İBB Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
13.03.2023
A+
A-

İBB Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama 2023; Tüm bu sorularınızın yanıtını yazımızın devamında sizler için hazırladık. Eğer zor günler geçiriyor ve İstanbul büyük şehir belediyesinde oturuyorsanız, mutlaka yazımızın tamamını okuyabilirsiniz. Bilindiği üzere pandemi süreci pek çok ailenin zor zamanlar geçirmesine neden olmuştur. Bu nedenle İstanbul büyük şehir belediyesi yoksul aileler için ve geçinme zorluğu yaşayan aileler için çeşitli yardım kampanyaları hazırlamıştır.

İstanbul Belediyesi Erzak Yardımı

Bu kampanyalardan biri de erzak yardımıdır. Üstelik sadece erzak yardımı değil aynı zamanda nakit yardımı ve eğitim yardımları da İstanbul büyük şehir belediyesi kapsamındaki yardımlardan bir kaçıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İletişim

Adres : İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kemalpaşa Mh. 15 Temmuz Şehitleri Cd. No:5 34134 Fatih / İSTANBUL

Telefon : +90 (212) 455 1300

Vergi No:4810024824

Vergi Dairesi: Hocapaşa

İBB beyaz masa erzak yardımı : https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/beyazmasa

İBB erzak yardımı başvurusu :https://sosinc.ibb.gov.tr/Basvuru/BasvuruSonucuIzleme

İBB Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Alınır?

İBB erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır? Pek çok kişi erzak yardımını nasıl alacağı konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir. Bunun nedeni ise erzak yardımlarının bir nebze de olsa kendilerini rahatlatacağı düşüncesidir. Eğer İstanbul ilimizde oturuyor ve gerekli şartları taşıyorsanız siz de erzak yardımı başvurusunda bulunup, hemen bu yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Erzak yardımı alacak olan kişilerin ilk etapta bilmesi gereken konulardan biri, yardımların yani erzakların evdeki kişi sayısına göre değişiklik gösterdiğidir. Bu nedenle başvurular sırasında sizlerden hane halkı sayısı da istenmektedir. Başvuru formunu doldururken tüm bu konulara ekstra özen göstermeniz tavsiye edilir. Erzak yardımı başvurusu için belediyelerin ilgili telefon numaralarını arayıp, buradan sizden istenen belgeleri eksiksiz ve tam olarak doldurmanız olacaktır.

İBB Erzak Yardımı Başvuru Formu

İBB erzak yardımı başvuru formu sadece gerçek ihtiyaç sahiplerinin doldurması gereken bir formdur. Çünkü bilindiği üzere erzak yardımları için pek çok kişi başvuruda bulunmaktadır. Bu nedenle gerek belediye personelleri gerekse yetkili kişiler başvuru yapan dar gelirli aileler hakkında çok geniş kapsamlı bir araştırma yapıp, gerecek ihtiyaç sahipleri için yardımı onaylamaktadır.

Erzak yardımı başvuru formu internet ortamından doldurulabileceği gibi aynı zamanda da belediye binalarından da doldurulabilir. Yani kişiler evlerinden çıkmadan da sadece elektronik ortamlardan bu formu rahatlıkla doldurabiliyor. Eğer internetten başvuru formunu doldurma gibi bir durumunuz yok ise o halde sizlere en yakın belediye binasına gidip, buradan da başvuru formunu kolay bir şekilde doldurabilirsiniz.

Bunun dışında erzak yardımı almayıp, ihtiyaç sahipleri için bağışta bulunmak isterseniz, yine aynı şekilde belediye binalarını ziyaret ederek gerçek ihtiyaç sahipleri için erzak bağışında bulunabilirsiniz. Fakat belediye binalarını ziyaret etme gibi bir durumunuz yok ise o halde internet ortamından yine bağışçı olduğunuzu belirten bir form doldurup, hemen ihtiyaç sahiplerine erzak yarımlarınızı iletebilirsiniz.

