Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Telefon Numarası ve Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Telefon Numarası ve Sorgulama
20.03.2023
A+
A-

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Bursa Büyükşehir Belediyesine birçok ihtiyaç sahibi aileler yardım başvurusu yapmaktadır. Başvurular gerekli birimlerde incelenerek onaylanmaktadır. Onaylanan bütün başvurular Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımlarından yararlanmaktadır. 

Bursa ili kalabalık bir nüfusa sahip olduğu için yardımların daha kolay ve rahat olması açısından nakit yardımı yerine kartlı sisteme geçiş sağlamıştır.

Kartlı sistemde dağıtılacak olan yardım kartının adı Kart16” olmuştur. Bursa Büyükşehir Belediyesinin anlaşmış olduğu Vakıfbank kartın basımını gerçekleştirecektir. Yardım başvuru sonrası temel ihtiyaç yardımı alacak ailelere kart16 ücretsiz olarak ihtiyaç sahibi ailelere teslim edilecektir. 

Kart16 başvurusu

Kart16’ya sahip olan ailelere aylık olarak nakit yüklenecektir. Yüklenen nakit ile sadece ürün alışverişinde bulunacaklardır. Kart16 Bursa’nın 17 ilçesinde kullanım sağlanmaktadır. Kartın bir özelliği ise kredi kartı gibi kullanım sağlanmasıdır. Bu şekilde ihtiyaç sahibi ailelerin mahcup ve rencide olmadan alışverişini yapması sağlanmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Dünya üzerindeki insanlar geçimlerini kazandıkları paralar ile sağlamaktadır. Kazanılan paranın miktarına göre de hayat kalitesi yükselmektedir.

Fakat, dünyadaki adalet sistemi herkese adil davranmamaktadır. Bu sebeple de kimi çalışanlar geçimlerini sağlayamayacak şekilde maaş almaktadırlar. Kimisi de işsizlik durumu sebebiyeti ile hiçbir gelir kaynağı bulunmayarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır.

Bu tür durumlar kişilerin haklarının yerine getirilmemesi anlamına gelmektedir. Temel ihtiyaçlarını karşılayarak, düzgün bir yaşam sürdürmek her bireyin hakkıdır. Maddi durum sıkıntısı sadece çalışılan işin sıkıntı yaratmasından ya da işsizlikten kaynaklanmamaktadır. Geçim derdi ile karşı karşıya kalan kişiler fiziksel ya da ruhsal sebeplerden ötürü çalışamayacak durumda olan kişiler de olabilmektedir. Aynı zamanda yaşından ötürü çalışamayacak durumda olan kimseler de mevcut durumdadır.

Bu tür kişilere yardım edilmesi gerekmektedir. Yardımsever kişilerin ve derneklerin ulaştırmakta olduğu yardımlar herkese ulaşmayabilmektedir. Bu sebepledir ki devletin yardım düzenlemeleri yapması beklenmektedir. Türkiye’nin 81 ilinde yardıma ihtiyaç duyan kimseler için çalışmalar yürütülerek, bu kişilerin hayat kaliteleri yükseltilmeye çalışılmaktadır. Bu kişilere ulaşabilmek için de yetkili kişiler görevlendirebilmekte ya da ihtiyaç sahibi kimselerin başvuru yapmasını sağlayabilmektedir. Bu şekilde ihtiyaç sahibi kimseler rahatlıkla tespit edilebilmektedir. Kişilerin ihtiyaç durumları göre de yardımlar en kısa zamanda ulaştırılmaktadır.

Aşağıda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım çalışmalarına yer verilmiştir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç durumda olan kişileri tespit ederek gerekli işlemleri gerçekleştirmektedir. Ama Bursa Belediyesi’ni bu denli meşhur yapan şey KART16 Sosyal Yardım Kartı uygulamasının yürürlükte olmasıdır. İhtiyaç sahibi kimselerin daha kolay şekilde ihtiyaçlarını giderebilmesi adına bu işlem gerçekleştirilmektedir. Bu kart Bursa Belediyesi ile Vakıfbank arasındaki anlaşma sonucu basılarak, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Bursa Belediyesi’nin oluşturmuş olduğu “Bursa ile Omuz Omuza” kampanyası ile yardıma muhtaç durumdaki kişilere ulaşmak daha kolay hale getirilmiştir. Bu kampanya çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı sağlanabilmektedir. Özellikle de pandemi döneminin getirmiş olduğu zorluklar sebebiyeti ile işsiz kalmış kişilere ya da esnaf bireylere gıda yardımı yapmak ayrı bir önem kazanmıştır.

