ALO 153 Nedir? ALO 153 Sosyal Yardım Başvurusu

ALO 153 Nedir? ALO 153 Sosyal Yardım Başvurusu
21.09.2022
A+
A-

ALO 153 Nedir? ALO 153 Sosyal Yardım Başvurusu 2023; Alo 153 Beyaz Masa hattı özellikle sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. 2003 yılında kurulan ve halen daha hizmet vermeye devam eden ALO 153 Beyaz Masa hattı, sosyal yardım başvurularının yapıldığı, her türlü görüş ve önerilerin belirtildiği bir hattır. Beyaz Masaya ulaşmak isteyen vatandaşlar ALO 153 numaralı hattı aramanın yanı sıra e-posta ve SMS gibi çeşitli yöntemler ile de ulaşım sağlayabilirler.

ALO 153 Beyaz Masa hattı hakkında merak edilen konu başlıklarını bu yazımızda anlatıyoruz.

ALO 153 Nedir?

ALO 153 Beyaz Masa hattı Nedir? Ne İşe Yarar? Gibi soru başlıkları başta Ankaralı ve İstanbullu vatandaşlar olmak üzere birçok kişi tarafından merak edilmektedir. ALO 153 hattı ile belediyelere ulaşım sağlamak daha kolay olabiliyor. Örneğin kendi ilinizin belediyesi ile iletişime geçmekte zorluk yaşıyorsanız ALO 153 numaralı hattı arayarak il belediyeniz ile iletişime geçmeniz daha kolay olacaktır. ALO 153 numaralı hat birçok belediyeyi kapsadığı için oldukça fazla yoğunluk olabiliyor.

ALO 153 hattı ile sosyal yardımlara başvuruda bulunabilişiniz. İhtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlar ikametgahlarının bulunduğu il belediyesine bağlı sosyal hizmet merkezlerini ya da müdürlükleri arayarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu hizmet merkezlerinden biri de ALO 153 hattıdır.

İBB ALO 153 Beyaz Masa Hattı ile Vatandaşların Sorunlarını Çözüme Kavuşturuyor!

ALO 153 Mavi Masa hattı ile Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlanabiliyorsunuz. Bu gibi birimler yalnızca Ankara Büyükşehir Belediyesinde bulunmuyor. Hemen hemen her ilin belediyesi ALO 153 hattı ile vatandaşlarına hizmet vermektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de aynı şekilde ALO 153 Beyaz Masa hattı ile vatandaşlarına 7/24 hizmet veriyor. İstanbullu vatandaşlar ALO 153 Beyaz Masa hattı aracılığı il İBB’ye bağlanabilir ve her türlü istek, talep, öneri ve şikayetlerini dile getirebilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent 153 Hattı ile Vatandaşlarını Dinliyor!

ALO 153, 2003 yılında vatandaşlara hizmet vermek amacıyla kurulan bir birimdir. ALO 153 numaralı hat üzerinden Mavi Masa ile iletişime geçerek sosyal yardımlar hakkında bilgi alabilirsiniz ya da soru ve görüşlerinizi Ankara Büyükşehir Belediyesine iletebilirsiniz.

ALO 153 Mavi Masa özellikle sosyal yardımlar için tercih edilen bir hattır. 153 numaralı hat üzerinden yetkililere ulaşarak çeşitli sosyal yardımlar hakkında bilgi alabilirsiniz ya da sosyal yardımlara başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. ALO 153 hattı 7/24 hizmet vermektedir. Bu sayede günün herhangi bir saatinde ulaşabilirsiniz. Ancak Mavi Masa oldukça fazla tercih edilen bir birimdir. Bu nedenle günün her saatinde yoğunluk yaşasa da genellikle akşamları daha sakin olabiliyor.

153 Beyaz Masa Ne İşe Yarar?

ALO 153 Beyaz Masa hattı ile vatandaşlar belediye ile iletişime geçerek birçok işlemlerini gerçekleştirebilirler. Özellikle sosyal yardım başvuruları için tercih edilen 153 Beyaz Masa hattını arayarak talep, öneri, şikayet ve görüşlerinizi belediyeye iletebilirsiniz.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için yapılan sosyal yardımlar için başvuruda bulunmanın yollarından biri de ALO 153 Beyaz Masa Hattını aramaktır. ALO 153’ü arayarak sosyal yardımlar hakkında detaylı bilgi alabilir ve başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

alo 153 nedir

153 Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

ALO 153 sosyal yardım başvuruları için arayabileceğiniz numaralardan biridir. İl belediyeleri tarafından yapılan sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen kişiler başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını merak etmektedir. 153 yardım başvurusu nasıl yapılır? ALO 153 sosyal yardımlara nasıl başvuruda bulunabilirim? Soru başlıkları yardım almak isteyen vatandaşlar tarafından aratılan başlıklardır.

