Yapılandırılmış Kredi Kartı Tekrar Açılır Mı?

Yapılandırılmış Kredi Kartı Tekrar Açılır Mı?
16.04.2023
A+
A-

Yapılandırılmış Kredi Kartı Tekrar Açılır Mı? Yapılandırılan kredi kartının tekrar kullanılabilmesi için yapılandırmanın taksitinin bitmesi gerekiyor. Ülkemizde pek çok kişi gelirlerinden fazlasını kredi kartlarıyla harcadıklarından dolayı sahip oldukları kredi kartlarının borçlarını ödeyemiyor. Kredi kartı borcu olan kişilerin sayısının bir hayli fazla olmasından dolayı da devlet desteği ile bankalar kredi kartı borçlarını yapılandırabiliyor. Yapılandırmaya dahil olabilmek için de borcu olan kredi kartının kullanıma kapatılması gereklidir. Kredi kartı yapılandırması taksitleri sorunsuzca ödenmesi halinde bu kredi kartı yeninden açılabilir.

Kredi Kartı Yapılandırmasının Avantajı Nedir?

Kredi kartı yapılandırmasının faydaları arasında en önemlisi taksitle borcun ödenmesine olanak vermesidir. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin kredi notu düşer. Bu da bir daha kredi ya da kredi kartı alamamaları anlamına gelebilir. Ayrıca ödenmeyen kredi kartı borçları için haciz işlemi de başlatılabilir. Bu tarz sıkıntılar yaşamak istemeyen kişilerin de ödeyemedikleri kredi kartı borcu için yapılandırmaya başvurması tavsiye edilir. Böylece bütçeye uygun bir ödeme planı ile borç da kapatılabilir.

Kredi Kartını Nasıl Yapılandırabilirim?

Kredi kartı yapılandırma yolu Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank’tan birisine başvurmaktır. Bu üç banka kredi kartları için bir yapılandırma yapıyor. Gerekli şartları sağlayan ve istenen belgeleri bu bankalardan birisine teslim eden kişiler yapılandırma kampanyasına dahil olabiliyor.

Yapılandırma Hangi Borçlar İçin Geçerli?

Kredi kartı yapılandırması kapsamında olan borçlar 31 Ocak 2018 tarihinden önce yapılmış olanlardır. Kredi kartı yapılandırmasına dahil olabilmek için borcun ödenemeyecek durumda olunması gereklidir. Ekonomik durumu yeterli olan kişiler ise yapılandırmaya kapsamına alınmıyor. Ayrıca yapılandırmadan yararlanabilmek için borcun takibe düşmemiş olması da gereklidir. Takibe düşen borçlar için yapılandırma yapılması söz konusu olmuyor.

Yapılandırma Borcu Ödenirken Kredi Kartı Alınabilir Mi?

Yapılandırma taksiti ödemesi sırasında kredi kartı almak için yapılandırma için başvurulan bankaya gidilmelidir. Kredi kartı yapılandırması başvurusu sırasında borcu bulunan kredi kartının kapatılması şarttır. Bu süre zarfında kredi kartı kullanmak isteyen kişilere de banka maaşa göre limiti olan kredi kartı sağlar.

Ziraat Bankası Birleştiren Kredisi Faiz Oranı Nedir?

Kredi kartı yapılandırması Ziraat Bankası faiz oranı 24 ay vade seçeneği için yüzde 1,10’dur. Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırması için birleştiren kredi imkanını müşterilerine sunuyor. Bu kredinin vade sayısı da 60 aya kadar yükseltilebiliyor. 60 ay vade için uygulanan faiz oranı ise 1,20’dir.

Ziraat bankası kredi kartı başvurusu>>>>

Kredi Kartı Yapılandırması İçin Gerekli Olan Belgeler

Kredi kartı yapılandırması için istenen evraklar arasında gelir belgesi vardır. Kredi kartı yapılandırması bir nevi kredidir. Bundan dolayı başvurular da kredi başvurularına oldukça benzerdir. Diğer kredilerden farklı olarak kredi kartı yapılandırmasından yararlanabilmek için borçlu kredi kartının kapatıldığına dair belgenin de bankaya teslim edilmesi gereklidir. Bu belgelerin teslim edilmesinin ardından banka borcu direkt olarak kapacaktır. Kredi kartı borcu olan kişiler de daha sonrasında yapılandırma taksitini ödemesi gereklidir.

