İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
13.03.2023
A+
A-

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama; İBB sosyal yardım kartı ekonomik zorluk sürecinde pek çok kişi mevcut işlerinden çıkarılmak zorunda kalmıştır. Bu ise insanların gelir düzeyinin düşmesine neden olmuştur. İstanbul büyük şehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ise dar gelirli aileler için farklı yardım projelerine imza atmıştır.

İşte bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişiler İBB sosyal yardım kartı nasıl alınır? Sorusunun yanıtını merak etmektedir. Kişiler kendileri için belirlenen koşulları tam olarak yerine getirdiği takdirde sosyal yardım kartlarını alıp, geçimlerini daha kolay hale getirebilirler.

İstanbul Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İstanbul büyükşehir belediyesi tarafından ve kadın, aile hizmetleri le sosyal hizmetler müdürlüğü ile ortak hazırlanan proje sayesinde pek çok dar gelirli aileler tarafından İstanbul sosyal yardım kartı büyük ilgi görmüştür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Dar gelirli aileler için bir umut kapısı olan ve yönetmelikler doğrultusunda hazırlanan gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşan sosyal yardım kartı büyük bir özen ve hassasiyet ile kişilere ulaştırılmaktadır. Çünkü bu karta olan ilgi oldukça fazladır. Yapılan detaylı incelemeler doğrultusunda gerçek ihtiyaç sahipleri bu kampanyadan faydalanmaktadır.

Sosyal karta yapılan başvurular ilk etapta belediyenin görevlendirdiği personeller tarafından en ince ayrıntısına kadar araştırılır. Kişiler gerekli koşulları taşıdığı takdirde sosyal yardım kartından faydalanabiliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapabilmek için ilk olarak fakirlik belgesine sahip olmanız gerekmektedir.  Fakirlik belgesi ile kart başvurusunda bulunan kişiler ise gerekli denetimlere ve incelemelere tabi tutulur.  Akabinde gerçek ihtiyaç sahipleri için kart kullanıma hazır hale getirilir.

 • İBB sosyal kart başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı ise;
 • Sosyal kart başvurusunda bulunacak olan kişilerin üzerinde mal varlığının olmaması gerekir.
 • Sosyal yardıma ihtiyaç duyan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması şartı aranır.
 • İstanbul ikameti olması gerekir. Yani sosyal kart almak isteyen kişilerin İstanbul da oturması şarttır.
 • Başvuru yapan kişilerin sabit bir maşa sahip olmaması şarttır.
 • Fakirlik belgesi almak isteyen kişiler muhtarlıklara başvuruda bulunabilirler.
 • Eşi ölen kadın sosyal kart almak isterse ölüm belgesi almalıdır.
 • Sağlık  problemleri ile çalışması olanaksız olan kişilerin ise sağlık raporu alması gerekir.
 • Çalışan kişiler maaşlarının yetmediğine dair aile sayısı fertlerinin de belirtildiği bir belge sunmalıdır.

Tüm bu şartları ve belgeleri yerine getiren kişiler ise İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna yanıt bulmuş olacaktır.  Bu belgeler hazırlandıktan sonra İstanbul büyük şehir belediyesine bizzat başvurularınızı yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İBB Sosyal yardım kartı maddi zorluk içerisinde olan her hangi bir geliri ve sosyal güvencesini bulunmayan kişilere verilmektedir. İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlara verilen yardım kartı almak için hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması yeterlidir.

İBB Sosyal yardım kartı alan kişilere ayrıca belli dönemlerde İBB Gıda yardımı kolisi verilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Online Başvuru

İBB Sosyal yardımı kartı başvurusu bizzat belediyenin sosyal yardımlaşma birimine giderek yapabileceğiniz gibi internetten online olarak başvuruda bulunabilirsiniz. İBB sosyal yardım kartı online başvuru için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Formu

İBB Sosyal yardım kartı başvuru formu internetten online olarak doldurmanız gereklidir. İBB sosyal yardım karı başvuru formu kişisel bilgileriniz, telefon numaranız ve T.C. kimlik numarasını giderek yapabilirsiniz.

