İBB Anne Kart Nedir? Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Anne Kart Nedir? Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?
22.10.2022
A+
A-

İBB Anne Kart Nedir? Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023. Anne kart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından annelere ve çocuklarına destek olmak amacıyla başlatılan bir projedir. Annelerin ve çocukların şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz bir şekilde seyahat edebilmesine imkân sağlar. Anne Kart, yalnızca toplu taşıma araçları olmayıp, anlaşmalı marketlerde ve çeşitli alanlarda da kullanılabilmektedir.

Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Anne Kart Nedir? Anne Kart Nerelerde Geçerli? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Anne Kart Online Başvuru

Anne Kart avantajlarından yararlanmak isteyen Anneler, başvuru işlemlerini online ortamda gerçekleştirebilirler. Başvuru talepleri İstanbul Büyükşehir Belediyesinin internet sayfası üzerinden alınmaktadır. Anne Kart başvuru talebinde bulunmak için https://www.istanbulkart.istanbuk/anne-kart linkin tıkladıktan sonra aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Sayfanın altında yer alan “Şimdi Başvur” linkine tıklayın.
 • Cep telefon numaranızı yazdıktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Kimlik doğrulama işlemi için T.C. kimlik numaranızı ve doğum tarihi bilgilerinizi yazdıktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Kişisel bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi yazdıktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Şifre oluşturun.
 • Başvuru formunu doldurun.

Anne Kart Nasıl Alınır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi birçok sosyal yardım projesinde yerini almaktadır. Bu projelerden biri de Anne Karttır. Anne Kart Nasıl Alınır? Konu başlığı İstanbullu Anneler tarafından merak edilmektedir. Anne Kart birçok avantaja sahip olan özel bir kart türüdür. Anne Kart sayesinde, toplu taşıma araçlarına ücretsiz bir şekilde binebilir, market avantajlarından yararlanabilir ve çeşitli sosyal yardım taleplerinde öncelikli olabilirsiniz.

Anne Kart başvurusunda bulunmadan önce başvuru şartlarını kontrol ederek şartlara uygun olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz. Anne Kart başvuru şartlarına uygun olan kişiler başvuru işlemlerini İBB internet sitesi aracılığı ile gerçekleştirebilirler.

Anne Kart Başvurusu

0 ile 4 yaş aralığında çocuğu olan annelerin yararlanabileceği Anne Kart, başvuru işlemleri online olarak yapılabilmektedir. Anne kart almak isteyen annelerin başvuru işlemlerini İBB internet sayfası üzerinden gerçekleştirebilirler. İnternet tarayıcınızdan https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart linkine tıklayın.

Daha önceden kayıt işlemi yaptırdıysanız hesabınıza giriş yapın. Herhangi bir kaydınız yoksa öncelikle kayıt işleminizi yaptırmanız gerekir. Kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart adresine gidin. Giriş işleminizi yaptıktan sonra başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formu üzerine yer alan ve doldurulması istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olmalısınız.

E-Devletten Anne Kart Nasıl Alınır?

Anne Kart başvurusu yapmak isteyenler tarafından en çok merak edilen başlıklardan biri de E-Devletten Anne Kart Nasıl Alınır? Başlığıdır. Anne Kart başvuru işlemleri online bir şekilde yapılabilmektedir. Başvuru talepleri yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediyesi internet sayfası üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru talebinde bulunmak isteyenler, https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart adresine gittikten sonra başvuru formunu doldurmaları yeterli olacaktır.

Anne Kart başvuruları şu an için E-Devlet sistemi aracılığı ile yapılamamaktadır.

Anne Kart Limiti Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısı sonrasında 17 Temmuz 2022 yılından itibaren 0 ile 4 yaş aralığında çocuğu olan Annelere Anne Kart desteği verilmektedir. Çocuklarının ihtiyaçlarını gidermekte olan Annelere destek vermek amacıyla ulaşımın ücretsiz olmasını ve çeşitli alanlarda kullanılma imkânı sağlayan özel karttır. Anne Kart kullanımında belirli bir limit bulunmaktadır. Kart sahipleri bu limit kadar ulaşım alanında ve diğer alanlarda kartlarını kullanabilirler.

