanacak kişilerin ihtiyaç sahibi dar gelirli ya da hiç geliri olmaması gereklidir. Fakat ihtiyaç sahibi olmayan kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmayarak olumsuz olarak cevaplandırılmaktadır. Kocaeli Belediyesi yardım başvurusu yapacak kişilerin internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Yardım kolisi içerisinde temel gıda ürünleri bulunmamaktadır. Koli içerisindeki ürünlerin bazıları şunlardır; çay, şeker, yağ, pirinç, bulgur, fasulye, salça gibi ürünler bulunmaktadır. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne telefonlar üzerinden ulaşmak isteyen bireyler, 444 11 41, 331 39 00 numaralarından birini tuşlayarak istedikleri görüşmeyi yapabilmektedir.

Direk olarak Çözüm Masası ile iletişime geçmek isteyen bireyler ise Alo 153’ü tuşlamalıdır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diğer belediyelerde olduğu gibi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde de gıda yardımı ve hijyen ürünleri yardımı yapılmaktadır. Bu sayede bireyler hem temiz ortamlarda hem de sağlıklı beslenmek için gerekli malzemelerin temini ile rahat yaşam sürebilmektedir.

Gıda paketi yardımı için web sitesi üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Sıcak yemek yardımından faydalanmak isteyen bireyler, Çözüm Masası ile iletişime geçmelidir. Bu yardımı almaya hak kazanan bireyler için, günde iki kere olarak sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Bu uygulamanın adı da Gönül Kazan olarak belirlenmiş durumdadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, maddi yardım olarak 41 Kart uygulamasını devreye sokmuştur. Bu kart sayesinde bireyler ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapabilmektedir. Bu yardımdan faydalanabilmek için maddi yetersizlik içerisinde olmak şart olarak belirlenmiştir.

41 Kart kullanarak süt yardımı almak isteyen anneler, 3 ay doğumdan önce, 3 ay da doğumdan sonra muayene olmak mecburiyetindedir. Bu şekilde doktor onayı alınmaktadır. 41 Kart aracılığı ile su faturasını ödeme hakkına sahip olan bireyler için, her ay 50 TL yükleme gerçekleştirilmektedir. Kartı mevcut olmayan yardım kategorilerinde ise, su faturasına ilişkin olarak %50 oranında fatura indirimi sağlanmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çeşitli sebeplerden ötürü yardıma ihtiyaç duyan bireyleri kanatlarının altına almış durumdadır. İhtiyaç sahibi bireyler, başvuru yaparak hakları olan yardımlardan faydalanabilmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyası

Kocaeli büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyası bir çok alanlarda sürekli yapılmaktadır. Yardım kampanyalarından yaralanmak için her sosyal yardım desteğine göre gereken şartlara uygun olmalısınız. Yapılan sosyal yardım destekleri için başvuruda bulunmak için ve gerekli şartları yardım sunan birimler ile iletişime geçerek en ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz. Talep ve işlem bölüme bakan çözüm merkezine bağlanmanız sizlere en kolay yoldan istediğiniz bilgilere ulaşmanız sağlanacaktır.

Belediye tarafından yapılan yardım projeleri için gerekli bilgilere çözüm merkezinden ulaşabilirsiniz. Yardım kampanyaları için ise Kocaeli belediyesine ait olan internet üzerinden web sitesi girerek duyuruları takip etmeniz gerekmektedir. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası İletişim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası İletişim bilgilerini bir çok insan araştırmaktadır. İnternet üzerinden kolaylıkla bulunabilecektir. Yahut Kocaeli Belediyesi ile iletişime geçerek de öğrenebilirsiniz. Başvuru talepleri ve işlemleri için ilgili birimi olan Kocaeli Belediyesi Çözüm Masası İletişim numarası ALO 444 11 41 numarası ile çözüm masası iletişime geçebilirsiniz.

Kocaeli Belediyesi çözüm masası iletişim merkezi 7/24 olarak hizmet vermektedir. Bundan dolayı istediğiniz her saatlerde iletişim kurabilirsiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İletişim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İletişim bilgilerini aktarmak istiyoruz. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Santral; 0262 318 10 00

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi; ALO 153 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birimlerinin iletişim bilgileri için https://www.kocaeli.bel.tr/tr/main/contact linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Belediye yardımları>>>>