Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula
28.03.2023
A+
A-

Kömür yardımı başvurusu nereye yapılır? Kömür yardımı başvurusu yaparak kış aylarını daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Bilindiği üzere uzun yıllardır devletin vatandaşları için en fazla yaptığı yardımlardan biri de kesinlikle kömür yardımlarıdır. Kömür yardımları sadece belli illere özel bir yardım olmayıp, tüm ülke genelinde dar gelirli aileler için sunulan devlet  yardımlarından sadece bir tanesidir. Kış aylarında yoksul ailelerin yüzünü güldüren kömür yardımı başvurusu yapmak ise oldukça kolaydır.

Kömür yardımı başta yoksul ailelere, kimsesizlere, dul ve yetimlere yapılan bir devlet yardımıdır. Cumhur başkanı tarafından bizzat takibi yapılan kömür yardımını almak için belli şartları taşıyor olmanız gerekir.

Sizler için bu yazımızda kömür yardımı nedir? Kömür yardımı kimlere yapılır? Kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır? Gibi merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vereceğiz. Siz de yazımızı sonuna kadar okuyarak,  bu yardımlar hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu

2023 yılında pek çok haneye  sıcaklık vererek, yüzleri güldürecek olan  kömür yardımlarından siz de kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz. Kömür yardımı 2023 yılında da cumhur başkanı kararı ile yoksul ailelere dağıtılmıştır.

Eğer kömür yardımı almak istiyorsanız kesinlikle devletin verdiği sosyal yardımlardan faydalanıyor olmanız gerekir. Dolayısı ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bünyesinde bir dosyanızın olması şarttır. Ancak bu sayede kömür yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kömür yardımı almak isteyip te sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında her hangi bir şekilde kaydı bulunmayan kişilerin mutlaka ilk olarak kömür yardımı başvurusu dilekçesi  için sosyal yardımlaşma ve dayanışma bünyesinde kayıt oluşturması gerekir.  Kömür yardımı almak isteyen kişilerden çok fazla  teferruat gerektiren şartlar istenmez.  Dar gelirli ailelerin sadece birkaç belgeyi tamamlaması yeterli olacaktır.

Kömür Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Eğer kömür yardımı başvurusu yapmak isterseniz devlete sunmanız gereken belgeler;

  • Nüfus cüzdanı,
  • Kömür yardımı almak istediğinize dair dilekçe

Sadece bu belgeler ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Özellikle dul ve sigortası olmayan kişiler için kömür yardımı almak  işte bu kadar kolaydır. Siz de kış aylarını daha konforlu bir şekilde geçirmek isteseniz yazımızın tamamını okuyarak hemen kömür yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kömür Yardımı Sosyal Yardımlaşma

Kömür yardımı sosyal yardımlaşma ile artık pek çok dar gelirli kişi devletten kömür alabiliyor. Özellikle muhtaç kişiler için kömür yardımları her yıl düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

Kömür yardımları diğer yakacak yardımları ile karıştırılmamalıdır. Çünkü bazı belediyeler kendi illerinde ikamet eden dar gelirli aileler için yakacak yardımı yapar. Bu tür yardımlar askıda fatura sistemi ile ya da para yardımı ile yapılırken, kömür yardımı için para değil, kömür dağıtımı yapılır. Kömür yardımı almayı hak kazanan kişiler için ise devlet görevlileri kömürleri kişilerin evlerine kadar teslim etmektedir.

Kömür Yardımı Sorgulama

Kömür yardımı sorgulama için ilk olarak başvurularınızı doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmanız gerekmektedir.  Kömür yardımı sorgulaması yapacak olan kişiler dijital ortamdan sorgulama yapabilir. Bunun için e  devlet resmi web sitesini ziyaret etmeniz gerekir. E devlet şifreniz ile web siteye giriş yaptıktan sonra burada bulunan arama butonuna aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığının olduğu kısma tıklamanız gerekir.  Bu kısım açıldıktan sonra artık kömür yardımı başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Kaç Torba

Kömür yardımı kaç torba? Gibi sorular kış aylarının yaklaştığı dönemlerde daha fazla gündeme gelmektedir. Çünkü ülkemize çetin kış günleri pek çok aileyi maddi anlamda etkileyebiliyor. Bu nedenle daha rahat bir kış geçirmek isteyen kişiler devletin vereceği kömür yardımının yeterli olup olmayacağını bilmek istemektedir. Her aile için kömür yardımı 30 torba olarak belirlenir. Yani 750 kilo kömür yardımları yapılmaktadır.

