Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula
31.03.2023
A+
A-

Amasya Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu Bolu ilin çalışma olanakları oldukça üst seviyede olmaktadır. Meslek alanları genellikle tarımcılık, ormancılık, sanayi, turizm gibi ekonomik yönleri güçlü alanlarda faaliyet göstermektedirler. Fakat geçtiğimiz dönemler de yaşamış olduğumuz covid-19 salgını içerinde bütün meslek ve iş alanlarında ekonomik kriz yaşanmıştır. Bu ekonomik kriz insanları geçim sıkıntı içerine çekmiştir. Geçim sıkıntı çeken vatandaşlara Bolu Belediyesi sosyal yardım destekleri vererek ekonomik sıkıntı çeken ailelerin maddi durumlarının düzeltebilmelerine yardımcı olmaktadır.

Meslek ve iş alanlarında zorlu döneme giren vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmektedir. Bolu Belediye yapmış olduğu kampanyalar ve projeler ile insanların temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır.

Bolu Belediyesi covid-19 salgını döneminde vatandaşların yaşadıkları sıkıntıları göz önünde bulundurarak sosyal yardım desteklerini arttırmıştır. Yapılan sosyal yardım destek başvuruları incelenerek yardıma ihtiyaç sahibi olan vatandaşların listesi oluşturulmaktadır. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar belirlendikten sonra hangi tür yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilmektedir. Sosyal yardımlar insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dağıtılmaktadır. Okumuş olduğunuz içeriğin içerinde Bolu Belediyesine Bağlı olarak ikamet eden ihtiyaç sahibi olan kişilerin sosyal yardımlar hakkında bilmesi gereken konular yer almaktadır.

Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Bir insanın yaşamını sürdürebilmesi için, temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olması gerekmektedir. Temel ihtiyaçlar, kişinin rahat bir biçimde yaşayabilmesinin en doğal yoludur.

Dünyada 7 milyardan fazla insan yaşamaktadır; maalesef ki, her biri temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde kazanç elde edememektedir. Dünya üzerinde birçok kişi işsiz, kimsesiz, bakıma muhtaç yaşlı, engelli, ağır hasta ya da çocuğuna tek başına bakmak zorunda kalan anneler olarak nitelendirilmektedir.

Bunların sonucunda, ihtiyaç sahibi kimselere yardım edilebilmesi için devletler çalışmalar yürütmektedir. İhtiyaç sahibi kişiler, yaşadıkları ülkenin vatandaşı oldukları taktirde, devletlerinin yapmakta olduğu yardımlardan faydalanma hakkına sahiptir. Yardımlardan faydalanabilmeleri için de, devletin gerekli kurumlarına bunu belirtmeleri gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarından ihtiyaç sahibi olan kişiler için çalışmalar yapmaktadır. Devlet, herkesi ayrı ayrı tespit edemeyeceğinden ötürü, yardımlar için başvuru sistemi oluşturmuştur. Bunun için de il belediyelerini görevlendirmiştir.

Amasya Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Amasya Belediyesi, yardıma muhtaç kimseler için yardım çalışmaları yapmaktadır. Yapmakta olduğu yardımlar için, ihtiyaç sahibi kimseleri öncelik sırasına göre belirleyip, yardımları o şekilde ulaştırmaktadır. Sigortalı işi bulunmayan kişiler, kimsesizler, yaşlılar ve engelli bireyler öncelik kapsamına girmektedir.

Bu kişiler için, yakacak yardımı, giyecek yardımı, gıda kolisi yardımının yanında; temizlik ürünleri temini, kırtasiye malzemesi gönderimi ile eğitim görmesi gereken çocuklara yardım, Amasya Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca pandemi sürecinde sokağa çıkma kısıtlaması sebebi le dışarıya çıkamayan 65 yaş üstü yaşlılarımız için ve kronik rahatsızlığı sebebi ile dışarı çıkamayan hastalarımız için, ödemeyi kapıda yapmaları koşulu ile market alışverişi sağlanmaktadır.

Amasya Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Amasya Belediyesi bünyesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmakta olan bu yardımlardan faydalanabilmek için bazı şartları sağlıyor olmak gerekmektedir.

