BİM Yardım Kartı Nasıl Alınır? BİM Yardım Kartı Başvuru ve Sorgulama

BİM Yardım Kartı Nasıl Alınır? BİM Yardım Kartı Başvuru ve Sorgulama
27.03.2023
A+
A-

Bim yardım kartı başvurusu nasıl yapılır?  BİM yardım kartı nasıl alınır? Türkiye’de bulunan marketler zinciri olarak en çok tercihler arasına giren BİM marketleri de bulunmaktadır. Bazı marketler zincirinin satmış olduğu yardım kartları BİM içinde geçerlidir. BİM yardım kartı var mı yok mu bilgisi olmayan bir çok vatandaş araştırmaktadır. Diğer marketlerde olduğu gibi BİM yardım kartı da bulunmaktadır. 

Ülkemizi saran korona virüs etkileri oldukça göz artı edilmeyecek şekildedir. İnsan canı kaybından ekonomik sıkıntılara kadar bir çok yönde ülkemizi etkilemiştir. Covid-19 nedeni ile iş yerleri kapatıldı ve işlerinden çıkarılan işsiz kalan vatandaşlar ekonomik sıkıntı içerine girdiler. Devlet oluşan pandemi döneminde vatandaşlarına zor günlerinde yardım eli uzatmak amacı ile bir çok yardım kampanyaları, yardım paketleri gibi bir sürü sosyal yardım destekleri dağıtmış oldu. Gelir sıkıntı içerine giren vatandaşlara Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her türlü yardım projeleri başlatıldı. Bazı belediyeler yardım kartları dağıtarak vatandaşın temel gıda ihtiyaçlarını karşılamasına olanak sağladı. Kartlar bakiye yükleme üzerine kurularak A101, BİM ve ŞOK gibi marketler zinciri olan alışveriş marketlerinde kullanım sağlandı. Bunun yani sıra marketlerde yardım kartları oluşturarak yardım sever vatandaşların yardım kartı alarak ihtiyacı olan kişilere vererek temel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlandı. 

BİM Yardım Kartı Nasıl Alınır?

BİM yardım kartı nasıl alınır? BİM yardım kartlarını Türkiye’nin 81 ilinde bulunan bütün BİM marketleri şubelerinden satın alabilirler. Bulunduğunuz en yakın BİM marketi şubesine giderek yardım kartı satın alabilirsiniz. 

Satın almış olduğunuz BİM yardım kartı dilediğiniz gibi Türkiye’nin 81 ilinde BİM marketleri şubelerinde kullanabilirsiniz. Yardım kartını nerden aldığınız hiç önemli değildir. Kartınızın limiti kadar istediğiniz şekilde temel gıda ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz.

BİM Yardım Kartı Başvurusu

BİM yardım kartı başvurusu Türkiye’nin 81 de bulunan BİM marketleri şubelerinde satılmaktadır. Size en yakın olan BİM şubesine giderek yardım kartınızı alabilirsiniz. Kartın limit miktarınızı kurumlar tarafından farklılık gösterbilmektedir. İstediğiniz limit kadar ücretini ödediğiniz zaman yardım kartınızı satın alabilirsiniz. 

Satın aldığınız kartınızı 81 ilinde BİM marketleri şubelerinde gıda ve temizlik malzemeleri olarak kullanabilirsiniz. BİM kartınızın limitini kartı almış olduğunuz yıl sonuna kadar bitirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında kartınızın süresi dolacak ve kart geçersiz sayılacaktır.

BİM Yardım Kartı Kimlere Verilir?

BİM Yardım kartı kimlere verilir? Şartları nelerdir? Hakkında bilgisi olmayan kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Yardım kartları ihtiyaç sahibi dar gelirli insanlar için düzenlenmiştir. BİM yardım kartı şartlarına uygun olanlar yardım kartına sahip olabilmektedir. Peki BİM Yardım kartı şartları nelerdir; ihtiyaç sahibi olan kişiler adına düzenlenen yardım kartları gerçek anlamda ekonomik sıkıntı çeken vatandaşlara verilmektedir. Yardım kartı hane içerindeki kişi başına hesaplanan gelir miktarından az geliri olan kişilere verilmektedir. Herhangi bir geliri olmayan bu durumu resmi olarak belgeleye bilen kişilere verilmektedir. 