Kredi Kartı Yapılandırması İçin Kefil Şart Mı?

Kredi kartı yapılandırmasında kefil şartı aranmıyor. Yapılandırmadan yararlanabilmek için gelir belgesinin bankaya sunulması şarttır. Bunun yanı sıra ekstra bir kefile daha gerek yok. Kefili olmayan kişiler de rahatlıkla yapılandırma fırsatından faydalanabilir.

Yapılandırma İçin Hayat Sigortası Yaptırılmalı Mı?

Kredi kartı yapılandırmasında hayat sigortası kişilerin istediğine bağlı olarak yaptırılıyor. Bazı bankalar kredi alınırken hayat sigortasını zorunluymuş gibi gösterebiliyor. Fakat hayat sigortaları kredileri de müşterinin isteğine göre yaptırılır. Aynı kural yapılandırma için de geçerlidir. Herhangi bir aksiliğe karşı hayat sigortası yaptırılması tavsiye edilir. Fakat kesinlikle bu zorunlu bir uygulama değildir.

Eşim Takibe Düştü Yine De Yapılandırmaya Başvurabilir Miyim?

Yapılandırmada eşin kredi takibine düşmüş olması borç sahibini etkileyecek bir durum değildir. Kredi kartı yapılandırması sırasında borcu olan kişinin kendi durumuna bakılır. Bundan dolayı şayet birisinin eşi kredi takibine düşmüş olsa bile yapılandırmaya başvurabilir. Yapılandırmaya dahil olacak kişiler seçilirken borç sahibinin gelirine bakılır. Gelirin uygun olması halinde de herkes yapılandırmadan yararlanabilir.

Ticari Kredi Kartları İçin De Yapılandırma Yapılabilir Mi?

Ticari kredi kartlarının yapılandırması başlatılan kampanyanın dahilinde değildir. Devlet desteği ile bankaların yaptığı yapılandırma kampanyası yalnıza bireysel kredi kartları için geçerlidir. Ticari kredi kartı borcunu ödeyemeyen pek çok kişi mevcuttur. Fakat bu kişiler yapılandırmadan faydalanamıyor. Bu kişilere bankaların ihtiyaç kredilerine başvurarak borçlarını ödemeleri tavsiye edilir. Ödenemeyen bir borç varsa çoğu banka kredi vermeyecektir. Fakat bazı bankalar da kredi başvurusunda herhangi bir evrak talep etmedikleri için bu kredilere rahatlıkla başvurulabilir.

Daha Önce Kara Listede Olanlar Başvurabilir Mi?

Kara listede olan kişilerin yapılandırmaya başvurması için bu kara listeden çıkmış olması gereklidir. Ödenemeyen borçlardan dolayı takibe düşebilmek mümkündür. Bu da kara listeye girme anlamına gelebilir. Kara listede yer alan kişilere neredeyse hiçbir banka kredi vermez ya da kredi kartı sağlamaz. Bundan dolayı kara listeye girmemek için her türlü yol denenmelidir. Fakat olan borcun ödenmesinden sonra takipten çıkabilmek mümkündür. Takibe düşen ya da kara listede olan kişilerin kredi kartı yapılandırmasından yararlanabilmesi mümkün değildir. Ancak bu kişiler takipten çıkmışlarsa ya da kara listede değillerse yapılandırma için gerekli belgeleri sağlayarak ilgili bankalardan birisine başvurabilir ve yapılandırma kampanyasından yararlanabilir.

Yapılandırılmış Kredi Kartı Tekrar Açılır Mı?

Yapılandırılmış kredi kartı tekrar açılır mı sorusuna cevap vermeye çalıştık. Sizlerinde deneyimleriniz varsa yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Kredi kartı yapılandırma>>>>