Kömür Yardımı Kimlere Verilir?

Kömür yardımı kimlere verilir? Merak edilen bir diğer soru da budur. Kömür yardımı tüm ihtiyaç sahiplerine verilebilmektedir. Başta aylık geliri 701,35 tl altında olan kişiler, fakirlik belgesi olan kişiler eşi ölen kadınlar ve dar gelirli aileler kömür yardımlarından faydalanabilirler.

Sosyal yardım başvurusunda bulunan ve bu alanda kaydı bulunan kişiler için kömür yardımları yapılmaktadır. Eğer fakirlik beleniz yok ise bunun için mahalle muhtarınıza başvuruda bulunabilirsiniz.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımı nasıl alınır? Kömür yardımı il belediyelerinin ve ilçe belediyelerinin sosyal  yardımlaşma  ve yardımlaşma vakfı ile yaptığı bir ortak projedir. Bu proje kapsamında  fakir, yoksul, sigortası olmayan ve kimsesiz olan kişilere kömür yardımı yapılmaktadır. Günümüzde pek çok kişi her yıl düzenli olarak kömür yardımı almaktadır.

Kömür yardımı almak isteyen kişiler nüfus cüzdanları ile ve yine hazırladıkları dilekçeler il belediyelere veya muhtarlıklara başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna verilecek ilk cevap, bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kayıt açmış olması gerekmektedir. Kaydınızı açtıktan sonra dosyanızda kömür yardımından faydalanmak istediğinizi de kesinlikle belirtmeniz gerekmektedir.

Pek çok ihtiyaç sahibi kömür yardımı almak için başvuru yapmasına gerek olmadığını  düşünmektedir. Ancak dar gelirli kişilerin takibi oldukça zor hatta nerede ise imkansızdır. Bu nedenle kışı daha sıcak geçirmek istiyorsanız mutlaka kömür yardımı için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kömür Yardımı Dilekçesi

Kömür yardımı dilekçesi için ikamet etmekte olduğunuz belediyelere başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Kömür yardımına ihtiyacınızın olduğuna dair anlaşılabilir bir dil ile dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Bu sayede rahatlıkla kömür yardımlarından faydalanabilirsiniz.

İnternetten Kömür Yardımı Başvurusu

İnternetten kömür yardımı başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken ise e devlet şifreniz ile e devlet resmi web sitesine giriş yapmak olacaktır.

E devlet sitesine giriş yaptıktan sonra burada bulunan  aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı sosyal ekonomik destek hizmeti kısmına başvuru yapmanız gerekir. Burada bulunan yeni başvuru seçeneğini tıkladıktan sonra karşınıza çıkan formu doldurmanız gerekir.

Kömür Yardımı Başvurusu Yap

Kömür başvurusu yapmanın en kolay yolu kesinlikle dijital ortamlar olacaktır. Buradan e devlet web sitesine giriş yaparak yukarıda belirttiğimiz adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında bağlı bulunduğunuz belediyelere veya muhtarlıklara dilekçe verebilirsiniz.

Kömür Yardımı Alanlar

Kömür yardımı alanlar, bu yardımlardan son derece memnun kaldıklarını belirtmektedir. Devletin verdiği kömürler, yine devletin ilgili personelleri tarafından adrese kadar teslim edilmektedir. Öte yandan devletten alınan kömürlerin satışı kesinlikle yasaktır. Devletten kömür yardımı alıp, bunu satan kişilere bir daha kömür yardımı yapılmamaktadır.

Belediye yardımları>>>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.