Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başkent Kart Hangi ATM’lerde Geçerli?

Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başkent Kart Hangi ATM’lerde Geçerli?
10.01.2023
A+
A-

Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Başkent Kart Hangi ATM’lerde Geçerli?  2023. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi aileler için birçok farklı sosyal yardımlar düzenlenmektedir. Bu sosyal yardımların birçoğu Başkent Kart sahiplerinin kartlarına bakiye yüklemesi olarak verilmektedir. Örneğin kırtasiye, giyecek ve yiyecek gibi sosyal yardımlar, Başkent Kart sahiplerinin kartlarına bakiye yüklenerek anlaşmalı yerlerde kullanılmasına imkan verilmektedir.

Başkent kart başvurusu nasıl yapılır? Başkent kart nerelerde geçerli? Başkent kart nasıl alınır? Gibi merak dilen konu başlıklarına dar detaylar yazımızda yer almaktadır.

Başkent Kart Başvuru

Başkent kart başvuru işlemi nasıl yapılır? Başvuru işlemleri belediyenin internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru talebine bulunmak isteyen kişiler https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru adresine gittikten sonra sayfada yer alan başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. Ayrıca belediyenin internet sayfasında yer alan iletişim bölümünden, belediye ile iletişime geçerek başkent kart ile ilgili sormak istediğinizi sorabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Başvuru işlemleri yalnızca belediyenin internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu nedenle başvuruda bulunmak isteyen kişilerin mutlaka Ankara belediyenin internet sitesi üzerinden başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir.

Başkent Kart Nerelerde Geçerli?

Başkent kart nerelerde geçerli? Başkent kart, Ankaralı vatandaşlara özel olarak verilen ve ülkemizin tüm illerinde ve tüm post cihazlarında geçerliliği bulunmaktadır. Vatandaşlar bu kartlar ile alışveriş yapabilir, kartlarından para çekebilir, kartlarına bakiye yüklemesi yapabilir ve bir banka kartının işlemleri gibi tüm işlemleri yapabilirler. Başkent kart tıpkı bir banka kartı gibi olup, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ara ara yapılan sosyal yardımların yatırıldığı bir karttır.

Başkent Kart Nereden Alınır?

Başkent kart nereden alınır? Başkent kart almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar Başkent kartını nasıl alabileceklerini merak etmektedirler. Başkent kart ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik verilen bir karttır. Başkent kart Ankara Büyükşehir Belediyesinin internet sitesi üzerinden başvurusu yapılmakta olup başvurusu onaylanan kişilerin ev adreslerine kadar teslim edilmektedir. Ayrıca isteyen vatandaşlar ise PTT şubeleri aracılığı ile Başkent kartlarını alabilirler.

Başkent Kart Nasıl Alınır?

Başkent kart nasıl alınır? Başkent alabilmek için bazı şartları karşılıyor olmak gerekmektedir. Başvuru şartlarını karşılayan kişiler başvuru işlemlerini belediyenin internet sitesi üzerinden yapabilirler. Başkent kart alabilmek için vatandaşların sahip olması gereken başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 • Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Başvuruda bulunacak kişilerin ikamet kayıtlarının Ankara il sınırı içerisinde olması gerekir.
 • Kişilerin gerçek ihtiyaç sahibi olması bu durumda aylık gelirlerinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekir. Bu şartları karşılayan kişiler https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru adresi üzerinden başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

Başkent Kart Bakiye Öğrenme

Başkent kart bakiye öğrenme işlemi nasıl yapılır? Başkent kart bir banka kart niteliğinde olup aynı şekilde mobil uygulama üzerinden ya da internet sitesi üzerinden kartınıza dair detaylara ulaşabilir, bakiye yüklemesi, bakiye çekme, bakiye öğrenme, fatura ödeme gibi çeşitli işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Başkent kart mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirebilir ve bakiye öğrenme işleminizi yapabilirsiniz.

Başkent Kart Hangi Marketlerde Geçerli?

Başkent kart hangi marketlerde geçerli? Başkent kart tıpkı bir banka kartı gibi olup tüm post cihazlarında geçerlidir. Başkent kartınızı istediğiniz tüm alanlarda kullanabilirsiniz. Ancak belediye tarafından yapılan sosyal yardımlar için Başkent kartınıza yüklenen bakiyeyi kullanmak için belediyenin anlaşmalı marketlerine giderek bakiyenizi kullanabilirsiniz. Belediyenin anlaşmalı olduğu marketler A101, Şok, Migros gibi zincir marketlerdir.

Başkent Kart Aktif Ne Demek?