İBB Sosyal yardım kartı başvuru formu doldururken mutlaka sizden istenen bilgilerin eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama E-Devlet

İBB sosyal yardım kartı sorgulama için online kanalları kullanabilirsiniz. Ayrıca kartı aldıktan sonra belediyenin belirlemiş olduğu marketlerden  de alış veriş yapmanız mümkün olacaktır. İstanbul sosyal kart limiti için marketlerin kasiyerlerinden sorgulama yapmalarını da rica edebilirsiniz. Bu yöntemler dışında başka bir şekilde limit sorgulama işlemleri yapılamamaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBB Sosyal yardımı kartı başvuru sonrası sizden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeler hanede yaşayan kişi sayısı ve gelir durumunu gösteren belgedir. Bu belgeleri elden yada posta ile ilettikten sonra başvuru süreci sonuçlanacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

Pek çok kişi tarafından merak edilen konuların başında İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek? Sorusunun cevabına bakacak olursak; ilk olarak başvuru yapan kişiler için tekrar bir denetim söz konusu olacaktır. Denetimler sırasında ise sosyal yardım kartı kullanıma kapatılır. Denetimler sonunda ise gerçek ihtiyaç sahiplerine kart tahsisi yapılır. Akabinde denetimler sırasında kapatılan kartlar için aynı miktar geri yüklenir. Ve kartlar kullanıma aktif hale getirilmiş olur.

İBB Sosyal Yardım Katı Başvuru Sorgulama

İBB sosyal kartı başvuru sorgulama için e devlet web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında e sgk web sitesinden de sorgulama yapmanız mümkün olacaktır. Sorgulama yapmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken adımlar ise;

 • E devlet resmi web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Bu sayfadan yardım talebi sayfasına giriş yapmalısınız.
 • E belediye  yardımları kısmına giriş yaptıktan sonra sorgulama sayfasına gidebilirsiniz.
 • Kendi isminize tanımlı sayfa üzerinden tüm belediyelerin yardımlarını görüntüleme şansına da sahip olacaksınız.
 • Tüm bunların dışında https://sosinc.İBB.gov.tr/basvuru/basvurusonucuızleme adresinden de detaylı sorgulama yapma imkanına sahipsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ayın Kaçında Yatıyor?

İBB sosyal yardım kartı ayın kaçında yatıyor? Gibi soruların yanıtını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Denetimlere tabi tutulan sosyal yardım kartlarının yatırılma süreleri birkaç ya sürebilir. Yani her sene değişiklik göstermektedir. Bu nedenle net bir tarih söylemek doğru olmayacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerli?

İBB sosyal yardım kartı nerelerde geçerli? Pek çok ihtiyaç sahibinin merak ettiği sorulardan biri haline gelmiştir. İstanbul yardım kartı için ilk olarak belediye bazı marketler ile ihaleye girmektedir. Bu doğrultuda kartın hangi marketlerde kullanılacağı konusunda kişilere bilgiler sunulur. Yardım kartı ile hizmet veren marketlerde sosyal karttan para çekmek için özel post cihazları kullanılır. Bu post cihazlarının olduğu tüm marketlerden alış veriş yapmanız mümkün olacaktır

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

İBB sosyal kartı hangi marketlerde geçerli? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

 • Çağrı marketleri
 • Bim marketleri
 • Carfoursa,
 • Happy center marketleri
 • Kim marketleri,
 • Onur alış veriş marketleri,
 • Şok marketleri,
 • Ucz marketleri,

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Yardıma ihtiyacı olan kişiler için verilen İBB sosyal kartı limiti ne kadar sorusu sıklıkla sorulabiliyor. Bunun için belirlenen ilk limit 500 tl dir. Daha sonraki dönemlerde ise bu limitler 500 tl 1000 tl 1500 tl 2500 tl gibi artışlara tabi tutulmaktadır. Bu kartın limiti herkes için aynı değildir. Dolayısı ile üç farklı kategoride kişilerin kullanımına sunulur. Düşük, orta ve üst düzey limitler olarak adlandırılmaktadır. Bu limitlerin esas nedeni ise belediye personellerinin detaylı araştırmasına dayanmaktadır.

