İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu
14.02.2023
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu  2022. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi aileler için birçok sosyal yardım projesi yürütmektedir. Bu sosyal yardım projelerinden biri de Ramazan yardımıdır. Ramazan ayının yaklaşması ile İBB tarafından yapılan Ramazan yardımına başvurular başladı. Erzak kolisi şeklinde verilen Ramazan yardımına nasıl başvuru yapılır? Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Kimlere verilir? Gibi merak edilen konu başlıklarına yazımızda değindik.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı nasıl alınır? Ramazan yardımından nasıl yararlanabilirim? Konu başlıkları, ihtiyaç sahibi aileler tarafından merak edilmektedir. Ramazan yardımı belirli şartlara sahip olan aileler için geçerli olan bir sosyal yardım türüdür.

İBB tarafından yapılan Ramazan yardımı, Ramazan kolisi şeklinde dağıtılır. Yardım kolisi içerisinde birçok temel gıda ürünleri bulunmaktadır. Makarna, çay, yağ, şeker, tuz, fasulye vb. çeşitli temel gıda ürünlerinin yanı sıra içerisinde dezenfektan ve sabun gibi temizlik ürünleri de bulunmaktadır. Bu yardım kolisinden yararlanmak için başvuru işleminde bulunmanız gerekir. Başvuru işlemlerini https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresi üzerinden yapıldığı gibi ALO 153 ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesine bizzat gidilerek de yapılabilmektedir. Başvuru kanallarından herhangi birini kullanarak başvuru işlemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Ramazan yardımından kimler yararlanabilir? İBB ihtiyaç sahibi ailelere her yıl düzenli olarak Ramazan ayının yaklaşması ile Ramazan yardımı başvurularını açar ve Ramazan ayının 1 hafta öncesinden itibaren hak sahiplerine sosyal yardım yapılmaya başlanır. Her yıl olduğu gibi bu yılda aynı şekilde Ramazan yardımı yapılmaya devam etmektedir. Ramazan yadımı belirli şartlara sahip olan kişilerin yararlanabileceği bir sosyal yardımdır.

İBB Ramazan yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listedeki gibidir.

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar
 • Engelli, kronik rahatsızlığı olan, bakıma ihtiyaç duyan yaşlılar, eşini kaybetmiş dul kadınlar bu sosyal yardımdan yararlanabilirler
 • Herhangi bir gelire sahip olmayanlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartlarına sahip olan kişiler söz konusu sosyal yardımdan yararlanabilirler. Ramazan yardımı için başvuruda bulunmadan önce mutlaka başvuru şartlarına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Başvuru şartlarını karşılayan İstanbullu vatandaşlar başvuru taleplerinde bulunabilirler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları aşağıda yer almaktadır.

 • Herhangi bir gelire sahip olmamak ya da aylık gelirin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir.
 • İBB Ramazan yardımından yalnızca İstanbullu vatandaşlar yararlanabilirler.
 • Türk vatandaşı olmak ya da Türk vatandaşlığına sahip olan kişiler bu yardımdan yararlanabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Ramazan yardımı olarak ne verilir? Konu başlıkları yardım başvuru talebinde bulunmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. İBB Ramazan yardımı başlığı altında ihtiyaç sahibi aileler için erzak kolisi yardımı yapılmaktadır. İçerisinde temel gıda ürünlerinin bulunduğu erzak kolileri, ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Erzak kolisi içerisinde bulunan ürünler aşağıdaki listedeki gibidir.

 • Paket makarna
 • Bulgur
 • Nohut
 • Mercimek
 • Un
 • Tuz
 • Şeker
 • Temizlik ürünleri
 • Çay
 • Helva
 • Bisküvi ve gofret gibi atıştırmalık
 • Salça

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Ramazan yardımı adrese mi geliyor? Ramazan yardımı başvurusunda bulunanlar tarafından merak edilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusunda bulunan ve başvuruları onaylanan kişilerin, sosyal yardımları ev adreslerine kadar gönderilmektedir. Erzak yardımı şeklinde verilen Ramazan yardımına başvuru yaptıktan sonra başvurunuz incelemeye alınır ve yardıma ihtiyacınızın olup olmadığı tespit edilir.