Başkent kart aktif ne demek? Başkent kart başvurusu talebinde bulunduktan sonra başvurunuz değerlendirmeye alınır ve kısa süre içerisinde sonuçlanarak olumlu olması halinde adresinize kadar gönderilir. Başvurunuzu onaylanması ve kartın adresinize teslim edilmesinin ardından kartınızı kullanmak için aktif hale getirmeniz gerekir. Başkent kartınızı aktif etmek için başkent mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Başkent kartınızı mobil uygulama ya da diğer yöntemler üzerinden aktif ettikten sonra “Başkent Kart Aktif” bildirimi yapılmaktadır. Bu bildirimin ardından kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

başkent kart başvurusu

Başkent Kart Başvuru Sorgulama

Başkent kart başvuru sorgulama nasıl yapılır? Başkent kart başvuru sorgulama işlemi yapmak için Ankara Büyükşehir Belediyesinin internet sitesini kullanmanız gerekir. https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru adresi üzerinden başvuru talebinde bulunabileceğiniz gibi başvuru sorgulama işlemi de yapabilirsiniz.

Ayrıca ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayarak da başvuru sonucunuza dair detaylara ulaşabilirsiniz. Ya da belediye ile bizzat iletişime geçerek de sorgulama yapabilirsiniz.

Başkent Kart Ekmek Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Başkent kart ekmek yardımı ne zaman yatacak? İlk olarak 2021 yılında ekmek yardımı yapmaya başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ, ekmek yardımı ile ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu; “Ankara ayazında dayanışmayla ısınıyoruz. Başkent’te kimse yatağa aç girmeyecek, okumayan hiçbir çocuk kalmayacak. Çetin günleri birlikte aşacak, güneşli günlere birlikte ulaşacağız” diyerek ihtiyaç sahibi ailelere doğalgaz desteğinde bulunacakları sözünü veren ve bu sözünü tutan Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden ödeme tarihine ilişkin ilk duyuruyu da kendisi yaptı. Yavaş, “Ekonomik gidişat hiçbir hemşerimizin belini bükmesin diye elimizi taşın altına koyuyoruz. 186 bin 209 ailemizin Başkent Kartlarına 4 ayda toplam 2150’şer TL’den 400 milyon 349 bin 350 TL doğalgaz desteğimizin 500 TL’lik ilk ödemesini 16 Kasım’da yapacağız. Birlikte iyileşeceğiz”

Ekmek yardımı olarak verilen maddi yardım geçen yıl yapıldığı gibi bu yıl da yapılması beklenmektedir. Henüz ekmek yardımı ile ilgili resmi bir açıklama gelmemiş olsa da kısa süre içerisinde açıklama yapılması beklenmektedir.

Başkent Kart Fatura Ödeme

Başkent kart fatura ödeme işlemi nasıl yapılır? Başkent kartının kullanım alanlarından biri de fatura ödeme işlemidir. Faturasını ödemek isteyen kişiler Başkent kartlarını kullanarak faturalarını ödeyebilirler. Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan elektrik yardımı, doğalgaz yardımı gibi fatura yardımları da Başkent Kart sahiplerinin kartlarına yatırılmaktadır. Başkent Kart sahipleri ise kartlarına yatırılan bu bakiye ile sadece fatura ödemelerini yapabilirler.

Başkent mobil uygulaması üzerinden ya da internet sitesi üzerinden kartınıza işlemleri için hesabınıza giriş yapabilir ve fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Başkent Kart Fatura Ödeme Noktaları

Başkent kart fatura ödeme noktaları nelerdir? Başkent kart sahipleri fatura ödemelerini gerçekleştirmeleri için fatura ödeme merkezlerine gidebilir ve fatura ödeme işlemlerini tamamlayabilir. Mobil uygulaması ve internet sitesinde maalesef tüm fatura türleri bulunmadığı için vatandaşlar fatura ödeme noktalarına giderek faturalarını ödemeleri gerekir.

Başkent kart fatura ödeme noktaları aşağıda yer almaktadır;