Yukarıdaki şartlara uygun olan bütün vatandaşlar yardım kartı müracaatı edebilirler.  Yardım kartları 1 yıl kullanım olarak verilmektedir. Kurumların belirlemiş olduğu limite göre bazı aylarda limit değişikliği yapılabilmektedir.  Verilen yardım kartları her ay yenilenmektedir. Fakat yardım kartı sahibi olan kişinin ekonomik geliri göz önünden bulundurularak limit miktarı belirlenmektedir. Mesela az da olsa geliri olan kişilere 25 TL, 50 TL 75 TL limitinde yardım kartları yüklemeleri yapılırken hiç gelir sahibi olmayan vatandaşlara 150 TL’ye kadar limit yüklemesi yapılabilmektedir. 

1 yıl süreli olarak verilen yardım kartı süreniz dolduktan sonra gelir durumunuz aynı ve ekonomik sıkıntı çekiyor iseniz yeniden yardım kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

BİM Yardım Kartı Başvuruları Nasıl Yapılır?

BİM Yardım Kartı Başvuruları Nasıl Yapılır? Ekonomik sıkıntı çeken ve yardım kartına ihtiyacı olan kişilerin sürekli araştırdığı konulardan biridir. Yardım kartları başvuru şartları ve başvuru yapılacak kurumlara göre değişkenlik göstermektedir. Yardım başvurusu yapacağınız kurum ve kuruşlara giderek veya telefon üzerinden iletişime geçerek şartlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Mesela belediyeler üzerinden sunulan yardım kartı talep edecek kişiler yaşamış olduğu ve bağlı olduğu belediye binalarına giderek müracaat işlemlerini gerçekleştirebilirler. Yahut Sosyal yardım kurumlarının yapmış olduğu kart yardım desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar hangi vakıf üzerinden başvuruda bulunacaksa o kurumun binası giderek orada başvurusu işlemlerini başlatmalıdır.

Başvurusu sırasında istenen belgeler gelir testi belgesi ve ikametgâh adresini gösteren belge istenmektedir. Belgeleri sunduğunuz takdir de başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonrasında başvurunun incelenmesi ve araştırılması sonrasında yardım kartından yararlanabileceğiniz ya da yararlanamayacağınız belirlenip sizlere dönüş yapılacaktır.

BİM 2000 TL Yardım Kartı Başvurusu

Ülkemizde meydana gelen ve 10 ilin etkilendiği deprem yardımları için, dünyanın her yerinden yardımlar gelmeye devam ediyor. En son gelen yardımlardan biriside Tayvan merkezli bir iyilik vakfından geldi. Tayvan merkezli iyilik kurumu; toplamda 4000 aileye 2000 TL BİM yardım kartı verme kararı aldı. Şuana kadar toplamda 15 bin kişiye dağıtılmış ve 25 bin kişiye daha dağıtılacak.

2000 TL BİM yardım kartı almak için başvuru oluşturmanız gerekmektedir. Başvuru oluşturmayan kişiler  admin@tzuchiturkeydernek.org  adresine mail atarak yada 05340643554 numarasına mesaj atarak randevu oluşturabilirsiniz.

BİM Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

BİM yardım kartı bakiye sorgulama işlemi iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir:

1. SMS ile Bakiye Sorgulama: Yardım kartınızın arkasında bulunan 16 haneli numarayı boşluk bırakmadan 4747’ye SMS olarak göndererek bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, kart numaranız 1111222233334444 ise, “1111222233334444” yazıp 4747’ye göndermeniz yeterlidir.

2. Online Bakiye Sorgulama: BİM’in resmi internet sitesi olan www.bim.com.tr adresine girerek, “Yardım Kartı” bölümünden “Bakiye Sorgulama” seçeneğini seçerek kart numaranızı girerek bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Market Yardım Kartı Başvurusu

Market yardım kartı başvurusu yapmak isteyenler için yukarıdaki yazılarımızda gerekli bilgileri paylaştık fakat kısa olarak anlatacak olursak ihtiyacı olan dar gelirli veya gelirli olamayan kişilere belediyeler yahut sosyal yardımlaşma kurumlarından verilen yardım kartıdır. Yardım kartı alacak kişiler belirli şartlara uygun olmalıdırlar. Yardım kartı almayı hak kazanan kişiler BİM marketlerinden temel ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir. Kart süresi 1 yıl olarak tanımlanmıştır. Kart başvuruları için hangi kurumdan yardım kartı almak istiyorsanız o kurumun binasına giderek müracaatta bulunabilirsiniz.

Belediye yardımları>>>>

Yardım Kartı Başvurusu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.