Evde yaşayan kişi sayısına ve ihtiyaç durumuna göre limitler belirlenmektedir.

İBB Yardım Kartı Kimlere Verilmektedir?

 • Fakirlik belgesi olan kişilere verilir.
 • Her hangi bir sosyal güvencesi olmayan ve belli bir maaşı olamayan kişilere verilir.
 • Eşi vefat eden kadınlara verilir.
 • Sağlık sorunları ile çalışma durumunun olmaması halinde kişilere verilir.
 • İstanbul ilinde ikamet eden kişiler için geçerlidir.
 • Asker aileleri için verilen bir sosyal yardım kartıdır. Yani asker aileleri de bu karttan faydalanabilir.
 • İşsiz olan kişiler için verilir.
 • Tc vatandaşı olan kişiler için geçerli bir karttır.

İBB kartı kimler için verilir? Sorusunun yanıtını öğrendikten sonra siz de ihtiyaç dahilinde bu karta başvuru yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

İBB sosyal yardım kartım kayboldu ne yapmalıyım? Soruları sorulduğunda ilk olarak kartınızın kullanıma kapatılması gerekmektedir. Bunun için ise alo 153 telefon numarasını aramanız şarttır. Kayıp veya çalıntı ihbarında bulunabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor Mu?

İBB sosyal yardım alan kişileri verilen yardımlar maddi durumunuza bağlı olarak belli aralıklarla yada düzenli olarak her ay yatırılmaktadır. Her ay düzenli olarak yardım parası almak için maddi durumunuz ve geliriniz bağlı olarak değişmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecektir?

Sosyal yardıma başvuran kişilerin kartları aralık ayında kişilere sunulur. Ve yine aralık ayında denetimi yapılır. Bu denetimler sırasında ise sosyal kartlar hizmet vermeyi durdurur. Denetim süresi yaklaşık 3 ay gibi bir sürede yapılmaktadır.

Yapılan denetim sonuçları yetkili birimler tarafından ihtiyaç sahibi olan kişilerin cep telefonu numaralarına bilgi amaçlı gönderilir. Eğer sosyal kart yardımına başvuru yaptı iseniz ve telefon numaralarınızı değiştirdi iseniz ilk olarak telefon numaralarınızı değiştirdiğinize dair yetkililere bilgi vermeniz ve bu doğrultuda telefon numarası güncellemesi yapmanız gerekmektedir.

Sosyal kartların 15 ila 20 mart aralığında kullanıma açık hale gelir. Daha sonra 3 aylık ücret kartlara yatırılır. Bu sayede ihtiyaç sahipleri kartlarına yüklenen yardımı marketlerde alış veriş yaparak değerlendirebilirler. Öte yandan kartların aktif olması durumda kişilere verilmesinden itibaren bir gün içinde kullanıma açık hale getirilir.

Eğer İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek? Gibi soruların yanıtını detaylı bir şekilde öğrenmek isterseniz, alo 153 beyaz masa hattını arayıp detaylı bilgi alma olanağınız da mevcuttur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İletişim

Adres : İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kemalpaşa Mh. 15 Temmuz Şehitleri Cd. No:5 34134 Fatih / İSTANBUL

Telefon : +90 (212) 455 1300

Vergi No:4810024824

Vergi Dairesi: Hocapaşa

İbb beyaz masa sosyal yardım kartı : https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/beyazmasa

İbb sosyal yardım kartı başvurusu :https://sosinc.ibb.gov.tr/Basvuru/BasvuruSonucuIzleme

Yardım Kartı Başvurusu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.