İBB Erzak Yardımı Sorgulama

İBB erzak yardımı sorgulama işlemini sadece erzak yardımına başvuran kişiler yapabiliyor. İlk olarak sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz şarttır. Akabinde başvurularınız ilgili kişiler tarafından incelemeye alınacaktır. Daha sonra ise sizler için erzak yardımının çıkıp, çıkmadığını sorgulayabilirsiniz. Bu süre biraz uzun olabilir. Çünkü pek çok kişi erzak yardımı için İstanbul büyük şehir belediyelerine başvuruda bulunmaktadır. Dolayısı ile gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için detaylı bir inceleme yapılmaktadır.

İBB erzak yardımı başvuru sonucu için sizlerden istenilen iletişim kanalları kullanılmaktadır. Yani erzak yardımlarınız onaylandığında belediye personelleri sizinle irtibata geçecektir.

İBB Erzak Yardımında Neler Var?

İstanbul büyük şehir belediyesi erzak yardımı dar gelirli aileler için çeşitli yiyecekler hazırlamaktadır. Bu kolilerde bir ailenin en temel ihtiyaçlarına yer verilmektedir. Daha çok raf ömrü uzun olan makarna, un, yağ ve konserve gibi yiyeceklere yer verilmektedir. Kolilerdeki yiyecek miktarı ise ailelerin kişi sayısına göre belirlenmektedir.

Bunun dışında salça, un, tuz ve şeker gibi ürünlerden de koliler hazırlanmaktadır. Erzak kolilerine ek olarak bir evin ihtiyacı olan çeşitli hijyen malzemeleri de kolilere eklenmektedir. Deterjan, sabun, şampuan ve maske gibi ürünler de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır.

İBB Erzak Yardımı Telefon Numaraları

İstanbul büyük şehir belediyesi vatandaşlarının yanında her zaman destek vermeyi sürdürmektedir. Bu bağlamda gerek başvuru yapacak kişiler gerekse başvuru sorgulaması yapacak kişiler İBB erzak yardımı telefon numaralarından gerekli sorgulamaları ve başvurularını yapabilirler. İhtiyaç sahipleri ALO 153 numarasını arayıp erzak yarımı için başvuru yapıp, aynı zamanda da başvuru sorgulaması da yapabilirsiniz. Bunun dışında çağrı merkezini arayabileceğiniz gibi belediyelerin numaralarını da arayabilirsiniz.

İBB Erzak Yarımı Kimler Alabilir?

İBB pek çok yarıma muhtaç kişiler için çeşitli yardım kampanyaları düzenlemektedir. Bunlardan biri de erzak yardımlarıdır. Bu gibi yardımlara başvuru yapacak olan kişiler için birkaç koşul ön plana çıkartılmıştır. Gerekli şartları taşıyan dar gelirli aileler erzak yardımlarından faydalanabiliyor.

Asgari ücretten daha düşük bir gelire sahip olan kişiler erzak yardımı alabilir. Ayrıca çalışma durumu olmayan ve sağlık koşulları nedeni ile çalışamayan kişiler de erzak yarımları alabilir. Bunun dışında ekonomik zorluk sürecinde işsiz kalan kişiler ve yine  65 yaş üstü kişiler de erzak yardımlarına başvuruda bulunabilir.

Bu tür yardıma başvuru yapacak olan kişiler için bir form hazırlanır. Formda istenilen şartlar ve bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulduğunda ise siz de erzak yardımları alabilirsiniz.

İBB Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim?

Maddi zorluk sürecinde ihtiyaç sahipleri için erzak yardımları daha da kolay bir hale getirilmiştir. Yani gerçek ihtiyaç sahipleri İstanbul büyük şehir belediyesinden erzak yardımlarını artık  daha kolay bir şekilde alabiliyor. İlgili web siteye giriş yaparak belediyenin istediği özel koşulları inceledikten sonra erzak yardımı alabilirsiniz. Bunun dışında muhtarlıklardan alınacak muhtaçlık belgesi ile de erzak yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

İBB Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

İBB erzak yardımı hizmetleri için İBB belediyesinin web sitesinden https://sosinc.ibb.gov.tr/ başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Ayrıca beyaz masa hattını da arayarak veya şahsen başvuru yaparak ta erzak yardımı almanız mümkün olacaktır.

[toggle title=”İBB Erzak Yardımı Ne Zaman Gelir” state=”open”]İBB Erzak yardımı başvuru sonrası ortalama 7 ile 15 gün içerisinde gelmektedir.[/toggle]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.