İl belediyeleri, vatandaşlarının genel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla her yıl birçok farklı sosyal yardım projesini yürütmektedir. İl belediyeleri tarafından yapılan bu sosyal yardımlara başvuruda bulunmak isteyen dar gelirli vatandaşlar başvuru işlemlerini ALO 153 hattını arayarak gerçekleştirebilirler. Ayrıca söz konusu sosyal yardım hakkına detaylı bilgi almak ve merak ettiklerinizi sormak için de ALO 153 numaralı hattı arayabilirsiniz.

153 Şikayet

ALO 153 hattı yalnızca sosyal yardımlar için hizmet veren bir birim değildir. ALO 153 sosyal hattı vatandaşların görüşlerini, şikayetlerini ve ihbarlarını dinlemek ve vatandaşlara yardım etmek amacıyla da hizmet vermektedir. İl belediyeniz ile ilgili ya da farklı bir konuda şikayetinizi, görüşünüzü veya ihbarınızı iletmek için ALO 153 numaralı hattı arayarak görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Belediyeler Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

İl belediyeleri tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardımlara başvuruda bulunmak ve yardımdan yararlanabilmek için ALO 153 numaralı hattı arayabilirsiniz. ALO 153 ile başvuruda bulunabilir ve sosyal yardımlar hakkında merak ettiklerinizin hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlar aşağıdaki listede yer almaktadır:

 •  Gıda ve erzak yardımı
 •  Para yardımı
 •  Fatura yardımı
 •  Aşevi yardımı
 •  Yeni evlenecekler için eşya ve mobilya yardımı
 •  Öğrenciler için eğitim, kırtasiye ve burs yardımı
 •  Kıyafet yardımı
 •  Sağlık yardımı
 •  Yaşlılara yönelik yapılan çeşitli sosyal yardımlar
 •  Engelli vatandaşlara yönelik yapılan sosyal yardımlar
 •  Sosyal destek kartı
 •  Ev tamiratı, bakımı ve onarımı için yardım

Birçok vatandaş bu sosyal yardımlar arasında özellikle yardım kartını ve eğitim yardımını merak etmektedir. Sosyal yardım kartı ile vatandaşlar belediyelerin anlaşmalı olduğu market zincirlerinden mutfak alışverişlerini yapabilirler. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için verilen market kartına belediye tarafından her ay belirli bir miktarda limit yüklenir. Vatandaşlar ise bu limit ile BİM, Carrefoursa, A101 ve Migros gibi zincir marketlerden alışverişlerini yapabilirler.

Eğitim yardımı ise öğrencilerin, eğitimlerinin aksamaması ve kırtasiye alışverişlerinin karşılanabilmesi için öğrencilere yönelik yapılan bir sosyal yardımdır. Bu sosyal yardıma başvuruda bulunarak kırtasiye ihtiyaçlarınız için maddi yardım alabilirsiniz.

E-Devlet Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İl belediyelerinin sosyal yardımlarına başvuruda bulunmanın yollarından biri de e-devleti kullanmaktır. Birçok işleminizi gerçekleştirebileceğiniz e-devlet sistemi ile belediye yardımlarına da başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Devlet belediye yardım başvurusu nasıl yapılır? Başvuru işlemleri nasıl gerçekleşir? soru başlıkları, sosyal yardımlara başvuruda bulunmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. E-Devlet belediye yardım başvuruları için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayın. Ardından aşağıdaki adımları takip edin.

 •  Kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirin. T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın. (e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek temin edebilirsiniz.)
 •  Uygulamaya git butonuna basın.
 •  Yardım başvurusu yapacağını il belediyesini seçin.
 •  Başvuru formunu doldurun
 •  İlgili metni okuduğunuza dair kutucuğu işaretleyin ve “Kaydet” butonuna basın.

Belediye Yardımı Kimlere Verilir?

Belediye sosyal yardımlarından yararlanmak için genelde maddi durum yetersizliğinin olması yeterli olabilir. Ancak çeşitli sosyal yardımlardan yararlanmak için vatandaşların bazı durumlara sahip olmaları gerekir. Belediye yardımları aşağıdaki kişilere verilmektedir:

 •  Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altına olan kişiler
 •  Muhtaç ve yoksul durumda olan kişiler
 •  Kronik rahatsızlığı olan kişiler
 •  Engelli vatandaşlar
 •  Afetzedeler
 •  Şehit, asker ve gazi yakınları
 •  65 yaş üstü olan sahipsiz ve gelirsiz yaşlı vatandaşlar
 •  öğrenciler
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.