Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama
27.03.2023
A+
A-

Ankara büyükşehir belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır, başvuru sorgulama; bilindiği üzere Ankara ilimiz oldukça büyük ve nüfus bakımından fazladır. Bu nedenle işsiz kişilerin sayısı da oldukça fazla olabiliyor.  Bu nedenle dar gelirli aileler için ve yine geçim zorluğu çeken aileler için Ankara büyükşehir belediyesi yardımlarını tüm hızı ile sürdürmektedir. 

Ankara büyük şehir belediyesi gıda yardımları başta olmak üzere, fatura yardımları, giyecek yardımları, eğitim yardımları ve daha pek çok yardımlarda bulunmaktadır. Dar gelirli aileler tüm bu yardımlardan faydalanabilirler. 

Ankara büyükşehir belediyesinin sağladığı bu imkanlardan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahipleri gerekli koşulları taşıdıkları takdirde başvurularını kolaylıkla yapabilirler. Özellikle pandemi sürecinde yoğunlaşan yardım imkanları şimdiden pek çok ailenin yüzünü güldürmeyi de başarmıştır. Belediyenin yaptığı nakdi ve ayni yardımlar sadece tek seferliğine değil, birkaç kez yapılabilmektedir. Yani kişilerin gelir düzeyinde bir artış yaşanmadığı sürece dar gelirli aileler bu tür yardımlardan birkaç kez faydalanabiliyor. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşlarına sağlamakta olduğu bu yardımlara başvuru yapabilmek için, bütün aile bireylerinin kimlikleri ve kimlik fotokopileri, muhtarlık tarafından onaylanmış olan yoksulluk belgeleri, adrese dayalı bir durumda olan aile beyanı fişi ile Sosyal Yardımlar Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü’ne direk olarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarına başvuruda bulunabilmek için aşağıdaki yardım başvuru merkezlerin en yakın olan noktaya ulaşım sağlanmalıdır:

 • Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi
 • Akyurt Aile Yaşam Merkezi
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi
 • Yahyalar Aile Yaşam Merkezi
 • Mamak Gençlik Merkezi
 • Ayaş Aile Yaşam Merkezi
 • Kalecik Aile Yaşam Merkezi
 • Bala Gençlik Merkezi
 • Elmadağ Gençlik Merkezi
 • Araplar Aile Yaşam Merkezi
 • Kahramankazan Aile Yaşam Merkezi
 • OrtapınarYenikent Gençlik Merkezi
 • Altındağ Aile Yaşam Merkezi

Bu yerleri direk olarak ulaşım sağlayarak, yetkililer ile yüz yüze iletişim sağlayıp, gerekli tim bilgiler edinilebilmektedir.

Onun dışında, web sayfası aracılığı ile de gerekli işlemler hakkında bilgi alabilmek ve işlemleri gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

https://sosyalhizmetler.ankara.bel.trweb sayfası adresinden iletişim bilgileri, kimlik ve adres bilgileri belirtilmelidir. Bilgilerin girilmesinin ardından SMS şeklinde onay kodu gelecektir. Gerekli yere girilmesi halinde de alınmak istenen yardım için başvuru yapılabilmektedir. Ek bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. İncelemeler sonucunda karar 1 hafta içerisinde belli olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İnsan hakları ele alındığı zaman, her insanın temel ihtiyaçlarını giderme hakkının olduğu görülmüş olacaktır. Dünya üzerinde yaşayan her bireyin temel ihtiyaçlarını karşılayabilme durumu mevcut değildir. Tarih boyunca da bu böyle süregelmiştir. Böyle durumlar var olunca da , yardım hizmetleri ortaya çıkmıştır. Gerek vakıflar tarafından, gerek kişiler tarafından gerekse de devletlerin hükümetleri tarafından bu hizmetler sağlanmıştır ve sağlanmaya da devam etmektedir.