Anne Kart limiti aylık olarak yenilenmektedir. Kontör olarak da adlandırılan Anne Kartın içerisindeki aylık olarak 150 TL limit bulunmaktadır. Bu limiti 1 ay boyunca kullanabilirsiniz. Diğer ay limitiniz yenilenecektir. Ayrıca kart sahipleri kartlarının içerisinde ne kadar olduğunu öğrenmek için sorgulama işlemi yapabilirler.

Anne Kart Kaç Yaşa Kadar?

Anne Kart yalnızca belirli bir yaş aralığında çocuğa sahip olan Annelerin yararlanabileceği bir kart yardımıdır. Yeni Anne olan kişiler için İBB tarafından çeşitli sosyal destekler verilmektedir. Bu desteklerden biri de Anne Kart yardımıdır. Anne Kart ile belirli bir limit dahilinde ulaşım ücretlerinden yararlanabilir ya da birçok alanda kartınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca kartınıza bakiye yükleme işlemi de yapabilir ve bir banka kartı gibi belirli alanlarda kullanabilirsiniz.

Anne kart kaç yaşa kadar geçerli olur? Konu başlığı yardımdan yararlanmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Anne Kart yalnızca 0 ile 4 yaş aralığında yani 48 aylığa kadar olan çocuklar için geçerlidir.

Anne Kart Kaç Dakika Arayla Basılır?

Anne Kart sahibi olanlar tarafından sıkça araştırılan konu başlıklarından biri, Anne Kart kaç dakika arayla basılır? Başlığıdır. Anne Kart birçok avantaja sahip olan oldukça avantajlı ve kullanışlı bir karttır. Birçok avantaja sahip olmasının yanı sıra bir dezavantaja da sahiptir.

Anne Kart ile ilgili en çok şikâyet basım süresi nedeniyle gelmektedir. Basım süresi 15 dakika olan Anne Kart, İstanbul gibi hayatın hızlı olan bir bölgede uzun bir süre gibi gelmektedir. Ancak projenin yeni olması ve sistemin tam olarak tamamlanmadığı ve İstanbul’da ulaşım süreleri uzun sürmesi ile bu sürenin çok fazla olmadığını görebilirsiniz. İstanbul Kart basım süresinin ileride değişeceği ve çeşitli özelliklerini aktif hale geleceği bilinmektedir.

Anne Kart Vapurlarda Geçerli Mi?

Anne kart vapurda geçerli mi? 0 ile 4 yaş aralığındaki çocuğa sahip Anneleri sahip olabileceği Anne Kart birçok ulaşım aracına ücretsiz bir şekilde binebileceğiniz sağlamaktadır. İBB meclisi ücretsiz seyahat kartı programı çerçevesinde verebileceği Anne Kart, metro, metrobüs, otobüs, tramvay ve vapurlarda kullanılabilmektedir.

Anne Kart A101’de Geçerli Mi?

Anne Kart, seyahat kartı olarak bilinen özel bir karttır. Toplu taşımalara ücretsiz bir şekilde binebilmenizin yanı sıra içerisine bakiye yükleyerek ya da aylık limit dahilinde çeşitli alanlarda da kullanılabilmektedir. Anne Kart kullanım alanları arasında en çok merak edilen konu başlıklarından biri de, Anne Kart A101’de Geçerli Mi? konu başlığıdır.

Anne Kart BNB, Beltur, Sosyal Tesisler, İspark, İsper, Migros, İtaksi ve Hamidiye Otomatlarına kullanılabildiği gibi A101 marketinde de kullanılabilmektedir. A101 marketi birçok kurum ve kuruluş ile anlaşmalı bir markettir.

anne kart başvurusu nasıl yapılır

Anne Kartı Başkası Kullanırsa Ne Olur?