Bu kişilerin yoksulluklarının ispatlanması gerekmektedir. Muhtarlıklardan yoksulluk belgesi temin edilmelidir. Yetkililer tarafından da doğrulandıktan sonra yardımlar devreye sokulmaktadır. Ayrıca, yoksulluk belgesi başvuru için yeterli değildir. Yetkili mecralar ek belgeler isteyerek, yapılmak istenen başvuru kategorisi ile uyumlu olup olmadığını tespit etmektedir. Bu sebeple de bilgiler doğru ve eksiksiz olarak paylaşılmalıdır.

Başvuru yapmış olan kişinin durumuna bağlı olarak yardımlar süreklilik kazanabilmektedir. Kuru gıda paketlerinin yanında Bursa Belediyesi’nin sağlamakta olduğu bir hizmet daha mevcuttur ki o da “C Vitamini Destek Paketi” olarak adlandırılmaktadır. Bu paket doğrultusunda kolilerin içerisinde taze meyve ve sebzeler bulundurularak kişilerin vitamin ihtiyacı karşılanmaya çalışılmaktadır. Kişilerin sağlığı ön planda tutularak, beslenme konusuna önem verilmektedir.

Yine aynı şekilde Bursa ile Omuz Omuza kampanyası yürütülerek, Bursa Büyükşehir Belediyesi Esnaf ve Çalışanı Gıda Destek Paketi adı altında çalışmalar yürütülmektedir. Maddi sıkıntılar ile karşılaşan esnaf ve çalışanlar için nefes alma kaynağı olan çalışmalar yürütülmektedir. Başka bir yardım çalışması ise yardımsever kimseler tarafından, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı bir biçimde çalışılan “Ekmek Sepeti” başlığı altındaki yardımlardır. Bu konuda yardımsever bireyler, ihtiyaç sahibi kimselerin süt, ekmek ya da yumurta gibi ihtiyaçlarını karşılamalarına vesile olmaktadır.

Sağlıklı bir biçimde beslenmek her bireyin hakkıdır. Sağlıklı beslenebilmek için de Bursa Belediyesi tarafından yürütülen bir çalışma olan glütensiz beslenme gıda paketi de ihtiyaç sahibi kimselere ulaştırılarak, ihtiyacı olan besinleri sağlıklı bir biçimde almaları sağlanmaktadır. Engelli bireylerin de yaşamında iyi şeylerin olmasını isteyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi olanlara medikal malzeme yardımında ve ilaç yardımında bulunarak, yaşam kalitelerini arttırmak üzerine çalışmalar yürütmektedir. Maddi yardım da sağlanmaktadır.

Engelli olup olmadığına bakılmaksızın, kişinin ihtiyaç durumuna göre medikal araç- gereçler o kişiler için de sağlanabilmektedir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için belediyeye başvuru yapabilme hakları bulunmaktadır. Kişilerin işitme cihazına ihtiyaç duymaları dahilinde bu hizmet de onlara sunulmaktadır. Takip edilmeleri sağlayacak cihazlar ya da iki tipte olan (manuel bir biçimde kullanılan ve akülü olarak kullanılan) tekerlekli sandalyelerin de temini sağlanabilmektedir. Tıbbi malzemeler için de yardım çalışmaları yapılarak, ihtiyaç sahiplerinin durumları iyileştirilmeye çalışılmaktadır.

Gerekli görüldüğü taktirde, ihtiyaç sahibi kişilere giysi yardımı, öğrenciler için kırtasiye yardımı, bebekler için mama ve bez yardımı gibi çalışmalar da yürütülerek, bu ihtiyaçların da sağlanmasına vesile olunmaktadır. Yeni doğmuş olan bebekler için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Hoş geldin Bebek adını verdiği bir proje bulunmaktadır. Bu proje ile devlet hastanesinde doğmuş olan bebeklerin ihtiyaçları bir nebze de olsa giderilmektedir. Yaşanan doğal afet sonrası sosyal yardım hizmeti sağlanarak, mağdur durumdaki kişilerin yaralarına merhem olmaya çalışılmaktadır. Ramazan aylarında da sosyal yardım çekleri ile yardım sahiplerine ulaşılmaktadır. Mağdur durumda olan kadınlar için sığınma evleri mevcuttur. Burada barınmaları sağlanmaktadır. Kimsesiz erkekler için konuk evleri mevcut durumdadır. Onlara da burada hizmet verilmektedir. Aynı zamanda dışarıdan gelmiş olan kimselere de yardım edilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi bu tür yardımlar için devamlı olarak kendini yenilemektedir. İhtiyacı olan kimselere daha rahat ulaşım sağlayabilmek adına titiz çalışmalar yürütmektedir. Her yıl daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedeflemektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Yardıma muhtaç durumdaki kişiler, yardım kategorilerine dikkat ederek başvuruda bulunmalıdır. Kişilerin yoksulluk ve muhtaçlık durumlarına dikkat edilerek öncelik sırası belirlenmektedir. Sabit bir kazancı olmayan Bursalı vatandaşların Kart16 uygulamasından faydalanma hakkı bulunmaktadır.