Yardıma ihtiyacınızın olduğu tespit edilmesi durumunda söz konusu Ramazan yardımından yararlanmaya hak kazanırsınız. Başvuru talebinde bulunduktan sonra yaklaşık olarak 3 hafta içerisinde başvurunuz sonuçlanır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde Ramazan yardımı 15 gün içerisinde yapılır. Yani başvuru tarihinden sonra yaklaşık olarak 30 ile 45 gün arasında Ramazan yardımı adresine kadar gönderilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu talebinde bulunmak için başvuru işleminizi İBB internet sayfası üzerinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz. İBB tarafından dar gelirli ailelere verilen yardım kolisi içerisinde birçok temel gıda ürünü bulunmaktadır. Bu ürünler Ramazan ayında ailelerin rahat edebilmesi ve iftarlarında yemek yapabilmeleri için ihtiyaç duydukları ürünlerden ulaşır. Ayrıca İBB çocukları da unutmayıp yardım kolilerinin içerisine gofret ve bisküvi gibi atıştırmalıklarda eklemektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu talebine bulunmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayın.

 • Başvuru Bilgileri sayfasında yer alan; T.C. Kimlik No, İsim, Soy isim, Doğum tarihi, Covid durumu bölümlerini eksiksiz olarak tamamlayın.
 • İlgili metinleri okuduktan sonra “Onaylıyorum” butonuna tıklayın.
 • “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayın.
 • İletişim Bilgileri sayfasında yer alan; Telefon numarası, Adres bilgisi, İkametgah Yeri gibi sorulara yanıt verdikten sonra “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Son olarak “Ön Tespit Bilgileri” Sayfasında yer alan bilgilerinizi girdikten ve kontrol ettikten sonra başvurunuzun incelenmesi için “Gönder” butonuna tıklayın.

ramazan yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi ailelere yönelik temel gıda ürünlerinin bulunduğu ramazan paketi dağıtımı yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelere destek veren belediyelerden biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesidir. İBB Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu talebinde bulunarak sosyal yardım almaya hak kazanabilirsiniz. İBB erzak ve gıda kolisi başvuru işlemleri birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir. Başvuru talebinizi ister il belediyesine giderek gerçekleştirebilirsiniz. İster de online olarak İBB internet sayfası üzerinden yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine Bizzat Giderek Başvuruda Bulunmak

 • Sosyal güvence durum belgesi, kimlik fotokopisi, ikametgah belgesini ve muhtaçlık belgesini hazırlayarak il belediyesine bizzat gidin.
 • Belediye binasında hizmet vermekte olan müdürlüğe giderek belgeleri teslim edin ve size verilen başvuru formunu eksiksiz olarak doldurun.
 • İstenen evrakları ve başvuru formunu müdürlüğe teslim ettikten sonra başvuru talebiniz alınacaktır. İnceleme aşaması yaklaşık olarak 15-20 gün kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İnternet Sayfası Üzerinden Başvuruda Bulunmak

 • Başvuru işleminizi gerçekleştirebileceğiniz bir diğer yol ise online olarak yapmaktır. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayın.
 • Açılan sayfada karşınıza başvuru formu çıkacaktır. Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlayın.
 • Başvuru formunu tamamladıktan sonra başvuru talebiniz alınacak ve inceleme aşaması bittikten sonra geri dönüş yapılacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Başvuru talebinde nasıl bulunabilir? Başvuru yapmak isteyenler tarafından en çok merak edilen konu başlıklarındandır. İBB Ramazan yardımı başvuru talebinizi birkaç farklı kanal üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. İçerisinde erzak olan koliler halinde dağıtılan Ramazan yardımına başvuru işlemleri aşağıdaki gibi yapılabilmektedir.

 • Başvuru işleminizi online olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesinin internet sayfası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayın. Karşınıza çıkan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlayın. Formu doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Bir diğer başvuru talebinde bulunma yolu ise il belediyesine bizzat giderek başvuruda bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesine bizzat giderek ilgili sosyal yardımlaşma müdürlüğünden başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Belediyeye giderek yapılan başvuru işlemlerinde kimlik kartı fotokopisi, fakirlik belgesi gibi çeşitli belgeler istenmektedir. Bu belgeler değişkenlik gösterebildiği için belediyeyi arayarak hangi belgelerin istendiğini öğrenebilirsiniz.
 • Alo 153 İBB çağrı hattını arayarak da başvuru talebinde bulunabilir, sosyal yardım hakkında detaylı bilgi alabilir ya da istek ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun hangi aşamada olduğuna, onaylanıp onaylanmadığına bakabilirsiniz. Başvuru sorgulama işleminizi İBB internet sayfası üzerinden online bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkine tıklayın. Açılan sayfada sorgulama yapmak için başvuru sahibine ait bilgileri kullanmanız gerekir.

Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasını, doğum tarihini, adını ve soyadını yazdıktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.