Gereken şartlar sağlandığı taktirde, Amasya Belediyesi yetkilileri tarafından doğruluğu tespit edilmektedir. Ardından da gerekli tim yardımlar en kısa sürede ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaştırılmaktadır. Tüm gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Fiziksel sıkıntılardan ötürü ya da çevresel faktörler sebebiyeti ile çalışamayacak durumda olan, hane halkının geçimini üstlenmiş olan kişi
 • Gazi ya da şehit yakını olan kimseler
 • Korona virüs dönemi nedeni ile işten çıkarılmış olanlar ya da esnaf olarak, geçici bir dönem dükkanı kapanmış olanlar
 • Ailesinde bulunan her birey için, aylık ortalama kazancın, o dönemin asgari ücreti olarak belirlenmiş olan ücretin üçte birinden (3/1) daha az kazanç elde eden bireyler
 • Ailesinin yoksulluk içinde olduğunu belge ile beyan eden öğrenciler
 • Amasya sınırları içerisinde ikamet etmekte olan ve fakirlik durumunu muhtarlık birimi ile tasdik etmiş kimseler
 • Yaşlılık, engellilik durumu, kaza geçirmiş olmak, şiddet görmüş olmak gibi sebeplerden ötürü temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeyde olan bireyler için yardım hizmeti sağlanmaktadır.

Bu şartlar çerçevesinde Amasya Belediyesine müracaat ederek, alınmak istenen yardım belirtilmelidir.

Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kişinin isteği dahilinde Amasya Belediyesi binası ziyaret edilerek, yardım başvuru isteği beyan edilebilmekte ve gerekli işlemler hakkında daha detaylı bilgi alınabilmektedir.

Onun dışında, dijital bir çağda yaşıyor olmamızın avantajlarından yaralanmak isteyen kişileri için de internet üzerinden Amasya Belediyesi’nin resmi web sayfasına ulaşmak mümkündür. https://amasya.bel.tr/ linkine giriş yapıldığı taktirde Amasya Belediyesi’nin resmi web sayfasına erişim sağlanmış olacaktır. Ardından “İletişim” seçeneğinden, başvurusu yapılmak istenen yardım ile ilgili, yetkililer ile görüşme sağlanabilecek şekilde gerekli işlemler yapılmalıdır.

Amasya Belediyesi’nin kendi bünyesinde gerçekleştirmekte olduğu bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin başvuruları, yetkililer tarafınca incelemeye alınmaktadır. Kendisi adına ya da ailesi adına başvuru yapmış olan kişi, detayları görüşmek amacı ile çağırılmaktadır. Görüşmeye çağrılmış olan kişi, yardım başvuru formuna ek olarak, yoksulluk derecesini belirten belge, öğrenci var ise öğrenci belgesi, engellilik durumu mevcut olan birey için sağlık raporu gibi belgeleri yanında götürmelidir. Bu belgeler değerlendirildikten sonra, yerinde inceleme yapılmak üzere başvuru sahibinin evi ziyaret edilmektedir. Değerlendirmeler ışığında gerekli çalışmalar başlatılarak, yardımlar kişiye ulaştırılmaktadır. Yapılmakta olan yardımların ne derecede ve ne sıklıkta olacağı, yardım ihtiyacı duyan kimsenin durumuna göre değişkenlik arz etmektedir.

Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu E-Devlet

Amasya Belediyesi’nin sunduğu yardım başvurusu hizmetlerine e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Yardım başvurusu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • Arama çubuğunda “Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu” yazarak arayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada, başvurmak istediğiniz yardım türünü seçin.
 • Başvuru formunu açın ve istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurun.
 • Başvuruyu gönderin.

Başvurunuzun durumunu, yine e-Devlet üzerinden “Amasya Belediyesi Yardım Başvuru Sorgulama” hizmetinden takip edebilirsiniz.