Zira, yardıma ihtiyacı olan kimselere yapılan yardımlar, kişilerin karakterini ortaya koyarken, devlet hükümetlerinin de ne denli vatandaş dostu olduğunu ve refah seviyesi bakımından da halkının mutluluğunu düşündüğünü göstermektedir. Refah seviyesi yüksek olan ülkelerde, halk mutlu ve rahat bir hayat sürdürmektedir. Ekonomik açıdan pek fazla sıkıntı ile karşılaşmamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti de, halkının mutluluğunu ve ekonomik özgürlüğünü en yüksek seviyede tutmaya çalışarak, ülkenin refah seviyesinin zirvede tutabilmeyi hedeflemektedir.

Bu sebepledir ki seksen bir ilin belediye kurumları tarafından yürütülmekte olan yardım başvuruları düzenlenmektedir. Bu başvurular sayesinde, ihtiyaç sahibi kimseler tespit edilebilmekte ve yardımlar gereken kişilere en doğru şekilde ve en kısa zamanda ulaştırılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmakta olduğu yardımlar hem bütçe açısından hem de kategori açısından geniş bir alanı kapsamaktadır. Covid- 19 sebebi ile işinde sıkıntı yaşayan esnaf kesime ve diğer sektör çalışanlarına, ekonomik açıdan toparlanabilmeleri için maddi yardımda bulunulmuştur ve gereken taktirde bu yardımlar devamlılık göstermektedir. Ankara Büyükşehir Belediye tarafınca, ihtiyaç sahibi kimselerin seyahat etmelerini kolaylaştırmak amacı ile Başken Kartlarına 400’er lira yüklenmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu ve yapmaya devam ettiği yardımlar pandemi süreci ile sınırlı değildir. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da ikamet etmekte olan yardıma muhtaç kimselere, temizlik malzemesi yardımı gibi hizmetler de sağlanmaktadır ki aşağıda detaylıca belirtilmiş haldedir:

 • Üreticiden temin edilmiş olan ürünlerin, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtımı
 • Pandemi sürecinde kötü şartlar ile karşılaşmış olan, farklı meslek gruplarına mensup ihtiyaç sahibi kimselere maddi yardım, alışveriş yaparken kolaylık olması açısından kart verilmesi
 • Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen kıyafet bağışlarının, ihtiyaç sahibi olan bireylere ulaştırılması
 • İhtiyaç sahibi olup da evinde yemek yapamayan kimseler için sıcak yemek, çorba ve günlük olarak ekmek dağıtımı
 • Elver Kampanyası adı altında, yardıma ihtiyaç duymakta olan kimselere para yardımı
 • Karantina sürecinde olan kişilere, şehit ve gazi yakını olan kimselere, altmış beş yaş üstü yaşlı kimselere, engelli ve sağlık çalışanı olanlara düzenli olarak gıda yardımı hizmetleri sunulmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı, ihtiyaç sahibi olan bireylerin belediye tarafından sağlanmakta olan maddi yardımların ve gıda yardımlarının onlara daha rahat ulaşmasını sağlayan bir araçtır. Bu yardımları alacak olanlar için, kart başvurusu yapmak şarttır. Gıda ve maddi yardım bu karta yatırılmaktadır. Bu sayede, Ankara vatandaşları gönül rahatlığı ile, kolayca alışveriş yapma özgürlüğüne sahip olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahiplerine dağıtmakta olduğu alışveriş kartı, her markette geçerli durumdadır. Yani ihtiyaç sahibi birey, dilediği marketten alışveriş yapma hakkına sahiptir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafınca dağıtılmakta olan gıda kolilerinin içerisinde temel gıdalar mevcut durumdadır; kuru fasulye, mercimek, bulgur, nohut ve pirinç yer almaktadır. Farklı olarak; salça, un, yağ ve makarna gibi gıdalar da koliler içerisinde yer almaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilen bu yardımlardan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin başvuru yapabilmesi için, aşağıda sıralanmış olan şartları sağlıyor olması gerekmektedir:

 • O evde sağlanmakta olan kazancın, TÜİK verilerince belirlenmiş olan açlık sınırından aşağıda olması
 • İhtiyaç sahibi bireyin, Ankara ili sınırları içerisinde ikamet etmekte olması
 • Yardıma ihtiyaç duymakta olan kişi, yakacak yardımı başvurusunda bulunmuş ise, evinde doğalgaz kullanmıyor olması
 • Yardım başvurusunda bulunmuş olan bireyin, evine gidilerek yerinde yapılan inceleme sonucu, komisyonca belirlenmiş olan puanın 100 ya da üzerinde olması halinde, başvuru yapma hakkına sahiptir.