Anne Kart yalnızca kart sahibi adına basılır ve yalnızca kart sahibi tarafından kullanılabilir. Kişiye özel olarak üretilen Anne Kart kesinlikle bir başkası tarafından kullanılmaması gerekir. Başkası tarafından kullanılması halinde kart iptaline gidilir ve para cezası uygulanır.

Anne Kart 150 Kontör Ne Demek?

Anne kart sahipleri, kart içerisinde yer alan bakiyenin 150 Kontör olarak ifade edildiğini gördüğü zaman, Anne Kart 150 kontör ne demek? Başlığı araştırmaktadır. Anne Kart içerisinde 150 TL bulunan ve her ay yenilenen bir karttır. Yalnızca 0 ile 4 yaş arasındaki çocuk sahibi Anneler için verilen ücretsiz ulaşım kartı içerisinde bulunan bir limitin bir diğer ismi ise kontördür. Yani Anne Kart içerisinde bulunan 150 TL’lik limit, aynı zamanda 150 Kontör olarak da bilinmektedir.

Anne Kart Ücreti Ne Kadar 2023?

Anne Kart başvuru işlemlerinde başvuruda bulunmak isteyenlerin, başvuru bedeli olmak üzere alınacak olan ücreti ödemeleri gerekir. Başvuru ücretini ödedikten sonra sizden bu ücretin haricinde herhangi bir aylık ya da yıllık ücret talep edilmez. Yani başvuru ücreti 1 kez olarak verilmektedir. Anne kart başvurusu için 2023 yılında istenen başvuru ücreti 10 TL olarak belirlenmiştir. Başvuru formunu doldurduktan sonra başvurunuzun tamamlanması için adınıza kayıtlı herhangi bir banka kartı ile 10 TL’lik başvuru ücreti ödemeniz gerekir.

Anne Kart Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 0 ile 4 yaş arasında çocuk sahibi olan anneler için ücretsiz ulaşım imkânı sağladığı Anne Kart, ile birçok avantajdan yararlanabilirsiniz. Anne Kart başvuruları online olarak İBB internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru sahiplerinin, başvuru şartları olarak istenen 3 şarta sahip olmasının ardından başvuru formunu doldurmaları ve başvuru ücretini ödemeleri yeterli olacaktı.

Anne Kart sayesinde, metro, metrobüs, vapur, otobüs, tren gibi toplu ulaşım araçlarına ücretsiz bir şekilde binebilmeniz imkan vermektedir.

Anne Kart Sorgulama

Anne Kart içerisinde bulunan 150 TL’lik limit dahilinde birçok ulaşım aracı ile ücretsiz bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Kartınız içerisinde bulunan limitin bitmesi durumunda toplu taşıma araçlarını kullanamazsınız. Bu nedenle bakiyenizi ara sıra kontrol ederek ne kadar bakiye kaldığını öğrenebilirsiniz. Bunun için Anne Kart sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Anne kart sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart linkine tıklayın.

 • Açılan sayfada giriş işlemi yapın.
 • Ardından kart bilgilerinizi kontrol ederek başvuru sorgulama işleminde bulunabilirsiniz.

Ayrıca akıllı telefonlarına İstanbulkart – Dijital Kartım mobil uygulamasını indirip giriş yaptıktan sonra da kart bilgilerinize dair detaylara ulaşabilirsiniz.

Anne Kart Başvuru Şartları

Anne Kart sahibi olmak isteyenlerin öncelikle başvuruş şartlarını karşılıyor olmaları gerekir. Şartları karşılayan anneler başvuru taleplerini İstanbul Büyükşehir Belediyesinin internet sayfası aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Anne Kartta aranan ilk şart 0 ile 4 yaş arasında çocuğa sahip olmaktır. 0 ile 4 yaş arasında çocuğu olan Annelerin aşağıdaki diğer şartlara sahip olmaları halinde başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