Kişilerin diğer ihtiyaçları için inceleme yapılmakta ve yoksulluk durumlarına, ihtiyaç durumlarına göre yardımlar sağlanmaktadır. Kişilerin tıbbi ürün talebinde dikkat edilen husus maddi durumları ve sağlık durumları olmaktadır. Yeni doğum yapmış kişilerin, devlet hastanesinde doğum yapmış olması yeterli bir sebeptir. Tek sefere mahsus olarak gerçekleştirilen bu yardımın devamı istendiği taktirde Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na dilekçe yazılarak başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yardım başvuru formuna binadaki yetkili birimler aracılığı ile ulaşmak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda web sayfası üzerinden ön talep formu oluşturulabilmektedir. Ön talep formuna https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvurulinki üzerinden erişim sağlayarak, gerekli olan tüm bilgileri doldurmak mümkün olmaktadır. Form doğru bilgiler ile eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurularını yapacak ihtiyaç sahibi aileler Bursa il sınırları içerinde yaşamaları gerekmektedir. Diğer bir şart ise sabit gelirleri olmamaları gerektiğini unutmamalıdırlar.

Sosyo-ekonomik ihtiyaç sahibi ailelere veya kişilere verilen kart16, tıbbı malzeme ve Afet Destek yardımı gibi ihtiyacı olan yardımlar için internet üzerinden ön başvuru yapabilmektesiniz. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ön talep formu doldurulduğunda da, belediye binasında form doldurulduğunda da olumlu sonuç oluştuğu taktirde başvuru sahipleri ile iletişime geçebilmektedir.

Yürütülen yardım çalışmaları, başvuru sahiplerine en kısa sürede ulaştırılmaya çalışılmaktadır. Ama yoğunluk oluşabilmektedir. Başvuru takibi https://www.bursa.bel.tr/ linki üzerinden ya da belediyeye ait telefon numarası üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesine yapmış olduğunuz sosyal yardım işlemini sorgulamak için E-Devlet sistemine kayıtlı olduktan sonra sorgulayabilirsiniz. 

Dünyayı ve ülkemizi saran covid-19 salgının verdiği hasarlardan biri çok kişini işten çıkarılması ve işsiz kalmasıdır. Bu durum üzerine diğer belediyelerin yaptığı gibi Bursa Büyükşehir Belediyesi ’de sosyal yardımlarını arttırmıştır. 

Gerekli inceleme ve araştırmalardan sonra ihtiyaç sahibi olarak belirlenen ailelere ve kişilere yardım sağlanarak biraz da olsa ihtiyaçlarını temin etmektir.  Bursa Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu sosyal yardımların neler olduğunu öğrenmek için belediyenin resmi İnternet sitesine ziyarette bulanabilirsiniz. Sosyal yardım başvurunuz onaylandıktan sonra E-Devlet sistemine girerek Bursa Büyükşehir Belediyesi bölümünden sorgulama yapabilirsiniz. 

Bursa Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Bursa Büyükşehir Belediyesinin sağlamakta olduğu yardımlar hakkında bilgi edinebilmek ya da başvuru takibi gerçekleştirebilmek adına 444 16 00 numaralı telefon aranabilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelerin gıda ihtiyaçlarını erzak yardımı adı altında karşılamaktadır. 

Erzak yardımı yanı sıra ihtiyaç sahibi aileler kart16 ile de temel ihtiyacı olan ürünleri istedikleri şekilde alabilecektir. 

Bursa Büyükşehir belediyesi erzak yardımı faaliyetinde 130 bin ihtiyaç sahibi aileye yardım sağlamaktadır. Her hafta 10 bin meyve-sebze filesi, ayda 30 bin gıda kolisi ve ayda 30 bin temel temizlik malzemesi olarak yardımlarını devam etmektedir. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sağlamakta olduğu bu yardımlara başvuru dahilinde ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Başvuruda bulunabilmek için de Osmangazi ilçesinde yer alan Bursa Büyükşehir Belediyesi Binasına gitmek uygun olmaktadır. Bu tercih edilmek istenmezse belediyeye ait telefon numarası üzerinden ya da resmi web sayfası üzerinden de iletişime geçerek başvuruda bulunmak mümkün olmaktadır.

Eğer ki yardıma muhtaç durumdaki birey Kart16 hizmetine başvurmak istiyor ise, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na direk kendisinin gitmesi gerekmektedir. Aynı zamanda engelli bireylerin yardım başvurusu da bu birim üzerinden kabul görmektedir. Başvurunun sonrasında, ev adresine inceleme ekibi gönderilmektedir. İnceleme ekibi de rapor oluşturmaktadır. Bu rapor sayesinde kişinin alacağı yardım ve bu yardımın sıklığı belirlenecektir.