Yapılacak olan başvuru, pandemi sürecinin ortaya çıkarmış olduğu zorluklardan ötürü ise aşağıdaki şartlar sağlandığı taktirde yapılan yardımlardan faydalanma hakkı doğmaktadır:

 • Yardım başvurusunda bulunulacak olan aile üyeleri arasında, BAĞKUR’a bağlı biri, kamu personeli, devlet memuru birey, emekli ve sigortalı çalışan kişi bulunmamalıdır.
 • Yardım başvurusunda bulunacak olan ailede bir kişi müracaat işlemi yürütmelidir. İkinci bir kişi başvuruda bulunmamalıdır.
 • Engelli birey olarak ya da altmış beş yaşın üstünde olmak sebebiyeti ile hasta bakım ücreti ve yaşlılık ücreti almıyor olmak gerekmektedir.
 • Yardıma ihtiyaç duyulan evdeki bireylerin Aile, Sosyal ve Çalışma Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan herhangi bir yardımdan faydalanmıyor olma şartı sağlanmalıdır.
 • Covid- 19 salgınının ortaya çıkarmış olduğu sıkıntılardan ötürü, işi kapanmış olan kişilerin kısa çalışma ödeneği yardımından ya da kredi ödeneklerinden yararlanmıyor olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunmak isteyen birinin hayvancılık yapıyor olması durumunda ya da mesleğinin çiftçilik olması halinde, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından sağlanmakta olan herhangi bir yardımdan faydalanmıyor olması gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandığı taktirde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sağlamakta olduğu yardımlara başvuru yapılabilmektedir. Belediye de, sağlamakta olduğu yardımlarını ilçe bazında değerlendirip ona göre bütçe ayırmaktadır. İhtiyaç sahibinin durumuna göre de, sağladığı yardımları yıl içerisinde birkaç defa tekrarlayabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Covid- 19 salgının Ankara Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarına yaşatmış olduğu zorluklardan ötürü, Ankara Belediyesi tarafından gerekli maddi yardımlar sağlanmıştır ki simitçiler için gıda kolisi yardımları ve nakit para yardımları yapılmıştır.

ASTİ’ye bağlı olarak çalışmakta olan taksiciler için de gerekli yardımlar Ankara Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilmiş durumdadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahipleri için Ankara Belediyesi Yardım Kartı oluşturarak, ihtiyaç sahiplerinin rahatça alışveriş yapmalarını amaçlayan bir çalışma yürütmektedir.  Geçici işsizlik yaşayan Ankaralı vatandaşlar için 500 liralık harcama hakkı sunulmuştur. Ayrıca müzisyen, taksici, berber ve kuaför gibi meslekleri icra etmekte olan kişiler de gerekli görüldüğü taktirde bu yardımlardan faydalanabilmektedir.

https://sosyalhizmetler.ankara. Bel.tr” web adresinden Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sağlamakta olduğu yardımlardan faydalanılabilmektedir. Ad- soy ad, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve iletişim bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.

Yardım başvuru formunda istenen bilgiler doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır. Aksinin olması halinde başvuru geçersiz sayılacaktır ve cazi işlem uygulanması da olası hale gelecektir.

 Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Ankara büyükşehir belediyesi yardım kolisi dağıtımına son zamanlarda daha fazla özen göstermeye başlamıştır. Bunun nedeni ise pandemi sürecinde kişilerin maddi olarak yıpranmaları olmuştur. Yardım kolisi almak isteyen kişiler  için birkaç şart mevcuttur. Örneğin hane halkının sayısı ve yine asgari ücretin altında çalışmak durumunda olan kişiler için başvuru yapabiliyor. Özellikle bayramlarda ve ramazan ayında yardım kolilerinin dağıtımı her zamankine göre daha fazla artmıştır. Bu nedenle ihtiyaç sahipleri Ankara büyük şehir belediyesine erzak yarımı için eskisinden daha kolay bir şekilde başvurularını yapabilirler.