 • Türkiye Cumhuriyet Vatandaşı olmak
 • 0 ile 48 ay arası (0-4 yaş) çocuğun ya da çocukların bulunması
 • İstanbul il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak

Anne Kart için aranan başvuru şartları bunlardır. Herhangi bir ek şart aranmamaktadır

Anne Kart Başvuru Yerleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 17 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 0 ile 4 yaş aralığında çocuklu anneler Anne Kart desteğinden yararlanabileceklerdir. 0-48 ay çocuğu olan İstanbullu Anneler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Anne Kart projesi ile Annelerin ulaşım ücretlerine destek

verilmektedir. Anne Kart başvuru işlemleri şu an için yalnızca İBB internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Anne Kart başvuru işlemi tamamlandıktan sonra başvurular incelemeye alınır. İnceleme aşaması yaklaşık olarak 15 gün kadar sürmektedir. 15 gün içerisinde başvuru sahibinin iletişim adresleri üzerinden geri dönüş yapılarak başvurularının sonuçlanır söylenir.

Başvuru sonucu onaylanan kişiler Anne Kartlarını İstanbulkart Başvuru Merkezine giderek teslim alabilirler.

Anne Kart Başvuru Takip

Anne Kart başvuru işlemini tamamlayanlar başvuru takip sistemi ile başvurularının hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilirler. Başvuru takip sisteminde “Başvurunuz Onaylandı” ya da “Ürün Alınmaya Hazır” gibi bir ifade, Anne Kart başvurunuzun onaylandığını ve teslim alabileceğini ifade etmektedir. Anne Kart başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak için İstanbul Büyükşehir Belediyesinin internet sitesini kullanabilirsiniz. Anne Kart başvuru için ve başvuru takibi için https://istanbulkart.istanbul/anne-kart linkine tıkladıktan sonra giriş işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Ekranda mevcut başvurunuz ile ilgili sonuçları bulabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını bu ekrandan öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca başvurusu onaylananlar tarafından en çok merak edilen konu başlıklarından biri, Anne Kartımı Nasıl Teslim Alırım? Başlığıdır. Anne Kartınızı teslim alabilmenizi 2 yolu bulunmaktadır.

Kartınızı isterseniz İstanbulkart Başvuru Merkezlerini ziyaret ederek teslim alabilir ya da 11,75 TL tutarındaki kargo bedelini ödeyerek PTT kargo aracılığı ile adresinize gelmenizi isteyebilirsiniz.

Anne Kart Marketlerde Kullanılır Mı?

Anne Kart sayesinde şehir içerisinde ücretsiz bir şekilde ulaşım imkanından yararlanabileceğiniz gibi içerisinde bakiye yükleme işlemi yaparak tıpkı normal bir banka kartı gibi çeşitli yerlerde de kullanabilirsiniz. Anne kart sahipleri, Anne Kart Marketlerde Kullanılır Mı? başlığını merak etmektedirler. Anne Kart, BNB, Beltur, Sosyal Tesisler, İs park, İsper, Hamidiye Otomatları gibi alanlarda kullanılabildiği gibi Migros ve A101 gibi anlaşmalı marketlerde de kullanılabilmektedir.

Anne Kartınızın içerisine online bir şekilde ya da İBB kart mobil uygulaması içerisinden bakiye yüklemesi yaparak anlaşmalı yerlerde kartınızı komisyonsuz bir şekilde kullanma imkanına sahipsiniz.

Anne Kart Müşteri Hizmetleri

Anne Kart ile ilgili merak ettiklerinizi, sormak istediklerinizi ya da herhangi bir sorun yaşamanız durumunda Anne Kart müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz ve yardım almanız yeterli olacaktır. Anne Kart müşteri hizmetleri kesintisiz bir şekilde kullanıcılarına hizmet vermektedir. Ancak müşteri hizmetleri iletişim adreslerine bağlı olarak hizmet alma süreniz farklılık göstermektedir. En hızlı yanıt alabileceğiniz iletişim adresi Whatsapp müşteri hizmetleridir.