 • ARCADIUM Koru Mahallesi 2432.Sokak No:192
 • A CİTY AVM YENİMAHALLE MÜŞTERİ HİZM. MERKEZİ Fatih Sultan Mehmet Blv No:244
 • ANKAMALL GAZMATİK ANKAmall AVM, 06330 Akköprü
 • ATLANTİS AVM Kardelen Mah. Başkent Bulvarı No:22 -2. KAT Batıkent
 • ARMADA AVM GAZMATİK Eskişehir Yolu No:6 Söğütözü
 • BATIKENT MEYDAN AVM GAZMATİK Kent Koop Mah. 1865. Sok. Batıkent
 • ÇUBUK MÜŞTERİ HİZMETLERİ MERKEZİ Cumhuriyet Mahallesi Arı sokak 29/1 Çubuk
 • Elmadağ Müşteri Hizmetleri Noktası Elmadağ Belediye Binası Dahili No:129
 • ETİMESGUT-SİNCAN MÜŞTERİ HİZMETLERİ MERKEZİ Piyade Mah. İstasyon Cad. No:193
 • ERYAMAN CENTER GAZMATİK Şeyh Şamil Mahallesi 13. Cadde Eryaman 3. Etap
 • ERAY ÇARŞISI GAZMATİK Oğuzlar Mh.1596 Sk. No:9 Elvankent
 • ETLİK TİCARET MERKEZİ GAZMATİK General Dr. Tevfik Sağlam Cad. Etlik Ticaret Merkezi No:63
 • GORDION AVM GAZMATİK Ankaralılar Cad. No:2 Koru Mahallesi
 • GÖKSU AVM GAZMATİK Göksu, Selçuklular Cad. No:57
 • GÖKSU AVM Eryaman Göksu Mahallesi-7 Selçuklular Caddesi No:57 (-1.Bodrum Kat)
 • GÖLBAŞI MÜŞTERİ HİZMETLERİ MERKEZİ Seğmenler Mahallesi 928. Sok. No: 8
 • GÖLBAŞI BELEDİYESİ GAZMATİK cengiz Topel Cad. No:3
 • KAZAN MÜŞTERİ HİZMETLERİ MERKEZİ Atatürk Mah. İbrahim Çavuş Cad. No:119/C
 • KEÇİÖREN BELEDİYESİ GAZMATİK Güçlükaya Mh. Cumhuriyet Cad. No:1
 • KEÇİÖREN MÜŞTERİ HİZMETLERİ MERKEZİ Kızlarpınarı Cad. No:187 Keçiören
 • MAMAK MÜŞTERİ HİZMETLERİ MERKEZİ Çağlayan Mahallesi Anadolu Cad. 125/A
 • MAMAK BELEDİYESİ GAZMATİK Hüseyingazi, Mamak Cad. No:181
 • MAMAK BLD.GENÇLİK SPOR MRKZ GAZMATİK Başak Mh. 1680.Cd. No:11 Hüseyin Gazi
 • MALTEPE MÜŞTERİ HİZM. MD. (MERKEZ) Toros Sok. No: 20 (Genel Müdürlük Kampüsü)
 • MALTEPE MÜŞTERİ HİZM. MD. (MERKEZ) GAZMATİK Toros Sok. No: 20 (Genel Müdürlük Kampüsü)
 • NATA VEGA AVM GAZMATİK Akşemsettin Cad./2308 Sok. 1/A
 • OSMANLI İŞ MERKEZİ Aşağıeylence Mahallesi Etlik Caddesi İş HanıNo:93
 • OSMANLI İŞ MERKEZİ GAZMATİK Aşağıeylence Mahallesi Etlik Caddesi İş HanıNo:93
 • OPTİMUM AVM ERYAMAN MÜŞTERİ HİZM. MERKEZİ Eryaman-Ayaş Yolu No: 93
 • PURSAKLAR MÜŞTERİ HİZMETLERİ MERKEZİ Belediye Cad.No:5/15
 • SİNCAN-ETİMESGUT MÜŞTERİ HİZMETLERİ MERKEZİ Piyade Mah. İstasyon Cad. No:193
 • TAURUS AVM GAZMATİK Konya Yolu, Mevlana Bulvarı No: 190/B

Başkent Kart Her Ay Mı Yatacak?

Başkent kart her ay mı yatacak? Başkent Kart sahiplerine yapılan sosyal yardımlar belirli dönem aralıkları ile yapılmaktadır. Ayrıca yapılan sosyal yardımlar da belirli aylarda yapılmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ, sosyal yardım alan ailelerin Başkent Kartlarına her ay düzenli bir şekilde 1 kilo et bedelinin yatırılacağını duyurdu. Et yardımı olarak verilen sosyal destek her ay verilecek olup doğalgaz gibi fatura yardımları ise belirli dönemlerde yapılmaktadır.

Başvuruda bulunduğunuz sosyal yardım ile ilgili bilgi almak için ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayabilirsiniz.

Başkent Kart Hangi ATM’lerde Geçerli?

Başkent kart hangi ATM’lerde geçerli? Başkent kart tüm post cihazlarında geçerli olduğu gibi tüm ATM’lerde de geçerli olmaktadır. Tüm ortak ATM’lerde geçerli olan Başkent Kartınızı kullanmak için öncelikle kartınızı aktif etmeli sonrasında ise kişiselleştirmeniz gerekir. Kişiselleştirmiş olduğunuz kartınız ile para çekebilir, para gönderebilir ve para yatırabilirsiniz. Ayrıca diğer finansal işlemlerinizde de kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.