Ankara’nın ilçelerinde özellikle altındağ ilçesinde 30 bini aşkın yardım kolisi dağıtılmıştır. Yani kişiler yardım almak istediğinizde bağlı bulunduğunuz ilçeye başvuruda bulunabilirsiniz. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Ankara büyükşehir belediyesi gıda yardımı başvurusu için başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra hakkınızda detaylı bir araştırma yapılacaktır. Bu araştırmalar neticesinde eğer gerçek ihtiyaç sahibi iseniz, bununla ilgili size bir işlem başlatılır. Daha sonra ise ihtiyaç duymakta olduğunuz yardım kolisi sizlere ulaştırılmış olur. Belediye personelleri yaptıkları ince ve detaylı araştırmadan sonra formu doldururken bıraktığınız iletişim numaralarından sizlere dönüş sağlayacaktır. 

Eğer Ankara büyükşehir belediyesinin verdiği gıda yardımlarından faydalanmak isterseniz, ilk olarak başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bunun için ise e devlet web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Şartları Nelerdir?

Ankara büyükşehir belediyesinden gıda yardımı almak istediğinizde sizlere birkaç şart sunulur. Bu koşulları taşımanız halinde yardım kolisini alabilirsiniz. Peki kişilerden istenen şartlar nelerdir?

 • Muhtaçlık belgesi, muhtarlıklardan alınmalıdır.
 • Başvuru sırasında verdiğiniz adreste ikamet ettiğinize dair belge,
 • 18 yaşındaki kişilerin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Gıda yardımı formu,

Tüm bu belgeleri eksiksiz tamamlamanız halinde  hakkınızda gerçek ihtiyaç sahibi olup, olmadığınıza yönelik bir araştırma başlatılır. Bu araştırma neticesinde ise gıda yardımlarından faydalanabilirsiniz.

Ankara  Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama

Ankara büyükşehir belediyesi yardım sorgulama için birkaç adımı takip etmeniz gerekir. Bu sayede başvurularınızın durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gıda yardımı için e devlet üzerinden form doldurmanız gerekmektedir. E devlet üzerinden başvuru yaptıktan sonra sonuçları öğrenmek adına yine e devlet resmi web sitesine giriş yaparak, başvuru durumunuzu kolayca sorgulamanız mümkün olacaktır. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Ne Zaman Dağıtacak?

Pek çok kişinin esas merak ettiği soruların başında Ankara büyük şehir belediyesi yardım ne zaman dağıtacak sorusu yer almaktadır. İlk etapta gıda yardımlarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ise başvuru yapan kişilerin gerekli şartları taşıyıp, taşımadığı hakkında bir inceleme yapılır. Bu inceleme doğrultusunda kişilere eğer gıda yardımı çıkar ise belediye personelleri ihtiyaç sahibi kişilere ulaşım sağlayarak gıda kolilerini dağıtacaktır. 

Bu bağlamda son dönemlerde artan pandemi sürecinde Ankara büyükşehir belediyesi 775 kişiye 500 er tl ila 5 tane koli yardımında bulunmuştur. Buna ek olarak Ankara büyük şehir belediyesi 155 taksici için 35tl durak parası yardımında da bulunmuştur.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyası Başvurusu

İhtiyaç sahipleri için yarım başvuruları tüm hızı ile devam etmektedir. Belediye yardımları kişilere ulaştırmak adına 8 madden oluşan bir şart sunmaktadır. Bunlar ise;

