Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır? Başvuru Sorgula

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır? Başvuru Sorgula
23.04.2023
A+
A-

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır? Başvuru Sorgula.. Belediyeler kış aylarının yaklaşması ile ihtiyaç sahiplerine doğalgaz yardımı yapmaktadır. Belediyeler haricinde bazı vakıflar da doğalgaz faturası yardımı yapmaktadır. Sizlerde ihtiyaç sahibi iseniz başvuru yapabilir ve doğalgaz yardımından yararlanabilirsiniz.

Belediye Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Belediye doğalgaz faturası yardımı yapmak için bazı belgeler istenmektedir.

Yardım başvurusunda kişiden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik no aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Aile bireylerine dair gelir belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Doğalgaz fatura yardımı başvuru formu
 • Engelliler için 2022 engelli raporu
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Yardımı Var Mı? Doğalgaz Yardımı Yapılıyor Mu? Devlet tarafından yapılan yakacak yardımları arasında doğalgaz faturalarını hafifletmek amaçlı yardımlar da yapılmaktadır. Belediyelerde ise askıda fatura uygulamaları ile yapılmaktadır.

 • Doğalgaz faturası yardımı almak isteyenlerin Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine bizzat başvurmaları gerekiyor.
 • Hayırsever vatandaşlar ise Askıda Fatura sitesine girerek, burada yer alan faturaları ödeyebiliyorlar.

Yakacak yardımı ön başvuru işlemini e-devlet üzerinden gerçekleştirmek isteyen vatandaşların öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, Uygulamaya Git Seçeneğine tıkladıktan sonra belediye sosyal yardım başvuru formunda başvuracakları belediyeyi seçmeleri gerekiyor.

Vakıf yakacak yardımı başvuru sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu E-Devlet

E-devlet üzerinden doğalgaz yardımı başvurusu yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • E-devlet sistemine giriş yapın.
 • “Sosyal Yardım Başvuruları” bölümüne girin.
 • Doğalgaz Yardımı” seçeneğini seçin.
 • Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 • Başvuru formunu onaylayın ve gönderin.

Başvurunuzun durumunu da yine e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Başvuru süreci tamamlandığında, başvurunuzun sonucu e-devlet üzerinden açıklanacaktır. Ancak, e-devlet üzerinden başvuru yapmak isterseniz, öncelikle e-devlet şifreniz olması gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa, PTT şubelerinden veya e-devlet kapısından temin edebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Başladı Mı?

Doğalgaz yardımı başvuruları her yıl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafından belirlenen tarihlerde açıklanarak yapılmaktadır. Başvuru tarihleri her yıl değişebilmektedir. 2023 yılı için doğalgaz yardımı başvuruları henüz açıklanmadı. Ancak, başvuru tarihleri açıklandığında, yerel Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya belediye yetkilileri tarafından duyurulacaktır. Başvuru yapmak isterseniz, açıklanan tarihlerde başvurunuzu yapabilirsiniz.
Ayrıca, başvuru yapmadan önce başvuru şartlarını ve gerekliliklerini dikkatlice okumanız önemlidir.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Ne Zaman?

Doğalgaz yardımı başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafından belirlenen tarihlerde açıklanarak yapılmaktadır. Başvuru tarihleri her yıl değişebilmektedir. Son başvuru tarihleri değişkenlik göstermekle birlikte genellikle Ekim-Kasım ayları arasında olmaktadır. Başvuru tarihleri hakkında daha fazla bilgi almak için yerel Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na veya belediye yetkililerine başvurabilirsiniz.

Ayrıca, başvuru yapmadan önce başvuru şartlarını ve gerekliliklerini dikkatlice okumalısınız.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

E devlet şifresi ve T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yaptıktan sonra doğal gaz yardım müracaatında bulunulabilecektir. Başvurular değerlendirmeye alındıktan sonra uygun görülen başvurular değerlendirirlir ve yardım yapılmasına karar verilir.

İhtiyaç sahiplerine yönelik yapılan doğalgaz yardımından faydalanabilmek için başvuru kanallarından biri e devlet olmaktadır. E devlet şifresi ve T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yaptıktan sonra doğalgaz yardım başvurusunda bulunulabilecektir.