Başvuru formunun yanında istenmekte olan bazı evraklar mevcut durumdadır. Aşağıda belirtilmiştir:

  • Aile içerisinde engelli birey bulunuyor ise sağlık raporu formun yanında teslim edilmelidir.
  • E- Devlet üzerinden alınan SGK dökümü form ile beraber teslim edilmelidir.
  • E- Devlet üzerinden temin edilecek olan işsizlik ödeneği ya da iş kaybı olması sebebiyeti ile alınan tazminat belgesi de form yanında belirtilmesi gereken bir belgedir.
  • Başvuruda bulunmuş olan ihtiyaç sahibi bireyin eşi ceza evinde ise cezaevi belgesi, form ile birlikte götürülmesi gereken bir belgedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarından biri olan vitamin paketi için ALO153 hattı aranabilmektedir. Farklı bir seçenek olarak https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru linki üzerinden başvuruda bulunmak mümkün olmaktadır. İhtiyaç duyulan yardımdan faydalanabilmek için Bursa ile Omuz Omuza sloganı yer alan kısma tıklamak gerekmektedir. Bu link başvuru yapacak olan kişi için bir ön bilgilendirme formudur. Bu form incelendikten sonra, gerek görüldüğü taktirde adrese ziyaret yapılarak, Sosyal İnceleme Raporu hazırlanarak gerekli komisyona sunulmaktadır. Bu komisyonun incelemeleri sonucunda da başvuru kabul edildiği taktirde yardımlar gerçekleştirilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu

Ekmek Sepeti uygulaması gönüllü vatandaşlar tarafından yürütülmektedir ve süt, ekmek, yumurta ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktadır. Bu projede destekçi olmak isteyen yardımsever bireyler, kupon dağıtmak ya da kupon almak isteyen kişiler BE Şaş’ın resmi web sayfası üzerinden başvuru yapmalıdır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin C Vitamini uygulaması sayesinde de sağlıklı beslenme gerçekleştirilmektedir. Bunun için de e- belediye üzerinden başvuru yapma şansı bulunmaktadır.

Aynı zamanda Ramazan aylarında sıcak yemek hizmeti de verilmektedir.

Ramazan ve Kurban Bayramlarına özel gıda kolisi dağıtımı da yapılmaktadır. Düzenli bir biçimde yapılan gıda kolisi yardımları da mevcut durumdadır. Gıda kolisi yardımı yapılmaz ise de Kart16 yardımı başvurusu yaparak faydalanabilirsiniz

Bursa Osmangazi Yardım Başvurusu

Bursa Osmangazi yardım başvurusu yapabilmek için Osmangazi Belediyesi’nin resmi internet sitesinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru işlemlerini hafta içi ve mesai saatleri içerinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Çalışma saatleri ve resmi tatil günleri başvurular işleme alınmamaktadır. Hafta içi pazartesi-Cuma günleri ve saat 08:00-17:00 saatleri içerinde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bursa Nilüfer Belediyesi Gıda Yardımı 

Bursa Nilüfer Belediyesi gıda yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların Nilüfer ilçesi sınırları içerisinde oturum sağlamaları gerekmektedir.

Nilüfer ilçesi sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi kişilerin veya ailelerin, kimsesizlerin, engellilerin ve yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamak için Nilüfer belediyesi ayırdığı bütçe ile özel dağıtım sağlayacaktır. İncelemeler sonrası belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere belediye bizzat kendi dağıtım yapacaktır. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yapmakta olduğu yardımlar kategorileri içerisinde yer alan maddi yardım için Kart16 uygulaması mevcut durumdadır. Bu kart sayesinde, ihtiyaç sahiplerinin işlerini görebilmeleri daha da kolaylaştırılmış olmaktadır. Kart Vakıfbank tarafından basılmaktadır ve her ayın 10 ile 20. Günleri arasında bakiyeye yükleme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kullanılmayan para bir sonraki aya devredilmektedir.

Bursa Yıldırım Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu

Bursa Yıldırım Belediyesi gıda yardımı alabilmek için Yıldırım belediyesine ait olan Sosyal Destek İşleri Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurular incelenmek ve araştırılmak üzere değerlendirmeye alınacaktır. 

Başvuruları olumlu olan ihtiyaç sahibi ailelere Yıldırım Sosyal Kartı verilecek ve anlaşmalı olan marketlerden istedikleri ve ihtiyaçları olan gıda ürünlerini alabilirler.

Belediye yardımları>>>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.