 • Bir handen sadece  bir kişi başvuru yapabilir. Yani aynı hanede yaşayıp ta birkaç kişi yardımlar için başvuru yapamaz.
 • 65 yaş üstü kişiler ve engelli kişiler bu yardımlar için başvuruda bulunabilir. Bunun dışında 65 yaş üstü ve engelli bireylerin sosyal yardımlardan faydalanıyor olmaları da gerekmektedir.
 • Sosyal güvencesi olan veya memur olan kişiler için bu yardımlar yapılamaz. Aynı hanede bir kişi sosyal güvenceye sahip ise veya aynı hanede memur var ise yine bu hane için yardım yapılamayacaktır.
 • Ankara da yaşayıp ta çiftçilik ile uğraşan ve tarım ve orman bakanlığından destek alan kişiler için sosyal yardım yapılamaz.
 • Pandemi nedeni ile işinden çıkarılan veya iş yerleri kapatılan kişiler için pandemi desteği veya kredi imkanı veriliyorsa yine bu kişiler de Ankara büyük şehir belediyesinin yardım başvurusunda bulunamaz.
 • Pandemi nedeni ile işinden çıkarılan ve iş yerleri kapatılıp, farklı mecralardan yardım almayan kişiler Ankara büyük şehir belediyesinin yardım imkanlarından faydalanabilirler.
 • Pandemide kapatılan kıraathane veya berber gibi iş yerlerinde çalışan ve 5 maddelik koşullara uygun olan kişiler için yardım yapılmaktadır.
 • Pandemi döneminde evlerini temizlik yaparak geçindiren kadınlar veya pazar esnafları da 5 maddelik kapsam içinde yer alıyorsa bu yardımlardan faydalanabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Başvurulacak olan yardım kategorisinin formu resmi web sayfasına erişim sağlanarak görüntülenebilmektedir. Mavi Masa web adresine girerek de formlara ulaşmak mümkün olmaktadır. Dijital işlem yapmak istemeyen kişiler, kurumlara giderek yetkililer ile görüşüp gerekli formları alabilmektedir. Ama yapılacak olan başvuru kategorisine göre de belgeler kuruma ulaştırılmalıdır.

Başvurunun takibi e- Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Ankara Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilmekte olan bu yardımlara başvurabilmek için ya da yapılmış olan başvurunun son durumunu öğrenebilmek için telefon görüşmesi sağlanabilmektedir. Başvurulmuş olan yardım kategorisi gıda kolisi ya da maddi (nakit para) yardım üzerine ise 0312 322 11 33 numaralı telefon aranmalı ve oradan bilgi akışı elde edilmelidir. Sıcak yemek hizmeti ile ilgili başvuru yapılacaksa ya da yapılmış ise 0530 010 07 50 numaralı telefon aranarak bilgi elde edilmeli ve ona göre işlem yapılmalıdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne genel anlamda bir ulaşım sağlanmak isteniyorsa Alo Başkent 153 hattı aranmalıdır

Ankara ilçelerinin de yardım telefon numaraları mevcuttur: Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şubeleri’ne bağlı olan Sincan şubesi için (0312) 276 22 31 numaralı telefon hattı, Altındağ şubesi için (0312) 348 44 84 numaralı telefon, Keçiören şubesi için (0312) 322 11 33 ve Çubuk şubesi için de (0312) 837 99 29 numaralı telefon aranmalı, istenilen konu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Telefon görüşmeleri sayesinde internete ya da direk gitmeye gerek duymadan işlemler halledilebilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı

Ankara büyükşehir belediyesi yardım kartı alarak ta ailenizin geçimine destek olabilirsiniz. Bu yardım kartları 500 tl limitindedir. Yardıma ihtiyacı olan kişiler için bu kart verilmektedir. Marketlerden kendi ihtiyaçlarınıza yönelik alış veriş yapabilirsiniz. Kart üzerinden alkol ve tütün ürünleri alımı yasaktır. Bu nedenle alkol ve tütün ürünleri haricindeki temel ihtiyaçlarınız için 500 tl limitindeki kartı kolayca kullanabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin verdiği bu yardım kartlarından 17.500 kişi faydalanmaktadır. Özellikle pandeminden en çok etkilenen kesim yani taksiciler, berberler veya müzisyenler için bu kart verilmektedir. Tüm bunlara ek olarak Ankara büyük şehir belediyesi ihtiyaç sahiplerinin su borçlarını da ödemektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Numarası

Ankara Büyükşehir belediyesi yardım numarası üzerinden ilk olarak bilgi alabilir ve bu numaradan yardım başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Belediyenin yardım numarası ise; 0312 322 11 33 bu numaradan yardım alanına başvuru yapabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Talep Formu

Ankara büyükşehir belediyesi yardım talep formu için web siteyi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız son derece önemlidir.

Belediye yardımları>>>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.