Elktrik yardımı başvurusu>>>>

Yapılan yardımlardan faydalanmak isteyenlerin başvuruları incelenerek uygun görüldüğü takdirde yardımlar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra doğalgaz kullanmayan ihtiyaç sahipleri için yakacak ve kömür yardımları da her yıl ihtiyaç sahiplerine yapılmaktadır. E devlet yanı sıra başvurular için bağlı bulunan ilin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da başvuruda bulunulabilecektir.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Kaç Günde Belli Olur?

Doğalgaz yardımı başvurularının sonuçlanma süresi başvuru yoğunluğuna ve başvuru tarihine göre değişebilmektedir. Başvuru sonuçları, başvuru tarihinden itibaren birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişebilir. Başvuru sonucunun açıklanması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu tarafından belirlenen bir süre yoktur. Başvuru sonucunun açıklandığı tarih hakkında yerel Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya belediye yetkilileri tarafından bilgilendirileceksiniz.

Başvuru sonucunun açıklanması için sabırlı olmanız ve başvurunuzun durumunu takip etmeniz önemlidir.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Sorgulama

İhtiyaç sahiplerine doğalgaz yardımı yanı sıra yakacak yardımı da yapılmaktadır. Gerekli incelemeler ve araştırmalar neticesinde ihtiyaç sahiplerine her yıl belirlenen miktarlarda yardımlar yapılmaktadır. Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü yakacak yardımı yaparak zorlu kış günlerini sıcacık bir ortamda geçirmek isteyenlerin yanında olmaktadır.

Doğalgaz Yardım Hattı

ALO153 Beyaz Masa hattını veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ALO144 veya ALO183 Sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı 2023-2024

Doğalgaz yardımı pandeminin etkisiyle fiyatlarda artışa neden olmuştur. Bu nedenle doğalgaz faturalarını ödeyemeyen yada ödemekte zorlanan vatandaşlara yapılan yarımdır.

Yakacak Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır?

Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü yakacak yardımı almak isteyenler için başvuru adresleri belirlemiş durumdadır. Buna göre,

 • Belediyelere,
 • Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüklerine,
 • Valiliklere,
 • Kaymakamlıklara,
 • Sivil Toplum Kuruluşlarına başvuru talebinde bulunarak uygun görüldüğü takdirde yakacak yardımı almaya hak kazanacaklardır.

Yakacak Yardımı Başvuru Şartları

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılacak olan yakacak yardımından faydalanmak isteyenlerin bazı başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir.

 • Bir hanede yaşayan kişilere düşen gelirin aylık asgari ücretten üçte bir oranından az olması durumunda ve 18 yaşını doldurmuş olmak şartı ile başvuruda bulunulabilecektir. Başvuru esnasında kişilerin yanlarında T.C kimlik kartlarının bulunması gerekmektedir.

Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yanı sıra belediyeler de ihtiyaç sahiplerinin durumlarını göz önünde bulundurarak onlara yakacak yardımında bulunmaktadırlar. Bu neden her yıl kış aylarında yakmaları için odun ve kömür yardımında bulunmaktadırlar.

Belediyeler yakacak yardımı olarak her yıl 1 ton kömür dağıtımı yapmaktadırlar. Bu miktar içinde bulunulan durum ve belediyelere göre farklılık gösterebilmektedir. Belediyenin yapmış olduğu yakacak yardımından faydalanmak isteyenler bazı belgelerle birlikte belediyelere başvuru yapabileceklerdir.

 • İkametgah belgesi,
 • Kimlik belgesi,
 • Başvuru formu,

Yapılan başvurular neticesinde gerekli araştırmalar ve denetimler yapılarak, başvuru sahiplerinin ihtiyaç sahibi olup olmadıkları belirlenmektedir. Belirlenen ihtiyaç sahiplerine yardımlar en kısa sürede ulaştırılacaktır. Yardım yapılacak aileler belirlendikten sonra bir ay içerisinde yardımlar kendilerine teslim edilmektedir.

Kömür yardımı başvurusu>>>>