Anne Kart müşteri hizmetleri iletişim adresleri aşağıdaki listede yer almaktadır. İstediğiniz yöntem ile müşteri hizmetlerine bağlanarak yardım isteyebilirsiniz. · https://cozummerkezi.ibb.istanbul/login/citizen internet adresine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan formu doldurarak talebinizi iletebilirsiniz.

 • Bir diğer müşteri hizmetleri iletişim adresi ise ALO 153 Çözüm Merkezidir. Ancak ALO 153, yoğun bit hat olduğu için bağlanma süreniz uzun sürebilir.
 • 0552 153 00 34 numaralı WhatsApp hattı üzerinden de müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

Anne Kart Limiti Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 0 ile 4 yaş aralığında çocuğa sahip olan annelerin toplu taşımadan ücretsiz bir şekilde yararlanabilmesine imkan sağlayan Anne Kart projesini başlattı. Birçok sosyal projelere öncülük eden İmamoğlu’nun yeni projesi ise yeni anne olmuş kişiler için verilen Anne Kart desteğidir.

Anne Kart sahibi olan kişilerin kartlarına her ay düzenli olarak belirli bir limit yüklenir. Bu limit dahilinde toplu taşım araçlarını ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Kart içerisine yüklenen limit aylık olarak düzenlenir ve herhangi bir basım sınırı bulunmaz. Yalnıza kart basım süresi 15 dakika şeklinde kartınızı sınırsız basım hakkı ile içerisindeki limit boyunca kullanabilirsiniz.

Anne Kart limiti 2023 yılında 150 TL olarak belirlenmiştir. Anne Kart sahiplerinin kart bakiyeleri her ay 150 TL olarak güncellenir. Kart sahipleri tarafından karıştırılan durumlardan biri de kart limitinin güncellenmesidir. Kartınızın içerisine bakiye yüklemesi yapabilirsiniz. Bu bakiyeyi ise anlaşmalı noktalarda kullanma imkanı sahipsiniz. Kartınız 2 farklı bakiye türüne sahiptir. Birincisi, normal bakiyedir. İkincisi ise kontördür.

Normal bakiye türü, kendinizin yüklediği ve anlaşmalı yerlerde geçen bakiyedir. Kontör ise İBB tarafından her ay 150 TL olarak yenilenen toplu taşıma ücretidir.

Anne Kart Limiti Bitince Ne Olur?

Anne kartınızın içerisindeki limit, kontör miktarı ne kadar ise toplu taşıma araçlarını o kadar kullanma imkanı sahipsiniz. Kart sahipleri tarafından en çok merak edilen konulardan biri ise Anne Kart limitinin bitmesi durumunda ne olacağıdır. Anne kart limitinizin biterse kartınızı artık ödemeler için kullanamazsınız. Kartınızı tekrar kullanabilmek için mutlaka içerisine bakiye yükleme işlemi yapmalısınız.

Anne Kart Kaç Günde Çıkar?

Anne Kart başvurular yaklaşık olarak 15 gün kadar sürmektedir. 15 gün içerisinde kart almaya hak kazanırsanız, kartınızı PTT kargo aracılığı ile adresinize teslim edilmesini isteyebilir ya da İstanbulkart Başvuru Merkezini ziyaret ederek birkaç dakika içerisinde kartınızı teslim alabilirsiniz. Kart başvurunuz onaylandıktan hemen sonra kartınız basılır ve yetkililere teslim edilir. Kartınız İstanbulkart Başvuru Merkezine gönderilir. Sizde kartınızı isterseniz başvuru merkezine bizzat giderek teslim alabilirsiniz.

Anne Kart Kimlere Verilir?

Anne Kart kimlere verilir? Anne karttan kimler yararlanabilir? Anne kart başvurusunda bulunmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Anne kart için yalnızca birkaç şartı karşılıyor olmanız yeterlidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan İstanbullu Annelerin, 0 ile 4 yaş aralığında çocuk sahibi olması kart alabilmeleri için yeterlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.