Amasya Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Yardım başvurusunda bulunacak olan kişinin, kimlik numarası, gelir durumu, kendi üzerine kayıtlı tüm malları form üzerinde gerekli görülen kısımlara yazılmalıdır. Aynı şekilde, başvuruda bulunmuş olan kişinin ailesinin, işsizlik durumu bulunan bireylerinin ya da bu kişiler arasında engel durumu bulunan biri, yaşlı biri var ise formda gereli yer doldurulmalıdır. Form eksiksiz ve yanlışsız bir biçimde doldurulmalıdır ki aksi taktirde cezai yaptırım ile karşılaşılmaktadır.

Unutulmaması gereken bir husus vardır ki o da girilen tüm bilgilerin ilgili merciler tarafından dikkatli bir biçimde kontrol edildiğidir. Resmi bir iş ile meşgul olurken ciddi olunmalıdır.

Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yapılmış olan yardım başvurusunun akıbetini öğrenebilmek için, bu işler ile ilgilenmekte olan kurumlarla iletişime geçilmesi gerekir. Başvurunun hangi aşamada olduğu ya da bir sıkıntı ile karşılaşıp karşılaşılmadığını öğrenebilmek bu yol ile mümkündür.

Dolayısı ile ilgili merciler ile görüşme sağlayarak başvurumu son durumun öğrenilebilir, bir problemin varlığı dahilinde de yapılması gerekenler anında öğrenilebilmektedir.

İsteğe bağlı bir şekilde yetkililer ile yüz yüze görüşme sağlanabilmektedir. Ayrıca belediyenin 0358 218 80 00 numaralı telefonu üzerinden de görüşmeler sağlanabilmektedir.

Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yardım başvuruları hakkında, kuruma gitmeden de bilgi alınabilmektedir. Yardım başvurusu yapmak isteyen kişinin izleyeceği yol hakkında bilgi edinme hakkı da bulunmaktadır. Yapılmış olan başvuru hakkında son durum bilgisi de edinilebilmektedir. Amasya Belediyesi’ne ait telefon numarası: 0358 218 80 00

Amasya Belediyesi Gıda Yardımı

Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan Amasya ikametgahlı bireyler için, günlük sıcak yemek hizmeti sunulmaktadır. Onun dışında maddi açıdan yine bu ihtiyacını karşılayamayan kimseler için kuru gıda kolisi yardımı yapılmaktadır. Bunun sıklığı, ihtiyaç sahibinin durumuna göre belirlenmektedir.

Yapılan sıcak yemek ve kuru gıda kolisi yardımı Amasya Belediyesi tarafınca gerçekleştirilmektedir ve tamamı ile ücretsizdir.

Amasya Belediyesi Maddi Yardım

Maddi yardım sağlanması, yoksulluk derecesinde gösterilmekte olan kimseler için acil ilaç niteliğindedir ve bu yardım kategorisi Amasya Belediyesi tarafınca fazlası ile önemsenmektedir.

Mahalle muhtarlıklarından alınmış olan yoksulluk belgesi ile bu yardımlardan faydalanabilmek mümkün haldedir.

Onun dışında, Amasya Belediyesi tarafınca, kırtasiye yardımı, yakacak yardımı gibi hizmetler de yardıma muhtaç kimselere ulaştırılmaktadır.

Yoksulluk belgesi mevcut kimseler için, şehir içinde ücretsiz bir şekilde seyahat etmesini sağlayacak kartlar temin edilmektedir.

Artı olarak, pandemi sürecinde işinden çıkarılmış olan ya da dükkanını geçici bir süre için kapatmak mecburiyetinde kalmış esnaf kişilere maddi yardımlar ulaştırılmaktadır.

Kirada oturmak zorunda olan ve bunu karşılayamayan, yoksulluk belgesi sahibi kimselere de kira yardımı yapılmaktadır.

Amasya Belediyesi, kendi sınırları içerisinde yaşam sürdüren, yardıma muhtaç vatandaşlarına her türlü hizmeti sağlamak için çaba göstermektedir. Amasya’da ikamet etmekte olan, yardıma muhtaç kimseler, mutlaka başvuruda bulunmalıdır. Zira Türkiye Cumhuriyeti’nin refah seviyesinin yükselip alçalacağını halkın durumu belirlemektedir.